Čtvrtek 9. února 2023, svátek má Apolena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. února 2023 Apolena

Byt pro nadšeného cestovatele v přírodních barvách oživují etno prvky

Nový majitel bytu 3+1 požádal o pomoc s jeho vybavením architektku. Výsledkem měl být elegantně i prakticky zařízený byt vybavený na klíč, tedy připravený k nastěhování. Návštěva byla fotografována pro magazín Panel Plus.
Protože jediný lustr by velkoryse rozlehlý pokoj nezvládl nasvítit, nechala...

Protože jediný lustr by velkoryse rozlehlý pokoj nezvládl nasvítit, nechala architektka vyrobit lustry na míru. | foto: Jiří Cirkovský

Ve zrekonstruovaném bytě byly položeny nové dřevěné podlahy včetně šachovnicové dlažby v předsíni, novou podobu dostala koupelna, vyměněné jsou dveře i okna.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení mezi panely.

Interiéry ve stylu městské elegance okořenila architektka Veronika Haroldová, která do rozlehlého bytu vstoupila v okamžiku dokončení celkové kompletní rekonstrukce, nádechem etna.

Do stavebního procesu zasáhla „pouze“  s požadavkem bourání. Původně malá a oddělená kuchyň se tak částečně otevřela do jídelny, která se propojila širokým průchodem s relaxační částí obývacího pokoje. Díky těmto zásahům byt po rekonstrukci působí větší, vzdušnější a světlejší.

Finanční limit

Protože velká část finančních prostředků padla na kompletní rekonstrukci, zadáním pro interiér byla nízkorozpočtová realizace. Většinu mobiliáře tak investor pořídil v IKEA.

Výjimku tvoří pouze jídelní židle, kožená sedačka a manželské lůžko z XXXLutz společně s nábytkem vyrobeným na míru. Sem kromě kuchyně patří také efektně nasvětlený skleník zaplňující výklenek v jídelně stejně jako předsíňová sestava u vstupu. Ta umožňuje jak ukládání za dvířky, tak odložení svršků na ramínka či pohodlné posezení a uložení bot.

Investor si přál zakomponovat do interiéru obklad z přírodního kamene, který by mu dodal luxusní vzhled.

Architektka zvolila štípaný pískovec, ten dostal prostor hned na několika místech v bytě. Obklad zdobí konstrukci oddělující kuchyni od jídelny a „ústřední“ stěnu obývacího pokoje za pohovkou. Pro větší efekt se opakuje také na stěně v chodbě.

Na jemnou teplou barevnost páskového obkladu navazuje decentně tónovaná výmalba, která zatepluje jinak bílé stěny a stropy bytu. Vybrané plochy zatepluje krémová, doplněná sytějším odstínem kapučína.

Styl a barevnost

Majitel bytu rád cestuje do vzdálených končin včetně exotických destinací, odkud si vozí originální suvenýry. Současně mu vyhovuje praktičnost, přehledné linie a čisté tvary nábytku v moderním stylu.

Architektka Veronika Haroldová proto nadčasově neutrální základ oživila etno prvky, především obrazy a suvenýry z cest, které interiéru dodávají osobitý styl a efektně demonstrují zálibu majitele v cestování: perské koberce, lněné závěsy v přírodní barevnosti a sladěné potahy polštářků evokující Afriku.

Obklad ze štípaného pískovce se opakuje také na stěně v chodbě.

Nábytek v celém bytě kombinuje černohnědé korpusy imitující tmavé exotické dřevo wengé. Ty doplňují krémová dvířka ve vysokém lesku, která příznivě potlačují hmotu objemnějších korpusů.

Protože investor má rád kontrasty, na rozlehlé nábytkové sestavě v pracovně se potkávají krémová lesklá dvířka s tmavými černohnědými a vytvářejí efektní celek. Sestava skříní včetně knihovny v mělkém prostoru za dveřmi vyplňuje v pracovně celou stěnu, kterou přirozeně člení, a pomáhá tak zútulnit rozlehlý pokoj.

Kuchyň není nijak velká

Ani po vybourání všech zbytných konstrukcí není kuchyň nijak velká, musela se vyrovnat s mnoha omezeními. Oddělená je od jídelny rizalitem a zídkou, k dispozici má tak pouze jednu souvislou stěnu, přičemž nad druhým ramenem linky je okno. I na tak limitovaném prostoru se architektce podařilo navrhnout funkční kuchyň s dostatkem úložných prostor. Ty totiž byly pro investora prioritou.

Na jeho přání doplnila architektka krémová dvířka elegantní vínovou, přičemž obě barvy sjednocují kontrastně tmavé korpusy. Horní sestavu skříněk odlehčují prosklené pasáže s efektním podsvícením.

Kuchyň je oddělená od jídelny rizalitem a zídkou, k dispozici má tak pouze jednu souvislou stěnu.

