Děti paneláku našly štěstí na venkově. Bez hypotéky to však nešlo

  1:00aktualizováno  1:00
Prvním příspěvkem do našeho seriálu Proti proudu je příběh mladých manželů, kteří se rozhodli žít jinak. Odešli z rodných panelových bytů, vážně uvažovali o životě v jurtě i stavbě slaměného domu. Nakonec se usadili na venkově nedaleko Plzně.

Z Prahy jsme odešli na vesnici u Plzně, ale rozhodně nelitujeme. | foto: Lucie Korbová

"Oba jsme vyrostli v panelákovém bytě s umakartovým jádrem. Věděli jsme, že takhle rozhodně bydlet nechceme. Museli jsme si však poměrně dlouho ujasňovat, kde a v čem vlastně toužíme žít. Zvažovali jsme jurtu i slaměný domeček, který jsme si zkusili i stavět na pracovním semináři, ale vždy jsme skončili u ceny pozemku, který je často dražší než samotná stavba," popisuje začátky hledání čtenářka Lucie a pokračuje ve vyprávění.

Z paneláku na statek

Proto jsme se nakonec rozhodli pro starší dům s pozemkem a přispět tak k recyklaci materiálu a oživení venkova. Začali jsme hledat vhodnou nemovitost a zjistili, že největším problémem bude výběr lokality.

Kvůli příliš vysokým cenám jsme se museli rozloučit se Středočeským krajem a vyrazili jsme směr západní Čechy. Výsledek nás velmi mile překvapil.

Podařilo se nám koupit v podstatě dva venkovské statky na pozemku o rozloze 4 500 metrů čtverečních. Museli jsme si ale vzít hypotéku, i když cena za tak velikou nemovitost byla velmi příznivá.

Hypotéky jsou nyní nejlevnější

Hypotéky mají v současné době nejnižší sazby. Dlouho to zřejmě nevydrží, proto stojí za to si porovnat, co by vám mohlo vyhovovat - zkuste hypoteční kalkulačku

Na domě nás okouzlila velká zahrada a různá zákoutí, kde si každý vybere to svoje. Dojem na nás taky udělala dřevěná okna. Není totiž výjimkou, že starý dům na vesnici má okna plastová, což není ani hezké, ani domu prospěšné.

Statek nám dělá jen radost, nic vysloveně nemilého jsme zatím neobjevili. Přece jen jsme před koupí absolvovali tři důkladné prohlídky. Měli jsme štěstí na realitního makléře, který nám nechal čas na rozmyšlení a zodpověděl všechny naše dotazy.

Pohled na horní dům s výměnkem a garáží

Pohled na horní dům s výměnkem a garáží

Nyní jsme ve fázi víkendových oprav a úprav. První na řadě jsou práce, které nám umožní přečkat v domě zimu. Naší hlavní starostí je kompletně nové topení. Vybrali jsme centrální vytápění s kotlem na více druhů tuhých paliv. Dále musíme zateplit strop v budoucí kuchyni a odvětrat a zateplit podlahu v kuchyni: odkopeme třicet centimetrů podlahy a nasypeme pěnosklo.

Plánujeme bydlení o dispozici 4 + kk. V přízemí chceme velkou kuchyň spojenou s obývací místností bez televize a nahoře pokoje pro spaní.   

Pošlete příběh. Odměníme vás

Pošlete nám své zajímavé netradiční bydlení. Na e-mail: bydleni@idnes.cz stačí poslat snímky vašeho domu či bytu a cestu, kterou jste za svým snem museli urazit. Zveřejněné příspěvky odměníme.

Snažíme se dělat vše svépomocí a také máme štěstí na šikovné tatínky a snažíme se s různým úspěchem zapojit i přátele. Na specializované práce (čištění studny, zapojení topení) si pozveme odborníky.

