Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rodák z Čech chtěl postavit v americké poušti veliké město. Někteří mu uvěřili

Asi málokterý český rodák udělal takovou „díru do světa“ jako Nathan Mendelsohn. Stal se zakladatelem California City, třetího největšího města v Kalifornii – tedy podle obrovské rozlohy pozemku. Názory na něj se různí, od podezření z podvodu až po vyzdvihování jeho vizionářské mise.
Přízemní domy v California City mají střechy z keramických tašek.

Přízemní domy v California City mají střechy z keramických tašek. | foto: Ája Bufka

Nathan Mendelsohn se narodil v roce 1915 nedaleko Prahy a do Spojených států přišel s rodiči o pět let později. Magisterský titul získal na Kolumbijské univerzitě. 

V městečku nechybí ani letiště.

Byl fascinovaný výstavbou měst a vesnic. V mojavské poušti zakoupil tisíce hektarů půdy s tím, že tady založí a postaví vysněné vzorové město California City, které bude jednou konkurovat Los Angeles i San Francisku.

Město v poušti

Základy jeho snu z roku 1958 byly oficiálně potvrzeny v roce 1965 jako město přezdívané Cal City. Najdete je asi sto šedesát kilometrů severně od Los Angeles, je součástí údolí Antelope a distriktu Kern County. Podle sčítání lidí z roku 2010 má čtrnáct tisíc obyvatel, kteří dnes žijí na ploše 527 čtverečních kilometrů.

Mendelsohn věřil, že se jeho vize stane další metropolí „zlatého státu“. Jeho excentrickému snu odpovídají názvy ulic, které mají vypadat vznešeně a vzdělaně: jména Stanford, Yale a Columbia, včetně pocty slavným automobilkám jako Cadillac Boulevard nebo Chrysler Drive, jsou toho jen nepatrným pozůstatkem.

Město je dnes domovem přízemních budov, nekonečných silnic a pouštních křovin, které z vesmíru vypadají jako projekty mimozemšťanů. Jedinými celoročními obyvateli prázdných oblastí města, kteří si nestěžují, jsou kojoti, divocí králíci a chřestýši. Nevadí jim trojciferné letní teploty (ve stupních Fahrenheita), které z této plochy dělají konvekční pec.

Historie velkého snu

Poválečná Kalifornie prožívala hospodářský rozmach a rodák z Čech ji viděl jako příležitost k realizaci nádherného snu. O tom, zda byl podvodník, anebo seriózní podnikatel, mohou něco napovědět slogany. „Kupte si kousek zlatého státu,“ tvrdily znělky rozhlasových a novinových reklam a jedním dechem dodávaly: „Kde jinde najdete čistý vzduch a výhledy na cestě k pokroku.“

Mnoho lidí, kteří si tehdy přáli investovat do nemovitostí, ztratilo celoživotní úspory, zatímco jiní zbohatli. Nicméně Mendelsohn dokázal částečně splnit vlastní představu o využití nehostinné pouště. Pomohly mu k tomu geologické průzkumy. Celá zdejší oblast totiž leží na obrovských podzemních ložiscích vody. Díky tomu se mohly objevit nejenom ambiciózní modelové domy, ale i zahájení práce na Centrálním parku, jehož součástí mělo být jezero o rozloze osmi hektarů.

Hřbitov letadel - nechybí zde ani stroje evropských aerolinek.

K návrhům na rekreační oblast patřily golfové a tenisové kurty, místo na pikniky a centrum propojení komunity, včetně mezinárodního letiště. Testovací dráha automobilky Huyndai, nedaleký Mojave Air and Space Port i hřbitov letadel jsou dodnes toho připomínkou.

Nechybí ani jedno z největších vězení ve Spojených státech, California City Correctional Center.

Mendelsohn nakonec prodal svůj podíl a přesunul se k novým projektům do Texasu. Zemřel v roce 1984 ve věku 69 let. Poptávka po nemovitostech vyschla a koncem minulého století šílenství v poušti skončilo. Pamětníci tvrdí: „Nic ze slibných nápadů na univerzitní město a centrum průmyslu nových technologii a zábavy se nenaplnilo.“

Cesta do pouště

Z Los Angeles do California City vede dálnice #14. Rychlost na ní nikdo nedodržuje, ani přes častá upozornění na cedulích, že je sledovaná z helikoptér nebo letadel. Řidiči tomu v úmorném vedru nevěnují žádnou pozornost. Snaží se jen přežít a přejet rovinu, z které se občas na silnici vyvalí větrem vyfoukané křoviny.

