Chalety s prosklenými stěnami nabízejí výhled jako z rozhledny

  1:00aktualizováno  1:00
Do italských Dolomit zařazených na seznam přírodního dědictví UNESCO přibyly nedávno další ,dvoutisícovky‘. V této nadmořské výšce můžete navštívit tři nové restaurace. Spoluautorem jedné z nich je i mladý slovenský architekt Pavol Mikolajčak.

Architekt Berti kombinoval tradiční lokální prvky se současnými, především však použil skleněné stěny a otevřel výhledy. | foto: www.trentinomarketing.org, www.visitfiemme.it

Jídlo, pití a nocleh nabízely ještě poměrně nedávno hlavně horské chaty. Víceméně to samé, ale ve vyšším standardu na vás čeká v moderních hotelech, takzvaných chaletech.

Restauraci Oberholz otevřeli v loňské sezóně ve středisku Obereggen. Navrhli ji...

Restauraci Oberholz. otevřeli v loňské sezóně ve středisku Obereggen. Navrhli ji dva mladí architekti: Ital Peter Pichler a Slovák Pavol Mikolajčak.

V Alpách (a nejenom tam) vznikají poslední dobou novostavby v módním, avšak rozhodně útulném stylu, který ve své podstatě navazuje na původní horskou architekturu. V drsných horských podmínkách má fungovat i chránit a svým vzhledem příliš nerušit majestátní přírodu. Novému trendu se říká „minimal Alp chic“.

Co to v praxi znamená? Například že klasická malá okna chránící horské boudy před chladem vystřídala výrazně větší, často jde dokonce o prosklené stěny. Díky kvalitním izolačním sklům si architekti můžou dovolit prostřednictvím obřích „výloh“ zprostředkovat všem uvnitř úchvatné výhledy do okolní krajiny, a to za každého počasí.

Masivní dřevo se objevuje na fasádě i v interiéru, často je zvýrazněná jeho přírodní krása a syrovost, díky kombinaci s ostatními moderními materiály je potlačený rustikální vzhled. V restauracích chaletů nechybí designový čalouněný nábytek a designové osvětlení, moderní obrazy na stěnách, velká krbová kamna a nezbytný bar uprostřed.

Výhled z „kapes“

Fotogalerie

Pokud se vydáte na hory do Itálie, nenechte si ujít tři architektonicky zajímavé stavby (navíc korunované kulinární nabídkou). V loňské sezóně otevřeli ve středisku Obereggen (oblast Alto Adige) restauraci Oberholz.

Pod projektem stavby ve výšce 2 096 metrů jsou podepsáni dva mladí architekti: Ital Peter Pichler (pracoval mimo jiné v londýnském studiu slavné Zahy Hadid) a Slovák Pavol Mikolajčak.

Autoři vsadili na spojení dřeva a skla, tři prosklené verandy se sedlovou střechou tak nechali jakoby vystoupit přímo z hory nad nimi. Uvnitř díky tomu vznikly menší prostorové výklenky, které rozdělují velký otevřený prostor restaurace a dovolují návštěvníkům usednout do ,kapes’ s intimnější atmosféru. Konstrukce z dřevěných vlnících se portálů je v interiéru záměrně přiznaná, obklad fasády tvoří modřínové lamely.

Novinky v Trentinu

Chalet 44 se jmenuje novinka letošní zimní sezóny, která vyrostla až ve výšce 2 000 metrů nad mořem na konci lanovky v místě Bellamonte (oblast Trentino). Je dokonalou ukázkou zmiňovaného architektonického stylu.

Chalet 44 - díky kvalitním izolačním sklům prosklených stěn si architekti můžou...

Chalet 44 - díky kvalitním izolačním sklům prosklených stěn si architekti můžou dovolit zprostředkovat úchvatné výhledy do okolí.

Autorům se povedlo sladit ji se vzhledem stávající spodní stanice lanovky připomínající gondolu. Uvnitř lze posedět v čalouněných křeslech a pozorovat oheň otevřeného krbu, na kterém se griluje.

