"Od té doby většinu času žiji na cestách a tomu jsem také přizpůsobil i své bydlení. Posledních osm let přebývám celoročně v karavanu. Když jsem se o tenhle způsob života začínal zajímat, zjistil jsem, že klasické karavany mým představám nevyhovují," popisuje své začátky Dípa a pokračuje ve vyprávění.
Koupil jsem si obyčejnou dodávku a vestavěl jsem do ní dřevěnici. Karavanu jsem dal jméno Pegas a v roce 2006 jsme spolu prvně vyjeli.
Život v obytné dodávce |
Tak mi do života vstoupil Pegas: Iveco 35C13 s prostorem o rozměru 4,5 × 1,7 metru. Jak se mi ho podařilo zaplnit, lze vidět na přiložených fotografiích.
V roce 2012 jsem se rozhodl Pegase prodat. Všichni známí se mne ptali, proč se zbavuji toho "nejkrásnějšího karavanu na světě".
Důvodů bylo hned několik. Ten hlavní nejlépe charakterizuje tato věta: Změň sebe a změní se svět kolem tebe. A já se změnil. Začal jsem být vnímavější vůči různým energiím a tomu jsem také chtěl přizpůsobit i své bydlení. Na internetu jsem objevil k prodeji Mercedes 308D, bývalý pošťák UPS. Hned jsem si pro něj s přáteli do Německa zajel.
Výhodou tohoto staršího typu mercedesu je jeho jednoduchý motor, se kterým bych mohl opět bez problému dojet do Indie. Zároveň mne zaujala zadní část vozu, která má na rozdíl od běžných dodávek rovné boční stěny.
Získal jsem tedy prostor o rozloze 1,7 × 3,3 metru a do něj jsem plánoval vestavět funkční celoročně obyvatelné soběstačné bydlení pro dva lidi a jednoho psa.
Do tohoto karavánku pojmenovaném Safira jsem vbudoval několik pro mě magických symbolů i čísel a interiér jsem zařídil přírodními materiály, dřevem a izolací konopa. Vstupní dveře jsem vyzdobil oknem ve tvaru lotosového květu, který je symbolem čistoty a poznání.
Vzhledem k tomu, že je obytný prostor dlouhý jen 2,8 metru, vybudoval jsem výsuvnou ložnici. Ze sedačky vznikne jednoduchým vytažením a sklopením čela pohodlné dvoulůžko.
V kanystrech máme zásobu 90 litrů vody. Její kvalita je pro nás velmi důležitá, proto je nutné používat filtrační systém. Zároveň vodu ovlivňujeme na energeticko-vibrační úrovni jednoduchými namalovanými symboly na kanystrech: slunce představuje světlo, srdce lásku a čtyřlístek štěstí.
Elektřinu vyrábí dva solární panely, které stačí na práci u počítače přes den, k upečení chleba a ještě večer na promítání filmu na dataprojektoru. Světlo nám poskytuje LED osvětlení (2,5W).
Obytný vůz jsem celý zařizoval s důrazem na harmonii. A to se i povedlo. Již se nám stalo, že se několik lidí přišlo "léčit" jen tím, že si v karavanu poseděli. Naše dodávka je totiž zároveň takovou putovní čajovnou a klidovou zónou pro všechny příchozí.
V těchto dnech se nudně tmavě hnědá Safira dočká nového jasně žlutého nástřiku, auto také navíc trochu pomalujeme květy v rozpuku a oblíbenými symboly lotosu, spirály a omu. Novému vzhledu vozu také přizpůsobíme interiér.
K našemu mobilnímu domečku jsem přikoupil pojízdnou chatičku, Mercedes 208D. Jde o menší dodávku pojmenovanou Nefrit, kterou právě nyní přestříkávám. V budoucnu bude také celoročně obyvatelná. Stane se také čajovnou a masérským salonem mé přítelkyně.
Pošlete příběh. Odměníme vásPošlete nám své zajímavé netradiční bydlení do seriálu Proti proudu. Na e-mail bydleni@idnes.cz stačí poslat snímky vašeho domu či bytu a cestu, kterou jste za svým snem museli urazit. Zveřejněné příspěvky odměníme. |