Pondělí 17. května 2021, svátek má Aneta
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 17. května 2021 Aneta

Vila s bazénem má dvě zahrady, tu druhou na velké terase v patře

Bílá hladká omítka, světlý a tmavý kámen, sklo a beton. To jsou materiály, se kterými pracovali architekti ze studia Labor 13 během návrhu atypického rodinného domu v rezidenční oblasti na okraji Prahy.

Například mezi domem a bazénem je pouze trávník, kde si mohou majitelé jen tak rozložit deku a odpočívat. | foto: Roman Mlejnek

Bílá, minimalistická a ortogonální kompozice, se kterou kontrastuje zahradní domek s tmavým kamenným obkladem navazující na bazén, se svým vzhledem výrazně vyjímá mezi okolními stavbami.

Z ulice působí dům velmi nenápadně.

Z ulice působí dům velmi nenápadně.

Kombinace bílé hmoty s množstvím prosklených ploch umožňuje přejít z obytných prostor rovnou do zahrady. Jako bychom byli stále v domě, a to i v případě druhého patra.

„Investoři měli malý pozemek, takže jsme se snažili co nejvíce uvolnit zahradu a propojit s ní dům. Tvar domu vychází z toho, že jsme chtěli opticky odklonit dům napravo. Z toho vychází hmota, která jde podél celé hrany pozemku, díky čemuž je dům ‚natlačený‘ s minimálním odstupem od hranice pozemku k pravému sousedovi,“ vysvětluje architekt Martin Vomastek z ateliéru Labor 13.

Zahrady rovnou dvě

Hlavní zahrada je rozdělena na několik funkčních celků. „Například mezi domem a bazénem je pouze trávník, kde si mohou majitelé jen tak rozložit deku a odpočívat. Úsek zahrady navazující na ulici tvoří přírodní pohledovou bariéru, a majitelé tak získávají dostatek soukromí. To jim rovněž poskytují vysoké borovice vysázené podél zídky v západní části zahrady, pod nimiž vznikla užitková zahrádka,“ popisuje architekt Martin Vomastek z ateliéru Labor 13.

Kvůli relativně malému pozemku se architekti rozhodli vytvořit kromě hlavní zahrady také vedlejší zahradu, a to terasu, která je na střeše domu. Slouží k relaxaci obyvatel druhého patra vily, dětem investorů. Zahradu v druhém nadzemním podlaží domu projektovali zahradní architekti z ateliéru Flera, jejichž práce jsou dobře známy po celé republice i v zahraničí.

Zahradu v druhém nadzemním podlaží domu projektovali zahradní architekti z ateliéru Flera.

Součástí spodní zahrady je pak domek u bazénu, který slouží jako zahradní domek k posezení s návštěvou. „Celkově tento koncept používáme i v jiných realizacích, kde máme nejprve hlavní dům a pak zahradní domek sloužící pro relax nebo pro návštěvy. Díky tomuto domku potom vnímáme dům v jiné perspektivě,“ poukazuje architekt Martin Vomastek.

A pokračuje: „Nejsme příliš zastánci pergol přistavených ke konstrukci domu. V našich realizacích rovnou myslíme na to, abychom vytvořili prostory, které mohou fungovat celoročně.“ Nedílnou součástí zahradního domku je privátní infrasauna, koupelna a kuchyň.

Více skla = více světla

Okna, kam se podíváme, a prosklené plochy v přízemí opticky zvětšují celkové vnitřní prostory a dodají dostatek světla celé domácnosti. „U většiny domů, které navrhujeme, kombinujeme skleněné plochy a plné plochy. Neděláme klasické rastry menších oken, ale snažíme se většinou okna družit tak, abychom co nejvíce prosvítili hlavní obytné místnosti, které jsou maximálně propojené se zahradou,“ upřesňuje architekt Martin Vomastek.

Přímý výstup na zahradu k bazénu ocení i návštěva v pokoji pro hosty.

Přímý výstup na zahradu k bazénu ocení i návštěva v pokoji pro hosty.

