Úterý 27. října 2020, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 27. října 2020 Šarlota, Zoja, Zoe

Koupila vilu v Humpolci. Splnění životního snu ji stojí dvě zaměstnání

  1:00
Další příběh seriálu Proti proudu nám poslala čtenářka Helena, která s partnerem a dvěma dětmi opustila byt a vrhla se do nového života. Koupila vilu v Humpolci, ve které nejen s rodinou žije, ale také provozuje školku s výukou angličtiny.

Během tří měsíců jsem dům převážně svépomocí kompletně zrekonstruovala. | foto: Helena Kottová

"V únoru 2013 jsem se odhodlala ke koupi prvorepublikové vily v Humpolci z roku 1907, kterou si nechal postavit továrník Emrich Dítě. Před námi zde žila nizozemská rodina a ještě dříve v domě sídlila Veřejná bezpečnost," začíná popisovat svou cestu za vysněným domovem čtenářka Helena a pokračuje ve vyprávění.

Křišťálová lupa

Ve vile jsem chtěla mít mateřskou školu rodinného typu se zaměřením na výuku anglického jazyka. Hlavní motivací pro její založení byly moje děti. Partner je Brit a pracuje jako skaut pro jeden anglický fotbalový klub, dojíždí na fotbalové zápasy a hledá nové talenty.

Nechtěla jsem, aby mé dvě děti navštěvovaly "uniformní" školku, kde má jedna paní učitelka převážnou většinu dne na starost až 25 holek a kluků. Do takové školky bych své děti vodila nerada. Současně mě oslovilo několik maminek právě ohledně možnosti výuky angličtiny pro jejich děti, a tak rozhodnutí otevřít mateřskou školu přišlo samo.

Během března a dubna jsem podnikla nezbytné administrativní kroky a 5. května jsem si převzala klíče od domu. Během tří měsíců jsem dům převážně svépomocí kompletně zrekonstruovala. Nákup domu i rekonstrukci jsem financovala pomocí hypotéky a půjčky.

Fungovala jsem jako jediný koordinátor prací a stavební dozor zároveň. Musela se vyměnit střecha, okna, dveře a opravit fasáda. Nové jsou rozvody elektřiny a vody. Modernizací prošly koupelny, podlahy, veškeré osvětlení.   

Vybavila jsem herny a šatničky pro děti. Vše v souladu s hygienickými a protipožárními předpisy. Každý den jsem měla na stavbě až pět různých řemeslníků, a to včetně víkendů.

Nyní samozřejmě vidím spoustu nedostatků a vím, že bych hodně věcí udělala jinak. Některá rozhodnutí jsem musela učinit během hodiny, protože na ně nebylo víc času. Za tři měsíce jsem měla hotovo. V srpnu proběhla kolaudace.

Kapacita školky je patnáct dětí. Počet je stanoven normou, která předepisuje na...

Kapacita školky je patnáct dětí.

Koupelna v mateřské škole

Koupelna v mateřské škole

Po dobu rekonstrukce jsme bydleli u mých rodičů, kteří mi nesmírně pomohli. V patře nového domu jsme si vybudovali menší byt 3 + kk. Stále je ovšem pouze v provizorním stavu. Prioritou byla totiž školka v přízemí domu s hernou, kuchyní, výdejnou, sociálním zařízení a ložnicí. V patře je druhá školková ložnice a minikancelář.

Během celé doby přestavby jsem se všemožně snažila skloubit své stávající zaměstnání pojišťovací poradkyně s časem stráveným na stavbě a s péčí o mé malé děti (synovi byl rok a dceři pět let). K tomu jsem docházela na lektorský kurz pro učitele anglického jazyka se zaměřením na výuku malých dětí. Navíc bylo třeba vyřídit administrativu kolem zřízení mateřské školky, aby spadala pod ministerstvo školství.

