Čeští architekti postaví v Gruzii zelené město za stamiliony eur

aktualizováno 
Na hranici jedinečného biotopu mokřadů na březích Černého moře vyroste ojedinělý komplex multifunkčních staveb společnosti Green Resort. Na jeho návrhu se podílela česká architektonická studia Chybík+Krištof a AiD team, ale třeba také Lukáš Pytloun, provozovatel a majitel sítě Pytloun Hotels.

Zelené město s apartmánovými byty a domy vyroste na 397 hektarech. Tato oblast je velmi zajímavá díky tamním přírodním léčebným účinkům.

Vizualizace: „Lidem nabídne resort rekreaci, lázeňské procedury a bydlení v...

Vizualizace: „Lidem nabídne resort rekreaci, lázeňské procedury a bydlení v rezidenční části, kde lidé najdou klid a bohaté služby i vysoký komfort,“ popsal Radek Leskovjan.

„Počítá se zde s hotelem s 500 pokoji, velkým lázeňským centrem, mnoha různými stravovacími podniky, konferenčními místnostmi, apartmány, vilami, nákupním centrem a parkovištěm pro 500 aut a také heliportem pro vrtulník,“ uvedl Radek Leskovjan, vedoucí realizačního týmu společnosti Green resort.

Nejen turistům bude sloužit golfové hřiště, fotbalové stadiony splňující normy FIFA, tenisové kurty, bazény, rekreační zóny, běžecké a cyklistické trasy a také dětská hřiště i prostory pro další volnočasové aktivity.

Architekti navrhli Green Resort z energeticky účinných a ekologicky čistých stavebních materiálů. V areálu nebudou chybět moderní technologie, jako jsou elektrické kolébkové stanice či solární panely.

Fotogalerie

„Tato oblast je jedinečná nejen díky magnetickému písku či magnetitu, který se u Černého moře také vyskytuje. Cenné jsou také borovicové lesy v okolí a jejich pyl, který posiluje imunitní systém,“ uvedli autoři projektu s tím, že místo má celoročně příznivé klima a nedaleký Kavkaz s nedotčenou přírodou nabízí velmi dobré možnosti lyžování.

O jak velký projekt jde, si lze představit i díky předpokládaným investicím: gruzínský premiér Mamuka Bakhtadze již podepsal investiční smlouvu mezi vládou a společností Green Resort, z níž vyplývá, že v první etapě projektu půjde o investici ve výši přibližně 85 milionů euro (výstavba hotelu a spa), ve druhé se předpokládá asi 70 milionů euro. Celkově by se náklady, po dokončení všech etap, měly vyšplhat asi na 1,4 miliardy euro.

Chybík+Krištof

Ondřej Chybík a Michal Krištof studio založili v roce 2010 ihned po návratu ze studií na prestižní ETH Zürichve Švýcarsku a ze zahraniční stáže v renomované kanceláři Bjarke Ingels Group – BIGv dánské Kodani. Brzy se zařadili k nejmladší a výrazné generaci architektů v Česku.

Jejich nejznámější projekt, český národní pavilon pro světovou výstavu EXPO v Miláně, byl oceněn mezinárodní porotou bronzovou medailí za architekturu a ateliéru přinesl renomé i v zahraničí. V současnosti tvoří studio 50 architektů, kteří pracují na široké paletě projektů v řadě zemí světa.

Mimo jiné jsou autory projektu ředitelství Lesů ČR v Hradci Králové či revitalizace brněnského autobusového nádraží Zvonařka. Za showroom firmy MY DVA v Brně získali Grand Prix architektů a byli finalisty České ceny za architekturu.

Autor:

Nejčtenější

Tomáš Hanák si ke své hospůdce zrekonstruoval starý vagon na bydlení

Obytný vagon, který Tomáš Hanák s láskou a nadšením zrekonstruoval, má i svou...

Smíchejte staré železo ze šroťáku, slisované vlnité plechy, tovární okna ze staré továrny a hlavně přidejte zašlý...

Nájemníci k pohledání. Vytopili byt a celý dům zamořili štěnicemi

1

Vlastníci bytů vědí, jak je někdy těžké sehnat spolehlivé a slušné nájemníky. Dál totiž nesou odpovědnosti za ty, kdo...

Majitel si pořídil byt s terasami a výhledem, který bere dech

Takový výhled lze jen závidět...

Majitel si koupil nový byt v posledním patře bytového domu, v němž poslední podlaží oproti hlavnímu půdorysu dispozičně...

Zásadní životní zvrat. Naše cesta z paneláku byla kolotočem překvapení

1

Touha utéct z betonového sídliště do náruče přírody může být ošidná. Romantické představy se od skutečnosti liší. Ale...

Úřednice se vrhla na proměnu garsonky. Výsledek je mistrovským dílem

Nově zrekonstruovaná garsoniéra stojí v samém srdci francouzského města...

Mladá úřednice, která se v kanceláři starosty podílí na urbanistické koncepci a rozvoji francouzského Bordeaux,...

Další z rubriky

Jak vyčistit nebo doplnit zašlé či chybějící staré dlaždice v domě

Prostory starých činžovních domů se vyplatí vyčistit a opravit. Obnovená je i...

Pokud máte v domě originální staré slinuté dlaždice, které však vypadají „unaveně“ a takřka na odpis, nevzdávejte se....

Čeští architekti postaví v Gruzii zelené město za stamiliony eur

Vizualizace: viladomy „zeleného města“ se budou skrývat v zeleni.

Na hranici jedinečného biotopu mokřadů na březích Černého moře vyroste ojedinělý komplex multifunkčních staveb...

Nový stavební zákon už vyvolává emoce, Praha chce vlastní předpisy

Hlavně developeři si stěžují na komplikované a zdlouhavé vyřizování stavebního...

Česká republika vykazuje jeden velký paradox: stavební rozvoj země stagnuje v době největšího ekonomického růstu. Nutně...

Najdete na iDNES.cz