Byt velký zhruba 87 m2 získal novou dispozici koupelny, kuchyně i obývacího pokoje. Na architekta se obrátil investor, s nímž se zná už z předchozích realizací. Jeho úkolem bylo vytvořit byt pro dva mladé lidi, kteří žijí aktivní život, cestují a nejsou svázáni s jedním místem.
Interiér však musel nabízet komfort moderního bydlení s minimálními nároky na údržbu. Proto je na podlaze vinylová krytina a nábytek je vyrobený z laminátových desek.
Vzhledem k tomu, že jde přece jen o byt nájemní, bylo nezbytné splnit požadavek správného poměru cena/výkon a zohlednit použité materiály.
Proměna na přání
„Protože investor je časově a pracovně značně vytížený, probíhala debata částečně prostřednictvím e-mailů, telefonu, ale i nad skicami návrhů v kavárně. Investor dal k dispozici realizační firmu, s níž jsem spolupracoval od prvních bouracích prací až do finálního vymalování. Vybavení bytu atypickým nábytkem a podlahy jsem pak realizoval za pomoci ověřených dodavatelů, s nimiž spolupracuji již dlouho,“ popisuje práci na zakázce Ing. arch. Michael Malysa.
A pokračuje: „Bylo potřeba odstranit staré podlahové krytiny, všude bylo ještě klasické PVC. Museli jsme demontovat původní dveře, vybourat staré jádro, koupelna byla bez okna... Změnil jsem dispozici hlavní části bytu, kde vznikla koupelna s oknem, kuchyň se stala součástí hlavního obytného prostoru a malý pokoj se proměnil v šatnu s mini pracovnou. Upravil jsem i lodžii, která po rekonstrukci poskytuje příjemné místo k odpočinku.“
Cesta tvoření
Pro zdařilý výsledek bylo nezbytné vzájemné poznání a důvěra. Aby mohl architekt kvalitně reagovat na potřeby a představy investora, musel se dobře obeznámit s tím, jak žije, jaké má návyky, co rád dělá...
„Celou rekonstrukci jsme připravovali postupně. Základní kombinace byla dána použitím materiálu na nábytek a dveře, což byla LDT deska v dekoru zašlé dřevo. Do protiváhy jsem zvolil unibarvu LDT desky v dekoru kašmírové šedé. Proto je na podlaze dekor dřeva a v obývacím pokoji černý kámen. Černý vinyl se pak promítl na stěnu za sedačkou, kde je ještě místo pro obraz či fotografie, ale na ty ještě neuzrál čas,“ vysvětluje architekt.
Za povšimnutí jistě stojí nejen užití shodného materiálu na podlaze i stěně namísto třeba tapety či stěrky, ale i dveře, které dosahují celé výšky místnosti.
Koupelna za zrcadly skrývá praktické vestavěné skřínky s dostatkem úložných prostor na hygienické potřeby. Zkrásněla i lodžie obložená modřínovými latěmi. Zrodilo se tak příjemné místo k odpočinku, které ještě čeká na osázení květinami.
„Rekonstrukce tohoto bytu byla velmi příjemná a pohodová práce i proto, že jsme s majitelem kamarádi. V podstatě šlo o standardní zakázku, jen s tím rozdílem, že se věci řešily víc korespondenčně,“ vysvětluje architekt Malysa.
I přes majitelovo časové vytížení se nakonec podařilo interiér úspěšně dokončit. „Vždy jsem zvědavý, jak se žije mým klientům v prostoru, který jsem pro ně udělal. A jsem rád, když mám možnost vrátit se a nakouknout,“ dodává na závěr Michael Malysa.