Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 8. prosince 2023 Květoslava

Odvážná proměna vily: z terasy mají pokoj, ložnice je jako v katedrále

Rekonstrukci vily z roku 1906, která navíc prošla už jednou výraznou rekonstrukcí, není jako přešívat už jednou upravené šaty. Zachovat původní stavební prvky a přitom splnit požadavky na současné bydlení je velmi obtížné a vyžaduje to citlivý a zároveň tvůrčí přístup.
Z roku 1939, kdy proběhla první velká rekonstrukce, pochází celková úprava...

Z roku 1939, kdy proběhla první velká rekonstrukce, pochází celková úprava průčelí včetně vybudování věže se stanovou střechou, | foto: Petr Polák (Studio Petrohrad)

Pod návrhem měšťanské vily je podepsán architekt František Buldr. Od roku 1934 vilu obýval spisovatel F. X. Šalda, v roce 1939 prošla vila výraznou rekonstrukcí podle návrhu Karla Šťastného.

Architekti navrhli a prosadili zachování fasádních vlysů, které jsou příznačným autentickým prvkem budovy.

Z té doby pochází třeba celková úprava průčelí včetně vybudování věže se stanovou střechou, ale také litinové zábradlí a vstupní brána, což jsou prvky zachované dodnes.

„Na konci roku 2018 se vila dostala na náš stůl. A protože se dnes žije jinak než na počátku minulého století, bylo potřeba přizpůsobit bydlení novým požadavkům,“ vysvětluje architekt Michael Karnet, který se rekonstrukce ujal.

Realizaci přihlásil do soutěže Interiér roku 2021 v kategorii Rekonstrukce. Do již sedmého ročníku soutěže se mohou architekti a interiéroví designéři hlásit už od 15. listopadu 2021, uzávěrka je 28. února 2022. Na základě ohlasů architektů, interiérových designérů, členů poroty, ale i přání fanoušků na sociálních sítích, se pořadatelé rozhodli rozšířit soutěž o kategorii Soukromý interiér – Nízkonákladové bydlení.

Nové versus staré

„Hlavním cílem všech našich zásahů bylo jasně odlišit nové od původního. Zásadním krokem pro celé fungování domu bylo přesunutí původního hlavního vstupu do přízemí. Díky tomu jsme získali mnohem víc prostoru jak pro šatní skříně a botníky, tak pro pohyb ve vstupní hale. Zároveň vznikly přidružené místnosti, jako je technická místnost či druhá šatna,“ popisuje architekt Karnet.

V původní dispozici se vcházelo na schodišťovou podestu, to ovšem do značné míry limitovalo úložné prostory. „Zároveň to však vytvářelo autentickou atmosféru a krásný průhled obývacím pokojem až na balkon. Podestu jsme se proto rozhodli zachovat, nyní jako vchod pro návštěvy,“ vysvětluje Michael Karnet.

Architekti navrhli a prosadili zachování fasádních vlysů, které jsou příznačným autentickým prvkem budovy.

Materiály jsou vybrané tak, aby každý, kdo do vily vstoupí, pocítil její vznešenost a výjimečnou atmosféru. Na podlahách je mramorová dlažba, jejíž kresba plynule navazuje na ořechovou dýhu vestavěných skříní. Světla jsou vzhledem k nízkému stropu přisazená.

Kuchyň v prvním patře orientoval architekt na sever, nově vybudované velké okno díky tomu nabízí výhled do údolí i na vstupní branku. Majitelka má tak přehled o přicházejících hostech, s pomocí tabletu odemkne branku a rozsvítí světla v přízemí.

Podlahu celého patra tvoří dřevěné kazety skládané do takzvaného vídeňského kříže.

Podlahu celého patra tvoří dřevěné kazety skládané do takzvaného vídeňského kříže, světla jsou zavěšená „ve shluku“, závěsy jsou od stropu až po podlahu, aby zdůraznily výšku stropu.

Podlaží pro odpočinek

Ve druhém patře jsou dětské pokoje s hlavní koupelnou. „Ty jsme museli umístit na jedno patro, což znamenalo předělat původní terasu na pokoj. Právě tento zásah do původního řešení dal vzniknout celé nové kontrastní hmotě. Zároveň zjednodušil a sjednotil původní, velmi členitou a komplikovanou dispozici domu,“ objasňuje dispozici autor projektu.

Ve třetím patře je hlavní ložnice s koupelnou a šatnou. „Z tohoto prostoru dýchá obřadní atmosféra. Do ložnice přicházíte po strmém černém schodišti, projdete průchodem pod krokví a najednou se před vámi otevírá celá věž, která vás osloví už od momentu, kdy dům vidíte z ulice. Přesně pod vrcholem věže je původní dřevěné pódium, kde dnes stojí dvoulůžko. Kleštiny a sloupy necháváme záměrně přiznané,“ zdůrazňuje architekt Karnet.

Efektní podsvícení nábytku najdete snad ve všech místnostech vily.

