Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Byt pro nadšeného cestovatele v přírodních barvách oživují etno prvky

Nový majitel bytu 3+1 požádal o pomoc s jeho vybavením architektku. Výsledkem měl být elegantně i prakticky zařízený byt vybavený na klíč, tedy připravený k nastěhování. Návštěva byla fotografována pro magazín Panel Plus.
Protože jediný lustr by velkoryse rozlehlý pokoj nezvládl nasvítit, nechala...

Protože jediný lustr by velkoryse rozlehlý pokoj nezvládl nasvítit, nechala architektka vyrobit lustry na míru. | foto: Jiří Cirkovský

Ve zrekonstruovaném bytě byly položeny nové dřevěné podlahy včetně šachovnicové dlažby v předsíni, novou podobu dostala koupelna, vyměněné jsou dveře i okna.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení mezi panely.

Interiéry ve stylu městské elegance okořenila architektka Veronika Haroldová, která do rozlehlého bytu vstoupila v okamžiku dokončení celkové kompletní rekonstrukce, nádechem etna.

Do stavebního procesu zasáhla „pouze“  s požadavkem bourání. Původně malá a oddělená kuchyň se tak částečně otevřela do jídelny, která se propojila širokým průchodem s relaxační částí obývacího pokoje. Díky těmto zásahům byt po rekonstrukci působí větší, vzdušnější a světlejší.

Finanční limit

Protože velká část finančních prostředků padla na kompletní rekonstrukci, zadáním pro interiér byla nízkorozpočtová realizace. Většinu mobiliáře tak investor pořídil v IKEA.

Výjimku tvoří pouze jídelní židle, kožená sedačka a manželské lůžko z XXXLutz společně s nábytkem vyrobeným na míru. Sem kromě kuchyně patří také efektně nasvětlený skleník zaplňující výklenek v jídelně stejně jako předsíňová sestava u vstupu. Ta umožňuje jak ukládání za dvířky, tak odložení svršků na ramínka či pohodlné posezení a uložení bot.

Investor si přál zakomponovat do interiéru obklad z přírodního kamene, který by mu dodal luxusní vzhled.

Architektka zvolila štípaný pískovec, ten dostal prostor hned na několika místech v bytě. Obklad zdobí konstrukci oddělující kuchyni od jídelny a „ústřední“ stěnu obývacího pokoje za pohovkou. Pro větší efekt se opakuje také na stěně v chodbě.

Na jemnou teplou barevnost páskového obkladu navazuje decentně tónovaná výmalba, která zatepluje jinak bílé stěny a stropy bytu. Vybrané plochy zatepluje krémová, doplněná sytějším odstínem kapučína.

Styl a barevnost

Majitel bytu rád cestuje do vzdálených končin včetně exotických destinací, odkud si vozí originální suvenýry. Současně mu vyhovuje praktičnost, přehledné linie a čisté tvary nábytku v moderním stylu.

Architektka Veronika Haroldová proto nadčasově neutrální základ oživila etno prvky, především obrazy a suvenýry z cest, které interiéru dodávají osobitý styl a efektně demonstrují zálibu majitele v cestování: perské koberce, lněné závěsy v přírodní barevnosti a sladěné potahy polštářků evokující Afriku.

Obklad ze štípaného pískovce se opakuje také na stěně v chodbě.

Nábytek v celém bytě kombinuje černohnědé korpusy imitující tmavé exotické dřevo wengé. Ty doplňují krémová dvířka ve vysokém lesku, která příznivě potlačují hmotu objemnějších korpusů.

Protože investor má rád kontrasty, na rozlehlé nábytkové sestavě v pracovně se potkávají krémová lesklá dvířka s tmavými černohnědými a vytvářejí efektní celek. Sestava skříní včetně knihovny v mělkém prostoru za dveřmi vyplňuje v pracovně celou stěnu, kterou přirozeně člení, a pomáhá tak zútulnit rozlehlý pokoj.

Kuchyň není nijak velká

Ani po vybourání všech zbytných konstrukcí není kuchyň nijak velká, musela se vyrovnat s mnoha omezeními. Oddělená je od jídelny rizalitem a zídkou, k dispozici má tak pouze jednu souvislou stěnu, přičemž nad druhým ramenem linky je okno. I na tak limitovaném prostoru se architektce podařilo navrhnout funkční kuchyň s dostatkem úložných prostor. Ty totiž byly pro investora prioritou.

