Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pojďte dál. Pasivní dům roku 2017 stojí na větrném kopci za Prahou

  1:00
Má archetypální tvar, který dominuje české krajině, a přesto je nezaměnitelný. Majitelé nechtěli žádnou rychlokvašku, ani nastrojený architektonický šperk bez života. Výsledkem je útulná dřevostavba, která se stala Pasivním domem roku 2017.
Tvarově čisté linie se nakonec ukázaly vhodné nejen pro naplnění místních...

Tvarově čisté linie se nakonec ukázaly vhodné nejen pro naplnění místních regulativů, ale i pro energeticky chytře fungující koncept. | foto: Martin Zeman, www.datelier.cz

„Když jsme přijeli na toto místo poprvé, bylo pochmurné podzimní počasí a silně foukalo. Ostatně, tady fouká pořád. Přesto si nás právě tento pozemek získal. Vyjedete z Prahy a rovná placka se začne vlnit. Začíná Posázaví. A pak ten výhled tady. Zdejší městečko si nás získalo, a tak jsme pátrali v okolí, dokud jsme nenalezli ten svůj kousek půdy,“ popisuje začátky majitel.

Jelikož zde teprve probíhala příprava pozemků a sítí, měli dostatek času. Nebylo kam spěchat. A tak vše uchopili zodpovědně, jak se má. Pěkně krok za krokem. Od začátku věděli, že chtějí dřevostavbu a pasivní dům. Vybrali si stavby, které se jim líbí, našli autory a oslovili je. „Jakmile jsme ale osobně poznali naši paní architektku, hledání bylo u konce. To byla láska na první pohled. Profesně i lidsky,“ přiznává majitel.

Jednoduchost po vzoru prosté stodoly

A proč tedy vlastně dřevostavbu? Není to objekt, který tu bude stát tisíc let, je ekologický, z živého a příjemnějšího materiálu než třeba beton. Majitelům se také líbí, že konstrukce je přesná a rychle postavená.

Mají rádi domy - stodoly obložené dřevem, které šedne a vypadá škaredě. Prostě jako obyčejná stodola. Tady ale byli vázáni přísnými regulativy. Sklon střechy mezi 30 až 45 stupni, přesná zastavěná plocha, dané parametry podkroví, nutná garáž přímo v domě nebo s vlastní sedlovou střechou.

Celkový koncept je tedy v jednoduchých a čistých liniích. V takové podobě vyhovuje i pasivnímu standardu, který si přáli. Dům reaguje na svažitý terén - je částečně zapuštěný a v přízemí jsou dvě výškové úrovně. Díky tomu je možné z obývacího prostoru vyjít přímo na úroveň zahrady.

Rámec, který určily regulativy a energetická koncepce, do značné míry stanovil i vnitřní dispozici. Pokoje pro děti, jeden pro hosty, dvě koupelny a samozřejmě důležitý prostor kuchyně a obývacího pokoje v přízemí. Rodina má v domě přesně to, co potřebují pro život.

Projekt nakonec vymýšleli rok a hráli si s detaily v interiéru. Ten stále postupně dolaďují a snaží se dodržet všechny drobnosti z projektu.

Ryzí konstrukce z masivu

Nosná konstrukce je z masivních dřevěných panelů, ovšem pohledově zakrytá. „Zdálo se nám z akustického hlediska uživatelsky přívětivější ponechat jako finální povrch sádrokartonové desky. Dřevo v pohledové kvalitě je pouze na stropě v podobě biodesek. Ty zakrývají železobetonový strop, konstrukční prvek zvolený pro jeho akumulační i akustické vlastnosti. Mohl by se zdát zbytečný, ale my jsme za něj hodně rádi. Vůbec nevíme, když nahoře někdo chodí,“ zmiňuje majitel.

Během příprav majitelé využívali také specializovanou firmu pro konzultace energetické koncepce domu. Měli možnost si promyslet všechny podrobnosti a dostali spoustu cenných rad. V původním návrhu bylo například okno ještě na západ u jídelního stolu, které zrušili, aby nenavyšovalo tepelné zisky v létě a nedocházelo k přehřívání. Také na stínění se myslelo od začátku. 

„Bydlíme zde již dva roky a můžeme říct, že dům je tepelně velmi stabilní. Moc si to užíváme. V létě i v zimě si dům drží teplotu kolem 24 stupňů. Ať už venku sněží, jsou jarní lijáky, kroupy nebo naopak v létě velký žár, tady je příjemně. Pouze když vedra trvají neobvykle dlouho a v noci několik dní po sobě neklesá teplota pod 20 stupňů, teplota uvnitř po pár dnech o něco stoupne. Je nám zde moc dobře a uvnitř domu trávíme hodně času,“ pochvaluje si majitel.

Řešení kuchyňského koutu přináší řadu výhod. Majitelé odsud mají krásný výhled a zůstávají během vaření v kontaktu s okolím a s děním v obývacím pokoji. Je to takové řídicí centrum.

