Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Z venkovského stavení vznikl úžasný moderní dům s vnitřním bazénem

  1:00
Všude dobře, doma nejlépe. To je i motto manželů, kteří se po letech strávených pracovně v zahraničí vrátili domů. V rodném domě majitelky čekala na jejich návrat maminka. Jenže starý domek nebyl pro „podzim života“ ideální. A tak se dcera s manželem pustili do rekonstrukce.
Při přestavbě přibylo půdní patro s přesahem na jih, dům se rozšířil směrem na...

Při přestavbě přibylo půdní patro s přesahem na jih, dům se rozšířil směrem na západ a místo zahradního křídla se postavil krytý bazén. | foto: Jakub Holas

Původní venkovský jednopodlažní dům byl tak přestavěný na dvougenerační, nízkoenergetický, s větráním s rekuperací tepla. Přestavba to byla vskutku zásadní.

Původní stav domu

Domek z 50. let nedaleko Brna s nevyužitým půdním prostorem obývala už jen maminka, která trávila nejvíce času v kuchyni, v dodatečně přistavěném zahradním křídle, které představovalo nejen nejstudenější část domu, ale bylo i stavebně v nejhorším stavu.

Majitelé se proto rozhodli pro kompletní přestavbu, během níž by vznikl jak další byt v podkroví, tak také krytý bazén. To vše v energeticky úsporném standardu a z ekologických stavebních materiálů. A hlavně rychle.

Náročnou přestavbu svěřili investoři architektce Patricii Taftové ze studia Archmore, návrh interiérů je dílem akademické architektky Vandy Štěpánové.

Změny byly zásadní

Původně chtěly architektky ponechat přízemí a zbourat pozdější, stavebně velmi nekvalitně provedené přístavby, křídlo ve dvoře a jižní chodbu, vystavět půdní patro s přesahem na jih, rozšířit dům na západní stranu a místo zahradního křídla postavit krytý bazén.

Jenže po zvážení celé přestavby v pasivním standardu, která by si vyžádala nemalé náklady a spoustu složitých detailů, byl nakonec ponechaný jen původní sklep.

Přízemí se z velké části zbouralo a obvodové zdi se postavily znovu, tentokrát z masivního dřeva.

Vznikla tak dřevostavba z masivních dřevěných panelů vyrobených z prken lepených v několika vrstvách. Nosné a obvodové zdi mají tloušťku přibližně 10 cm, stropy 18 cm.

„Toto řešení je z hlediska statiky a stavební fyziky ideální, protože nepotřebujete železné výztužné profily pro přesah patra, ani parozábranu na vnitřní straně stěn,“ vysvětluje architektka Taftová.

Zdi z vnější strany tepelně izoluje dřevovláknitá hmota v dřevěném roštu a dřevovláknitá omítnutá deska. V prvním patře byl použitý ještě obklad z vláknocementových desek. Původní plné cihly z obvodových zdí neskončily ale na skládce, posloužily na střední zeď v přízemí, kde skvěle fungují jako nová akumulační masa. V prvním poschodí byla střední zeď obestavěna hliněnými tvárnicemi.

I když dřevěné panely mají díky své vysoké měrné tepelné kapacitě dobrou schopnost akumulace, jsou z velké části zevnitř omítnuté hliněnými omítkami, které také přispívají k regulaci vnitřního klimatu, tedy akumulaci tepla a vlhkosti, ionizaci vzduchu, absorbci elektromagnetickych vln a podobně.

Budova je na jižní straně velkoryse prosklená, využívá slunce jako pasivní zdroj tepla.

Výhodné energetické řešení

Dům má obytné místnosti otočené směrem k jihu, ložnice a koupelny na sever. Budova je na jižní straně velkoryse prosklená, využívá slunce jako pasivní zdroj tepla, na sever zůstává spíše kompaktní. Velká okna jsou v létě zastíněná žaluziemi, aby se místnosti nepřehřívaly.

Dům nabízí řízené větrání s rekuperací tepla. Spotřeba tepla je zde velmi nízká (<15 kwh/m2 ̨), k vytápění vystačí minimální množství energie, které lze dodávat vzduchem.

Protože komfort takto vytápěného domu je menší než u stavby se sálavým zdrojem tepla, bylo větrání a vytápění záměrně oddělené. Množství vzduchu dodávané větráním se dimenzuje podle hygienické potřeby obyvatel a nikoli podle závislosti na dodávce tepla.

“V zimě tak nedochází k zahřívání velkého množství studeného vzduchu a k jeho přesušení. V domě bylo nainstalované podlahové topení s takřka konstantní teplotou přívodu 25 až 30 stupňů Celsia. Topeni je automaticky regulované,“ objasňuje architekta Taftová.

Vodu vnitřního bazénu přihřívají i sluneční kolektory.

Vzhledem k tomu, že tepelná spotřeba krytého bazénu se pohybuje v desetinásobcích potřeby domu, byla ponechána přípojka plynu. Na střeše je však umístěno přibližně 25 m2 ̨ slunečních kolektorů, které se využívají na ohřev teplé vody a vytápění, včetně bazénové haly i vody.

Interiér plný světla

Základní požadavek investorky na interiér byla potřeba světla. S architektkou Vandou Štěpánovou se shodla i na světlých, klidných přírodních odstínech, s dostatečným zastoupením dřeva.

Jasnou volbou tak byla podlaha z masivu (třešeň), u nábytku na míru byla použita méně tradiční dýha jilmu. Tak je pojatý jak velký spojený obytný prostor v přízemí, který tvoří kuchyňská linka s ostrůvkem, jídelní zóna se stolem pro osm stolujících (to když přijedou na návštěvu už dospělé děti), tak ložnice v prvním patře. Veškerý nábytek včetně kuchyně vyrobila na zakázku podle návrhů architektky Štěpánové firma Indego.

