Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Česko čeká velká výměna kotlů. Staré se nebudou smět používat

Výměna se týká všech domácností, které topí tuhými palivy, tedy převážně uhlím a dřevem. Netýká se malých krbů, krbových kamen či klasických kamen třeba na chalupě.

Staré neekologické kotle budou muset jít do deseti let do šrotu. | foto: Profimedia.cz

Statisíce domácností v České republice čeká změna v oblasti vytápění. U celkem 640 tisíc bytů a domů, které v tuzemsku topí tuhými palivy (uhlí, dřevo), činí průměrný věk kotlů 20 až 25 let, přičemž 70 až 80 procent z celkového počtu tvoří emisně nevyhovující zařízení.

Ministerstvo životního prostředí na tuto skutečnost reagovalo a připravilo novelu zákona na ochranu ovzduší, kterou nedávno schválila Sněmovna a tento měsíc posuzoval Senát.

Podle jejího znění budou muset staré neekologické kotle do deseti let do šrotu a už za dva roky nebude možné tyto nevyhovující zdroje tepla ani koupit. Kterých spalovacích zařízení se to bude týkat? Kdy je nahradit, čím a za kolik? A jak bude stát domácí kotelny kontrolovat, zda se v nich netopí neekologicky?

Jen ústřední vytápění

Nový zákon se bude týkat jen určitých topných zařízení. "Půjde o všechny kotle a krbová kamna s teplovodní vložkou o tepelném příkonu 10–300 kW na pevná paliva, tedy uhlí, koks, uhelné brikety a dřevo," říká sekretář Asociace podniků topenářské techniky Josef Žďárský.

Jaké sankce hrozí za porušení zákazu?

  • Pokuta 20 tisíc za to, když provozovatel kotle nepředloží po 1. 1. 2017 revizi svého kotle.
  • Pokuta 50 tisíc od 1. 9. 2022, pokud se při revizi prokáže to, že kotel nesplňuje parametry alespoň 3. třídy.
  • Pokuta 50 tisíc za to, pokud bude provozovatel v kotli používat paliva, která jsou zakázána (především uhelné kaly).

To znamená, že se bude jednat jen o zařízení připojené k teplovodní soustavě ústředního vytápění. Bát se tedy nemusí majitelé obyčejných kamen typu Petra či krbů na chalupě, kteří jimi vytápějí jen jednu či dvě místnosti.

Kotle napojené na soustavu radiátorů budou muset po roce 2014 splňovat minimálně takzvanou 3. emisní třídu. Tou neprojde zhruba půl milionu starých topných zařízení. Neznamená to ale, že za dva roky bude muset půl milionu lidí odvézt svůj kotel do kovošrotu.

Povinnost splnit normu bude totiž uložena až do 10 let od vstupu zákona v platnost. Jestliže bude podle očekávání schválen letos v září, k výměně kotlů bude docházet postupně až do podzimu 2022. Je tedy dostatek času zjistit parametry svého kotle a připravit se na změnu.

Jak poznat nevyhovující kotel?

Je to spalovací zařízení, které má větší výkon než 10 kilowattů a podle technické dokumentace spadá do první nebo druhé emisní třídy.

"Pokud nebude příkon spalovacího zařízení uveden na štítku daného zařízení, lze ho spočítat z výrobcem uváděného tepelného výkonu a jemu odpovídající účinnosti. Provozovatel si může tuto skutečnost případně ověřit u odborně způsobilé osoby či výrobce daného zařízení," říká Michaela Jendeková z ministerstva životního prostředí.

Druhým kritériem je typ přikládání. V nových podmínkách budou moci fungovat jen tepelná zařízení s takzvaným automatickým přikládáním, jejichž výrobce zaručí, že na rošt nebude moci dostat neschválené palivo typu PET lahví. Kotle s ručním přikládáním z trhu zmizí.

Nové kotle jsou třikrát dražší

Výběr bude z hlediska emisních limitů jednoduchý. Od roku 2014 bude prodejcům povoleno prodávat pouze kotle 3. třídy a vyšší. "Znamená to, že do dvou let bude platit zákaz prodeje asi 75 procent dnes prodávaných kotlů," říká ředitel výrobce kotlů Benekov Leopold Benda. "Od 1. ledna 2018 bude navíc povoleno prodávat pouze kotle ze 4. třídy a vyšší. Jiný kotel prostě nebude možné koupit."

Jaké kotle kupovat

Již v současnosti se nevyplatí kupovat kotle z 1. nebo 2. emisní třídy, protože za 10 let bude za jejich používání pokuta, takže jsou to kotle použitelné maximálně 10 let. Nutné je kupovat kotle minimálně 3. třídy.

  • Cena běžného uhelného kotle 1. a 2. třídy: 20–25 tisíc korun.
  • Cena zplyňovacího kotle na kusové dřevo 3. a 4. třídy: od 35 tisíc Kč.
  • Ceny automatických kotlů na pelety nebo na uhlí 3. a 4. třídy: od 60 tisíc Kč.

Kdo například dosud topil dřevěnými poleny a bude v tom chtít pokračovat, bude si muset pořídit takzvaný zplynovací kotel minimálně 3. třídy. "Nezplynovací kotle na polena s ručním přikládáním už nebudou mít šanci vyhovět emisním limitům," varuje Vladimír Stupavský. Za modernější a ekonomičtější topení ale bude třeba zaplatit.

