Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Architekti, kteří mají radši rekonstrukce než novostavby. Ctí historii

  1:00
V přírodě se koloběh nezastaví. Nové vystřídá staré. Podobně tomu bývá i u domů. Starý dům je opravený a některé jeho části jsou nahrazeny či upraveny. Podívejte se na rekonstrukci a dostavbu rodinného domu klientovi na míru.
Venkovské stavení v Ovesné Lhotě bylo postaveno v 17. století.

Venkovské stavení v Ovesné Lhotě bylo postaveno v 17. století. | foto: Michal Adamovský a Marek Moravec

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

„Rodinný dům v Suchdole byl první projekt naší kanceláře. Z původního zadání na přestavbu podkroví se stal ucelený projekt, který plynule přešel do dalších částí domu (interiér přízemí, návrh zahradního altánu, pergoly). Proces navrhování dokonce přerostl ve spolupráci při návrhu zahrady, kterou si ovšem investorka (krajinářská architektka) navrhla sama,“ popisuje architekt Radek Horyna ze studia Baukumst.

Rodinný dům v Suchdole

Už při prvním pohledu na dům je zřejmé, která část byla přistavena. Jaká byla filozofie návrhu?
Při návrhu jsme se snažili jít cestou hledání takzvané harmonie kontrastu. Pracovně jsme si takto v kanceláři nazvali způsob navrhování, kdy se pokoušíme najít balanc mezi starým a novým, me­zi původním a přidaným.

Architekti dnes často navrhují přístavby ke stá­vajícím domům radikálním odlišením od původní stavby tak, že spolu příliš nekomunikují. My se snažíme najít takový druh kontrastu, který je prav­divý a zároveň také harmonický. Jde nám o to, aby dům fungoval jako ce­lek, ne pouze jako různé objemy naskládané vedle sebe.

Mluvíte o harmonii kontrastu, můžete být konkrétnější?
Kontrast je v tomto projektu propsán nejen do hmot, ale také do materiálů. Snažili jsme se jasně odlišit původní povrch a konstrukce (omítka, bílá okna, červené zábradlí, keramická střecha) od navržených dostaveb (přístavba podkroví s plochou střechou, zahradní domek, garáž, pergola). Zde tvoří jednotící prvek fasáda z modřínových latí, v podkroví pak tmavá hliníková okna.

Rekonstrukce mnohdy nebývají jednoduché… Děláte je raději než novostavby?
Asi ano, máme je rádi. Dokonce je to tak, že většinu našich projektů tvoří rekonstrukce, dostavby a revitalizace… Rekonstrukce jsou o hledání kompromi­su: vždy jsou v nich nějaké mantine­ly, ve kterých se musíme pohybovat a vkládat do nich „naši“ vrstvu chápání domu.

Rekonstrukce jsou o čtení růz­ných kontextů domu a odhalování to­ho, co je podstatné. To vše se pak často děje za použití kombinace původ­ních řemeslných a současných technik při řešení celého domu od stavebního detailu až po interiér.

Mnoho čtenářů přemýšlí o novém domově: Doporučil byste jim rekonstruovat starý dům, nebo stavět na zelené louce?
Při rekonstrukci očekávejte překvape­ní, někdy jsou milá, někdy méně… Všechno se nedá postihnout projek­tem, musíte být připraveni na změny, které vyplynou při realizaci. O to může být celý proces stavění zajímavější a ve výsledku pro všechny zúčastněné bo­hatší.

Pokud nejste typ, který vyhledává dobrodružství, pokud máte raději ta­bul­ky Excelu, v nichž na sebe všechny ter­míny navazují, pak bych doporučo­val novostavbu. V neposlední řadě jde však i o atmosfé­ru místa a prostoru, kte­rou většina sta­rých domů již má díky své minulosti. Novostavby potřebují něja­ký čas na zabydlení a prověření časem.

Rodinný dům v Suchdole

Vizitka domu

Dispozice: 6 + kk

Užitná plocha: 190 m2

Stavební konstrukce: stěny - původní cihelné zdivo, cihelné příčky, sádrokartonové příčky; střecha stávajícího domu - dřevěný krov vaznicový, krytina keramická, sádrokartonový podhled; střecha přístavby - fólie mPVC, pod ní tepelná izolace, dřevěný fošnový rošt; podlahy a stropy - stávající monolitické a dřevěné stropy, dřevěné vlysy, keramické dlažby

Vytápění: plynový kotel

Realizace: 2010 až 2012

Vesnické stavení v Ovesné Lhotě

Požadavkem investora bylo vytvořit ví­kendové bydlení z tradičního venkovského stavení v obci Ovesná Lhota na Vysočině. Dům postavili v 17. století a upravili koncem 19. století. Investor chtěl zachovat maximum dochovaných konstrukcí a prvků tak, aby si dům ponechal „patinu“ vytvořenou zubem času.

