Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 1. dubna 2023 Hugo

Individuální dům, nebo katalogový? Doporučení, jak neudělat chybu

  1:00
Bez ohledu na nepříznivou ekonomickou situaci se stále staví poměrně hodně rodinných domů. Jenže jen velmi malá část z nich dosahuje kvalit, které umožní vlastníkovi domu pohodlný život s vysokým standardem bydlení po dlouhou dobu a slušnou cenu v případě prodeje.
Optimálně by spolupráce mezi stavebníkem a architektem měla začít už výběrem

Optimálně by spolupráce mezi stavebníkem a architektem měla začít už výběrem pozemku. | foto: Archiv studia Rosa Architekt

Na to, v čem lidé chybují nebo na co by si měli dát pozor, odpovídají zkušení architekti.

Jaké lidí dělají hlavní chyby?
Architekt Michal Rosa, Rosa – Architekt: Většina domů je zadána, vyprojektována a postavena bez špetky nadhledu, velkorysosti a invence. Vznikají domy, které jsou nevhodně umístěné na pozemku a špatně orientované vůči světovým stranám, domy, jejichž dispoziční uspořádání zdaleka nedosahuje kvality panelákových bytů, domy, které postrádají jakoukoli architektonickou hodnotu.

Je to otázka jen samotných domů?
Michal Rosa: Každý jeden dům je střípkem mozaiky, která vytváří naše města. Stavím-li dům, měl bych cítit jistou zodpovědnost za spoluvytváření bezprostředního okolí, které může nevhodná stavba nenávratně poškodit. Dříve tomu tak bylo, ulice postavené v období před druhou světovou válkou bývají malebné, nové jen výjimečně.

Také nedomyšlenost a komplikovanost vnitřního uspořádání domu ovlivňuje každodenní život obyvatel domu. A tak domy staré klidně sto let slouží bydlení lépe než mnohé nové domy.

Vyšší hmota obsahující obytný prostor a garáž je při severní hranici pozemku, zatím co hmota obsahují ložnicovou část byla umístěna při jižní hranici pozemku. Rodinný dům se skládá ze dvou hlavních hmot orientovaných kvůli soukromí kolmo na příjezdovou komunikaci.

Respektují dnešní investoři moderní technologie?
Architektka Martina Rosová, studio Rosa – Architekt: Ve všech aspektech života většina populace bez ohledu na datum narození nadšeně přijímá nové technologie a soudobý design výrobků denní potřeby, ale když dojde na řešení architektury domu a stylu jeho vybavení, drží se při zemi. I movití stavebníci staví banální domy a návrhu domu věnují často méně času než výběru nového auta.

Co chybí dnešním stavebníkům?
Martina Rosová: Jedním z důvodů současné situace může být nedostatek dobrých vzorů. Nositelem kultury v minulosti byla aristokracie. Standardy, které nastavila, přebírali měšťané a později továrníci. Vývoj byl plynulý, vše se měnilo postupně.

Ať byly nové trendy přijímány nadšeně či s rozpaky, hlavním cílem vždy byla maximální dosažitelná kvalita. Ti, kteří ve třicátých letech minulého století nepřijali teze moderny, pokračovali jen v původním směru, ale nerezignovali na základní hodnoty. Proto jsou domy z této doby nadčasové.

Druhá světová válka a následující období ideologické architektury zpřetrhaly tyto vazby, bydlení bylo degradováno na ubytování. Oficiální architektura spojená s naprostou unifikací zprofanovala některé materiály a architektonické prvky a degradovala architekty do role kresličů. S unifikací stavebních prvků a projektů ztratil architekt své postavení ve společnosti.

Český národ si pak nechuť k architektům stejně jako odpor k moderní architektuře spojované s paneláky přenesl do porevolučního období a první porevoluční stavebníci je přetavili v pověstné "podnikatelské baroko".

Vizualizace rodinného v Trutnově pro sportovní nadšence, kteří se nechtějí zatěžovat přílišnou údržbou.

Kde hledají lidé inspiraci?
Architekt Michal Rouha, ateliér Povětroň: Většina lidí, kteří se dnes rozhodnou pro stavbu rodinného domu, často hledají inspirace v katalogových domech a touto cestou se nakonec i vydají.