"Ceny nových kotlů se samočinnou dodávkou paliva budou 2,5 až třikrát vyšší než stávajících nových kotlů na uhlí," říká sekretář Asociace podniků topenářské techniky Josef Žďárský.

Současná cena běžného kotle 1. nebo 2. třídy se pohybuje mezi 20 až 25 tisíci korunami. "Cena za zplynovací kotle na dřevo se bude pohybovat od 35 tisíc korun výše. Cena automatických kotlů na pelety nebo na uhlí bude od 60 tisíc korun výše," upřesňuje Leopold Benda. Moderní kotle jsou ale ekonomičtější a měly by vrátit část nákladů v rámci provozních úspor.

Dotace: zatím jen severní Morava

Výměny kotlů postihnou desítky tisíc sociálně slabších domácností, které nebudou mít prostředky na nákup nového zařízení. "Je zřejmé, že situaci nepůjde řešit bez dotací, ale zda budou a v jaké výši, není zatím známo," potvrzuje Josef Žďárský.

Více informací nemá ani Vladimír Stupavský z České pelety. "Dlouhodobě se jedná o vytvoření takzvané Zelené banky, která bude občanům půjčovat na pořízení nových technologií. U těchto dotací ale dnes není dostatek informací o tom, co a jak by mohlo být do budoucna podporováno. Není jisté, že nějaké dotace na nové kotle vůbec budou," uvádí.

Co na to ministerstvo životního prostředí? Dotace možné jsou, ale zatím jen na severní Moravě. V tomto programu činila podpora 60 000 korun na kotel. "Je plánováno navýšení celkových dotací na výši 100 milionů korun. Když budou k dispozici další peníze, bude program rozšířen i na další kraje. Dále se připravuje program, který naváže na již ukončený program Zelená úsporám, ale přesné podmínky dosud nebyly stanoveny," napsala nám Michaela Jendeková.

Revize zajistí obecní úřad

Nová legislativa přinese další změnu – za čtyři roky začnou povinné pravidelné revize kotlů na tuhá paliva. Opět se to týká jen centrálního vytápění. "První kontrola technického stavu musí být provedena nejpozději do 31. prosince 2016. Revize bude provádět odborně způsobilá osoba proškolená výrobcem kontrolovaných zařízení," říká Petr Kučera z ministerstva životního prostředí. Pokud si revizi neuděláte nebo ji odmítnete obecnímu úřadu předložit, hrozí vám pokuta až 50 000 korun.

Autoři:
  • Nejčtenější

Prosklenou novostavbu ve svahu si vyžádala babička. A vnuk ji poslechl

Babička žila léta ve vile s nádherným výhledem do údolí Karlštejnska. Aby o něj nepřišla, takticky koupila pozemek pod tím svým. Když se na něm vnuk chystal postavit bydlení pro rodinu, přála si...

26. července 2024

Sousedův syn hází kameny na naše auto. Nemá z toho rozum, říkají rodiče

Premium

Sousedův pětiletý syn nám ničí auto. Jeho rodiče tvrdí, že je malý, nemá z toho rozum, že mu říkají, ať kameny nehází, ale on si „hraje“ dál. Omluvili se, donesli lahev a dárkový koš. Dárky jsme ale...

26. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavný tanečník Jiří Bubeníček žije s rodinou v Drážďanech. Chystá překvapení

Byt v bohémské čtvrti Neustadt německých Drážďan obývá se svou manželkou Nadinou a dětmi přední český choreograf a tanečník Jiří Bubeníček. Byt měl být původně staromládeneckým útočištěm, ale nakonec...

24. července 2024

Mramor z koupelny skončil v pizzerii, rodina má konečně nadčasový byt

I byty stárnou. Zejména pokud jde o materiály. To platí i o strašnickém bytě z 90. let minulého století, který získala mladá rodina. Rozhodli se pro kompletní renovaci, aby byt lépe vyhovoval jejich...

23. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlavní nádraží v Praze se může opět pochlubit secesním skvostem

Secese u nás zanechala úžasné památky. Mezi nejznámější patří budova na pražském Hlavním nádraží, od roku 1976 i největší secesní nemovitá památka u nás. Stavba od architekta Josefa Fanty je...

24. července 2024

Ze dvou sklářských ateliérů vznikl hodně netradiční rodinný dům

Náhody nejsou, řekli si noví majitelé domu, kde dříve byly ateliéry akademického sochaře Jiřího Harcuby, skláře, výtvarníka a významného českého medailéra a také akademického sochaře Aleše Grima....

27. července 2024

Sousedův syn hází kameny na naše auto. Nemá z toho rozum, říkají rodiče

Premium

Sousedův pětiletý syn nám ničí auto. Jeho rodiče tvrdí, že je malý, nemá z toho rozum, že mu říkají, ať kameny nehází, ale on si „hraje“ dál. Omluvili se, donesli lahev a dárkový koš. Dárky jsme ale...

26. července 2024

Prosklenou novostavbu ve svahu si vyžádala babička. A vnuk ji poslechl

Babička žila léta ve vile s nádherným výhledem do údolí Karlštejnska. Aby o něj nepřišla, takticky koupila pozemek pod tím svým. Když se na něm vnuk chystal postavit bydlení pro rodinu, přála si...

26. července 2024

Dřevo na fasádě i uvnitř. Přírodní materiál je opět symbolem luxusu

Většina domů ve světové metropoli kinematografie je postavena ze dřeva, zejména kvůli historii, ale také s ohledem na stavební předpisy. Dřevěné konstrukce jsou navíc často preferovány pro svou...

25. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....