Koupila vilu v Humpolci. Splnění životního snu ji stojí dvě zaměstnání

  1:00aktualizováno  1:00
Další příběh seriálu Proti proudu nám poslala čtenářka Helena, která s partnerem a dvěma dětmi opustila byt a vrhla se do nového života. Koupila vilu v Humpolci, ve které nejen s rodinou žije, ale také provozuje školku s výukou angličtiny.

Během tří měsíců jsem dům převážně svépomocí kompletně zrekonstruovala. | foto: Helena Kottová

"V únoru 2013 jsem se odhodlala ke koupi prvorepublikové vily v Humpolci z roku 1907, kterou si nechal postavit továrník Emrich Dítě. Před námi zde žila nizozemská rodina a ještě dříve v domě sídlila Veřejná bezpečnost," začíná popisovat svou cestu za vysněným domovem čtenářka Helena a pokračuje ve vyprávění.

Křišťálová lupa

Ve vile jsem chtěla mít mateřskou školu rodinného typu se zaměřením na výuku anglického jazyka. Hlavní motivací pro její založení byly moje děti. Partner je Brit a pracuje jako skaut pro jeden anglický fotbalový klub, dojíždí na fotbalové zápasy a hledá nové talenty.

Nechtěla jsem, aby mé dvě děti navštěvovaly "uniformní" školku, kde má jedna paní učitelka převážnou většinu dne na starost až 25 holek a kluků. Do takové školky bych své děti vodila nerada. Současně mě oslovilo několik maminek právě ohledně možnosti výuky angličtiny pro jejich děti, a tak rozhodnutí otevřít mateřskou školu přišlo samo.

Během března a dubna jsem podnikla nezbytné administrativní kroky a 5. května jsem si převzala klíče od domu. Během tří měsíců jsem dům převážně svépomocí kompletně zrekonstruovala. Nákup domu i rekonstrukci jsem financovala pomocí hypotéky a půjčky.

Fungovala jsem jako jediný koordinátor prací a stavební dozor zároveň. Musela se vyměnit střecha, okna, dveře a opravit fasáda. Nové jsou rozvody elektřiny a vody. Modernizací prošly koupelny, podlahy, veškeré osvětlení.   

Vybavila jsem herny a šatničky pro děti. Vše v souladu s hygienickými a protipožárními předpisy. Každý den jsem měla na stavbě až pět různých řemeslníků, a to včetně víkendů.

Nyní samozřejmě vidím spoustu nedostatků a vím, že bych hodně věcí udělala jinak. Některá rozhodnutí jsem musela učinit během hodiny, protože na ně nebylo víc času. Za tři měsíce jsem měla hotovo. V srpnu proběhla kolaudace.

Kapacita školky je patnáct dětí. Počet je stanoven normou, která předepisuje na...

Kapacita školky je patnáct dětí.

Koupelna v mateřské škole

Koupelna v mateřské škole

Po dobu rekonstrukce jsme bydleli u mých rodičů, kteří mi nesmírně pomohli. V patře nového domu jsme si vybudovali menší byt 3 + kk. Stále je ovšem pouze v provizorním stavu. Prioritou byla totiž školka v přízemí domu s hernou, kuchyní, výdejnou, sociálním zařízení a ložnicí. V patře je druhá školková ložnice a minikancelář.

Během celé doby přestavby jsem se všemožně snažila skloubit své stávající zaměstnání pojišťovací poradkyně s časem stráveným na stavbě a s péčí o mé malé děti (synovi byl rok a dceři pět let). K tomu jsem docházela na lektorský kurz pro učitele anglického jazyka se zaměřením na výuku malých dětí. Navíc bylo třeba vyřídit administrativu kolem zřízení mateřské školky, aby spadala pod ministerstvo školství.

Pošlete příběh. Odměníme vás

Pošlete nám své zajímavé netradiční bydlení do seriálu Proti proudu. Na e-mail bydleni@idnes.cz stačí poslat snímky vašeho domu či bytu a cestu, kterou jste za svým snem museli urazit. Zveřejněné příspěvky odměníme.

Provoz jsem zahájila v září. Kapacita je patnáct dětí. Počet je stanoven normou, která předepisuje na jedno dítě v herně prostor tři metry čtvereční a naše místnost má 45 metrů čtverečních. Otevřeno je od šesti ráno do šesti do večera, školné jsem stanovila na tři tisíce korun měsíčně. V Humpolci je to strop. Nyní mám ve školce patnáct přihlášených dětí, které dochází denně.

