Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Hausbót místo chaty byl pro milovnici vody jasným řešením. Užívá si ho

Jana i s rodinou nedávno znovu zakotvila v romantické zátoce na Vltavě, kam s rodiči jezdila na prázdniny. Koupila rozestavěný hausbót, zařídila jej a pokračuje dál v rodinné tradici. Na kávu k sousedům nechodí, ale plave.
Sytá barva chrání venkovní smrkový obklad stěn. Plastové (původně...

Sytá barva chrání venkovní smrkový obklad stěn. Plastové (původně potravinářské) sudy drží dřevěné přístupové plato. Velká okna byla projektovaná na výhledy na přehradu Orlík. | foto: Petr Adámek

Tady se neříká dobrý den, zdraví se vodáckým ahoj. Klíče mají svoji bójku. Hausbót je totiž osobitým životním stylem. Jana vodu miluje a bez přehánění je odkojená Vltavou. Narodila se v Praze do služebního bytu v holešovickém přístavu, její otec pracoval v Československé plavbě labsko-oderské. S rodiči roky jezdila na závodní rekreaci na Slapy.

Syn Vojta si rád vyleze na horní palandu, prohlíží a čte si v knize od Petra Síse.

V životě měla dvě možnosti, mít vodu ráda jako její rodiče, nebo ji nenávidět. Zvítězila ta první. Pořízením vlastního hausbótu oživila tradici a na řece tráví už s vlastní rodinou čas od jara do podzimu.

„Rodiče se sice rozvedli, ale na vodu se jezdilo dál. Můj nový otčím se závodně věnoval windsurfingu, pak postavil první plachetnici,“ vzpomíná.

V osmdesátých letech bylo možné sehnat polské plány na stavbu malých lodí, a tak časem domů „připlul“ svépomocí postavený Kaczorek, respektive čtyři metry dlouhá loď.

Dostala jméno Fogo, druhou (kamarády souběžně budovanou) pojmenovali Hogo, což Jana komentuje: „Do mých osmi let jsme jezdili jen na závody surfů. Hogo a Fogo s kajutou na Vltavě bylo potom opravdu něco!“

S vodou pod nohama

Pro kotvení je nutné si pronajmout od povodí Vltavy místo, spíš pruh břehu. V současné době je o ně velký zájem, v rodinách se často dědí. „Kde jsem vyrůstala, jsme doteď. Naši tu mívali hausbót, ale pak se rozhodli odejít na důchod z Prahy. Prodali jej a peníze investovali do bydlení. Přesto nám tu nepřetržitě dál kotvilo několik dalších lodí. Zdejší komunita už není tak homogenní jako kdysi, lidé jezdí na dovolené do zahraničí. Ale kromě starousedlíků potkávám i vrstevníky. Vyrážíme odsud na výlety nebo třeba na kánoi do hospody.“

A pokračuje: „Když jsem tu sama, první dva dny mě baví číst si, pletu, chodím na procházky se psem. Nejpodstatnější je pro mě voda. Hodně plavu, letos na jaře byla dlouho studená a já se po roce zavřených bazénů nemohla dočkat, takže jsem si dokonce pořídila plavecký neopren,“ komentuje Jana.

V zadní části pod střechou se dá spát i číst a skákat odsud do hluboké vody. Pod lavicemi je úložný
prostor.

A také porovnává chatu a hausbót: „Kdo je zvyklý být na vodě, ‚nemusí’ chalupaření. Můj pětaosmdesátiletý otčím (na vodě je celé léto dodnes) vždycky vysvětluje rozdíl: na chalupě většinu roku sekáte trávu, na lodi se nejvíc pracuje, než jde na vodu. Po zimě přijde jarní údržba a pak se už jen koupete a odpočíváte.“

Od října do dubna hausbóty přezimují na souši na nedalekém parkovišti, kam je sváží traktor s vlekem. Stojí zaparkované na kozách a majitelé kontrolují stav dna. Platí pravidlo: nic nenechat zreznout, brousit a natírat! Pro větší klid je možné nechat ocelovou vanu žárově pozinkovat.

Modrá je nejlepší

„Dobře si vzpomínám, jak máma mívala na lodi všechno dotažené do detailu a vyladěné do modra. Sama našila závěsy, povlečení. Některé nádobí (většinou modré) tu mám od ní,“ zmiňuje Jana.

Když zhruba před čtyřmi lety přemýšlela o koupi vlastního hausbótu, hledala nejdřív na internetu. Zjistila, že to nebude problém, sezonní bydlení na vodě zažívá velký boom. Pro svůj záměr měla to podstatné, místo na ukotvení. Ceny se však pohybovaly okolo 600 tisíc a výš, naštěstí věděla, že nespěchá. Nějakou dobu nechala všechno „plavat“.

Do vstupní, odpočinkové i kuchyňské části se vešla linka s lihovým vařičem. K zařízení místnosti se hodil i patchworkový přehoz z domova.

