Rodina bydlela původně v bytě a již nějaký čas uvažovala o rodinném domě. Se studiem Archcon navštívili manželé několik rozestavěných pasivních domů z CLT panelů a pro tento typ bydlení se nakonec rozhodli.
Chtěli snížit pravidelné měsíční náklady na energie, a to i s ohledem na vzdálenější budoucnost, kdy se jejich příjmy pravděpodobně sníží. Na druhou stranu je třeba si přiznat, že bydlení v domě není nikdy bezúdržbové bez ohledu na to, jestli žijete v pasivním, nebo běžném domě.
„Myšlenka domu s minimálními náklady na vytápění mě dlouho fascinovala. Roky jsem sledoval, jak tyto domy v Česku vyrůstají. Před deseti lety jsem o této technologii nebyl zcela přesvědčený, ale ‚dětské nemoci‘ už jsou podle mého názoru překonané,“ říká majitel a dodává, že samozřejmě není stále jasné, jak dlouho vydrží rekuperátor, jestli se v rozvodech vzduchotechniky nebude v delší perspektivě usazovat prach atd...
V dřevostavbě se dobře bydlí
Manželé si zvolili dřevostavbu s rovnou střechou. Zdá se jim praktičtější. Mohou totiž využít celý prostor v patře a nemusí se omezovat skosenými stěnami. A dřevo mají rádi, připadá jim pocitově příjemnější než cihla. Dřevěný obklad má i část fasády, která je z modřínových horizontálních palubek.
Dům má fotovoltaické panely a je kompletně napojený na elektřinu. Sklep rodina nemá. Stavbu by prodražil a jílovité podlaží mu moc nepřeje. Stavělo se na klíč něco málo přes rok. Vše probíhalo celkem bez problémů. „Jedině podlaháři byli vysloveně lemplové. Pokládali marmoleum, dlažbu a dřevěnou podlahu,“ přiznává majitel.
V domě bydlí čtyři měsíce. „První velký rozdíl od bydlení v bytě, který jsme zaznamenali, je opravdu hodně přirozeného světla, i když venku zrovna není hezky. To je příjemné. Zatím stále ještě řešíme nábytek a vybalujeme krabice. Na jaře nás čeká zahrada,“ uzavírá majitel.