Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 3. června 2023 Tamara

Unikátní rostliny daly hotelu jméno, staré dřevo zase charakter

  1:00
Sto let staré tatranské dřevo na stavbu a tři sta let staré dřevo na nábytek či panoramatické výhledy z oken s výškou 2,8 metru. To vše najdete v Beskydech, v nově zrekonstruovaném wellness hotelu, jen pár kilometrů od hranic se Slovenskem.
Po rekonstrukci zůstaly z jedné budovy jen obvodové zdi a sklepy, přibyla druhá...

Po rekonstrukci zůstaly z jedné budovy jen obvodové zdi a sklepy, přibyla druhá budova. | foto: Archiv - Endemit

Označení „endemit“ se používá pro organismus, který se vyskytuje pouze na jediném místě na světě. Tato filozofie se prolíná celým objektem, v jehož okolí najdete chráněné endemické rostliny, které se skutečně vyskytují pouze zde a nikde jinde na světě.

Průběh rekonstrukce

Stavbu Endemit Boutique Hotel & Spa tvořily původně dvě samostatné budovy, z nichž jedna byla úplně stržena a druhá kompletně zrekonstruována. Z původního objektu zůstaly pouze obvodové zdi a sklepy.

„Zvolili jsme náročnější cestu, proto celková rekonstrukce, která začala počátkem roku 2014, trvala tři roky. To bylo déle, než jsme předpokládali a původně zamýšleli,“ říká majitel Ing. Radek Šimek.

„Ačkoliv je stavba v chráněné krajinné oblasti a tomu bylo potřeba uzpůsobit provozní technologie, které musí být ekologické, překvapivě bezproblémová byla komunikace s úřady v Rožnově pod Radhoštěm, CHKO a dalšími zúčastněnými institucemi,“ dodává Radek Šimek.

Celý projekt pak vznikal v úzké spolupráci s Ing. arch. Jindřichem Novým. „Investor měl vcelku jasnou představu o filozofii hotelu a o tom, co by měla stavba splňovat, jak by tvarově i materiálově měla vypadat. Především jsme se společnými silami snažili vytvořit originální dílo specifické pro Valašsko,“ vysvětluje autor projektu.

Architektura komplexu měla být sice soudobá, ale cílem bylo, aby objekt působil dojmem, že zde stojí odjakživa. Právě proto byl kladen obrovský důraz na přírodní materiály, které přirozeně stárnou a postupně propojují objekt s okolní přírodou. Budova byla tvořena s velikým respektem k okolní krajině i zdejší tradici stavění.

(Ne)standardní materiály

Ačkoliv na stavbě převažují standardní materiály, záměrně byly použity originálně či v zajímavých souvislostech. Klíčovými stavebními prvky pro stavbu se staly beton, kámen a dřevo. Kromě toho bylo využito množství prosklených ploch.

„Snažili jsme se vytěžit maximum z jedinečného panoramatického výhledu na Moravskoslezské Beskydy. Proto jsou jednotlivé pokoje nadstandardně prosklené. Tato teze vedla i ke změně původní koncepce wellness části, ze které jsme vytvořili celé podzemní podlaží. Pro ničím nerušený výhled do údolí jsme použili obrovská bezrámová okna o výšce 2,8 metru a váze mezi 600 až 700 kg,“ popisuje architekt Jindřich Nový.

Beton ve vstupní části vypadá jako dřevo: v průběhu jeho tuhnutí na něj byly přiloženy nehoblované dřevěné desky, které zanechaly v betonových plochách realistickou kresbu dřeva.

Za zmínku stojí určitě také pohledový beton ve vstupní části budovy, který byl ozdobený zcela originálním způsobem: v průběhu jeho tuhnutí na něj byly přiloženy nehoblované dřevěné desky, které zanechaly v betonových plochách realistickou kresbu dřeva.

Kámen, kterým se obkládaly podstatné části budovy, pochází z lomu v Terchové na Slovensku. Od našeho východního souseda je také část použitého dřeva.

„Pro část interiérových prvků, například dřevěných zástěn či obkladů stěn, jsme použili dřevo z Tater, které je více jak 100 let staré. Podobné dřevo nemůžete koupit v obchodních domech, je od slunce specificky zabarvené. Když se vykartáčuje, získá skutečně jedinečný vzhled a člověk z něho má nezaměnitelný pocit. Příroda dokáže udělat se dřevem opravdu neuvěřitelné věci,“ líčí majitel.

Pro část interiérových prvků, například obklady stěn, bylo použito dřevo z Tater, které je více jak 100 let staré.

Vybrané kusy nábytku nechal architekt vyrobit z téměř 300 let starého masivního dřeva pocházejícího ze starých roubených objektů v okolí, které se kvůli špatnému stavu musely rozebrat. Dřevěné trámy opracoval místní truhlář. Dřevěné podlahy nesou značku Admonter, jejíž kvalitní dřevo pocházejí ze zalesněného okolí vesnice Admont v Rakouských Alpách.