„Někdo mi poradil, ať dám inzerát na Orlíku. Vyrazili jsme na výlet s vytištěnými inzeráty, které jsem rozvěsila na pár stromů, a záležitost zase vypustila z hlavy,“ vzpomíná. Po čase se ozval Petr Boušek, majitel firmy Bousekboats.com, s tím, že jeden rozestavěný mu stojí doma na zahradě.

Tehdy řešil nové bydlení a potřeboval model, který si stavěl původně pro sebe, prodat. Při jeho stavbě se inspiroval v Norsku, proto natřel smrkový obklad sytě modrou krycí barvou. Ta podle něj vydrží na povrchu bez zásahu až sedm let oproti dnes často používaným a rychle šednoucím lazurám. Protože měl v úmyslu kotvit na Orlíku v partii se širokým výhledem, osadil do stěn panoramatická okna.

Voda a svoboda

Doma DNES

Hausbót i plachetnice musejí mít stejně jako auto „technickou“, majitel si musí udělat průkaz vůdce malého plavidla, tedy obdobu řidičského průkazu. Jana byla v klidu, měla dřív papíry na loď než na auto. Protože chtěla na vodě odpočívat i pracovat, potřebovala nabíjet počítač, mobilní telefon a další spotřebiče. Na střeše je proto solární panel propojený s autobaterií.

Devítimetrový hausbót vážící pět tun je zatím plovoucí, ale stavitel Petr Boušek ho technicky připravil na případnou instalaci motoru. Na otázku, zda plavidlo zvládne postavit i amatér, odpovídá: „Jsem přesvědčený, že ano. Musíte znát, jak bude na vodě parkovat (podél břehu, špičkou od břehu), znát budoucí tvar. Existují různé projekty, kolaudace probíhá za dohledu Státní plavební správy. Nejdůležitější část, ocelovou vanu, zvládne zámečník a svářeč. Ostatně 80 procent hausbótů u nás je dělaných svépomocí.“

Palandy ze smrkového dřeva do ložnice v zadní části vyrobil na míru bývalý majitel a zároveň truhlář.

Jana pořídila korpus bez zařízení. Petr je sice truhlář, ale neustále jí připomínal, že už nemá čas na dokončení. Nakonec stihl vyrobit vše potřebné, palandy, kuchyň, lavici i police.

Než šli na vodu, pracoval do rána. „Vařím na lihovém vařiči, nádobí myju ve škopku, pitnou vodu nosím v barelu nebo ze studánky. Zvládáme chodit do kadibudky v lese, takže jsem do prostoru původně plánovaného pro chemický záchod umístila lednici,“ popisuje Jana a připouští, že se nejdřív bála, jestli se zbytečně nevydala z úspor.

Po první sezoně na vodě pochybnosti zmizely: „Hausbót byl předělem i v rodinném životě. Děti si to tu zamilovaly. Třináctiletá Anička si ráda čte na střeše, osmiletý Vojta s kluky ze sousedství nejraději skáčou do vody a řádí na paddleboardech. My dospělí sedíme a pro jistotu pořád počítáme dětské hlavičky na hladině,“ spokojeně uzavírá.

Autor:
  • Nejčtenější

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

2. května 2024

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného...

Dům, kde je promyšlený každý detail, od kliky až po sprchový kout

3. května 2024

Dům na Dlouhém mostě, navržený architektem Zdeňkem Melicharem, ztělesňuje moderní pojetí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Majitel nepřevzal mou výpověď z nájmu. Prý není důvod odcházet a mám platit

7. května 2024

Premium Pronajala jsem si byt, do kterého zatéká. Pronajímatel s tím nic nedělá, a tak jsem podala...

Ostrov a útočiště nejbohatšího piráta je na prodej za 50 milionu dolarů

8. května 2024

Soukromé ostrovy jsou v módě. A když navíc kdysi „patřily“ slavnému pirátovi, je o zájem postaráno....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V červenci podepsali a před Vánocemi bydleli. Mělo to ale jednu nevýhodu

2. května 2024

Matúš, Ivana a jejich dvě děti si na samém konci okrajové části rovinatých Košic postavili na...

Chytré trouby už poznají, co jste do nich vložili. Zvládnou i mražené ryby

9. května 2024

Na dubnovém veletrhu EuroCucina/FTK (Technology For the Kitchen) v Miláně se slova „udržitelnost“ a...

Prohlídka kamenného domu jim obrátila život naruby. Pomohla skvělá přístavba

9. května 2024

Soňa a Radek koupili ruinu z roku 1934, ze které zbyly jen čtyři holé kamenné stěny. Radek se...

Ostrov a útočiště nejbohatšího piráta je na prodej za 50 milionu dolarů

8. května 2024

Soukromé ostrovy jsou v módě. A když navíc kdysi „patřily“ slavnému pirátovi, je o zájem postaráno....

Architekt žije s rodinou v paneláku. Byt po radikální proměně skvěle slouží

8. května 2024

Jsem architekt. Bydlím s manželkou a dcerou v jedenáctém patře panelového domu na Praze 5. Mám rád...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...