Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rodina si postavila krásný dům v Dolních Jirčanech. Pomohla šťastná náhoda

Když mě u branky vítá pan Svatopluk s manželkou a jedním z jejich dětí, moc toho z domu nevidím. K ulici je totiž otočený jen jednoduchou štítovou stěnou se vstupními dveřmi. Ta pravá symfonie se rozehraje, až když projdu dlouhou chodbou a vstoupím do hlavního obytného prostoru s prosklením do zahrady.
Užitná plocha domu je 127 metrů čtverečních.

Užitná plocha domu je 127 metrů čtverečních. | foto: Martin Zeman, datelier.cz

Terasovitě upravený pozemek s krásným vzrostlým dubem rámuje výhledy na nedaleký rybník a okolní lesy a mně tak nezbývá, než se Svatoplukem v jeho jednoduchém tvrzení souhlasit: „Vždyť my se tady neustále cítíme jako na dovolené,“ prohlašuje spokojeně Svatopluk, který se ujímá slova.

Po škole jsme s manželkou odešli do Francie, kde jsme kompletně zrekonstruovali dřevostavbu na venkově, s výhledem na Alpy. Když jsme se zhruba před pěti lety rozhodli vrátit do Čech, měli jsme jasno v tom, že chceme zase bydlet v domě, musí mít ale pořádný prostor před okny, nejlépe s výhledem.

V nájemním domě v jižních Čechách jsme brzy začali cítit, že potřebujeme něco vlastního, co bude lépe odpovídat našim představám. A kvůli práci trochu blíže Praze. Nejdříve jsme hledali dům ke koupi, měli jsme ostatně spoustu zkušeností s rekonstrukcí. Jenže všechno, co jsme našli, byl z naší strany určitý kompromis. A to za hodně velké peníze.

Objížděli jsme a pátrali, nakonec jsme se ujistili v tom, že musíme mířit zejména jižně a jihozápadně od Prahy, kde je hezká příroda. Téměř po roce úporného hledání jsme to už skoro chtěli vzdát. Jeden z posledních pokusů, prohlídku domu ke koupi, jsme absolvovali okolo Silvestra 2019.

Dolní Jirčany nás okouzlily – krásná příroda, zázemí vybavené obce, do Prahy co by kamenem dohodil. Ale jak už bylo zvykem, dům nás neoslovil, a tak jsme odjížděli s nepořízenou. Úplnou náhodou, nebo možná řízením osudu, právě kolem našeho stávajícího pozemku s cedulí Na prodej. Parcela ve svahu, s výhledem na les a rybník, orientovaná na jih. Hned jsem volal majiteli a zkraje roku 2020 byl pozemek náš.

Firma, která montovala kuchyňskou linku, špatně dotáhla roháčky pod dřezem. Systém Grohe Sence tento mikroúnik vody rychle zaznamenal a předešel tak případným škodám na majetku. Svatopluk tak na něj nedá dopustit.

Jsem stavař, takže jsem měl velice jasnou představu o tom, jak chci dům koncipovat. V nejvyšší části pozemku, s maximem místností orientovaných směrem ke světlu, slunci a hezkým výhledům. Všechny obytné místnosti se vstupem na zahradu, která se bude odehrávat před nimi, nebo respektive pod nimi.

Pro výběr dodavatelské firmy jsem si udělal malé výběrové řízení, kdy jsem se jel podívat i do výroby na kvalitu práce. Zvolená společnost zvítězila celkem jednoznačně proto, že byli flexibilní a ochotní zohlednit mé požadavky na technologie domu při zachování vysokého standardu materiálů, které používají.

Chtěl jsem dřevostavbu s difuzně otevřenou skladbou stěn, zateplenou dřevovláknitou izolací a měl jsem i velmi jasnou představu například o systému vytápění a větrání. Projekt byl tedy hotový rychle a naše představa na počátku roku 2020 byla taková, že Vánoce už oslavíme v novém domě.

Člověk míní, Covid mění

Rozhodnutí jít do dřevostavby bylo přirozeným důsledkem našich předchozích zkušeností a současných očekávání. Chtěli jsme jednopodlažní dům, takže jsme nemuseli řešit z mého pohledu asi nejvýraznější zapeklitost, kterou je mezipatrová akustika, a sliboval jsem si od ní právě tu rychlost výstavby – které nakonec dostála, i když klacky pod nohy našim bláhovým plánům naházelo nakonec něco úplně jiného.

Na obyčejný územní souhlas, který se obvykle vydává do 30 dnů, jsme čekali půl roku. Důvod? Covid. Další zdržení přišlo v pozdější fázi stavebního řízení, kdy nám paní z úřadu předložila seznam požadavků, co se mělo v projektu doplnit, a když jsme tak učinili, převzala si nás nová posila, protože „naše“ referentka nastoupila do důchodu, a s ní přistál na stole jiný seznam požadavků.

