Česko čeká velká výměna kotlů. Staré se nebudou smět používat

Výměna se týká všech domácností, které topí tuhými palivy, tedy převážně uhlím a dřevem. Netýká se malých krbů, krbových kamen či klasických kamen třeba na chalupě.

Staré neekologické kotle budou muset jít do deseti let do šrotu. | foto: Profimedia.cz

Statisíce domácností v České republice čeká změna v oblasti vytápění. U celkem 640 tisíc bytů a domů, které v tuzemsku topí tuhými palivy (uhlí, dřevo), činí průměrný věk kotlů 20 až 25 let, přičemž 70 až 80 procent z celkového počtu tvoří emisně nevyhovující zařízení.

Ministerstvo životního prostředí na tuto skutečnost reagovalo a připravilo novelu zákona na ochranu ovzduší, kterou nedávno schválila Sněmovna a tento měsíc posuzoval Senát.

Podle jejího znění budou muset staré neekologické kotle do deseti let do šrotu a už za dva roky nebude možné tyto nevyhovující zdroje tepla ani koupit. Kterých spalovacích zařízení se to bude týkat? Kdy je nahradit, čím a za kolik? A jak bude stát domácí kotelny kontrolovat, zda se v nich netopí neekologicky?

Jen ústřední vytápění

Nový zákon se bude týkat jen určitých topných zařízení. "Půjde o všechny kotle a krbová kamna s teplovodní vložkou o tepelném příkonu 10–300 kW na pevná paliva, tedy uhlí, koks, uhelné brikety a dřevo," říká sekretář Asociace podniků topenářské techniky Josef Žďárský.

Jaké sankce hrozí za porušení zákazu?

  • Pokuta 20 tisíc za to, když provozovatel kotle nepředloží po 1. 1. 2017 revizi svého kotle.
  • Pokuta 50 tisíc od 1. 9. 2022, pokud se při revizi prokáže to, že kotel nesplňuje parametry alespoň 3. třídy.
  • Pokuta 50 tisíc za to, pokud bude provozovatel v kotli používat paliva, která jsou zakázána (především uhelné kaly).

To znamená, že se bude jednat jen o zařízení připojené k teplovodní soustavě ústředního vytápění. Bát se tedy nemusí majitelé obyčejných kamen typu Petra či krbů na chalupě, kteří jimi vytápějí jen jednu či dvě místnosti.

Kotle napojené na soustavu radiátorů budou muset po roce 2014 splňovat minimálně takzvanou 3. emisní třídu. Tou neprojde zhruba půl milionu starých topných zařízení. Neznamená to ale, že za dva roky bude muset půl milionu lidí odvézt svůj kotel do kovošrotu.

Povinnost splnit normu bude totiž uložena až do 10 let od vstupu zákona v platnost. Jestliže bude podle očekávání schválen letos v září, k výměně kotlů bude docházet postupně až do podzimu 2022. Je tedy dostatek času zjistit parametry svého kotle a připravit se na změnu.

Jak poznat nevyhovující kotel?

Je to spalovací zařízení, které má větší výkon než 10 kilowattů a podle technické dokumentace spadá do první nebo druhé emisní třídy.

"Pokud nebude příkon spalovacího zařízení uveden na štítku daného zařízení, lze ho spočítat z výrobcem uváděného tepelného výkonu a jemu odpovídající účinnosti. Provozovatel si může tuto skutečnost případně ověřit u odborně způsobilé osoby či výrobce daného zařízení," říká Michaela Jendeková z ministerstva životního prostředí.

Druhým kritériem je typ přikládání. V nových podmínkách budou moci fungovat jen tepelná zařízení s takzvaným automatickým přikládáním, jejichž výrobce zaručí, že na rošt nebude moci dostat neschválené palivo typu PET lahví. Kotle s ručním přikládáním z trhu zmizí.

Nové kotle jsou třikrát dražší

Výběr bude z hlediska emisních limitů jednoduchý. Od roku 2014 bude prodejcům povoleno prodávat pouze kotle 3. třídy a vyšší. "Znamená to, že do dvou let bude platit zákaz prodeje asi 75 procent dnes prodávaných kotlů," říká ředitel výrobce kotlů Benekov Leopold Benda. "Od 1. ledna 2018 bude navíc povoleno prodávat pouze kotle ze 4. třídy a vyšší. Jiný kotel prostě nebude možné koupit."

Jaké kotle kupovat

Již v současnosti se nevyplatí kupovat kotle z 1. nebo 2. emisní třídy, protože za 10 let bude za jejich používání pokuta, takže jsou to kotle použitelné maximálně 10 let. Nutné je kupovat kotle minimálně 3. třídy.