„Při návrhu celkové rekonstrukce jsme se snažili, aby spolu stará i nová vrstva vedly dialog. Přízemí je řešeno za použití tradičních materiálů a prvků, třeba profilovaných masivních dveří, na podlaze půdovky a palubky, špaletová okna. Naopak podkroví jsme navrhli za použití současných materiálů a technologií: pro­sklený štít s lamelami, obklad z OSB de­sek, bezfalcové dveře,“ popisuje architekt Horyna.

Interiér domu v Ovesné Lhotě

Exteriér architekti pojali jako tradiční venkovskou stavbu (nerovná štuková omítka, barevně na­třené podbití, historické masivní dveře v kamenném ostění) v kombinaci s novo­dobou střešní krytinou (plechová šablo­na) a novým proskleným štítem s předsazenými latěmi. V budoucnu by měl být stejným způsobem obnoven původní špýchar, který bude sloužit jako letní kuchyně a krytá pergola.

Vizitka domu

Dispozice: 5 + kk

Užitná plocha: 160 m2

Stavební konstrukce: stěny - původní smíšené zdivo přízemí, cihelné příčky; střecha - dřevěný krov vaznicový, krytina šablonová skládaná, podbití OSB deska; podlahy a stropy: stávající cihelné omítané klenby + ocelové válcované nosníky, dřevěná prkna

Vytápění: plynový kotel

Realizace: 2014 až 2015

Rodinný dům na Hanspaulce

Investor vily na pražské Hanspaulce si přál ná­vrat ke standardu bydlení v prvorepublikové vile pro jednu rodinu. Základním požadavkem bylo zachovat stávající ráz domu tak, aby mu zůstaly charakteristické prvky z počátku 20. století, ale aby se stavba očistila od vrstev, jež původní jednotnou koncepci rozbíjejí a nemají zásadní historickou hodnotu (dostavby a rozdělení na bytové jednotky v průběhu 20. století).

Hlavní přístavbu nad původní garáží upravili architekti do současné podoby za použití dřevěných masiv­ních oken a předsazené nerezové sítě pro po­pínavé rostliny. V budoucnu by tak přístavba měla „zmizet“ pod zelenou fasádou, jež je typická pro staré vily na Hanspaulce.

Rodinný dům na Hanspaulce získal předsazené nerezové sítě pro popínavé rostliny.

S navrá­cením do původní podoby z roku 1928 byly k domu přistavěny nové suterénní místnosti pro zvýšení standardu bydlení. Do zahrady se su­terén rozšířil o část, která je zastřešena zelenou střechou s elipsovitým oknem kvůli maximál­nímu prosvětlení. Pomocí spojovacího krčku (zčásti je zastřešen rámy s prosklením) se dům propojil s novou garáží.

Součást projektu představuje i návrh zahrady a sadových úprav, na nichž se podílel Atelier Flera. Důležitý spojovací prvek mezi úrovní domu a zahrady tvoří dřevěná te­ra­sa s pergolou a venkovním bazénem, který lze uzavřít posuvnou dřevěnou palubou.

Vizitka domu

Dispozice: 8 + 1

Užitná plocha: 500 m2

Stavební konstrukce: stěny - původní cihelné zdivo, cihelné příčky; střecha - dřevěný krov vaznicový, krytina keramická (bobrovka), podbití OSB deska; podlahy a stropy: stávající monolitické a dřevěné stropy, dřevěné vlysy, marmoleum, keramické dlažby

Vytápění: plynový kotel

Realizace: 2012 až 2015

Rodinný dům na Hanspaulce získal předsazené nerezové sítě pro popínavé rostliny.

Baukumst architekti

Ing. arch. Radek Horyna, Bc. Marek Moravec

Architektonickou kancelář se zaměřením na projekty rekonstrukcí včetně interiérů různých měřítek a typologií založil Ing. arch. Radek Horyna v roce 2010. Architekturu chápe tento ateliér především jako řemeslo a službu pro lidi.

Jeho tvůrci rádi pracují s investory, kteří jsou sami ve svém oboru profesionály a očekávají od architektů stejný přístup. Baví je projekty, ve kterých mohou hledat rovnováhu mezi tradičním stavebním řemeslem a současnou architekturou. Jejich motto zní: Kumšt je, když něco umíte…

Další zajímavé stavby a návštěvy najdete v časopise Domov.

Autor:

Nejčtenější

David Koller prodává svůj dům v centru Mikulova s vinicí, studiem a zkušebnou

Zpěvák, skladatel a bubeník David Koller prodává v centru Mikulova rozlehlý dům, jehož základy sahají až do 17. století. Nemovitost, která stojí na pozemku velkém 2 505 metrů čtverečních, prošla...

Rodičům postavil na zahradě v Pečkách důmyslně promyšlený dům ze dřeva

Na první pohled nenápadná dřevostavba v Pečkách na Kolínsku skrývá příběh promyšleného bydlení v souladu s přírodou. Tam, kde dříve stála jen rozlehlá zahrada s rodinným domem, vzniklo nové místo k...

