Mánesova ulice je zavřená, řidiči v Budějovicích popojíždějí v kolonách

  8:45aktualizováno  8:45
Řidiči od rána na vlastní kůži zkoušejí, co s provozem v Českých Budějovicích udělá uzavírka Mánesovy ulice. Na objízdné trase stála auta v kolonách. Omezení navíc brzy budou i na Dlouhé louce a Husově třídě.

Dopisy těm, kteří bydlí nejblíže, dalších 45 tisíc informačních letáků je na cestě a hlášení v rozhlase už několik dní upozorňuje na uzavírku v Mánesově ulici v Českých Budějovicích.

Spustili ji v neděli 5. května, naostro začala v pondělí a potrvá až do podzimu. Děsí mnoho řidičů, kteří musí pravidelně jezdit městem. Vždyť tudy projede denně až dvacet pět tisíc vozidel a úsek je součástí městského okruhu.

V první etapě je zavřená část mezi Čechovou ulicí a mostem Kosmonautů přes Malši, nicméně by mělo být prozatím dál možné zajíždět z Dukelské k finančnímu ředitelství a Gerbeře. Postupně se uzavírka přesune dál k Novohradské.

Objížďka povede přes Senovážné náměstí, Žižkovu třídu či Novohradskou ulici, což jsou místa, na kterých auta pravidelně ve špičce stojí. Uzavírka bude mít dopad také na Sady a Havlíčkovu kolonii.

S ohledem na omezení město naplánovalo několik navazujících dopravních změn v centru. Součástí je třeba vytvoření jednosměrky v ulici Karla IV., ta bude mezi Senovážným náměstím a Jirsíkovou ulicí průjezdná pouze ve směru na náměstí Přemysla Otakara II. Výjezd bude uzavřen.

Fotogalerie

„Počítáme také s úpravou světelné signalizace na semaforech, například na Senovážném náměstí,“ uvedl náměstek primátora Ivo Moravec (Občané pro Budějovice). Až první dny ukážou, jak moc zavření Mánesovy zamává s dopravou.

V minulosti to bylo tak, že radnice později přistoupila ještě k dalším dílčím úpravám provozu podle toho, kterými směry začali řidiči nejvíce jezdit. Termín dokončení hlavní části rekonstrukce je v říjnu, ale přesný harmonogram se ještě může měnit s ohledem na vývoj prací.

Ty začnou frézováním asfaltu a zřízením suchovodu pro náhradní zásobení nemovitostí pitnou vodou. Součástí akce je výměna kanalizace a vodovodu, které jsou v havarijním stavu. Město za opravu ulice zaplatí 38,2 milionu korun, Jihočeský kraj přidá 13,8 milionu.

Odbočovací pruh navíc na Dlouhé louce

Dopravní omezení ale Mánesovou nekončí. MF DNES vytipovala několik dalších akcí, které mají nebo brzy budou mít dopad na provoz v Budějovicích. Ty jsou na tom, co se týká kolon, nejhůře v republice hned po Praze.

Stále je neprůjezdná část Dobrovodské ulice a staví se také zastávky na Dlouhé louce. Tam má letos úpravy naplánované i Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Ve směru z Dlouhé louky přibude druhý odbočovací pruh do Husovy třídy.

„Výběrové řízení vyhrála společnost Skanska. Ještě běží odvolací lhůty, ale pokud se nic nestane, začít bychom mohli v červnu. Zásadnější omezení provozu plánujeme jen na víkendy, aby nebylo město úplně zdecimované,“ upřesnila Vladimíra Hrušková, ředitelka budějovické správy ŘSD. Akce bude stát 18 milionů a součástí je také oprava vozovky, na které jsou vyjeté velké koleje.

A rovněž v červnu se bude frézovat i na Husově třídě poblíž výstaviště a Branišovské. Tam má pracovat firma Eurovia.

„Dohodli jsme se, že začneme až po Hobby a půlmaratonu. Práce by měly trvat maximálně 28 dní, přičemž se je bude zhotovitel snažit zkrátit,“ upozornil Jan Štícha, ředitel Správy a údržby silnic Jihočeského kraje.

Už v následujících týdnech může začít také rozsáhlá rekonstrukce Nerudovy ulice na Pražském předměstí. „Začneme od Pražské třídy směrem ke Kostelní,“ zmínil náměstek primátora Petr Holický (ANO). Pokračovat se má až k Jírovcově. Tato akce nebude mít tak velký dopad na dopravu, ale odhad je, že potrvá osm měsíců.

K časovému posunu naopak dochází na Lidické třídě, kde se podle Holického bude pracovat až od srpna. Letos se má opravovat část od železničního přejezdu v Papírenské až na konec města. Na rekonstrukci se opět bude podílet kraj s městem.

„V plánu jsou třeba oprava silnice a úpravy přechodů včetně speciálního osvětlení zabudovaného do vozovky,“ uvedl Moravec.

Mánesova ulice je neprůjezdná mezi Čechovou ulicí a mostem Kosmonautů. Uzavírka potrvá do října.

Mánesova ulice je neprůjezdná mezi Čechovou ulicí a mostem Kosmonautů. Uzavírka potrvá do října.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Oblíbený zmrzlinový stánek v Hluboké shořel. Je to pomsta, říká majitel

Dřevěný zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou skončil v plamenech. Majiteli...

Oheň zničil v noci na dnešek zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou. I když se nikomu nic nestalo, škody přesáhly...

Legendární motocyklový závodník Staša zemřel, bylo mu 75 let

Bohumil Staša, dvacetinásobný šampion Československa a výborný konstruktér...

Bohumil Staša, legendární motocyklový závodník, v 75 letech zemřel. Dvacetkrát triumfoval na domácím šampionátu, na...

Vísku Budeč stíhají pohromy, po rybníku a lese přišla i o kulturní dům

Kulturní dům v Budči začal hořet v sobotu 11. května před osmou hodinou ráno....

Vesnice Budeč se vzpamatovává z třetí těžké rány v krátké době. Požár tam vážně poničil kulturní dům. Hašení navíc...

Čelní střet u Kamenného Újezdu nepřežil ani spolujezdec, zemřel v nemocnici

Řidič BMW přejel do protisměru a střetl se s Volkswagenem Tiguan. (15. května...

Nehoda, která se stala minulý týden na Českobudějovicku, si vyžádala druhý lidský život. V nemocnici zemřel...

Další z rubriky

Horolezci natírají po 40 letech ciferníky na Černé věži v Budějovicích

Dvojice horolezců ve čtvrtek začala s natíráním čtyř hodinových ciferníků na...

Černá věž, dvaasedmdesát metrů vysoká českobudějovická dominanta, po čtyřiceti letech prokoukne. Tedy hlavně její čtyři...

Část obyvatel a návštěvníků třeboňských lázní odmítá wellness v parku

Lázně Aurora v Třeboni čeká velká rekonstrukce.

Město Třeboň plánuje venkovní wellness u Lázní Aurora. Záměr ale vzbudil rozruch. Podle opozice je v rozporu s...

VIDEO: Do deště se kozím hraběnkám nechce, ale vetřelce by utloukly

Jan Bareš chová v Okrouhlé Radouni 80 anglonubijských koz.

Anglonubijské kozy se v Česku začaly chovat teprve před dvanácti lety. Jejich znaky jsou vyklenutý nos, svislé dlouhé...

Najdete na iDNES.cz