  • Cena běžného uhelného kotle 1. a 2. třídy: 20–25 tisíc korun.
  • Cena zplyňovacího kotle na kusové dřevo 3. a 4. třídy: od 35 tisíc Kč.
  • Ceny automatických kotlů na pelety nebo na uhlí 3. a 4. třídy: od 60 tisíc Kč.

Kdo například dosud topil dřevěnými poleny a bude v tom chtít pokračovat, bude si muset pořídit takzvaný zplynovací kotel minimálně 3. třídy. "Nezplynovací kotle na polena s ručním přikládáním už nebudou mít šanci vyhovět emisním limitům," varuje Vladimír Stupavský. Za modernější a ekonomičtější topení ale bude třeba zaplatit.

"Ceny nových kotlů se samočinnou dodávkou paliva budou 2,5 až třikrát vyšší než stávajících nových kotlů na uhlí," říká sekretář Asociace podniků topenářské techniky Josef Žďárský.

Současná cena běžného kotle 1. nebo 2. třídy se pohybuje mezi 20 až 25 tisíci korunami. "Cena za zplynovací kotle na dřevo se bude pohybovat od 35 tisíc korun výše. Cena automatických kotlů na pelety nebo na uhlí bude od 60 tisíc korun výše," upřesňuje Leopold Benda. Moderní kotle jsou ale ekonomičtější a měly by vrátit část nákladů v rámci provozních úspor.

Dotace: zatím jen severní Morava

Výměny kotlů postihnou desítky tisíc sociálně slabších domácností, které nebudou mít prostředky na nákup nového zařízení. "Je zřejmé, že situaci nepůjde řešit bez dotací, ale zda budou a v jaké výši, není zatím známo," potvrzuje Josef Žďárský.

Více informací nemá ani Vladimír Stupavský z České pelety. "Dlouhodobě se jedná o vytvoření takzvané Zelené banky, která bude občanům půjčovat na pořízení nových technologií. U těchto dotací ale dnes není dostatek informací o tom, co a jak by mohlo být do budoucna podporováno. Není jisté, že nějaké dotace na nové kotle vůbec budou," uvádí.

Co na to ministerstvo životního prostředí? Dotace možné jsou, ale zatím jen na severní Moravě. V tomto programu činila podpora 60 000 korun na kotel. "Je plánováno navýšení celkových dotací na výši 100 milionů korun. Když budou k dispozici další peníze, bude program rozšířen i na další kraje. Dále se připravuje program, který naváže na již ukončený program Zelená úsporám, ale přesné podmínky dosud nebyly stanoveny," napsala nám Michaela Jendeková.

Revize zajistí obecní úřad

Nová legislativa přinese další změnu – za čtyři roky začnou povinné pravidelné revize kotlů na tuhá paliva. Opět se to týká jen centrálního vytápění. "První kontrola technického stavu musí být provedena nejpozději do 31. prosince 2016. Revize bude provádět odborně způsobilá osoba proškolená výrobcem kontrolovaných zařízení," říká Petr Kučera z ministerstva životního prostředí. Pokud si revizi neuděláte nebo ji odmítnete obecnímu úřadu předložit, hrozí vám pokuta až 50 000 korun.

Autoři:

Nejčtenější

Rodinné domy v Česku za cenu bytu. Září novotou, mají zahradu a jsou na prodej

Nové rodinné domy, které vám splní sen o bydlení s vlastní zahradou. Ceny začínají na 7,5 milionu korun a žádná z nabízených nemovitostí nepřesáhne 12 milionů. Podívejte se na devět aktuálních tipů.

Odvážní Češi opustili práci a začali úspěšně podnikat a šťastně žít v Toskánsku

Náš rodinný příběh se začal psát v roce 2016, oba jsme pracovali v korporacích, ale věděli jsme, že chceme žít aktivně a že nás spojuje láska k Itálii. Po prvním společném roce jsme dali výpovědi a...

Rosnička Honsová bydlí v Praze. V části s nejlepšími rozptylovými podmínkami

Meteoroložka a hlasatelka zpráv o počasí Dagmar Honsová si svůj domov vybrala netradičním způsobem. Její povolání je zároveň i jejím největším koníčkem, proto zvolila jako místo k životu...

Bára Nesvadbová bydlí v kouzelném domě za Prahou. Skrytá oáza je plná zvířat

Bára Nesvadbová nás pozvala do svého dvougeneračního domku na okraji Prahy. Spisovatelce a spoluzakladatelce nadačního fondu Be Charity vyšel nedávno nový román a je tak v jednom kole. Ráda se z...