Příjemná atmosféra je výsledkem jednotného konceptu, který vznikal pro celý byt současně. Jeho jednotlivé místnosti tak vizuálně propojují stejné harmonické kombinace materiálů i barev. Vytvářejí pozadí, na kterém se efektně vyjímají obrazy investora spolu s dekoracemi dovezenými z cest.

Jídelnu zdobí nově zarámované starší grafiky, v předsíni se potkávají obrazy z asijských bazarů s moderní olejomalbou a nad čelem postele v ložnici navozuje intimitu osobní dar, trojice grafických listů. Komorní zátiší vzniklo u pracovního stolu, kde jsou vystavené tři menší masky z cest.

V bytě najdete řadu suvenýrů, které si majitel přivezl ze svých cest.

V bytě byla po rekonstrukci bodová svítidla vestavěná do sádrokartonového podhledu, v pokojích zůstaly vývody uprostřed místností. Protože jediný lustr by velkoryse rozlehlý pokoj nezvládl nasvítit, nechala architektka vyrobit lustry na míru. V obou velkých pokojích tvoří lustry tři širmy ze tří různých látek s hrubou strukturou. Aby sestava nepůsobila nudně, mají různý průměr i výšku.

Ze stejných látek je navržená dvojice nástropních svítidel v předsíni a v ložnici i nad jídelním stolem svítidla typu „dort“, u nichž se efektně kombinují dvě vzájemně ladící látky.

Autorka interiéru

Ing. arch. Veronika Haroldová vystudovala Fakultu architektury ČVUT. Po praxi v několika projekčních kancelářích založila v roce 2003 vlastní architektonický ateliér se specializací na návrhy interiérů.

Věnuje se stavebním úpravám dispozic, návrhům interiérů a designu originálních svítidel a nábytku. 

Autor:
  • Nejčtenější

Herečka Vaculíková si vybudovala nový život ve vesničce v Brdech

Herečka a zpěvačka Jana Vaculíková, kterou si televizní diváci mohou pamatovat ze seriálu Vyprávěj nebo filmu Kvaska,...

Získat pozemek se rovnalo zázraku. Roční provoz domu stojí 7 tisíc korun

Vzácná lokalita u Ženevského jezera ve Švýcarsku. Zastavěno 70 metrů čtverečních při dosažení 134 metrů čtverečních...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak se nafukuje malý byt 2+kk pro tři lidi pomocí nápadů a myšlenek

Je až trochu děsivé, že například v hlavním městě se staví dvě třetiny novostaveb v dispozicích 1+kk nebo 2+kk. Ano,...

Zapomenutý kout Prahy vás přenese na venkov, uklidní a pohladí duši

Jednou nohou v Praze, přesto daleko za humny. Severovýchodní okraj metropole zahrnující Satalice, Vinoř či Ctěnice je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pohodlí i design na 15 metrech čtverečních. Domek na kolech je mobilní

Příroda a moderní design se nevylučují. To dokazuje i mobilní obytný kontejner na břehu Hejlovského rybníka na...

Kriminalista Karel Tichý: Jestli se Radovan Krejčíř vrátí, budu první mrtvý

Premium Podle Karla Tichého už dříve Radovan Krejčíř vyslal signál, že chce zpátky do Česka. A byl za to ochotný vysvětlit...

Trable s láskou v posteli. Když chce jeden z partnerů víc než ten druhý

Premium „Ty už mě nemiluješ! Vůbec tě nevzrušuju!“ protne noční ticho výčitka ostrá jako břitva a následuje vzlykot, nad nímž...

Závislost na alkoholu? Při odvykání můžete vidět bílé myši, vysvětluje odbornice

Premium Dvě skleničky vína ještě neznamenají závislost na alkoholu. „Aby člověk mohl být označen za závislého, musí splnit...

Herečka Vaculíková si vybudovala nový život ve vesničce v Brdech

Herečka a zpěvačka Jana Vaculíková, kterou si televizní diváci mohou pamatovat ze seriálu Vyprávěj nebo filmu Kvaska,...

Zapomenutý kout Prahy vás přenese na venkov, uklidní a pohladí duši

Jednou nohou v Praze, přesto daleko za humny. Severovýchodní okraj metropole zahrnující Satalice, Vinoř či Ctěnice je...

V tomto domě si božská Garbo užívala klid a lásku geniálního dirigenta

Dům v Beverly Hills byl postavený už ve třicátých letech dvacátého století pro Gretu Garbo a jejího přítele, hudebního...

Pohodlí i design na 15 metrech čtverečních. Domek na kolech je mobilní

Příroda a moderní design se nevylučují. To dokazuje i mobilní obytný kontejner na břehu Hejlovského rybníka na...

Z jídelníčku vyřadila zánětlivé potraviny. Za půl roku zhubla 9 kilo

Paní Petra byla vždy sportovně založená. Problém přišel po operaci nohou, kdy musela omezit sport, což se projevilo na...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Maláčová je rozvedená. Připila si na nový začátek a už má nabídky na rande

Bývalá ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (41) oznámila svým příznivcům na sociálních sítích, že má...