Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 19. října 2021 Michaela

Unikátní rostliny daly hotelu jméno, staré dřevo zase charakter

  1:00
Sto let staré tatranské dřevo na stavbu a tři sta let staré dřevo na nábytek či panoramatické výhledy z oken s výškou 2,8 metru. To vše najdete v Beskydech, v nově zrekonstruovaném wellness hotelu, jen pár kilometrů od hranic se Slovenskem.

Po rekonstrukci zůstaly z jedné budovy jen obvodové zdi a sklepy, přibyla druhá budova. | foto: Archiv - Endemit

Označení „endemit“ se používá pro organismus, který se vyskytuje pouze na jediném místě na světě. Tato filozofie se prolíná celým objektem, v jehož okolí najdete chráněné endemické rostliny, které se skutečně vyskytují pouze zde a nikde jinde na světě.

Průběh rekonstrukce

Průběh rekonstrukce

Stavbu Endemit Boutique Hotel & Spa tvořily původně dvě samostatné budovy, z nichž jedna byla úplně stržena a druhá kompletně zrekonstruována. Z původního objektu zůstaly pouze obvodové zdi a sklepy.

„Zvolili jsme náročnější cestu, proto celková rekonstrukce, která začala počátkem roku 2014, trvala tři roky. To bylo déle, než jsme předpokládali a původně zamýšleli,“ říká majitel Ing. Radek Šimek.

„Ačkoliv je stavba v chráněné krajinné oblasti a tomu bylo potřeba uzpůsobit provozní technologie, které musí být ekologické, překvapivě bezproblémová byla komunikace s úřady v Rožnově pod Radhoštěm, CHKO a dalšími zúčastněnými institucemi,“ dodává Radek Šimek.

Celý projekt pak vznikal v úzké spolupráci s Ing. arch. Jindřichem Novým. „Investor měl vcelku jasnou představu o filozofii hotelu a o tom, co by měla stavba splňovat, jak by tvarově i materiálově měla vypadat. Především jsme se společnými silami snažili vytvořit originální dílo specifické pro Valašsko,“ vysvětluje autor projektu.

Fotogalerie

Architektura komplexu měla být sice soudobá, ale cílem bylo, aby objekt působil dojmem, že zde stojí odjakživa. Právě proto byl kladen obrovský důraz na přírodní materiály, které přirozeně stárnou a postupně propojují objekt s okolní přírodou. Budova byla tvořena s velikým respektem k okolní krajině i zdejší tradici stavění.

(Ne)standardní materiály

Ačkoliv na stavbě převažují standardní materiály, záměrně byly použity originálně či v zajímavých souvislostech. Klíčovými stavebními prvky pro stavbu se staly beton, kámen a dřevo. Kromě toho bylo využito množství prosklených ploch.

„Snažili jsme se vytěžit maximum z jedinečného panoramatického výhledu na Moravskoslezské Beskydy. Proto jsou jednotlivé pokoje nadstandardně prosklené. Tato teze vedla i ke změně původní koncepce wellness části, ze které jsme vytvořili celé podzemní podlaží. Pro ničím nerušený výhled do údolí jsme použili obrovská bezrámová okna o výšce 2,8 metru a váze mezi 600 až 700 kg,“ popisuje architekt Jindřich Nový.

Beton ve vstupní části vypadá jako dřevo: v průběhu jeho tuhnutí na něj byly...

Beton ve vstupní části vypadá jako dřevo: v průběhu jeho tuhnutí na něj byly přiloženy nehoblované dřevěné desky, které zanechaly v betonových plochách realistickou kresbu dřeva.

Za zmínku stojí určitě také pohledový beton ve vstupní části budovy, který byl ozdobený zcela originálním způsobem: v průběhu jeho tuhnutí na něj byly přiloženy nehoblované dřevěné desky, které zanechaly v betonových plochách realistickou kresbu dřeva.

Kámen, kterým se obkládaly podstatné části budovy, pochází z lomu v Terchové na Slovensku. Od našeho východního souseda je také část použitého dřeva.

„Pro část interiérových prvků, například dřevěných zástěn či obkladů stěn, jsme použili dřevo z Tater, které je více jak 100 let staré. Podobné dřevo nemůžete koupit v obchodních domech, je od slunce specificky zabarvené. Když se vykartáčuje, získá skutečně jedinečný vzhled a člověk z něho má nezaměnitelný pocit. Příroda dokáže udělat se dřevem opravdu neuvěřitelné věci,“ líčí majitel.

Pro část interiérových prvků, například obklady stěn, bylo použito dřevo z...

Pro část interiérových prvků, například obklady stěn, bylo použito dřevo z Tater, které je více jak 100 let staré.

Vybrané kusy nábytku nechal architekt vyrobit z téměř 300 let starého masivního dřeva pocházejícího ze starých roubených objektů v okolí, které se kvůli špatnému stavu musely rozebrat. Dřevěné trámy opracoval místní truhlář. Dřevěné podlahy nesou značku Admonter, jejíž kvalitní dřevo pocházejí ze zalesněného okolí vesnice Admont v Rakouských Alpách.

