1. Chateau Mcely
Barokní lovecký zámeček, který vznikl na konci 17. století, navštívili v minulosti třeba spisovatelé Mark Twain či Rainer Maria Rilke. V poválečných letech převážně chátral, zachránili ho američtí manželé Cusumanovi, kteří zahájili velkolepou rekonstrukci a v roce 2006 na místě otevřeli pětihvězdičkový ekologický hotel Chateau Mcely.
Ten je dnes vděčným místem pro svatby českých celebrit: měl ji tam třeba hokejista Jiří Hudler, bývalý politik Vít Bárta či moderátorka Aneta Savarová. Součástí hotelu jsou i lázně a anglický park.
2. Štiřín
Původně tvrz z 15. století, která byla během baroka přestavěna na zámek. Dříve ho vlastnil třeba kníže Rohan, nyní patří ministerstvu zahraničí. V současnosti slouží jako hotel, využívá se také k diplomatickým či společenským účelům, konají se na něm svatby.
Při soustředěních bydlela ve Štiříně česká fotbalová reprezentace. Součástí areálu jsou i rybníky, park a golfové hřiště. Na Štiříně se natáčel snímek V zámku a podzámčí, filmová adaptace na motivy povídky Boženy Němcové.
3. Hrubá Skála
Jak udělat výlet do kouzelného prostředí Českého ráje ještě romantičtější? Ubytovat se na zámku na Hrubé Skále. Původní hrad Skála získal v 16. století rod Smiřických a postupně ho přestavěl na romantický zámek.
Později ho vlastnil i Albrecht z Valdštejna, od roku 1945 patřil do rukou státu a sloužil jako rekreační středisko ROH. Dnes nabízí zámek prohlídku nádvoří a hradní vyhlídkové věže, část funguje jako hotel. Zejména přes léto nádvoří ožívá různými historickými vystoupeními.
4. Jemniště
V Jemništi jsou zámky dokonce dva - jeden starý, který původně sloužil jako vodní tvrz, a nový barokní s anglickým parkem a třemi apartmány pro ubytování veřejnosti. Vznikl v roce 1724, ovšem 30 let poté vyhořel a musel být přestavěn.
Od té doby se větších změn nedočkal, a tak nabízí dobrou ilustraci toho, jak žila během baroka česká šlechta. Pokud se na Jemništi ubytujete, poznáte to sami - ať už z ubytování samotného, či z prohlídky zámku. Opomenout byste neměli ani park s řadou exotických rostlin.
5. Zbiroh
Rozhodnete-li se přenocovat na zámku ve Zbirohu, půjdete ve stopách skutečně slavných osobností. Spali zde Přemysl Otakar II., Karel IV., Zikmund Lucemburský, Rudolf II. či Alfons Mucha, který ve velkém zámeckém sále namaloval slavný obrazový cyklus Slovanská epopej.
Původně byl Zbiroh opevněným hradem, až v 19. století se dočkal novorenesanční přestavby. Dnes nabízí bohaté možností ubytování, hostí firemní večírky či svatby a nachází se v něm i krčma laděná do středověkých časů.
6. Svojanov
Jeden z nejstarších kamenných hradů v českých zemích vznikl kolem roku 1224 a plnil funkci strážní pevnosti. Dnes je směsicí původní gotiky a empírových prvků, které získal během přestavby v 19. století.
Právě v empírové části budovy nabízí Svojanov noclehy v bývalých bytech pro úředníky, které jsou vybaveny nábytkem z přelomu 19. a 20. století. O noci na hradě Svojanov s opravdovou tmou a křikem zazděných dětí čtěte zde. Kromě toho lze na hradě vyrazit i na několik prohlídkových okruhů nebo do 26 metrů vysoké věže, která dodnes tvoří jeho dominantu.
7. Herálec
Historie zámečku Herálec sahá do 13. století, kdy na jeho místě stála tvrz. Nejdříve se dočkala přestavby do podoby barokního zámečku a ten o dvě století později získal novogotickou tvář. Dnes v něm sídlí luxusní hotel a lázně.
