Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Chata z kontejneru vypadá jako dřevostavba. Můžete se s ní i stěhovat

Designérka Karolína Stryková si bydlením v přestavěném lodním kontejneru splnila sen o vlastní chatě. Její matka Zdena Zlatová nápad dál rozvinula v úspěšném projektu alternativního bydlení.
Stavba stojí na šesti betonových patkách a má fasádu obloženou sibiřským...

Stavba stojí na šesti betonových patkách a má fasádu obloženou sibiřským modřínem. Na pohled působí jako moderní dřevostavba. | foto: archiv Blokki / Teodorik Menšl

Karolína vyrůstala v rodinném domě u Havlíčkova Brodu. Když se kvůli studiu přestěhovala do Prahy, měla časem pocit, že se musí z města vracet do přírody.

Okna mají dřevěný rám a izolační dvojskla. Na podlaze ložnice (i v celé chatě) je přírodní linoleum, krytina marmoleum.

„Chtěla jsem si pořídit malou chatu a zažít klasické chataření. Hledala jsem různé možnosti a na internetu objevila stavění z vyřazených lodních kontejnerů. Ve světě to není nic neobvyklého, existuje kontejnerový hotel i několikapatrová kancelářská budova. Odkaz jsem poslala tátovi, který se ve stavebnictví pohyboval už od revoluce, s tím, že by se něčemu podobnému mohl věnovat. Nápad se mu líbil a kontejner na zkoušku dovezl,“ vzpomíná.

A Zdena pokračuje: „Když jsme projekt vymýšleli, počítali jsme s tím, že jej nejdřív vyzkoušíme na sobě. S pomocí stavařů a techniků z našeho okolí jsme postupně zjišťovali, co všechno kontejner umožní. Nadchl nás vnitřní prostor podlouhlého kvádru, čím dál víc bylo jasné, že naší chatou to neskončí. Vznikl proto projekt Blokki a dnes už stojí asi tři desítky realizací, od malých domků až po stavby z pěti kontejnerů.“

Malá, jednoduchá a naše

Rodina postavila chatu na Vysočině v osadě u rybníka a odpočívat sem jezdí Zdena, dcera i její další dva sourozenci. Do prostoru složeného ze dvou kontejnerů se na 70 m2 vešlo 3+kk se dvěma ložnicemi.

„V jednoduše zařízeném a snadno ovladatelném prostoru jsem nejšťastnější. Chatu jsem uvítala, žila jsem předtím patnáct let v přetechnizovaném rodinném domě s inteligentním ovládáním. Jen rozvaděče zabíraly celou místnost. Dceřin nápad navíc přišel v době, kdy jsme se s mužem rozcházeli,“ vypráví Zdena.

A pokračuje: „Vždycky jsem ráda cestovala, několik let jsem dělala průvodkyni v Asii. Uvědomila jsem si, že k životu potřebuji jen pár věcí v batohu. Při zařizování chaty to bylo podobné. Jakmile je hodně věcí, vyvolává to ve mně chaos.“

Obložení stěn jídelny i celého interiéru vyrobili truhláři na zakázku z břízou podýhované překližky. Stůl z dubových fošen vymyslela Zdena a s dcerou navrhly kovové podnoží. Obraz namalovala Karolína.

Proměnu kontejneru Zdena sledovala s profesním zájmem. Ve stavebním oboru se díky předešlým pracovním zkušenostem pohybuje už od roku 2004. Jako vystudovaná propagační výtvarnice se starala o vizuální stránku developerských projektů a bez problémů proto vstoupila do kontejnerového projektu Blokki.

Z moře na pevninu

Dům z kontejneru lze pořídit v ceně od necelého milionu, hotový může být do dvou měsíců. Montéři ho zkompletují včetně obkladů a sanitárního vybavení a pak po dílech dojede k zákazníkovi na kamionu. „Chcete-li se časem přestěhovat, vezmete dům s sebou. Je totiž transportovatelný. Na míru konkrétnímu pozemku a výhledu lze ladit dispozici i rozmístění oken,“ zmiňuje Zdena výhody.

Přestavba je příkladem takzvané upcyklace, procesu, v němž se vyřazený výrobek mění v nový s jiným účelem a vyšší kvalitou oproti původnímu. Kovové bloky opláštěné dvoumilimetrovým plechem jsou dlouhé 12, široké 2,4 a vysoké 2,8 metru.

Díky francouzským oknům je možné mít les a vzrostlé stromy na očích. Z kuchyně a jídelny je přímý vstup na malou terasu.

„Kontejner nesmí být staticky narušený, všechno se kontroluje, povrchová rez se případně brousí a natírá základovou barvou. Od podlahy po střechu tepelně izolovaná konstrukce dostává „kabát“, pěnosklo v podlaze tlumí kročejovou průzvučnost. Zvenku kryje stavbu dřevěný obklad, variantou jsou cemento-třískové desky,“ říká Zdena.

Nikdo nepozná, že nejde třeba o novou dřevostavbu. Při úpravě se používají nejmodernější materiály a systémy suché montované výstavby. Cenu ovlivní, pokud se rozhodnete pro dřevěný či plastový rám oken, izolační dvoj- nebo trojsklo. K vytápění se používají elektrické konvektory. Zdena do chaty pořídila i krbová kamna.