Ve věži je celkem dvanáct oken, která do prostoru vnášejí dostatečné množství světla a zároveň jsou posazená tak, aby byla ložnice chráněna od kontaktu s okolím.

„Snažili jsme se zachovat maximum původního tvarosloví. Navrhli jsme repliky špaletových dřevěných oken u otvorů, které zůstaly v původní podobě. Sloupky zábradlí se nechávaly odlévat do formy vytvořené podle dochovaného vzoru. Navzdory námitkám všech zúčastněných včetně majitele (dnes je spokojený) jsme navrhli zachování fasádních vlysů, které jsou příznačným autentickým prvkem budovy,“ prozrazuje autor.

A dodává: „V maximálním kontrastu s těmito původními prvky byly navrženy moderní zásahy tak, aby bez funkčních kompromisů naplnily parametry současného bydlení. Navíc se nám tím podařilo splnit zálibu majitele v chytré domácnosti.

Závěsy jsou od stropu až po podlahu, aby zdůraznily výšku stropu.

O projektu

Materiály: ořechová dýha - atypický nábytek podle autorského návrhu, mramorová dlažba, dřevěná podlaha kazetová, litinové zábradlí, hliníková okna, špaletová okna dřevěná

Produkty a značky: jídelní židle Jazz (Pedrali), jídelní stůl Clay (Desalto), dřevěné podlahy (Extori), konferenční stolky Bell (Classicon), vypínače a zásuvky Hager 1930, digestoř Sirius, střecha Prefa, světla ICT (Flos)

Rok projektu: 2018

Rok dokončení: 2021

Zastavěná plocha: 136 m2

Hrubá podlahová plocha: 544 m2

Užitná plocha: 311,30 m2

Plocha pozemku: 1 208 m2

Studio: Karnet architekti

Autor: Michael Karnet, hlavní architekt

Spolupracovali: Jiří Lukáš, spolupráce na úvodním konceptu, Flera, zahradní architekt, Milan Krejčí, truhlář, Jiří Mach, stavební dozor, Tomáš Kadeřábek, stavební firma

Litinové zábradlí se ve vile objevilo už v roce 1939.

O studiu a autorovi

Architektonické studio Karnet - architekti působí zejména v Příbrami a okolí. Mladý tým si zakládá na nových neobvyklých řešeních a koncepčním přístupu specificky ke každé nové výzvě, ať už jde o rekonstrukci nebo zcela novou budovu. Tým se vždy snaží najít svou odpověď na daný kontext s úctou k tradičním konstrukčním řešením a detailům.

Studio založil Michael Karnet v roce 2017 po ukončení studia na Fakultě umění a architektury Technické univerzity v Liberci. Od té doby se studio rozrostlo o další členy a řeší nové a rozsáhlejší projekty od interiérů po bytové domy.

Autor:
  • Nejčtenější

Pohádková chalupa byla domem hrůzy. Majitelé z naivity rychle vystřízlivěli

4. prosince 2023

Seriál Naše původní představa, oslavit Vánoce 2022 na chalupě, se ukázala jako nereálná. Plán „rychlé...

Zpěvák Vlasta Horváth se usadil s manželkou a dcerami v domě za Prahou

3. prosince 2023

Klid malé vesničky s kouzlem čisté přírody kousek od Prahy? Nic nemožného. V jedné takové bydlí i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sousedka celý den kouří na lodžii. Zápach z cigaret ničí mě i mé dítě

1. prosince 2023

Premium Bydlím v panelovém domě a velmi mě trápí sousedka, která ustavičně kouří na lodžii. Mám miminko,...

Byt pro dva muže a dva psy se musel celý předělat, developer šetřil

5. prosince 2023

Všechno v bytě se muselo měnit. Takové řešení očekáváte u rekonstrukce starého interiéru, nikoli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Panelákový byt byste po rekonstrukci nepoznali, nechybí tu ani graffiti

1. prosince 2023

Majitelka bytu si přála zrekonstruovat dětský pokoj pro svého dospívajícího syna, aby vznikl...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

Báli se, že se na malý pozemek dům nevejde. Teď v něm mají i skvělé atrium

8. prosince 2023

Dům pro rodinu. Pokud lze na tomto pozemku vůbec něco postavit. S touto myšlenkou oslovili...

Strakonický hrad prošel rekonstrukcí, která odhalila pozoruhodné nálezy

8. prosince 2023

Díky krajskému zastupitelstvu začal strakonický hrad sloužit Muzeu středního Pootaví. V průběhu...

Vánoční pečení se může hodně prodražit. Jak ušetřit na energiích

7. prosince 2023

Vánoce mohou být náročné psychicky i energeticky. Nejde jen o vytápění, ale také o kuchyňské...

V řadovce vychovali pět dětí. Teď se vrhli na generální přestavbu

7. prosince 2023

Rozhodně není pro každého. Tak se o svém domově v australském Melbourne vyjadřují manželé, kterým...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...