Kvůli školce jsem se musela přihlásit na pedagogickou školu, obor předškolní pedagogika, kterou studuji dálkově. Ve školce jsem s dětmi každý den společně s paní ředitelkou a další učitelkou.

Nyní zpočátku je to po finanční stránce spíše boj o přežití. První rok školky máme nárok jen na 60 procent dotací, které navíc dostáváme zpětně až za uběhlé čtvrtletí. Z tohoto důvodu se musím i nadále věnovat svému původnímu zaměstnání pojišťovací poradkyně. Některá odpoledne mám zaplněná kurzy angličtiny pro děti.

Doufám, že v příštím školním roce tento stres a pracovní nasazení opadne a že se budu moci věnovat plně školce a utvářet podnětné prostředí pro děti. Na příští rok plánujeme vytvoření zahrady s přírodními prolézačkami.

Jsem z vesnice, a tak bych do našeho hřiště ráda zakomponovala co nejvíc přírodních a přirozených materiálů. Plánuji pěstovat s dětmi zeleninu, maliny, jahody a byliny.

Časem uvažuji o pořízení drobných domácích zvířat. Velkorysým plánem je pak vybudování krytého bazénu pro děti od šesti měsíců, ale to je zatím vzdálená budoucnost.   

Autoři:

Nejčtenější

Pořídili si dům s minimem zdí a maximem skla. K němu přidali jezírko

„Jezírko je krásný prvek,“ vysvětluje investor, proč nemají na zahradě tradiční...

Co nejméně zdí a co nejvíce skla, takové slyšel zadání architekt domu pro čtyřčlennou rodinu v jižních Čechách....

Z domu do paneláku. Zbláznili jste se? ťukali si na čelo příbuzní

1

Když jsme si s manželem koupili byt ve městě na sídlišti, byla jsem šťastná. Oskar ale moc nadšený nebyl. Všude okolo...

Dcery vidí jen o víkendu. Přichystal jim krásný pokojíček za 60 tisíc

Ema a Leontýnka mají u táty konečně nový dětský pokoj. Proměna vyšla na 60...

Každý člověk potřebuje místo, kde se bude cítit příjemně a bezpečně. A co teprve dvě malé slečny, které milují tanec a...

Jak bydlí spisovatelka Sylva Lauerová: miluje věci mezi kýčem a uměním

V bytě najdete spoustu knih. „Užívám si populárně naučnou literaturu: knihy...

Spisovatelku a básnířku Sylvu Lauerovou čtou prý hlavně krásné ženy. Píše ve dvou ze třech svých domovů: ve vile v Brně...

Fara v Kmetiněvsi jim změnila život. Teď ji prodávají za 10,5 milionu

Fara se vždy v minulosti v průběhu let upravovala a rozšiřovala podle...

Na faru z roku 1747 se rodina přestěhovala z Prahy v roce 2009. Nemovitost v Kmetiněvsi v kladenském okrese postupně...

Další z rubriky

Seriál Chalupáři. Jak vypadá vesnice Višňová po 45 letech od natáčení

Z původního stavení Evžena Humla toho dnes už moc nezbylo. Zajímavostí je, že...

Letos v létě tomu bylo přesně pětačtyřicet let, co se v nenápadné vísce na Příbramsku natáčel legendární seriál...

Na dovolené po celý rok. Stačilo postavit pěkný dům na malebné louce

Srub si Jiří vysnil před mnoha lety, vlastníma rukama postavil a dnes je...

Jiří viděl srub poprvé v časopise asi před dvaceti lety. Byla to láska na první pohled a už tehdy se rozhodl, že si...

Jak bydlí spisovatelka Sylva Lauerová: miluje věci mezi kýčem a uměním

V bytě najdete spoustu knih. „Užívám si populárně naučnou literaturu: knihy...

Spisovatelku a básnířku Sylvu Lauerovou čtou prý hlavně krásné ženy. Píše ve dvou ze třech svých domovů: ve vile v Brně...

Z plechového kontejneru má skvělý hausbót. Slouží jako chata i ateliér

Moderní obývací prostor, designově vybavený studiem Punto Design, definuje...

Na návštěvu do plovoucího příbytku na Vltavě nás pozval Pavel Šindelář ze studia Punto Design, který svému kamarádovi,...

Najdete na iDNES.cz