Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Jak bydlí designérka, která se nebojí zkombinovat cokoli s čímkoli

Francouzský šarm i severský poklid, staré perské koberce, kožešiny, spousta látek, dokonce i pštros. Interiérová designérka Pavla Kirschner nedá na eklektický styl dopustit, zůstala mu věrná i doma, v bytě ve starém činžovním domě.
Obývací pokoj je vzorovým příkladem eklektického stylu, do kterého patří i...

Obývací pokoj je vzorovým příkladem eklektického stylu, do kterého patří i zvířecí dekor, například stolek „pštros“. Portrét svého psa malovala sama designérka, vytvořila i autorský lustr s ověsky. | foto: Tomáš Dittrich

Skoro čtyřmetrové stropy, světlé místnosti a 125 m2 plochy, to byla pro Pavlu výzva. Před pár lety totiž sháněla bydlení a našla tento byt ve starém činžovním domě v centru severočeských Teplic. Pronajala si jej, protože ji naprosto okouzlil.

V bytě chyběla linka, designérka na ni použila i červenou knihovnu z předešlého bytu, odkud přestěhovala také lednici v retro designu.

Nevadil jí ani jeho zanedbaný stav: chyběla kuchyňská linka, stěny byly natřené sytě oranžovou, předešlí nájemníci polepili otlučené kachlíky tapetou s cibulákovým dekorem. Původní terazzo na podlaze překryli kusy PVC, parkety neviděly lak desítky let.

„Máme tu nádherné staré vily a činžáky, mimochodem v době zlaté éry se městu přezdívalo Salon Evropy. Proto trpím, když vidím originální kamenné schodiště obložené levnou dlažbou z hobby marketu. Když jsem tehdy dostala od majitelky bytu svolení, že si v něm můžu dělat, co chci, byla jsem jak utržená ze řetězu. Práce mi nevadí, těšila jsem se, že se můžu realizovat,“ vzpomíná interiérová designérka, která od té doby svůj domov proměnila hned několikrát.

Změny má ráda, tu největší udělala asi před dvaceti lety: radikálně změnila zaměstnání, využila výtvarného talentu a nadání. Opustila kancelář i práci ekonomky a nejdřív se stala první českou ženskou tatérkou. Pak si doplnila vzdělání a začala navrhovat interiéry.

Pořádně zamíchat

Byt zařizovala Pavla rychle a efektně: z toho předchozího přestěhovala pár kusů nábytku, například červenou lednici v retro designu, část kuchyňské linky sestavila ze starší červené knihovny. Nejdřív nechala vyměnit elektroinstalaci: jedna či dvě zásuvky v místnosti při její zálibě mít několik různých lamp by pro ni byly nepředstavitelné.

„Nemám také ráda velké kusy koberců, a tak jsem ve vstupní chodbě poskládala na zem staré peršany a kelimy jako patchwork. Doma jsem vytvořila několik zákoutí a vesměs za pár korun. Obývák je rozdělený na zóny, pracovní, odpočinkovou i sběratelskou s knihami a dekoracemi,“ líčí designérka, která je šťastná, když v interiéru míchá staré s moderním.

Obývací pokoj je rozdělený pomocí barev, nábytku a doplňků na zóny. Opravená chaise longue zatím zůstává v „syrové“ podobě s popruhy a bez čalounění.

A vysvětluje: „Jsem eklektik od začátku. Vypadá to jednoduše, ale je to na zařizování ten nejtěžší styl. Musíte vše vyvážit, každý kousek pečlivě vybrat, pak odvážně skládat. Je krásné mít neomezený rozpočet, ale mnohem víc mě baví, když musím improvizovat. Dá se ušetřit a výsledek překvapí i mě.“

Do kuchyně s velkým oknem se vešel i jídelní kout. Kromě lustru designérka navrhla i repasi křesla a židlí, podlahu překryla koberci z bazaru.

A co v praxi znamená eklektický styl? Například v jedné místnosti sladěné naprosto odlišné barvy, vzory, přírodní dřevo a k němu plast. Moderní nábytek, který stojí vedle desítky let starých oprýskaných věcí z bazarů, doplňky v minimalistickém designu spolu s opulentními předměty. Styl příjemně šokující zdánlivě nemyslitelnou kombinací a harmonickým výsledkem.

Na otázku, proč má doma pštrosa a portréty zvířat, Pavla odpovídá: „Zvířecí dekor ke mně patří, vlastně patří k mému milovanému stylu. Mám slabost pro výrobky francouzské firmy Ibride, ta zvířaty jen hýří.“

Vždycky byl čas na změnu

Podle Pavly je důležité, aby v předělaném bytě bylo znát, že se v něm bydlelo. Materiály vyhledává hlavně přírodní, od dřeva přes kov až po sklo. Připouští, že neopovrhne ani kvalitním plastem: naprosto nedá dopustit na své oblíbené křeslo Ghost od Philippa Starcka.

„Lidé si často myslí, že proměna bude drahá, ale největší efekt udělají levnější věci, jež lze snadno vyměnit, barvy, textilie, tapety, podstatná je rovněž výmalba. Šedou nic nezkazíte, je neutrální, přidat k ní můžete další barvy či vzory,“ radí designérka, která je schopna proměnit byt za víkend.