Podívejte se na nejlepší interiéry roku 2024. Nadchnou i šokují

Absolutním vítězem jubilejního desátého ročníku ocenění Interiér roku 2024 se stala výjimečná novostavba domu Oskar v Kamenné Lhotě od Jana Žaloudka. Vyvolala silné emoce i u odborné poroty, která...

Pohoda u vody. Rodina našla v Česku perfektní bydlení pro odpočinek i sport

Byt mladého páru s třemi dětmi je zasazen do malebného prostředí Lipenské přehrady v jižních Čechách. Majitelé dali studiu Šenkýř Architekti při navrhování interiéru volnou ruku. Úkolu se ujali ...

1. května 2025

Špatné řízení SVJ nebo bytového družstva může být pohromou

Jak říká klasik: Chybovat je lidské a odpouštět je božské. Ale lze stejně nahlížet i na řízení bytových domů? Má statutární zástupce prostor chybovat? Bohužel, nemá!

1. května 2025

Podívejte se na nejlepší interiéry roku 2024. Nadchnou i šokují

Absolutním vítězem jubilejního desátého ročníku ocenění Interiér roku 2024 se stala výjimečná novostavba domu Oskar v Kamenné Lhotě od Jana Žaloudka. Vyvolala silné emoce i u odborné poroty, která...

30. dubna 2025

Pro oceněný dům Oskar v jižních Čechách byla inspirací vesnická kaple

Dům Oskar navržený architektem Janem Žaloudkem vyrostl ve velkorysé užitkové zahradě, která původně náležela k sousedícímu zámku v jihočeské vesnici Kamenná Lhota. Silný genius loci umocňuje torzo...

30. dubna 2025

Odvážní Češi opustili práci a začali úspěšně podnikat a šťastně žít v Toskánsku

Náš rodinný příběh se začal psát v roce 2016, oba jsme pracovali v korporacích, ale věděli jsme, že chceme žít aktivně a že nás spojuje láska k Itálii. Po prvním společném roce jsme dali výpovědi a...

29. dubna 2025

Kutloch pro kratke meškani i s klunkerpartyjou ve fajnem městě Ostravě

Dyš ma kerysi robotu v Ostravě!!! či tam ide enem tak na čundr s klunkerpartyjou, može tu spočnuť. Mebl a ine interierove cypoviny su zrobene v industriálnim dizajně, aby zme se poklonili wieczne...

29. dubna 2025

Rodinné domy v Česku za cenu bytu. Září novotou, mají zahradu a jsou na prodej

Nové rodinné domy, které vám splní sen o bydlení s vlastní zahradou. Ceny začínají na 7,5 milionu korun a žádná z nabízených nemovitostí nepřesáhne 12 milionů. Podívejte se na devět aktuálních tipů.

28. dubna 2025

Dům ve svahu v Lipencích má kuchyň v druhém podlaží. Podívejte se proč

Dvojdomy nepatří v poslední době k častým řešením, přitom mají řadu výhod. Tedy pokud jsou navržené pro spřátelené rodiny. Pak přinášejí možnost sdílení nákladů, ale zároveň i „úsporu“ pozemku,...

28. dubna 2025

Je mu 90 let, přesto je stále moderní. Za skvělý dům vděčí New York Evropě

První moderní městský dům postavili v New Yorku až v roce 1935. Autor, architekt William Lescaze, pocházel samozřejmě z Evropy, kde se mezinárodní styl architektury zrodil. Jeho stavba na newyorské...

27. dubna 2025

Rosnička Honsová bydlí v Praze. V části s nejlepšími rozptylovými podmínkami

Meteoroložka a hlasatelka zpráv o počasí Dagmar Honsová si svůj domov vybrala netradičním způsobem. Její povolání je zároveň i jejím největším koníčkem, proto zvolila jako místo k životu...

27. dubna 2025

Při stavbě domu použili místo betonu levnou hlínu. Počkejte si na překvapení

Výhled na příboj a rozbrázděné skály na pobřeží majitelům pozemku dočista učaroval. Sledovat by je dokázali celé dny. Proto plán na rekreační obydlí pojali tak, aby se ze svahu sestupující stavba...

26. dubna 2025

Ze starého domku a stodoly u Klatov vytvořili úžasný rekreační domek

Fasáda z opalovaného modřínového dřeva, která nevyžaduje žádnou zvláštní údržbu, představuje pohledově nejvýraznější prvek ve zdařilé rekonstrukci vesnického stavení. Navíc původní stodola ustoupila...

26. dubna 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.