Na vstupní dveře do pokojů byly kladeny vysoké požadavky na zvukový útlum, a to 45 dB. Firma Sapeli proto takové pro hotel speciálně vyvinula.

Elektroinstalace v souznění s interiérem

V objektu se vzhledem k rozsáhlým rekonstrukcím nově řešila i kompletní elektroinstalace. Investor zvolil zásuvky a vypínače od tradičního českého výrobce domovní elektroinstalace, společnosti Obzor Zlín. Její výrobky jsou jak designově, tak i funkčně plně konkurenceschopné se zahraničními.

„S volbou investora jsem souhlasil rád, protože jsem jeho produkty využil už i pro jiné projekty. Navíc plně odpovídaly mé designové představě interiéru,“ dodává architekt Jindřich Nový.

Pro objekt zvolil vypínače a zásuvky z řady Decente v provedení se skleněnými rámečky ve sněhobílé barvě. Stálobarevnost rámečků zajišťuje kvalitní lak nanesený ze spodní strany, který je rezistentní proti otěru. Barva na spodní části dává rámečku jemný barevný tón, který neruší nadčasovou podobu skla.

Vypínače a zásuvky z řady Decente jsou v provedení se skleněnými rámečky ve...

Vypínače a zásuvky z řady Decente jsou v provedení se skleněnými rámečky ve sněhobílé barvě.

Právě kombinace skleněných rámečků a přírodních materiálů, jakými jsou kámen a dřevo, dobře koresponduje s designovou čistotou a filozofií celé stavby.

Tři roky trvající rekonstrukce nakonec dospěla do svého finále. „Neustále se snažíme pracovat na ´endemických´ dekoracích, vymýšlíme nové a originální z kůže a dřeva.  A této filozofie se budeme držet i nadále,“ dodává závěrem spokojený majitel.

Technické údaje

Užitná plocha: 3 000 m2

Zastavěná plocha: 7 000 m2

Realizace: 2014 - 2017

Podlahové krytiny: Admonter

Obklady, dlažby: Marazzi

Koupelnové baterie: Kludi a Hansgrohe

Sanita: Duravit

Domovní vypínače a zásuvky: Obzor Zlín

Interiérové dveře: Sapeli

Zámkové systémy: Assa Abloy

Sauna: Sauny Salus

Bazény: Berndorf Bäderbau

Nábytek: vyrobený na míru místními firmami, často z masivu

Televize: LG

Spolupráce s architektonickým ateliérem: Design4function

Wellness část kryje zelené střecha.

Wellness část kryje zelené střecha.

Autor projektu

 Ing. arch. Jindřich Nový, BcA. Michal babic, studio Nový architekti

Architektonické studio se zabývá celou řadou architektonických témat, od veřejného prostoru po interiérový detail. Zpracovává všechny stupně projektové dokumentace: architektonické a urbanistické studie, dokumentace pro územní a stavební řízení, detailní prováděcí a tendrové dokumentace, projekty interiérů, provádí inženýrskou činnost a autorské dozory.

Autor:
  • Nejčtenější

Rodině postavil dům za Prahou. Z obří obývací kuchyně se stal problém

Pan Jarda je původem z Uherského Brodu, ale již léta pracuje a žije v Praze. Pro svou lásku Alenu a jejich dvě děti...

Moderátorka Sandra Pospíšilová si užívá rodiny v novostavbě u Brna

Moderátorka zpráv na CNN Prima News Sandra Pospíšilová (35), kterou diváci znají především pod dívčím jménem Parmová,...

V bytě vybourali příčky, kvůli světlu je nahradili průsvitným makrolonem

Tento byt najdete v prvním patře menšího zděného bytového domu z konce 50. let minulého století. Čtyřpodlažní dům má v...

Znárodněný statek opravuje už dvacet let. Vybudovala zde i penzion

Denisa už dvacet let zachraňuje majetek po předcích. S rodinou bydlí v takřka dvě stě let starém velkostatku v Polabí....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poklidné žití v paneláku se změnilo v horor. Za vše může soused

Premium Bydlím v panelovém domě ve svém družstevním bytě. Ze začátku bylo vše ideální, až do momentu, kdy mě dvakrát vytopil...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

  • Další z rubriky

Zámek Paskov rozebrali sběrači kovů. Zachránil ho až skvělý nápad města

Jakmile se zdevastovaného zámku v Paskově v Moravskoslezském kraji ujalo zastupitelstvo města, otevřela se cesta k...

Jedinečný Průhonický park léta skrýval nádherné místo. Je to alpinum

K zámku v Průhonicích u Prahy patří jedinečný park, který je národní kulturní památkou a památkou UNESCO. Jedna jeho...

Vyčerpaná a zoufalá žena se všeho vzdala. Štěstí našla až v dodávce

Sydney Ferbracheová z amerického Indianapolisu si jednoho dne přiznala, že ji studium a práce na plný úvazek...

Za cihlovou fasádou se po rekonstrukci skrývá minimalistický interiér

Architektonické studio Ateliér Barda je proslulé konstruktivním přístupem ke každému projektu. Rezidence Alma je dalším...

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...