Přestože se kvalita katalogových domů v poslední době zlepšila, je třeba zdůraznit, že principiálně jde o špatné řešení. Složitost determinujících faktorů pozemku (orientace ke světovým stranám, morfologie, okolní zástavba, výhledy, vegetace, regulace, atd.) spolu s individuálními požadavky klienta neumožňuje univerzální řešení.

Každý dobrý architekt se půjde nejdříve podívat na pozemek a popovídá si s klienty o jejich představách. To je naprostý základ a předpoklad pro kvalitní a fungující dům.

Jak by měl probíhat vztah mezi stavebníkem a architektem?
Michal Rouha: Aby bylo možné najít osobité řešení pro potřeby stavebníka na konkrétním stavebním pozemku do stanoveného finančního limitu, je nezbytné, aby byl klient otevřený novým myšlenkám, aby k architektovi přicházel bez předsudků. Je třeba, aby dokázal definovat, čeho chce dosáhnout, ale způsob jakým se toho dosáhne, by měl nalézt architekt.Je důležité se oprostit od předsudků a zažitých klišé.

Není dobré stavět dům podle obrázku z časopisu, podle toho, co stavebník viděl na návštěvě u známých. Aby to byl jeho dům, musí do něj promítnout svou osobnost a sebevědomě vyjádřit svůj životní styl. Musí nalézt odvahu vzdorovat rozumování svého okolí, protože mnoho lidí se bude chtít nezištně podělit o svůj názor a zkušenosti.

Návrh domu nedaleko Brna

Michal Rosa: Optimálně by spolupráce mezi stavebníkem a architektem měla začít už výběrem pozemku. Architekt by měl být pro stavebníka průvodcem celým procesem projektování, povolování stavby a realizace, měl by být jeho partnerem a garantem kvality.

Úkolem architekta při navrhování rodinného domu je zejména komunikace se stavebníkem, porozumění jeho potřebám a přenesení zadání do dispozice a hmoty. Mezi architektem a jeho klientem by měl vzniknout vztah založený na důvěře a respektu.

Architekt by měl svého klienta dobře poznat, aby mu porozuměl. V minulosti nebylo neobvyklé, že architekt nějakou dobu žil s rodinou, pro kterou navrhoval dům, aby poznal její zvyklosti. Není tu rozhodně proto, aby svého klienta nutil do řešení, které neodpovídají jeho potřebám a způsobu života. Rozhodně by se uživatel neměl přizpůsobovat svému domu. Rodinné domy jsou určeny k bydlení.

Architekt Karel Spáčil: Navrhuji-li dům pro konkrétní rodinu, úspěch celého projektu nespatřuji v tom, že se mi podaří prosadit například něco efektního nebo architektonicky čistého. Jde mi naopak o dosažení souladu mezi přáními a představou stavebníků, a mým názorem na architektonickou podobu domu. Toho jde dosáhnout jen úzkou, důvěrnou spoluprací.

Řešením bydlení může být i rekonstrukce staršího domu.

Ne každý stavebník má na stavbu domu neomezený rozpočet, aby si mohl splnit všechna přání. Katalogové domy, alespoň při prvním pohledu, působí levněji…
Martina Rosová: Problém je, že uváděné ceny katalogových domů a běžně používané stavební technologie odpovídají té nejnižší úrovni technického provedení, kvality materiálů a estetických kritérií. Z informací získaných z katalogů a od známých, kteří postavili dům takové kategorie, pak mají stavebníci zkreslené informace o budoucí ceně domu a tudíž přehnaná očekávání.

Také je potřeba nezapomenout, že bude nutné vybavit i vnitřní prostory domu a že velikosti a stylu domu by měly odpovídat i jeho interiéry. Ve velkém a luxusním domě bude laciné vybavení působit nepatřičně. Stejné vybavení bude působit úplně jinak v kontextu startovního bydlení.

Architektka Jana Fischerová, ateliér Povětroň: Často se setkáváme s názorem, že architekt prodražuje stavbu. To je naprostý nesmysl. Právě architekt vám navrhne ekonomicky racionální stavbu, optimalizuje náklady. Někdy je s podivem, jak se lidé snaží ušetřit na přípravě stavby položky v řádu desetitisíců a na samotné stavbě potom bez výčitek vyhazují statisíce kvůli špatnému řešení.