Na vstupní dveře do pokojů byly kladeny vysoké požadavky na zvukový útlum, a to 45 dB. Firma Sapeli proto takové pro hotel speciálně vyvinula.

Elektroinstalace v souznění s interiérem

V objektu se vzhledem k rozsáhlým rekonstrukcím nově řešila i kompletní elektroinstalace. Investor zvolil zásuvky a vypínače od tradičního českého výrobce domovní elektroinstalace, společnosti Obzor Zlín. Její výrobky jsou jak designově, tak i funkčně plně konkurenceschopné se zahraničními.

„S volbou investora jsem souhlasil rád, protože jsem jeho produkty využil už i pro jiné projekty. Navíc plně odpovídaly mé designové představě interiéru,“ dodává architekt Jindřich Nový.

Pro objekt zvolil vypínače a zásuvky z řady Decente v provedení se skleněnými rámečky ve sněhobílé barvě. Stálobarevnost rámečků zajišťuje kvalitní lak nanesený ze spodní strany, který je rezistentní proti otěru. Barva na spodní části dává rámečku jemný barevný tón, který neruší nadčasovou podobu skla.

Vypínače a zásuvky z řady Decente jsou v provedení se skleněnými rámečky ve sněhobílé barvě.

Právě kombinace skleněných rámečků a přírodních materiálů, jakými jsou kámen a dřevo, dobře koresponduje s designovou čistotou a filozofií celé stavby.

Tři roky trvající rekonstrukce nakonec dospěla do svého finále. „Neustále se snažíme pracovat na ´endemických´ dekoracích, vymýšlíme nové a originální z kůže a dřeva.  A této filozofie se budeme držet i nadále,“ dodává závěrem spokojený majitel.

Technické údaje

Užitná plocha: 3 000 m2

Zastavěná plocha: 7 000 m2

Realizace: 2014 - 2017

Podlahové krytiny: Admonter

Obklady, dlažby: Marazzi

Koupelnové baterie: Kludi a Hansgrohe

Sanita: Duravit

Domovní vypínače a zásuvky: Obzor Zlín

Interiérové dveře: Sapeli

Zámkové systémy: Assa Abloy

Sauna: Sauny Salus

Bazény: Berndorf Bäderbau

Nábytek: vyrobený na míru místními firmami, často z masivu

Televize: LG

Spolupráce s architektonickým ateliérem: Design4function

Wellness část kryje zelené střecha.

Autor projektu

 Ing. arch. Jindřich Nový, BcA. Michal babic, studio Nový architekti

Architektonické studio se zabývá celou řadou architektonických témat, od veřejného prostoru po interiérový detail. Zpracovává všechny stupně projektové dokumentace: architektonické a urbanistické studie, dokumentace pro územní a stavební řízení, detailní prováděcí a tendrové dokumentace, projekty interiérů, provádí inženýrskou činnost a autorské dozory.

Autor:
  • Nejčtenější

Enčev z Agrometalu má křiklavě žlutý dům. Po návratu z dovolené to byl šok

Každý mu před sedmi lety, kdy se stěhoval z hlavního města, říkal, že se zbláznil. Milan Enčev však na názory svých...

Mladý pár si zařídil byt v retro stylu, přesto mu nechybí moderní komfort

Veronika Kacz miluje design a pracuje v Bonami, firmě zabývající se designem. Oblíbila si Prahu a byt, s jehož proměnou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Soused svým chováním ohrožuje sebe i nás. Navenek hraje roztomilého staříka

Premium Sousedovi je přes devadesát let, dosud fungoval normálně, ale poslední měsíce se jeho zdraví zhoršilo, hlavně po...

Na vysněná kachlová kamna čekal šest let. Ohřejí celý velký dům i vodu

Když Martin stavěl rodinný dům pro svou ženu, sebe a dvě děti, chtěl, aby centrem jejich společného prostoru byla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Při rekonstrukci domu se odstranily staré nánosy, zůstaly obnažené cihly

Dům z padesátých let minulého století si postupně prošel několika rekonstrukcemi, včetně nekoncepční přístavby a...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Problémy je nezastavily. Rozpadlou faru zachránili a přeměnili na klenot

Ve Vratislavicích nad Nisou se rozhodli přeměnit starou faru v knihovnu. A protože městu chybělo i moderní spolkové...

Na vysněná kachlová kamna čekal šest let. Ohřejí celý velký dům i vodu

Když Martin stavěl rodinný dům pro svou ženu, sebe a dvě děti, chtěl, aby centrem jejich společného prostoru byla...

Miluje zvláštní filmy Davida Lynche. Její ložnice připomíná jeden z nich

Úřednice Miriam se přestěhovala do malé obce za Prahou. V rodinném domě ze 70. let se rozhodla proměnit svou podkrovní...

Je mu 11, žije v paneláku a konečně má pokoj. Je to hustý, říká nadšeně

Vojta je jedenáctiletý školák, který bydlí se svými rodiči v klasickém panelákovém bytě na pražském sídlišti. Jeho...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....