Cesta za bydlením ve vlastním rodinném domě nebyla pro mladý polský pár úplně jednoduchá. Vybrali si pozemek v atraktivní přírodní lokalitě, který byl náročný a komplikovaný na přípravu.
Silně zamokřenou půdu bylo potřeba odvodnit a pak jim úřady nařídily vybudovat cestičky pro drobnou zvěř, která přes jejich pozemek migruje.
Navzdory složitému jednání a byrokratickým obezličkám se podařilo stavbu dotáhnout do vítězného konce a letos se majitelé přestěhovali do moderní dvoupodlažní novostavby o celkové rozloze 270 metrů čtverečních.
Hlavní koncept geometrického exteriéru i interiéru domu jsou ostré přímky a přesné linie s dominantním dřevem a výrazné syté barvy na neutrálním pozadí.
Na začátku plánování proběhlo mezi architekty a investory několik schůzek a z nich vyšlo jasné zadání - dostatek prostoru pro klid a koníčky. Aktivní dvojice každý den po práci sportuje, Karol je fanoušek moderních technologií a Zosia ráda dlouhé hodiny čte.
Samotná dispozice stavby není nijak zbytečně komplikovaná. Přízemí patří veřejnému životu, společně strávenému času a do detailu propracovanému systému technického zázemí.
Garáž umístěná hned vedle hlavního vchodu do vily je propojená s komorou, na ukládání zahradního náčiní slouží sklep se samostatným vchodem přímo ze zahrady.
Zádveří domu je před nepřízní počasí elegantně odkloněné zástěnou. Ze vstupní haly lze vejít do pracovny, ve které majitelé přijímají i pracovní návštěvy, dalším pokojem je ložnice pro hosty a domácí posilovna s okny vedoucími na terasu.
Srdcem domu je propojený prostor obývacího pokoje s velkorysou knihovnou, jídelny s barovým pultem a obytné kuchyně. Kuchyni architekti pojali jako jeden velký kus nábytku, se snahou, aby nenarušovala detaily a celek hlavní obytné části.
Nenajdeme v ní žádné úchytky ani madla, puristická černá digestoř je sladěná s dalšími technickými kousky: velkou lednicí i troubami. Chloubou majitele je whisky bar umístěný za kuchyní. Karol často a rád cestuje po specializovaných veletrzích a festivalech, odkud si přiváží exkluzivní kousky a limitované edice whisky z celého světa.
Privátní bar oceňují i rodinní přátelé. Mezi dřevěnými policemi plnými vybraných lahví je i dostatek místa na řízené degustace. Velkolepost baru znásobují i zrcadlové stěny, které vytváří iluzi většího prostoru i větší zásoby lahví.
V patře domu jsou tři ložnice, velká koupelna se samostatně stojící vanou a praktická prádelna. Vzdušnosti celému domu dodává otevřená schodištní galerie.
Samotné dřevěné schody jsou unikátním, takřka sochařským kouskem. Mají elegantní a jemné linie, na které stylově navazuje i boxová knihovna s žebříkem. Harmonické dřevěné lišty z fasády vstoupily i do interiéru. Opakují se v dřevěných žaluziích, které slouží k zastínění oken, na dvířkách úložného nábytku v ložnici i jako paraván mezi ložnicí a šatnou.
„Nemáme rádi předesignované projekty, které se dělají zejména na efekt. Snažíme se vyvarovat toho, abychom přes architektonické ego zapomínali především na obyvatele domu, bytu nebo kanceláře, kteří budou výslednou práci každodenně užívat. Jejich spokojenost je pro nás nejdůležitější,“ vysvětlil iDNES.cz spolumajitel studia Dominik Kolenda.
V názoru na poctivost architektury se shodují i s brněnským architektonickým ateliérem Ondřeje Chybíka a Michala Krištofa, které si Kolenda oblíbil. České realizace jsou pro Kolendu inspirací zejména v tom, že u nás spatřuje odvážnější práce a běžnému životu nakloněnější domy než v rodném Polsku.