Ochotný a usměvavý. Farář z Trhových Svinů zemřel náhle v 41 letech

  11:23aktualizováno  11:23
Věčně usměvavý, pozitivně naladěný a ochotný všem kdykoliv pomoci. Tak si lidé nejen v Trhových Svinech na Českobudějovicku pamatují místního faráře Marcina Želazného, který zemřel náhle v noci na pátek 28. prosince ve znojemské nemocnici. Bylo mu pouhých jednačtyřicet let.

Starostka Trhových Svinů Věra Korčaková a místní farář Marcin Želazny představili 30. listopadu 2018 v Trhových Svinech poštovní známku s portrétem prezidenta druhé republiky a následně protektorátu Emila Háchy. | foto: ČTK

Bližší okolnosti úmrtí nechtěla komentovat policie ve Znojmě ani mluvčí Biskupství českobudějovického Miroslav Bína.

„Dostali jsme informace od znojemských policistů, že zemřel v tamní nemocnici. O příčině úmrtí nám nic neřekli. Pouze víme, že bylo náhlé,“ sdělil Bína.

Ten zároveň striktně odmítl spekulace některých médií informujících o policejním vyšetřování nedbalostního trestného činu s následkem smrti.

Marcin Dawid Želazny se narodil v roce 1977 v polských Mysłowicích a měl čtyři sourozence. V České republice sloužil na několika farnostech a kromě Trhových Svinů, pod které spadají i farnosti v Olešnici, Benešově nad Černou a Žumberku, působil také v Hosíně u Budějovic.

„U nás sloužil někdy před deseti lety, ale prakticky pořád jsme se potkávali při různých společenských i církevních akcích,“ říká o něm současný hosínský farář Tomas van Zavrel.

Právě v Hosíně na tehdy ještě poměrně mladého faráře dodnes velmi rádi vzpomínají. „Byl to opravdu radostný člověk, který měl obrovské charizma a dokázal oslovit celé generace věřících i lidí, kteří křesťané nebyli. Pořádal pro ně i různé zájezdy jak duchovní, tak za zábavou. Byl také akční, rád zpíval a velmi dobře promlouval k ostatním. Všichni také oceňovali, že dokázal pomoci seniorům i mladým,“ vzpomíná van Zavrel.

Posledních deset let sloužil Želazny na farnosti v Trhových Svinech, kde si ho lidé pamatují především díky jeho otevřenosti.

„Moc do kostela nechodím, i když jsem věřící katolík. Pan Želazny mi křtil dceru a nenechal jsem si ujít jeho půlnoční mše ani akce, kterých se zúčastnil. Zkrátka byl jedním z nás a to i přes to, že pocházel z Polska,“ říká o faráři Jiří Husar z Trhových Svinů.

„Je to pro mě a všechny okolo strašná událost. Znala jsem se s ním velmi dobře a pořád na něho myslím. Díky tomu, že byl neuvěřitelně aktivní, tak se mu podařilo do kostela přivést lidi, kteří nikdy nebyli věřící. Pod jeho vedením byla místní farnost velmi oblíbená. Vůbec si neumím představit, jak to tu teď bude fungovat,“ podotkla starostka Trhových Svinů Věra Korčaková.

Město má v plánu pro rodinu zesnulého faráře vytvořit kondolenční knihu, která bude umístěna na úřadě a při mších v kostele. „Kdo bude chtít připojit svou vzpomínku na pana faráře, bude ji moci napsat právě do této knihy, kterou bychom pak rádi předali jeho rodině v Polsku,“ dodává Korčaková.

S farářem se Trhovosvinenští rozloučí ve čtvrtek při zádušní mši od 14 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie. Poté bude zesnulý převezen do rodných Mysłowic, kde ho v sobotu uloží do rodinného hrobu.

Jeho administraci prozatím převezmou faráři z okolních obcí nebo z diecéze. „V Trhových Svinech však odchodem pana Želazného ztratili něco víc než jen úředníka v kostele. Přišli především o člověka, kterého měli rádi, a někoho, kdo je nosil v srdci,“ podotkl hosínský farář van Zavrel.

Témata: Jihočeský kraj

Nejčtenější

Na Miss World chci ukázat to, co opravdu umím, říká Denisa Spergerová

5. Denisa Spergerová, 18 let, 182 cm

Novou Miss Czech Republic Denisu Spergerovou (18) čeká v listopadu účast na soutěži krásy Miss World. Ta se letos koná...

Boj o baráž: vsetínská šance ještě žije, Kladno zdolalo Jihlavu

Patrik Machač z Kladna (vpravo) a Miha Štebih z Jihlavy.

Hokejisté Vsetína v semifinále Chance ligy do dnešního duelu nevstřelili Českým Budějovicím ani gól, ale tentokrát se...

Jihlava srovnala sérii s Kladnem, Budějovice podruhé uspěly ve Vsetíně

Kladenský Jaromír Jágr (vlevo) přijíždí ke skrumáži hráčů během druhého...

Budějovičtí hokejisté důrazně našlápli k účasti v baráži o extraligu. V druhém semifinálovém zápase na ledě Vsetína...

Církev tajila důkazy o sexuálním zneužívání. Hlaste je policii, říká Duka

Procesí skončilo v pět hodin odpoledne u sochy sv. Václava, kde bylo palladium...

Českobudějovická diecéze nedokázala za deset let vyřešit případ, ve kterém jejího kněze obvinilo několik věřících žen...

Jágrovo Kladno vyhrálo a je v baráži. Postup slaví také Budějovice

Hokejisté Kladna se radují z postupu do baráže o extraligu.

Hokejisté Kladna a Českých Budějovic se poperou o postup do extraligy. Oba tradiční týmy uspěly na hřištích soupeřů:...

Další z rubriky

Muž dostal pět let za zneužívání dcery své družky. Ta praktiky tolerovala

Ilustrační snímek

Pět let vězení a sexuální léčení uložil českobudějovický krajský soud muži z Písecka za pohlavní zneužívání a...

Strakonice chtějí po svých nájemnících bezdlužnost. U ministerstva narazily

Ilustrační snímek

Na radnici ve Strakonicích si mysleli, že konečně našli správný recept pro přidělování obecních bytů. Jednou z podmínek...

Marmelády z Prachatic bodovaly na gurmánské soutěži v Anglii

Podnikatelka ze Šumavy Jozefína Růžičková se svými marmeládami uchvátila svět

Před časem získala gurmánského Oscara, nyní hlásí další velký úspěch. Jozefína Růžičková z Prachatic ovládla letošní...

Najdete na iDNES.cz