Vyhnout se únavné cestě lze jen díky několika odbočkám. K první patří návštěva filmových lokací v Palmdale a Lancasteru. Byly kulisami, které pro Hollywood nahrazovaly slavnou silnici Route 66. Například ve snímku Eye of the Storm od Dennise Hoppera nebo později v hororu Dům tisíce mrtvol, včetně řady televizních show a reklam.

Osamělý kostelík adventistů měl nezapomenutelnou roli v Kill Bill od Tarantina.

Nedaleko je i osamělý kostelík adventistů, který měl nezapomenutelnou roli ve filmu Kill Bill od Tarantina. V roce 2003 se stal kaplí pro svatební masakr. Nedaleká vojenská a raketová základna Edwards a Mojave Air Space je také součásti objevování Cal City.

V obrovských hangárech tady vládnou nejenom generálové, ale i vizionáři a dobyvatelé vesmíru v projektech Virgin Galactic, Space X, Blue Origin a další. V roce 1958 rozprodával Mendelsohn části svého vysněného projektu. Za 990 dolarů byl třípokojový dům. „To způsobilo nákupní hysterii,“ vzpomínají první kupci.

Široký hlavni „bulvár“ je lemován přízemními domky ve stylu architektury rančů. Zdi jsou omítnuté a střechy se podlamuji pod tíhou červených keramických tašek.

Centrum města tvoří kromě radnice a policejní stanice i jídelna McDonald’s a několik obchodů, kterým vládne velkoobchod Rite Aid. Je tady cítit atmosféra proklamovaná reklamou zakladatele vysněného projektu s jedinou pochybností. Stalo se město „California City“ místem kalifornských snů, anebo neskutečných podvodů ve stylu prodavačů hadích olejíčků?

Filmová lokace Lancaster

Éru „zlaté horečky“ v Cal City a okolí dnes nahradilo pěstování marihuany. Změnilo barvu hnědé pouště pod přístřešky skleníků v zelenou.

Při nedávné policejní razii byla zabavena a na 179 korbách nákladních aut odvezena sklizeň v hodnotě 380 milionů dolarů. Plantáže patřily údajně losangeleským gangům. Byly několikanásobně větší, než místní zákony povolují držitelům licence.

Tím se možná kruh kolem vzniku třetího největšího města v Kalifornii vytvořeného snílky, dobrodruhy a podvodníky uzavřel.

Češi ve světě

Necháme-li stranou cestopis Aloise Jiráska a diplomatické mise družiny vedené panem Lvem z Rožmitálu v letech 1465 až 1467, v historii úžasných destinací nesmí chybět čtyřiadvacátý prezident Brazílie Juscelino Kubitchek. Zosobněním amerického snu se pak stal v Kladně narozený Anton Cermak, slavný starosta Chicaga, který zachránil prezidenta Roosevelta a nebál se ani Al Caponeho.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

17. června 2024

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den...

Byt mladého muže, který tvrdí, že věci doma nehromadí. Nemá ani televizi

24. června 2024

Proč byly (ne)barvy a klasické materiály ve zrekonstruovaném bytě v činžovním domě výhodou? Majitel...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Místo sardinkovým návštěvám v paneláku dali přednost kouzelnému srubu

18. června 2024

Myšlenka na druhý domov v Krušných horách vznikla vlastně tak trochu z nutnosti. Tomáš s manželkou...

Do malého wellness domku se vešla sauna, fitko, kuchyňka i odpočinkový kout

21. června 2024

Na začátku stálo jednoduché zadání: zútulnit zavedenou zahradu, která přiléhala k rodinnému domu....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Domy za Prahou, do kterých se můžete ihned nastěhovat. Podívejte se

18. června 2024

Sen o rodinném domě za Prahou si můžete ihned splnit. Na prodej jsou nemovitosti s krásnou...

Byt mladého muže, který tvrdí, že věci doma nehromadí. Nemá ani televizi

24. června 2024

Proč byly (ne)barvy a klasické materiály ve zrekonstruovaném bytě v činžovním domě výhodou? Majitel...

Karmelitky se v Drastech vrhly do práce. Klášter vznikl ze zarostlé skládky

24. června 2024

Malou obec Drasty, která je součástí Klecan ve Středočeském kraji, dlouho hyzdil zpustlý areál...

Mladá žena miluje opuštěné domy. Na zámku ji čekaly kočáry i oblečení

23. června 2024

Angličanka Becca Morganová má zajímavého koníčka – tzv. urbex. Fanynka opuštěných míst jezdí za...

Návrh podkrovního bytu začal od jednoho světla a dvou obrazů

22. června 2024

Na začátku návrhu interiéru bylo jedno světlo a dva obrazy. Že to není možné? Ale je. No kidding...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...