Velikosti a stylu domu by měly odpovídat i jeho interiéry.

Karel Spáčil: Nevelký rozpočet nemusí být nepřekonatelnou překážkou, ale měl by nutit stavebníka více přemýšlet o tom, co opravdu nutně potřebuje. Vtipná a estetická řešení jsou mnohdy právě výsledkem nutnosti respektovat finanční limit. Ten by měl ovšem vždy omezit spíše kvantitu, například velikost domu, nikdy kvalitu architektonického řešení nebo samotného projektu.

Pokud se stavebník musí chovat úsporně, je třeba zvážit, čemu dát přednost a kde sáhnout po alternativním řešení. Často není možné zachovat počet místností. Udělat je menší nic neřeší. Aby určitá místnost plnila svou funkci dobře, aby byla příjemná a pohodlná, musí mít patřičnou velikost.

V mnoha projektech je dodnes možné vidět garáž navrženou podle norem ze sedmdesátých let, jejíž malá šířka a úzká vrata omezí její využití na sklad zahradní techniky, protože většina dnešních aut se do ní nevejde.

Velikosti a stylu domu by měly odpovídat i jeho interiéry.

Michal Rosa: Většina žen touží po šatně, ale šatna začíná být funkční a užitečná až od určité velikosti. Než dělat malou šatnu, je lepší a mnohem úspornější vyřešit úložné prostory jiným způsobem.

Že známí stavebníka mají ostrovní kuchyň, neznamená, že ji potřebuje i on. Ostrovní kuchyně jsou zajímavé, ale prostorově mnohem náročnější než kuchyně u stěny.

I u větších domů, je třeba dobře promyslet, jakým způsobem bude dům užíván, kolik lidí ho bude obývat, jak velká společnost se bude v domě scházet. Zbytečně velké a nezabydlené místnosti bývají neútulné, rodina se v takovém domě necítí dobře, lidé k sobě mají daleko, vztahy přestávají fungovat.

Autoři:
  • Nejčtenější

Takové chodby pod městem závidí Praze celý svět, přežijí i své tvůrce

V Praze máme celou řadu unikátních „neviditelných“ staveb, přitom by se bez nich město neobešlo. Dokonce u nich patříme...

Parádní rekonstrukce obývací kuchyně a koupelny jim vyrazila dech

Pavel by nejraději žil s manželkou a dvěma dcerami v obytném voze a cestoval po světě. Nakonec však koupil starší...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do malé koupelny dostali vanu, sprcháč, WC, umyvadlo, pračku i sušičku

Milena s manželem a dvěma dcerkami žijí v brněnském bytě, ve kterém potřebují zrekonstruovat koupelnu. Holky si přejí...

Česká chata snů se proměnila, téměř osmdesátiletou stavbu nepoznáte

Rodiče dědečka chatu postavili ještě za války, v roce 1944. Není proto divu, že zde není elektřina a pro vodu se musí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na rekonstrukci bytu a jeho vybavení vystačili s milionem. Dnes zázrak

Ceny bydlení i rekonstrukcí šly až zoufale nahoru. Když se architektům podařilo kompletně zrekonstruovat a zařídit celý...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Unikátní stavba metra, tubus pod Vltavu nejdříve postavili v suchém doku

Snad každý zná Tančící dům nebo obchodní dům Kotva. Ale víte, jak vypadají tunely metra pod Vltavou? Přitom jejich...

Otočil svět majitelů domu vzhůru nohama. Vznikla tak legendární stavba

V Los Angeles dnes vládnou španělské obrozenecké domy, odkazy na tudorský styl i ranče, a především krabicový McMansion...

Podívejte se, jak si žila nejbohatší americká rodina v 19. století

Zlatý věk (nebo také Pozlacený věk) se v dějinách USA říká období zhruba od 70. let devatenáctého až po začátek...

Moderní elektrárna Ledvice funguje i jako nejvyšší rozhledna u nás

Uhelná elektrárna není vůbec sprosté slovo, jak se možná někteří domnívají. Tedy pokud jde o elektrárnu, která byla...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

PŘEHLEDNĚ: Pošta zveřejnila, které pobočky od léta zruší

Česká pošta zveřejnila seznam poboček, které v rámci úspor uzavře. Nejvíce jich je v Moravskoslezském kraji a v Praze....

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...