Otázky pro projektantku Irenu Truhlářovou

Na co v kontextu této realizace vzpomínáte?
Na příjemnou spolupráci s majiteli a společné hledání pro ně nejlepšího řešení. Hodně jsme debatovali, o všem. Třeba o poloze a formě venkovního posezení nebo o řešení nástupního ramene na schodiště. Taky ráda vzpomínám na to, že když jsme se potkali, neměli jsme žádné děti a dneska si naše ratolesti spolu hrají. A díky obhlídkám lokality, abych nasála ducha místa, jsme se nakonec přestěhovali do stejného města.

Čím je tento dům jiný v porovnání s ostatními projekty?
Myslím, že to byl náš (a obecně úplně) první pasivní dům z masivních šroubovaných panelů. Je to jeden z mála domů bez krbu. Majitelé s krbem měli své zkušenosti a prostě jej k životu nepotřebují. Místo toho v zimě pozorují z tepla vánici za okny. Majitel kladl důraz na moderní vzhled a pamatuji si, že si vysloveně nepřál použít staticky potřebný a tradiční vodorovný prvek kleštin u terasy (vadilo mu, že by vznikl jakýsi kříž), proto jsme jej nahradili nerezovými táhly.

Pasivní dům roku 2017

Dřevostavba na větrném kopci

Pasivním domem roku 2017 se stala dřevostavba Dům na větrném kopci nedaleko Prahy od studia Archcon atelier. V kategorii Ostatní energeticky úsporné budovy porota ocenila vzdělávací a poradenské centrum Otevřená zahrada v Brně, navržené firmou Projektil architekti.

Co vás tento projekt naučil?
Byl to jeden z prvních projektů, kde jsem cítila potřebu jít v návrhu do většího detailu a více řešit interiér, osvětlení. Některé ještě čekají na svoji realizaci. Také jsem si uvědomila, že musím v návrzích více vzít v potaz vítr. Je to opravdu větrný kopec a v „tunelu“ mezi domem a přístřeškem s garáží to údajně někdy pořádně fičí. Věřím, že tomu pomůže zeleň a také budoucí zástavba.

Vyskytl se v celém procesu nějaký problém, který vyžadoval specifické řešení?
Oříškem byly regulativy (sedlová střecha, nízko položená pozednice), které jsme se snažili za každou cenu dodržet a zároveň jsme se chtěli vyhnout střeše s vikýři. Proto také vzniklo schodiště v netradiční poloze - téměř v centru dispozice. Díky speciálnímu podsvětlení, se kterým přišli naši truhláři, tak ze schodiště vznikl poutavý interiérový prvek.

Co stojí za zmínku z technického řešení, dispozice nebo interiéru?
Dům vybočuje z řady, nerespektuje uliční čáru a je natočený ke slunci a zároveň kolmo ke svahu. Dále je možná trochu netradiční, že přes zádveří šatnou vstoupíte do obytného prostoru (poblíž kuchyně) a toaleta s technickým zázemím se nachází až v zóně host/pracovna. Je to celkem praktické řešení. Jsem moc ráda, že bylo možné provézt konstrukci přístřešku a kryté terasy z modřínu, který perfektně ladí k modřínovému obkladu domu.

Technické parametry:

  • Zastavěná plocha: dům 111,5 m2, doplňkové stavby 64,5 m²
  • Užitná plocha: 153,7 m²
  • Konstrukční systém: dřevostavba z masivních šroubovaných panelů DEKpanel D - difuzně otevřená konstrukce
  • Teplo a větrání: teplovodní vytápění (podlahové topení + radiátory, nucené větrání (aktivní + pasivní rekuperační výměník) - kompaktní jednotka v kombinaci s tepelným čerpadlem
  • Součinitel prostupu tepla stěnou: 0,17 W/m2K
  • Projekt: Archcon atelier, 2013
  • Realizace: Dřevostavby Biskup, 2014 - 2015

Další zajímavé dřevostavby najdete v aktuálním čísle magazínu DŘEVO&stavby. Fotografie: Ing. BcA. Martin Zeman, www.datelier.cz.

Autor:

Nejčtenější

Neobvyklé prvky v interiéru jí řemeslníci rozmlouvali. Dnes inspiruje ostatní

Minimalistickou dřevostavbu si majitelka vysnila a během stavby dotáhla do posledního detailu. Přání žít v sepětí s přírodou s minimální ekologickou náročností se proměnilo ve skutečnost a dnes...

Vítěz Prostřeno! a muzikálový herec se usadil na Žižkově i se svou láskou

Muzikálový herec Ondřej Bábor, kterého si můžeme pamatovat i jako herce ze seriálů Slunečná, Smysl pro tumor nebo Zoo, případně jako vítěze před časem odvysílaného pořadu Prostřeno!, se po dlouhém...