Doma DNES

A pokračuje: „Doma si maluju sama, ovládám i restaurování, takže jsem schopna to za dva dny spolehlivě dát. Lovím po bazarech a pak z toho vykouzlím nádheru. Pro mě je moc příjemná barevnost skandinávského stylu, takže co šlo, jsem tady přetřela bílou, kupříkladu parkety v ložnici a v bývalé pracovně, kterou jsem změnila na dětský pokoj.“

Na záchranu koupelny stačil nápad, fialový balakryl a zlatá barva. Výhodou je, že v bytě je několik komor, Pavla v nich schovává zásoby pro výrobu nábytku a doplňků, v jedné se pořád suší vyprané štětce.

Co můžu, vyrobím

Práce designéra je pro Pavlu Kirschner koníčkem. Inspiruje se často při cestování, pozoruje, jak se lidé oblékají. Přiznává, že se neustále učí, sleduje nové materiály a technologie. Ráda recykluje a vytváří židle a křesla s pomocí čalouníka, který je dokáže vyrobit, i když mu přinese třeba rozpadlé křeslo bez nohy.

K proměně staré koupelny stačilo pár plechovek balakrylu, fialové a zlatá. Pavla přetřela obkládačky a patinováním docílila palácové atmosféry.

Skoro všechny lustry si navrhla a vyrobila sama. Pro největší v obývacím pokoji použila kostru starého širmu. Potáhla ho stuhami, ověsila spoustou figurek, přidala starý náramek a všechno nastříkala černou barvou.

Tapetu s kultovním dekorem od italského malíře Piera Fornasettiho se jí povedlo sloupnout ze stěny ložnice v předešlém bytě. Je kvalitní, tudíž ji mohla znovu nalepit. „Hlavy“ má i na polštářích, křeslech či talířích na zdi. Je to poměrně drahá záležitost, tak si je raději vyrábí sama, používá tisk. Od dětství maluje, což ji dodnes naplňuje a uklidňuje zároveň.

„Byt v poslední době nepředělávám, spíš ho uzpůsobuji vnučce Tyldě. Je dost tvořivá, nechávám jí volný prostor. Jak roste, mění se její nároky, neustále hledám místo pro hračky. Ze všeho nejvíc teď vyrábím domky pro panenky. Malířské plátno jsem vyměnila za pilky, vrtačky a toužím po elektrické lupínkové pilce s laserem,“ uzavírá pobaveně designérka.

Autor:
  • Nejčtenější

Prosklenou novostavbu ve svahu si vyžádala babička. A vnuk ji poslechl

Babička žila léta ve vile s nádherným výhledem do údolí Karlštejnska. Aby o něj nepřišla, takticky koupila pozemek pod tím svým. Když se na něm vnuk chystal postavit bydlení pro rodinu, přála si...

26. července 2024

Sousedův syn hází kameny na naše auto. Nemá z toho rozum, říkají rodiče

Premium

Sousedův pětiletý syn nám ničí auto. Jeho rodiče tvrdí, že je malý, nemá z toho rozum, že mu říkají, ať kameny nehází, ale on si „hraje“ dál. Omluvili se, donesli lahev a dárkový koš. Dárky jsme ale...

26. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavný tanečník Jiří Bubeníček žije s rodinou v Drážďanech. Chystá překvapení

Byt v bohémské čtvrti Neustadt německých Drážďan obývá se svou manželkou Nadinou a dětmi přední český choreograf a tanečník Jiří Bubeníček. Byt měl být původně staromládeneckým útočištěm, ale nakonec...

24. července 2024

Mramor z koupelny skončil v pizzerii, rodina má konečně nadčasový byt

I byty stárnou. Zejména pokud jde o materiály. To platí i o strašnickém bytě z 90. let minulého století, který získala mladá rodina. Rozhodli se pro kompletní renovaci, aby byt lépe vyhovoval jejich...

23. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlavní nádraží v Praze se může opět pochlubit secesním skvostem

Secese u nás zanechala úžasné památky. Mezi nejznámější patří budova na pražském Hlavním nádraží, od roku 1976 i největší secesní nemovitá památka u nás. Stavba od architekta Josefa Fanty je...

24. července 2024

Ze dvou sklářských ateliérů vznikl hodně netradiční rodinný dům

Náhody nejsou, řekli si noví majitelé domu, kde dříve byly ateliéry akademického sochaře Jiřího Harcuby, skláře, výtvarníka a významného českého medailéra a také akademického sochaře Aleše Grima....

27. července 2024

Sousedův syn hází kameny na naše auto. Nemá z toho rozum, říkají rodiče

Premium

Sousedův pětiletý syn nám ničí auto. Jeho rodiče tvrdí, že je malý, nemá z toho rozum, že mu říkají, ať kameny nehází, ale on si „hraje“ dál. Omluvili se, donesli lahev a dárkový koš. Dárky jsme ale...

26. července 2024

Prosklenou novostavbu ve svahu si vyžádala babička. A vnuk ji poslechl

Babička žila léta ve vile s nádherným výhledem do údolí Karlštejnska. Aby o něj nepřišla, takticky koupila pozemek pod tím svým. Když se na něm vnuk chystal postavit bydlení pro rodinu, přála si...

26. července 2024

Dřevo na fasádě i uvnitř. Přírodní materiál je opět symbolem luxusu

Většina domů ve světové metropoli kinematografie je postavena ze dřeva, zejména kvůli historii, ale také s ohledem na stavební předpisy. Dřevěné konstrukce jsou navíc často preferovány pro svou...

25. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....