Zajímavá je dřevěná stěna, kterou zdobí vyřezávané jelení hlavy, rustikální prvek v současném pojetí. Střecha v zelené barvě je pokračováním stěn z limbového a smrkového dřeva, stromů, které jsou typické pro toto horské prostředí.

Předností této novostavby je rozhodně poloha velké terasy (600 m2), která využívá několikahodinovou denní dávku paprsků jižního svahu.

Předchozí dvojici doplňuje restaurace ve středisku Alpe Cermis nedaleko městečka Cavalese (opět oblast Trentino). Dostala jméno Lo Chalet. V tomto případě jde o rekonstrukci původního srubu.

Pokud jej chcete navštívit, musíte vyjet až do výšky 2 170 metrů nad mořem. Architekt Giovanni Berti ponechal místu romantický a rustikální nádech (venkovní sezení).

Architekt Berti kombinoval tradiční lokální prvky se současnými, především však...

Architekt Berti kombinoval tradiční lokální prvky se současnými, především však použil skleněné stěny a otevřel výhledy.

Kombinoval tradiční lokální prvky s těmi současnými, především však použil skleněné stěny a otevřel výhledy. V interiéru se držel světlých tonů dřeva a jemně šedého čalounění nábytku. A jak říká, při volbě barev a materiálů se inspiroval strukturou okolních skal, stromy a sněhem.

Autor:

Nejčtenější

Dům, který si na nic nehraje, zvítězil v soutěži Interiér roku

Stavba respektuje své okolí i místní tradice.

Ctít tradice neznamená jen uchovávat věci a domy, které vznikly před stovkami či desítkami let, ale využít to, co...

Postavili si rodinný dům, který se stal dokonalým parťákem pro život

Přesah střechy i hmota garáže tvoří kolem hlavního vstupu závětří chránící před...

Lída a Jiří bydlí přesně tak, jak si vždy přáli. S oblíbenými pěveckými idoly na stěnách, obrázky známých autorů, retro...

Jak se staví sen: kvůli nové kuchyni museli vybourat koupelnu i šatnu

Průchod do kuchyně

Panelákový byt a dispozičně nevyhovující kuchyň. To zná spousta lidí. Jenže Janu trápí i mnohem větší problém: rakovina...

Vodu musíme dovážet. Z bazénu je nádrž na dešťovku, které pomůže terasa

Dům z 90. let stojí ve středních Čechách.

Richard jezdí s rodinou na chalupu ve středních Čechách. Dům z 90. let vyrostl na místě původní chaty. Z doby minulé...

Nábytek se vrací ke stylu a kvalitě, zapomeňte na módní trendy

Expozice značky Zanotta vsadila na „světová města“, každému přiřkla jinou...

Největší světová akce zaměřená na design, milánský veletrh Salone del mobile, skončila. Přinesl už 58. ročník převratné...

Další z rubriky

Hluk z ulice ohrožuje zdraví. Pomoci mohou okna s ventilačním modulem

Nové semafory za 430 tisíc korun komplikují od pátku dopravu na rušné...

Proti hluku z ulice lze bojovat „protihlukem“. Toto řešení nabízí novinka z lednového stavebního veletrhu Bau v...

Chalety s prosklenými stěnami nabízejí výhled jako z rozhledny

Architekt Berti kombinoval tradiční lokální prvky se současnými, především však...

Do italských Dolomit zařazených na seznam přírodního dědictví UNESCO přibyly nedávno další ,dvoutisícovky‘. V této...

Dřevěné stavby roku 2019. Podívejte se na nejlepší projekty

DOUBRAVKA, soutěžící Huť architektury Martin Rajniš, vítěz veřejného hlasování...

Anketa Dřevěná stavba roku 2019, kde vítěze určuje odborná porota i veřejnost, už zná své vítěze. Ve třech z osmi...

Najdete na iDNES.cz