Panelový byt 3+1 má plochu pouze 64 m2, zato však nádherný výhled na město, což byl také jeden z hlavních důvodů, proč si jej dvojice vybrala:
„Jsme mladý, zatím bezdětný pár, který se právě odhodlal udělat ten zásadní krok a z podnájmu se odstěhoval do vlastního. Hned jak jsem uviděla ten výhled, jsem se do bytu zamilovala. Vidíme z něj celé město jako na dlani,“ napsala Soňa.
Její představy o bytě jsou jasné: „V koupelně musí být vana, teď máme sprchový kout a vana mi moc chybí. Rádi bychom spojili kuchyň s obývacím pokojem, nějaký šikovný barový pult bychom také přivítali, klidně se zřekneme jídelny.“
Další speciální požadavky vycházejí z profesí mladého páru: Soňa je fotografka a přítel dýdžej, což ovšem znamená, že potřebuje v bytě uskladnit DJ pult s gramofony a LP deskami o délce 1,8 m. Soňa by sice fotokomoru uvítala, případně se však spokojí pouze s malým pracovním koutem.
Tři varianty řešení připravil architekt Hynek Maňák ze studia Maniac Interier.
Varianta A
Vybouráním šatní komory se otevřel prostor u vstupu. Velký a těžký DJ pult je praktické ukládat v blízkosti vstupních dveří, například pod šatními skříněmi zavěšenými nad tímto pultem. Ten lze i opticky zakrýt třeba žaluzií.
Přístup do kuchyně přes obytný prostor umožní rozšíření koupelny, v níž je možné umístit vedle umyvadla i vanu a sprchový kout, dále pračku, otopný žebřík, skříňky a koš na prádlo.
Kuchyně spojuje s obytným prostorem nově vytvořený otvor (jeho technické parametry a způsob provedení musí „posvětit“ statik!). Bývalé vstupní dveře do kuchyně a úzký prostor za nimi je možné využít na malou spížní komoru, do otvoru po dveřích lze osadit skládací dveře.
Se stolováním se počítá (na přání klientky) na barovém pultu umístěném v obytném prostoru, částečně zasahuje i do otvoru propojujícího obývací pokoj s kuchyní. Čím větší šířka tohoto otvoru bude možná, tím lépe.
Malý pokoj je plánovaný jako budoucí dětský pokoj, zatím může fungovat jako Sonina pracovna. V ložnici se počítá s umístěním manželské postele, šatních skříní, zásuvkovou komodou a podobně.
Varianta B
Kuchyně je přístupná přes obývací pokoj stejně jako v předchozí variantě. Malý jídelní stůl 80 × 80 cm se vešel do kuchyně. Mezi koupelnou a spížní komorou vznikla malá samostatná fotokomora.
Varianta C
Oproti předchozím je v této variantě zakreslený širší otvor propojující obytný prostor s kuchyní, v něm je umístěný oboustranný průhledný regál, do kterého je zasunutý velký jídelní stůl 160 × 80 cm. Jeho posouváním lze volit potřebnou velikost v obytném prostoru nebo kuchyni. (Velikost otvoru je daná konkrétní situací a je podmíněna odsouhlasením statikem.)
Koupelna se rozšířila, je v ní umístěno umývadlo a vana, v zadní části vznikl koutek pro malou fotokomoru s možností přístupu k vodě v umyvadle.
Poradna architektaPotřebujete změnit dispozici svého bytu či domu? Zašlete na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz potřebné podklady: Do předmětu zprávy napište: Dispozice |
Autor návrhuIng. arch. Hynek Maňák * 1963 v Kyjově, absolvent Fakulty architektury VUT Brno, zahraniční studia - GC of Business Administration, Swinburne University of Techonology, Melbourne. Pracoval jako konstruktér nábytku v UP závodech Rousínov a dále pak ve Výzkumném a vývojovém ústavu nábytkářském v Brně. V roce 1990 zakládá vlastní Atelier M&M (společně s arch. Z. Maňákovou). V roce 1998 založil s ing. Radkem Jánským studio Maniac interier. Přednáší v Ústavu nábytku, designu a bydlení Mendelovy univerzity Brno |