Zámek obklopuje rozsáhlý anglický park, kterým vede naučná stezka informující o letitých stromech a ptácích, kteří v nich hnízdí. K Herálci patří také vysvěcená kaple sv. Anny z 18. století, která běžně slouží hotelovým hostům jako místo pro modlitbu, ale konají se tu také svatby a křtiny.
8. Nový Světlov
Původní hrad vyrostl na konci 15. století na úpatí Bílých Karpat v Bojkovicích. Díky pozici na pomezí Slovenska a Moravy měl sloužit k obraně před výpady nájezdníků z Uher. Souvisí s tím patrně i jeho název, který údajně odkazoval k tomu, že v případě ohrožení se z něj signalizoval stav nebezpečí ohněm dál do vnitrozemí.
V 19. století získal Nový Světlov nynější unikátní podobu - byl přestavěn na zámek ve stylu anglické tudorovské gotiky. Před sedmi lety byl otevřen pro veřejnost a kromě prohlídek poskytuje i ubytování.
9. Hrádek u Sušice
Pro ty, kteří chtějí trávit noci v komnatách a dny v šumavské přírodě, se nabízí pobyt v zámku Hrádek. Místní středověká tvrz byla na konci 16. století přestavěna na renesanční zámek, který v 18. století získal barokní přístavbu.
Zámek dlouho chátral, v roce 2000 byl odkoupen soukromým podnikatelem a začala víc než desetiletá rekonstrukce objektu i přilehlého parku. Dnes tu návštěvníci najdou hotel, restauraci i wellness. Hotelové pokoje jsou laděné do jednotlivých historických období.
10. Krupka - Růžový hrádek
Pro romantické povahy i dobrodruhy se nabízí přespání na místě hradní zříceniny. Hrad byl na vrcholku nad městem Krupka založen zřejmě Janem Lucemburským ve 14. století. Vystřídal řadu majitelů, po roce 1620 zůstal opuštěný a chátral.
Nový zájem o jeho ruiny nastal v 19. století. Úřední dům, který na místě zříceniny stál, byl přestavěn na restauraci. Jedním z návštěvníků býval při svých lázeňských pobytech v Teplicích též Johann Wolfgang Goethe. Dnes tu najdete penzion, restauraci a obřadní síň.
11. Děčín
Nad soutokem Labe a Ploučnice stojí klasicistní děčínský zámek. Známý je především pro Růžovou zahradu a velkolepou konírnu. Dlouho lákal vzdělance z blízkého i dalekého okolí, neboť se na něm nacházela jedna z největších knihoven v kraji. Zámek navštívil i Fryderyk Chopin, který tam složil Děčínský valčík.
Od roku 1932 byla součástí zámku kasárna, která postupně využívala československá, německá a sovětská vojenská posádka. Dnes se na tomto klasicistním zámku můžete ubytovat - nabízí dvoulůžkový pokoj a větší apartmán.
12. Čejkovice
Do Čejkovic se obvykle jezdí za vínem. Výlet však můžete spojit i s přespáním na tamním zámku s bohatou historií.
Nejprve sloužil jako templářská gotická tvrz, pak se dočkal renesanční přestavby a fungoval jako rezidence jezuitů.
Po zrušení jejich řádu se zámek dostal do rukou císaře Josefa II., ve 20. století mu hrozila demolice.
Ale nedošlo na ni, naopak se dočkal rekonstrukce a dnes funguje jako hotel s třiceti pokoji. A také se zámeckou galerií vín - v Čejkovicích by to snad ani jinak nešlo.
13. Horní hrad
A teď něco jiného. Pokud si zamluvíte ubytování na Horním hradě v Krušnohoří, dříve nazývaném Hauenštejn, nečekejte postele s nebesy. Spí se v hradním podkroví, a tak si raději přibalte spacák.
Na druhou stranu, takový nocleh bude nejen autentičtější, ale i podstatně levnější než v jiných pokojích. Důkladně nasajete atmosféru místa, jehož kořeny sahají do 13. století. Součást objektu dnes tvoří i zahrada založená v roce 1971 a ukrývající řadu vzácných dřevin, třeba metasekvoj čínský nebo cedr himálajský.