Doma DNES

„Bloky jsou poměrně nízké, proto na ně doděláváme dřevěnou střechu s mírným sklonem pro odtok dešťové vody. Řada obcí nepovoluje ploché střechy, proto počítáme s variantou pultové či sedlové střechy,“ doplňuje Zdena.

Odpočinek v dobré společnosti

Karolína Stryková, designérka a ilustrátorka, ráda navštěvuje Skandinávii, jak říká, především pro inspiraci. S partnerem založili nedávno značku bytových a kuchyňských doplňků, In August Company. K názvu ji přivedl stejnojmenný obraz, jehož anglický idiom v překladu totiž znamená „Být v dobré společnosti“.

„Snažíme se prostě obklopovat dobrými věcmi i lidmi. Naše první kousky vznikly z denní potřeby u nás doma. Tudíž i materiály, s nimiž pracujeme, běžně používáme, len, keramiku a dřevo,“ vysvětluje.

Linka na míru je vyrobená ze stejného materiálu jako obklad stěn, z překližky s březovou dýhou. Dvířka mají atypicky řešené úchytky formou malých otvorů.

Partner Teodorik dodává: „Inspirovaly nás staré objekty a hrnečky. Nesnažíme se být trendy, spíš se vracíme k tradicím. Zkoušíme to po svém a vytváříme věci, na nichž není znát doba vzniku. Usilujeme o to, aby se naše výrobky v rodinách dědily. Žijeme totiž ve spotřební době a zbude málo předmětů, které rodiče po sobě zanechají.“

Tady na Vysočině mají partneři i svoji švadlenu a řezbáře, keramickou dílnu v Praze, vše na trase svých cest. Karolína, jež pomáhala Zdeně s vybavením interiéru, říká závěrem: „Nejsem úplná minimalistka, ráda mám okolo sebe víc věcí, sbírám například vintage židle. Sbírat lze spoustu věcí, ale designové židle mi přijdou finančně dostupné a stále funkční.“

Autor:
  • Nejčtenější

Prosklenou novostavbu ve svahu si vyžádala babička. A vnuk ji poslechl

Babička žila léta ve vile s nádherným výhledem do údolí Karlštejnska. Aby o něj nepřišla, takticky koupila pozemek pod tím svým. Když se na něm vnuk chystal postavit bydlení pro rodinu, přála si...

26. července 2024

Sousedův syn hází kameny na naše auto. Nemá z toho rozum, říkají rodiče

Premium

Sousedův pětiletý syn nám ničí auto. Jeho rodiče tvrdí, že je malý, nemá z toho rozum, že mu říkají, ať kameny nehází, ale on si „hraje“ dál. Omluvili se, donesli lahev a dárkový koš. Dárky jsme ale...

26. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavný tanečník Jiří Bubeníček žije s rodinou v Drážďanech. Chystá překvapení

Byt v bohémské čtvrti Neustadt německých Drážďan obývá se svou manželkou Nadinou a dětmi přední český choreograf a tanečník Jiří Bubeníček. Byt měl být původně staromládeneckým útočištěm, ale nakonec...

24. července 2024

Mramor z koupelny skončil v pizzerii, rodina má konečně nadčasový byt

I byty stárnou. Zejména pokud jde o materiály. To platí i o strašnickém bytě z 90. let minulého století, který získala mladá rodina. Rozhodli se pro kompletní renovaci, aby byt lépe vyhovoval jejich...

23. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlavní nádraží v Praze se může opět pochlubit secesním skvostem

Secese u nás zanechala úžasné památky. Mezi nejznámější patří budova na pražském Hlavním nádraží, od roku 1976 i největší secesní nemovitá památka u nás. Stavba od architekta Josefa Fanty je...

24. července 2024

Ze dvou sklářských ateliérů vznikl hodně netradiční rodinný dům

Náhody nejsou, řekli si noví majitelé domu, kde dříve byly ateliéry akademického sochaře Jiřího Harcuby, skláře, výtvarníka a významného českého medailéra a také akademického sochaře Aleše Grima....

27. července 2024

Sousedův syn hází kameny na naše auto. Nemá z toho rozum, říkají rodiče

Premium

Sousedův pětiletý syn nám ničí auto. Jeho rodiče tvrdí, že je malý, nemá z toho rozum, že mu říkají, ať kameny nehází, ale on si „hraje“ dál. Omluvili se, donesli lahev a dárkový koš. Dárky jsme ale...

26. července 2024

Prosklenou novostavbu ve svahu si vyžádala babička. A vnuk ji poslechl

Babička žila léta ve vile s nádherným výhledem do údolí Karlštejnska. Aby o něj nepřišla, takticky koupila pozemek pod tím svým. Když se na něm vnuk chystal postavit bydlení pro rodinu, přála si...

26. července 2024

Dřevo na fasádě i uvnitř. Přírodní materiál je opět symbolem luxusu

Většina domů ve světové metropoli kinematografie je postavena ze dřeva, zejména kvůli historii, ale také s ohledem na stavební předpisy. Dřevěné konstrukce jsou navíc často preferovány pro svou...

25. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....