Ochotný a usměvavý. Farář z Trhových Svinů zemřel náhle v 41 letech

  11:23aktualizováno  11:23
Věčně usměvavý, pozitivně naladěný a ochotný všem kdykoliv pomoci. Tak si lidé nejen v Trhových Svinech na Českobudějovicku pamatují místního faráře Marcina Želazného, který zemřel náhle v noci na pátek 28. prosince ve znojemské nemocnici. Bylo mu pouhých jednačtyřicet let.

Starostka Trhových Svinů Věra Korčaková a místní farář Marcin Želazny představili 30. listopadu 2018 v Trhových Svinech poštovní známku s portrétem prezidenta druhé republiky a následně protektorátu Emila Háchy. | foto: ČTK

Bližší okolnosti úmrtí nechtěla komentovat policie ve Znojmě ani mluvčí Biskupství českobudějovického Miroslav Bína.

„Dostali jsme informace od znojemských policistů, že zemřel v tamní nemocnici. O příčině úmrtí nám nic neřekli. Pouze víme, že bylo náhlé,“ sdělil Bína.

Ten zároveň striktně odmítl spekulace některých médií informujících o policejním vyšetřování nedbalostního trestného činu s následkem smrti.

Marcin Dawid Želazny se narodil v roce 1977 v polských Mysłowicích a měl čtyři sourozence. V České republice sloužil na několika farnostech a kromě Trhových Svinů, pod které spadají i farnosti v Olešnici, Benešově nad Černou a Žumberku, působil také v Hosíně u Budějovic.

„U nás sloužil někdy před deseti lety, ale prakticky pořád jsme se potkávali při různých společenských i církevních akcích,“ říká o něm současný hosínský farář Tomas van Zavrel.

Právě v Hosíně na tehdy ještě poměrně mladého faráře dodnes velmi rádi vzpomínají. „Byl to opravdu radostný člověk, který měl obrovské charizma a dokázal oslovit celé generace věřících i lidí, kteří křesťané nebyli. Pořádal pro ně i různé zájezdy jak duchovní, tak za zábavou. Byl také akční, rád zpíval a velmi dobře promlouval k ostatním. Všichni také oceňovali, že dokázal pomoci seniorům i mladým,“ vzpomíná van Zavrel.

Posledních deset let sloužil Želazny na farnosti v Trhových Svinech, kde si ho lidé pamatují především díky jeho otevřenosti.

„Moc do kostela nechodím, i když jsem věřící katolík. Pan Želazny mi křtil dceru a nenechal jsem si ujít jeho půlnoční mše ani akce, kterých se zúčastnil. Zkrátka byl jedním z nás a to i přes to, že pocházel z Polska,“ říká o faráři Jiří Husar z Trhových Svinů.

„Je to pro mě a všechny okolo strašná událost. Znala jsem se s ním velmi dobře a pořád na něho myslím. Díky tomu, že byl neuvěřitelně aktivní, tak se mu podařilo do kostela přivést lidi, kteří nikdy nebyli věřící. Pod jeho vedením byla místní farnost velmi oblíbená. Vůbec si neumím představit, jak to tu teď bude fungovat,“ podotkla starostka Trhových Svinů Věra Korčaková.

Město má v plánu pro rodinu zesnulého faráře vytvořit kondolenční knihu, která bude umístěna na úřadě a při mších v kostele. „Kdo bude chtít připojit svou vzpomínku na pana faráře, bude ji moci napsat právě do této knihy, kterou bychom pak rádi předali jeho rodině v Polsku,“ dodává Korčaková.

S farářem se Trhovosvinenští rozloučí ve čtvrtek při zádušní mši od 14 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie. Poté bude zesnulý převezen do rodných Mysłowic, kde ho v sobotu uloží do rodinného hrobu.

Jeho administraci prozatím převezmou faráři z okolních obcí nebo z diecéze. „V Trhových Svinech však odchodem pana Želazného ztratili něco víc než jen úředníka v kostele. Přišli především o člověka, kterého měli rádi, a někoho, kdo je nosil v srdci,“ podotkl hosínský farář van Zavrel.

Témata: Jihočeský kraj

Nejčtenější

Sparta si na úvod poradila s Budějovicemi, pomohl i krásný gól Stancia

Patrik Čavoš z Českých Budějovic (vlevo) a Guélor Kanga ze Sparty bojují o míč...

Fotbalisté Sparty první zápas kalendářního roku 2019 zvládli, druholigového lídra České Budějovice v přípravě na...

Každý den v roce šel na Kleť. V nemoci i vánici

Václav Bauer se loni stal rekordmanem ve výstupech na Kleť za rok.

Denně stoupal na Kleť, jednou i čtrnáctkrát. Václav Bauer se zapsal do historie nadšenců, kteří zdolávají nejvyšší...

Schody mě popravily, přiznal Štybar. V zatáčkách občas nadával

Zdeněk Štybar dojel na mistrovství republiky na čtvrtém místě.

Útok na osmý titul mu nevyšel. Zdeněk Štybar skončil na domácím šampionátu v cyklokrosu mezi poraženými a s obličejem...

Kladno i Vsetín slaví výhru, oba ztrácejí na Jihlavu osm bodů

Momentka z utkání první hokejové ligy mezi Jihlavou a Vsetínem.

Kladenští hokejisté zdolali ve 44. kole první ligy Třebíč 4:2 a udrželi druhou pozici před Vsetínem. Svěřenci Jiřího...

Lékařka vypila v noci půl litru vodky a druhý den řídila. Narazila do stromu

Tragická dopravní nehoda mezi obcemi Velíková a Hrobice na Zlínsku.

V noci vypila půl litru vodky a druhý den po poledni usedla za volant, ale do cíle nedojela. Jindřichohradečtí...

Další z rubriky

Lékařka vypila v noci půl litru vodky a druhý den řídila. Narazila do stromu

Tragická dopravní nehoda mezi obcemi Velíková a Hrobice na Zlínsku.

V noci vypila půl litru vodky a druhý den po poledni usedla za volant, ale do cíle nedojela. Jindřichohradečtí...

Lidé se těší, že Severní spojka zklidní dopravu, firmy proti ní bojují

Severní spojka se napojí u kruhového objezdu u Globusu.

Obyvatelé Kněžských Dvorů vyhlížejí Severní spojku, protože podle nich odvede nákladní auta z jejich ulic. Ale firmy z...

Počet porodů císařským řezem loni klesl, říká českobudějovický primář

Primář gynekologicko-porodnického oddělení Miloš Velemínský je úspěšným...

Více než třetinu všech novorozenců na jihu Čech přivádějí tradičně na svět porodníci v českobudějovické nemocnici....

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝVOJÁŘ - ELEKTRONIK

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 29 000 - 39 000 Kč

Najdete na iDNES.cz