Pošlete příběh. Odměníme vás

Pošlete nám své zajímavé netradiční bydlení do seriálu Proti proudu. Na e-mail bydleni@idnes.cz stačí poslat snímky vašeho domu či bytu a cestu, kterou jste za svým snem museli urazit. Zveřejněné příspěvky odměníme.

Provoz jsem zahájila v září. Kapacita je patnáct dětí. Počet je stanoven normou, která předepisuje na jedno dítě v herně prostor tři metry čtvereční a naše místnost má 45 metrů čtverečních. Otevřeno je od šesti ráno do šesti do večera, školné jsem stanovila na tři tisíce korun měsíčně. V Humpolci je to strop. Nyní mám ve školce patnáct přihlášených dětí, které dochází denně.

Kvůli školce jsem se musela přihlásit na pedagogickou školu, obor předškolní pedagogika, kterou studuji dálkově. Ve školce jsem s dětmi každý den společně s paní ředitelkou a další učitelkou.

Nyní zpočátku je to po finanční stránce spíše boj o přežití. První rok školky máme nárok jen na 60 procent dotací, které navíc dostáváme zpětně až za uběhlé čtvrtletí. Z tohoto důvodu se musím i nadále věnovat svému původnímu zaměstnání pojišťovací poradkyně. Některá odpoledne mám zaplněná kurzy angličtiny pro děti.

Doufám, že v příštím školním roce tento stres a pracovní nasazení opadne a že se budu moci věnovat plně školce a utvářet podnětné prostředí pro děti. Na příští rok plánujeme vytvoření zahrady s přírodními prolézačkami.

Jsem z vesnice, a tak bych do našeho hřiště ráda zakomponovala co nejvíc přírodních a přirozených materiálů. Plánuji pěstovat s dětmi zeleninu, maliny, jahody a byliny.

Časem uvažuji o pořízení drobných domácích zvířat. Velkorysým plánem je pak vybudování krytého bazénu pro děti od šesti měsíců, ale to je zatím vzdálená budoucnost.   

Autoři:
  • Nejčtenější

Marek Ztracený staví v Železné Rudě dům. Výhled má k nezaplacení

Zatímco některé celebrity považují za nutnost žít v hlavním městě a být v centru dění, zpěvák Marek Ztracený je věrný...

Pořádná proměna. Úklid roky neuklízeného domu trval padesát hodin

Britská úklidová firma My Kind Of Clean se pochlubila kompletně uklizeným domem. Neuvěřitelně špinavé místnosti muselo...

Vila v džungli je splněným snem českého majitele, ale i architektů

Úchvatná Atelier villa v minimalistickém pojetí je součástí resortu Art Villas v kostarické džungli. Dokončena byla pro...

Dům jim zničila exploze u souseda, nový si postavili za šest měsíců

Špatná manipulace s takzvanými složemi pro výrobu zábavní pyrotechniky poškodila v obci na Prostějovsku více než...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žluťák z Humpolce unikl demolici. Po přestavbě se vyloupl do krásy

Architekti z kanceláře OK PLAN se vrhli na rekonstrukci třináct let starého domu se žlutou fasádou. Ten si koupila...

ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....

  • Další z rubriky

Dům nechali mladším. Na zahradě si postavili svůj nový dokonalý domov

Manželé Jana a Karel stavěli svou přízemní dřevostavbu osm měsíců. S novým domovem jsou velmi spokojeni. Vyhovuje jim...

Jak bydlí designérka, která se nebojí zkombinovat cokoli s čímkoli

Francouzský šarm i severský poklid, staré perské koberce, kožešiny, spousta látek, dokonce i pštros. Interiérová...

Milovník Budweiseru pokryl celý dům plechovkami. Trvalo mu to šestnáct let

Americký válečný veterán Mike Amelotte si své bydlení na Floridě v Lake Worth vyzdobil vskutku originálně. Na všechny...

Mobilní dům, zámek, chalupa, vila i penzion jsou v Česku na prodej

V České republice se prodává velké množství zajímavých nemovitostí. Bydlet můžete v příjemné vile v Řevnicích,...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...