Na jeho přání doplnila architektka krémová dvířka elegantní vínovou, přičemž obě barvy sjednocují kontrastně tmavé korpusy. Horní sestavu skříněk odlehčují prosklené pasáže s efektním podsvícením.

Kuchyň je oddělená od jídelny rizalitem a zídkou, k dispozici má tak pouze jednu souvislou stěnu.

Příjemná atmosféra je výsledkem jednotného konceptu, který vznikal pro celý byt současně. Jeho jednotlivé místnosti tak vizuálně propojují stejné harmonické kombinace materiálů i barev. Vytvářejí pozadí, na kterém se efektně vyjímají obrazy investora spolu s dekoracemi dovezenými z cest.

Jídelnu zdobí nově zarámované starší grafiky, v předsíni se potkávají obrazy z asijských bazarů s moderní olejomalbou a nad čelem postele v ložnici navozuje intimitu osobní dar, trojice grafických listů. Komorní zátiší vzniklo u pracovního stolu, kde jsou vystavené tři menší masky z cest.

V bytě najdete řadu suvenýrů, které si majitel přivezl ze svých cest.

V bytě byla po rekonstrukci bodová svítidla vestavěná do sádrokartonového podhledu, v pokojích zůstaly vývody uprostřed místností. Protože jediný lustr by velkoryse rozlehlý pokoj nezvládl nasvítit, nechala architektka vyrobit lustry na míru. V obou velkých pokojích tvoří lustry tři širmy ze tří různých látek s hrubou strukturou. Aby sestava nepůsobila nudně, mají různý průměr i výšku.

Ze stejných látek je navržená dvojice nástropních svítidel v předsíni a v ložnici i nad jídelním stolem svítidla typu „dort“, u nichž se efektně kombinují dvě vzájemně ladící látky.

Autorka interiéru

Ing. arch. Veronika Haroldová vystudovala Fakultu architektury ČVUT. Po praxi v několika projekčních kancelářích založila v roce 2003 vlastní architektonický ateliér se specializací na návrhy interiérů.

Věnuje se stavebním úpravám dispozic, návrhům interiérů a designu originálních svítidel a nábytku. 

Autor:
  • Nejčtenější

Sehnal pozemek v zahrádkářské kolonii v Praze. Stavba domu vyšla na milion

30. května 2024

Seriál Pozemek jsem hledal 10 let. Nejdříve v Třebíči, Praze, Brně a nakonec zase v Praze, kde jsem se...

Unikátní vila, kterou jinde nenajdete. Oslní designem i technologiemi

24. května 2024

Je to výjimečný rodinný dům. Není v něm nic, co si můžete běžně pořídit. Téměř vše, co zde uvidíte,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Eva Decastelo bydlí v domě v pražských Modřanech. V kuchyni vaří přátelé

29. května 2024

Premium Herečka a moderátorka Eva Decastelo bydlí ve čtvrti rodinných domů v Praze. Domácnost si vyzdobila...

Moderní chata u sjezdovky nabízí výhledy, jaké by ani malíř nenamaloval

28. května 2024

Doby, kdy chaty připomínaly jen provizorní stavby a stavěly se z nekvalitních materiálů a...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Rekonstrukce garsonky i s terasou vyšla včetně vybavení na 385 tisíc

27. května 2024

Výrazné syté barvy v duchu české trikolory jsou hlavním prvkem interiéru bytu v centru Prahy, který...

Po rekonstrukci může palác ze 16. století sloužit pro bydlení i práci

30. května 2024

Rekonstrukce paláce z konce 16. století je radost, ale také pořádně těžká práce. Zejména když...

Sehnal pozemek v zahrádkářské kolonii v Praze. Stavba domu vyšla na milion

30. května 2024

Seriál Pozemek jsem hledal 10 let. Nejdříve v Třebíči, Praze, Brně a nakonec zase v Praze, kde jsem se...

Splnila si svůj sen. Má nádherný bazén i terasu, dlažbu položili na terče

29. května 2024

Po několika letech strávených ve švédském hlavním městě Stockholmu se interiérová designérka...

Eva Decastelo bydlí v domě v pražských Modřanech. V kuchyni vaří přátelé

29. května 2024

Premium Herečka a moderátorka Eva Decastelo bydlí ve čtvrti rodinných domů v Praze. Domácnost si vyzdobila...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, legenda nové vlny i Činoherního klubu

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. Patřil k hvězdám nové vlny českého filmu a byl i...