V rámci možností se zaměřujeme na šetrné a ekologické stavební varianty, ale kompromisy dělat musíme, přece jen cenové rozdíly nejsou zanedbatelné. Museli jsme například rezignovat na zateplení podkroví deskami z konopí nebo ovčí vlnou. Místo toho pořídíme klasickou minerální vatu. Snad to alespoň trochu vyvážíme ekologickými čisticími prostředky, přírodní kosmetikou a tříděním odpadu.

Do budoucna plánujeme chovat ovce, kozu, králíky a slepice a samozřejmě psy, v našem případě border collie. Zároveň chceme pěstovat ovoce a zeleninu. Prostě jako na vesnici, jen to ještě neumíme. Je nám dvacet sedm let, tak to jistě všechno doženeme.

S plánovaným odchodem z Prahy jsme také museli řešit zaměstnání. Manžel pracuje částečně z domova a dojíždí do kanceláře dle potřeby. U něj po definitivním přestěhování žádný problém nenastane. Já pracuji v obchodě v Praze, ale připravuji se na vlastní podnikání v okolí nového bydliště.

Stavení stojí na pozemku o rozloze 4 500 metrů čtverečních.

Stavení stojí na pozemku o rozloze 4 500 metrů čtverečních.

Věřím, že časem určitě něco vymyslíme i s prostorem na statku. Jsou to dva samostatné domy plus výměnek se sociálním zařízením. Nevylučujeme ani pronájem nebo konání různých akcí.

Vesnice, kde jsme zakotvili, má sto stálých obyvatel. Seznámili jsme se zatím jen s několika staršími sousedy. Nicméně starosta je velmi rád, že má v obci nové mladé lidi. Čtyři kilometry odtud je městečko s veškerou občanskou vybaveností. Bohužel obchody Norma a Jednota COOP nesplňují mé představy o vhodných potravinách. Působí na mě jak z doby před třiceti lety.

O svém životě na statku píší manželé blog, který si můžete prohlédnout ZDE.

Autoři:
  • Nejčtenější

Fascinující bydlení pro důchodkyni, která se rozhodla žít v přírodě

V současnosti bývají úspěšné stavby, které chrání soukromí majitelů různými způsoby. Některé využívají půdorys ve tvaru...

Byt v krkonošském paneláku se proměnil v luxusní horskou chatu

Paneláky do Krkonoš nepatří. Jenže už tam stojí. Tak co teď? Architekt Milan Jirouš se rozhodl pro hodně radikální...

Dům na nožkách a pozemek snů. Rodina víc nechce, o zahradu se nestará

Dům ze dřeva, ocele a kamenů sestavil pro tříčlennou rodinu architekt John Curran společně se svým bratrem. Pod jejich...

Odešli do Krušných hor. Manželka navrhla celý dům sama a dobře udělala

Krušné hory již dávno nejsou krušné. Zdecimované porosty osmdesátých let vystřídala bujná zeleň zdravých lesů, které...

Spala na podlaze, neměla skříň. Konečně se dočkala krásného bydlení

Anna žije již několik let po různých podnájmech a nedávno se rozhodla, že skoncuje se spaním na matraci i s provizorním...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Petra Černocká má chalupu v Kytlici. Není v ní nic z obchodu

V Kytlici, která je blízko německých hranic, stojí na kopci krásná zachovalá chaloupka. Petra Černocká ji zdědila po...

Slavná horolezkyně Klára Kolouchová má domov a rodinu v pražském Podolí

Klára Kolouchová v létě zdolala K2 a jako první Češka vylezla na druhou nejvyšší horu světa. Při třetím pokusu to...

Dům na nožkách a pozemek snů. Rodina víc nechce, o zahradu se nestará

Dům ze dřeva, ocele a kamenů sestavil pro tříčlennou rodinu architekt John Curran společně se svým bratrem. Pod jejich...

Luxusní kempy v Česku lákají na svatý klid, konejšivou přírodu a saunu

Kempování spojené s luxusem to je glamping. Vyhledávaný způsob romantického, ovšem komfortního ubytování v přírodě,...

Najdete na iDNES.cz