V přízemí je také „byt“ babičky s vlastní koupelnou a toaletou, dále pak pracovna. K nejvyužívanějším místům v celém domě však patří bazén, kde každé ráno majitelka absolvuje svou oblíbenou „dávku“ sportovní relaxace. Na stěny kolem bazénu byly záměrně použity nikoli obvyklé keramické obklady, ale Tadelakt, marocký štuk od značky Kreidezeit.

Ostrůvek lze využívat i pro příležitostné stolování, další „jídelní“ plochu lze vysunout z boku ostrůvku.

Autorky

Projekt přestavby je dílem Ing. arch. Patricie Taftové, absolventky Technické univerzity ve Vídni, a akademické architektky Vandy Štěpánové, která vystudovala pražskou AVU.

Se svým manželem, Ing. arch. Markem Štěpánem, založila v roce 1997 Atelier Štěpán. Ten vznikl jako autorské studio, zabývající se architekturou, veřejným prostorem a designem. Za dobu své existence se vyprofilovalo do stávající podoby firmy tvořící kvalitní českou architekturu.

O kvalitě projektů a realizací Atelieru Štěpán svědčí několik významných ocenění, jichž je nositelem - Grand prix architektů, Cena Klubu za starou Prahu, Stavba roku či Interiér roku.

Fotografie: Jakub Holas - www.myalbum.com/jakubholas

Autor:
  • Nejčtenější

Jste blázni, říkali všichni. Parádní dům si postavili na nejhorším pozemku

Manželé bydleli ve zděném domě, který postupně upravovali. Nakonec se ale rozhodli pro změnu. Od města odkoupili jeden ze stavebních pozemků. „Ten nejhorší – všichni nám říkali, že jsme blázni, že...

12. září 2024

Neuvěřitelné záchrany ohyzdných barabizen: mlýny, gotický dům i nádraží

Vybydlené ruiny, které desetiletí hyzdily české obce, jsou teď jejich pýchou. To je případ například městečka Blšany, kde díky vytrvalé snaze starostky vzkvétá odpočinková zóna. Vynikajícím příkladem...

11. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nábytek z půdy po dědečkovi dostal šanci. Vnuk si jej v bytě užívá

V bytech z počátku dvacátého století se majitelé většinou snaží zachovat jejich genius loci. Často se v nich tak objevuje jeden či dva kusy původního nábytku, zejména pokud jde o interiér po...

14. září 2024

Do rekonstrukce 70 let staré chaty se žena pustila sama. Jak to dopadlo

Paní Alena zdědila nedávno skoro sedmdesát let starou chatu. Více než obchody s módou ji zajímají ty s interiérovým vybavením a také s nářadím. Sama se pustila do návrhu kompletní rekonstrukce,...

17. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mezonet v paneláku navrhli ve stylu „modrá je dobrá“. A také Bauhausu

Bydlení v panelových domech nebo na sídlišti bylo kdysi považováno za neatraktivní. Dnes je jasné, že se správným přístupem mají paneláky i celá sídliště velký potenciál. To platí i o sídlišti v Krči...

13. září 2024

Nejlepší čas na pořízení chalupy či chaty je teď. Co je v Česku na prodej

Chalupy obklopené přírodou a vzrostlými stromy slibují soukromí, klid, odpočinek po náročných dnech v práci. Na prodej jsou víkendové nemovitosti na horách i luxusní obydlí například ve středních...

17. září 2024

Do rekonstrukce 70 let staré chaty se žena pustila sama. Jak to dopadlo

Paní Alena zdědila nedávno skoro sedmdesát let starou chatu. Více než obchody s módou ji zajímají ty s interiérovým vybavením a také s nářadím. Sama se pustila do návrhu kompletní rekonstrukce,...

17. září 2024

Se záchranou či opravou domu po povodni počkejte na statika

Povodně za sebou nechávají tisíce poškozených domů. Někde už dnes, jinde za pár dní budou jejich majitelé řešit, jak napravit vzniklé škody. Je velmi důležité, aby se nevhodnými opatřeními vše ještě...

16. září 2024  14:30

Místo nelegálního parkoviště má pražský Žižkov příjemný park s fontánou

Zásadní proměnou k lepšímu prošlo Komenského náměstí na pražském Žižkově. Nevábný prostor, ze kterého se v minulosti postupně stalo svérázné parkoviště, proměnila v park architektonická kancelář MCA.

16. září 2024

Líbí se mu moje pipinka. Je pořád nadržený, stěžovala si vyměněná manželka

V novém díle Výměny manželek se pohodlná Lucie snažila přizpůsobit domácnosti, kde se stále něco děje. Ilona jako by...

Zatnu zuby a nevěra není. V tolyamorii žije v Česku stále více párů

Podvádíš mě, spíš s jinými a já to vím. Doma děláme, že se to neděje, a i když mi to vlastně vadí, rozhodně o tom...

Radil jsem bratrovi, aby se neupil a neufetoval, říká Jakub Prachař

Premium Mluví jakoby žertem, ale za svými slovy si stojí. Moderátorovi Liboru Boučkovi to Jakub Prachař občas natře před...

Do výstřihu nekoukat! Fotbalové Ústí vzbudilo ve světě rozruch českou Pamelou

Ústecký fotbal zase dobyl svět, byť opět ne na hřišti. Po „kazmovině“ s tlouštíkem propírají média po celé planetě...

Jste blázni, říkali všichni. Parádní dům si postavili na nejhorším pozemku

Manželé bydleli ve zděném domě, který postupně upravovali. Nakonec se ale rozhodli pro změnu. Od města odkoupili jeden...