V tomto případě je to dolní obývací pokoj, ložnice a pokoj pro hosty, a pak horní obývací pokoj, který je okny propojený se střešní zahradou. „Menší okna svým způsobem reagují na interiéry, což jsou například průhledy z chodeb do zahrady nebo menší okna do koupelen a do ložnic, u kterých bylo cíleno na soukromí,“ doplňuje architekt Vomastek.

I když se může zdát, že dům postrádá stabilitu kvůli množství zasklených ploch, opak je pravdou. „V zasklívacích plochách jsou integrované, okem téměř nepostřehnutelné, sloupy z oceli, které nesou betonový strop,“ uvádí na pravou míru Martin Vomastek.

Zajímavostí je, že výroba takto velkých prosklených stěn může skýtat mnoho záludností. „S dodavatelskou firmou bylo potřeba se domluvit na výrobě těchto prosklených ploch tak, aby odpovídaly našemu záměru. Chtěli jsme okna od podlahy až ke stropu, bez viditelných profilů, což nebylo z pohledu výroby úplně jednoduché. Naštěstí se to ale podařilo tak, jak jsme si představovali,“ dodává architekt Vomastek.

Kombinace bílé hmoty s množstvím prosklených ploch umožňuje přejít z obytných...

Kombinace bílé hmoty s množstvím prosklených ploch umožňuje přejít z obytných prostor rovnou do zahrady.

Na dostatek prostoru pro investory bylo myšleno i z hlediska uspořádání jednotlivých místností. Spodní patro skýtá hned několik možností. Návštěvy se mohou ubytovat v pokoji „ušitém na míru“ přímo pro ně, majitelé vlastní ložnici se šatnou a koupelnou.

Společný čas mohou trávit buď uvnitř v obývacím pokoji, anebo ve venkovním posezení hned za prosklenou plochou, ale stále pod střechou domu. Moderní a absolutně minimalistická kuchyně s jídelnou jsou součástí místnosti s obývacími prostorami.

„Kolekce Minimal je ucelená, lze v ní najít ve stejném designu a mnoha...

„Kolekce Minimal je ucelená, lze v ní najít ve stejném designu a mnoha barevných a materiálových variantách produkty pro všechny typy oken a dveří,“ popisuje Roman Ulich, hlavní designér společnosti M&T.

Druhé patro vily s terasou je věnováno výhradně dospívajícím dětem, kdy každé z obou dětí má vlastní ložnici se šatnou a koupelnou. Společné chvilky mohou sdílet v horním moderně zařízeném obývacím pokoji nebo na střešní zahradě (terase), která je jakýmsi pokračováním obývacího pokoje.

Investoři chtěli dopřát svým dětem soukromí, a tak vznikla ve druhém patře samostatná jednotka, která je přístupná schodištěm ze vstupní haly, takže děti nemusejí projít ani spodními společnými prostory domu.

Maximální minimalismus

Celkovou atmosféru obou pater vytvářejí všudypřítomné čisté linie bez detailů a doplňků navíc, zabudované skříně, vzdušnost a světlost prostoru. Bílé stěny lehce kontrastují s klikami v šedém provedení a detaily provedené ve světlém dubu. Kliky architekti použili od firmy M&T, konkrétně kolekci Minimal.

O autorech

Architektonické studio Labor 13 založila v Praze v roce 2007 trojice architektů: Martin Vomastek, Albert Pražák a Jiří Bardoděj. Kancelář poskytuje kompletní architektonický a stavebně technický servis a při návrzích projektů úzce spolupracuje s klienty s cílem nalezení inovativního a nákladově efektivního řešení.

„Jsou příjemné v tom, že jsou prostě minimální. Hlavní výhoda kliky tkví v její osobitosti, pohledové zvláštnosti a odlišnosti od jiných. Vždycky se snažíme, aby byl jeden typ kování pokud možno všude, tedy na dveřích, oknech a HS portálech, což právě díky komplexnosti tato řada umožňuje,“ objasňuje architekt Martin Vomastek.

„Tento typ kování plně vyhovuje požadavkům minimalistického interiéru. Jejich výjimečnost spočívá především v synergii a variabilitě, kterou nabízí,“ říká Roman Ulich, hlavní designér společnosti M&T.