Splňte si sen o pohádkové chalupě. Jaké krásné nemovitosti má Česko na prodej

V České republice se prodává velké množství pohádkových horských chalup, do kterých se můžete hned nastěhovat. Podívejte se na nejzajímavější nemovitosti na prodej.

Nepotřebují klimatizaci ani topit. Jejich dům má nulovou spotřebu energií

Úsporný dům je postavený na komplikovaném, nepravidelném pozemku. Přesto boduje. Jde totiž o bydlení v pasivním standardu. Nemovitost se pyšní pohodlím a nulovou spotřebou energií. Stavba pojmenovaná...

Srub zavrhli. Na okraji Olomouce si postavili raději příjemnou roubenku

Když Michal s Barborou objevili nabídku na prodej pozemku s chatou ve velmi žádané lokalitě, neváhali. Předtím už takto pořídili několik nemovitostí, které si zařídili a nějakou dobu v nich bydleli,...

Rodičům postavil na zahradě v Pečkách důmyslně promyšlený dům ze dřeva

Na první pohled nenápadná dřevostavba v Pečkách na Kolínsku skrývá příběh promyšleného bydlení v souladu s přírodou. Tam, kde dříve stála jen rozlehlá zahrada s rodinným domem, vzniklo nové místo k...

18. března 2025

Dům geniálního architekta Alvara Aalta zaplnily jeho skvělé návrhy

Nejznámější finský architekt a designér Alvar Aalto navrhoval územní plány, domy, obchody, interiéry restaurací, nábytek a dokonce i kliky dveří. V lednu 2025 Finsko nominovalo 13 nemovitostí...

18. března 2025

Neobvyklé prvky v interiéru jí řemeslníci rozmlouvali. Dnes inspiruje ostatní

Minimalistickou dřevostavbu si majitelka vysnila a během stavby dotáhla do posledního detailu. Přání žít v sepětí s přírodou s minimální ekologickou náročností se proměnilo ve skutečnost a dnes...

17. března 2025

Skvělý dům levitující na svahu vás nadchne, jeho atrium pak oslní

Rodinný dům elegantně se vznášející nad svým okolím, s vnitřním atriem s vyvěrajícím pramenem vody končícím v zahradním jezírku… Podívejte se na stavbu, ve které kralují výhledy, a interiér mění svou...

17. března 2025

Nepotřebují klimatizaci ani topit. Jejich dům má nulovou spotřebu energií

Úsporný dům je postavený na komplikovaném, nepravidelném pozemku. Přesto boduje. Jde totiž o bydlení v pasivním standardu. Nemovitost se pyšní pohodlím a nulovou spotřebou energií. Stavba pojmenovaná...

16. března 2025

České kliky s doživotní zárukou se dostaly až do luxusní vily v Los Angeles

Rodinný dům ve čtvrti Bel Air v kalifornském Los Angeles na první pohled zaujme svým futuristickým vzhledem, pro který se architekti inspirovali u automobilového designu. Pro své výjimečné...

16. března 2025

Lovkyně jelenů a kuchař si postavili praktický dům, který čeká na velké změny

Dům navržený architekty ze studia Rever & Drage je adaptovaný k životu jednoho páru. Postavili si jen tolik, kolik zrovna potřebují, ale je připravený k dalšímu růstu. Prozatím využívá jen třetinu...

15. března 2025

Ze starého a nudného domu je moderní úsporný krasavec se skvělými detaily

Několik desítek let starý dům původní majitelé neustále vylepšovali. Jenže dostavby mu jen ublížili. Teprve když architekti ze studia 2MAD tyto nánosy odstranili, objevila se krásná, vlastně moderní...

15. března 2025

Splňte si sen o pohádkové chalupě. Jaké krásné nemovitosti má Česko na prodej

V České republice se prodává velké množství pohádkových horských chalup, do kterých se můžete hned nastěhovat. Podívejte se na nejzajímavější nemovitosti na prodej.

14. března 2025

Proč jsme nešťastní v pronájmu? Bojíme se, že děti budou stále střídat školy

Bydlím s dětmi a manželkou v bytě v nájemním domě v širším centru Prahy. Majitel nám dal nižší nájem s tím, že si můžeme byt upravit podle libosti, protože to bude na hodně let. Nyní se rozvádí a byt...

14. března 2025

Z chátrající vily je skvost města. Nabízí pohodlí i spoustu potěšení

Villa Fitz v Rokycanech je dalším důkazem, že rekonstrukce starých objektů umějí tuzemští architekti na výbornou. Novorenesanční stavba prošla rozsáhlou rekonstrukcí, k níž přibyla moderní prosklená...

14. března 2025

OBRAZEM: Nejkrásnější stavby Josefa Gočára. Architekt se narodil před 145 lety

Staroměstskou radnici chtěl změnit v kubistický mrakodrap a z Hradce Králové udělal „salon republiky“. Před 145 lety, přesně 13.března 1880, se narodil architekt Josef Gočár. Bývá označován za...

13. března 2025  7:02