Češi si postavili stylovou vilu na Srí Lance. Je rájem surfařů i rodin s dětmi

Veronika a Pavel si postavili před třemi lety vysněnou vilu přímo v srdci srílanské džungle. Majitelé využívají vilu několik měsíců v roce a ve zbytku roku své bydlení pronajímají. S čím se museli...

Komu patří společná zídka? Je vyboulená, bortí se a já mám prý postavit novou

Premium

Mám společnou zeď se sousedy. Z jejich strany je vyboulená, protože je vlhká. Z mé strany je trochu mokřejší, ale jinak je v pořádku. Sousedé tvrdí, že je zeď moje a mám ji nechat zbourat a postavit...

Činžák po proměně fascinuje, v přízemním bytě se cítí jako v domku

Vrátili se z dlouholetého pobytu v Anglii a v pronajatém bytě na Vinohradech to pro ně stále nebylo „jako doma“. Teprve pořízením vlastního bytu v přízemí nuselského činžáku získal starší pár zázemí....

Jeden pokoj pro tři holčičky: architektka přišla na skvělé řešení

Stačilo pár let, a ze šťastné mladé dvojice byli rodiče se třemi holčičkami. I proto bylo tak důležité, aby se byt ve starém funkcionalistickém domě s původními dveřmi a starými parketami co nejlépe...

25. března 2025

Malý domek za 360 tisíc zachraňuje. Vejde se kuchyň, postel a koupelna

Sedmačtyřicetiletý Elvis Summers z Los Angeles se ve svém volném čase věnuje stavbě maličkých domků. Obydlí dlouhé 6 metrů nabízí kuchyňku, prostor na spaní a koupelnu.

25. března 2025

Uzoučký dům má 31,5 m2. Vecpal se šikovně do bývalé uličky

Jeden z nejužších domů v Británii, nazývaný Domeček pro panenky, je na prodej za 235 tisíc liber, v přepočtu za sedm milionů korun. Zajímavá nemovitost stojí v městě Porthleven v anglickém Cornwallu.

24. března 2025

Činžák po proměně fascinuje, v přízemním bytě se cítí jako v domku

Vrátili se z dlouholetého pobytu v Anglii a v pronajatém bytě na Vinohradech to pro ně stále nebylo „jako doma“. Teprve pořízením vlastního bytu v přízemí nuselského činžáku získal starší pár zázemí....

24. března 2025

Dům s okem je mimořádná práce. S malým rozpočtem dokázali majitelé zázraky

Když už rekonstruovat, tak raději kompletně. Od takového totálního přístupu architekt Christoph Wagner spíš zrazuje. Soudí, že podobné projekty, dělané na jeden zátah, ve výsledku škodí, než aby...

23. března 2025

Byt navrhli tak, aby měla výhled z okna i milovaná fenka

Byt s panoramatickým výhledem na oceán, pláže a přístav. Takový najdete na jedné z hlavních tepen Las Palmas de Gran Canaria. Za jeho skvělou proměnou stojí Nayra Iglesias z In Out Studia. Interiér...

23. března 2025

Neviditelný dům je špičkovou prací polských architektů. Musíte ho hledat

Opájí se výhledy na řeku Vislu a roviny Mazovských plání. Je navýsost moderní, prostorný. A přesto, že nabízí přes 310 metrů čtverečních užitné plochy, je v krajině téměř neznatelný. Dům zasazený do...

22. března 2025

Slavný zpěvák Chris Brown si sám vyzdobil dům. Jeho kresby děsí děti

Je velmi úspěšný zpěvák, skladatel, tanečník, ale i tvůrce grafitti. Chris Brown je však také násilník, za napadení své přítelkyně Rihanny dostal podmínku na pět let a šest měsíců veřejných prací....

22. března 2025

Palác pro výstředního miliardáře nebo zámek. Co postavily první ženy architektky

Před dvěma týdny jsme oslavili Mezinárodní den žen, u kterého ještě chvilku zůstaneme. Zaměříme se na průkopnice v oboru architektury, tedy v oblasti, která se po staletí považovala za mužskou...

21. března 2025  14:37

Komu patří společná zídka? Je vyboulená, bortí se a já mám prý postavit novou

Premium

Mám společnou zeď se sousedy. Z jejich strany je vyboulená, protože je vlhká. Z mé strany je trochu mokřejší, ale jinak je v pořádku. Sousedé tvrdí, že je zeď moje a mám ji nechat zbourat a postavit...

21. března 2025

Mentalista a kouzelník Michal Nesveda má čarovný domov v pražských Kobylisích

Byt, v němž člověk zakopává o kouzelnické rekvizity. V pražských Kobylisích takto bydlí mladý kouzelník, iluzionista a mentalista Michal Nesveda. Spolu se svým milovaným pejskem Neivou sdílí útulný...

21. března 2025

Milovník aut vejde z vyvoněné garáže své vily rovnou do kuchyně

Interiér novostavby rodinné vily u Brna byl navržený s respektem k návrhu domu od ateliéru Radko Květa. Hlavním cílem studia ideacollective však bylo vytvořit prostor odpovídající životnímu stylu...

21. března 2025