Byť se to nezdá, v této stavbě hrály hlavní roli drobné detaily, které do sebe musely zapadnout. „Cesta byla náročná, ale díky vynikající spolupráci a komunikaci s investory se nám podařilo vilu vystavět do dnešní podoby. Snažili jsme se maximálně splnit požadavky investorů a oni byli zase naopak otevřeni našim nápadům, došlo tak k příjemné spolupráci završené povedenou realizací,“ uzavírá architekt Martin Vomastek.

V domě převažují odstíny bílé a šedé, které dobře korespondují s detaily v dubu.

V domě převažují odstíny bílé a šedé, které dobře korespondují s detaily v dubu.

Technické údaje

Průběh realizace: projekt 2014, realizace 2015 – 2016

Užitná plocha: 346 m2 + terasa 204 m2

Zastavěná plocha: 269 m2

Typ vytápění: kotel + tepelné čerpadlo vzduch-voda, podlahové vytápění

Výrobci a dodavatelé:

 • Dodavatel stavby – DSK Praha
 • Dodavatel interiéru – Bernt interiéry
 • Návrh hlavní a střešní zahrady – Flera
 • Podlahové krytiny – 1NP travertin, 2NP dřevěná lepená
 • Dodavatel dlažby, obkladů – Kámen Osnice
 • Dveřní kliky – M&T, kování Minimal

Architekt: Ing. arch. Martin Vomastek, ateliér Labor 13

Autor:
 • Nejčtenější

Zdeněk Podhůrský bydlí v Kopanině. Dům opravoval svépomocí deset let

Na okraji Prahy, v těsné blízkosti ruzyňského letiště, je městská část Přední Kopanina, kde už skoro třicet let bydlí...

Soused si chce cestu na zastávku krátit přes náš pozemek, chce branku v plotu

Premium Soused si chce ve svém plotu, který stojí na hranici s naším pozemkem, vybudovat branku. Chodil by přes náš pozemek a...

Rodina si postavila parádní dům. Středobodem života jsou sálavá kamna

Katka, Josef a malá Pepina mají nový domov. Vřelý a cudně elegantní, s přirozenými mimikry, si jen tak odpočívá ve...

Vysněný srub si postavili v přírodním parku za Prahou. Přálo jim štěstí

Majka pochází z Velkopopovicka, Ivan je sice Pražák, ale v dětství žil na břehu Sázavy. Není tedy náhodou, že pozemek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze starých domů dokážou vykouzlit nové, nebojí se ani radikálních změn

Návrhy interiérů, projekty rodinných domů i studie větších urbanistických celků a obytných souborů, to vše stojí za...

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

 • Další z rubriky

Vytápění domu i ohřev vody v bazénu stojí rodinu jen 28 tisíc ročně

Rohový pozemek nikdo nechtěl, protože na něm stála trafostanice, ale zkušené oko stavaře v něm vidělo potenciál. Proto...

Rodinný dům je poctou Le Corbusierovi a jeho kapli z betonu a kamene

Do centra pozornosti v kalifornské Santa Monice se nedávno dostal nový fascinující rodinný dům. Byl totiž navržený jako...

Svůj vysněný dům si našli v čekárně u lékaře. A jsou nadšeni

V centru Prahy si pár zrekonstruoval krásný byt, vůbec je nenapadlo, že by se ještě někdy stěhovali. Dokud k tomu...

Jak bydlí trenérka fitness v loftu. Má tovární okno a trubky na zdech

Trenérka fitness disciplíny Les Mills Veronika Benešová obývá svůj sice malý, ale velmi stylový byt v karlínském hoodu....

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Televize NBC odmítá vysílat Zlaté glóby, Cruise kvůli porotě vrací trofeje

Americká televize NBC nebude příští rok vysílat slavnostní předávání Zlatých glóbů. Rozhodla se tak po vlně...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Twitch se stává Pornhubem pro děti, zaplavily ho streamerky v bikinách

Streamovací služba Twitch má poměrně přísná pravidla pro zobrazování sexuálního obsahu, některé uživatelky v nich však...

Ideální počet sexuálních partnerů existuje, ale opravdu ho chcete znát?

Tři jsou málo a osmnáct je moc. Nevíte, kde mají hranice ostatní a vlastně ani netušíte, jak si udělat obrázek o tom,...