Takže podtrženo sečteno – stavěli jsme na stavebním zasíťovaném pozemku, splnili jsme všechny regulativy, a platné stavební povolení jsem držel poprvé v ruce v květnu 2021, tedy rok a půl potom, co jsme koupili pozemek.

Dům pro svou rodinu navrhla sama. Chtěla co nejdřív žít v krásné přírodě

Blesková realizace

V létě 2021 se tedy mohlo začít s výkopovými pracemi – a těch na svažitém pozemku nebylo málo, i když se nám podařilo nic neodvážet, jen přemisťovat. Další komplikací byl nedostatek stavebního materiálu, museli jsme si například počkat na dodávku dřevovláknité izolace, i když se nabízelo ji vyměnit za minerální vatu, odmítl jsem. Chtěl jsem, aby bylo ve skladbě stěny použito co nejvíc přírodního materiálu, navíc dřevovlákno má i velmi dobrou tepelnou akumulaci.

V září se betonovala základová deska a montáž vlastního domu tak připadla na zimu. A tady se ukázala právě ta neskutečná výhoda dřevostavby, obzvláště té, montované z prefabrikovaných panelů. Byli jsme se znovu podívat ve výrobě, když se připravovaly přímo naše panely, a pak jsme sledovali, jak přijely kompletně sestavené stěny i s namontovanými okny a během dvou dnů byla hrubá stavba pod střechou. V březnu 2022 jsme tak přebírali hotový dům.

Využitý čas „navíc“

Díky průtahům s úřady bylo hodně času na to, vyladit ten náš narychlo spíchnutý projekt. Například jsme dům protáhli o dva metry, protože se ukázalo, že je na cestě další, už třetí, přírůstek do rodiny. S celkovou koncepcí nám pomáhal můj bývalý spolužák, architekt Honza Hrušecký, ten nám pak ostatně radil i při zařizování interiérů.

Projekt pro vydání povolení stavby vypracovala stavební společnost se svým projekčním týmem. Tomu bych chtěl touto cestou poděkovat, protože i když jsem byl asi často náročný klient, vždycky se všechno snažili řešit ke spokojenosti obou stran. Nechal jsem si dům postavit v podstatě na klíč, včetně základové desky, protože jsem chtěl, aby za dům ručila jen jedna firma.

„Dusil“ jsem je i při výstavbě, protože jsem si chtěl opravdu pečlivě pohlídat, aby nedošlo k žádným zabudovaným vadám, takže zápisů ve stavebním deníku bylo nepočítaně. Při pohledu zpátky to byly ale většinou jen malichernosti, byli od počátku velice poctiví a transparentní, ale když člověk hledá, vždycky něco najde.

Postavili si dům na klíč. Věří, že přečká století a oni v něm ve zdraví

Optimalizace rozpočtu

Situace na trhu nám hodně pocuchala rozpočet – nejdříve nebylo možné stavět kvůli úřadům, pak nebylo z čeho stavět a když konečně bylo, ceny materiálů vylétly na několikanásobek. Měl jsem rezervu, protože jsem stavař, měl jsem dokonce dvojitou rezervu, ale i ta brzy došla a muselo se optimalizovat.

Povedlo se nám neškrtat na věcech, které jsou důležité, ale spíš u těch, co se dají rozložit v čase. Rozhodně jsem nechtěl sahat na položku úpravy zahrady, vybudování oplocení a venkovního zázemí, protože když máte malé děti, nemůžete chodit pět let do domu po paletách.

Spokojenost na všech frontách

Našli jsme tu domov. Jsme moc spokojení s místem i se stavbou. Jediné, co bych asi teď s odstupem času řešil jinak je topení v koupelně – stejně jako všude v domě tam máme elektrické topné kabely, ovšem pod šesti centimetry betonu. Tato akumulační vrstva brání rychlému nahřívání, a to je to, co v koupelně potřebujete. Instantní teplo v tu chvíli, kdy se rozhodnete pro sprchu.

Obecně se mi ale zase vrátil ten pocit, který jsem míval ve Francii, když jsem přišel z práce domů, sedl si na terasu, nadechl se, rozhlédl se a řekl si: vždyť já jsem tu jako na dovolené.

Technické parametry:

  • Typ domu: nízkoenergetický
  • Zastavěná plocha: 153 m2
  • Užitná plocha: 127 m2
  • Dispozice: 5+kk
  • Konstrukční systém: difuzně otevřený prefabrikovaný panel Martinice Group DifuECO Energo
  • Vytápění: elektrické podlahové vytápění
  • Větrání: řízené větrání s rekuperací tepla a vlhkosti Jablotron Futura M s modulem dochlazování/dotápění CoolBreeze
  • Součinitel prostupu tepla jižní stěnou: U = 0,13 W/m2.K
  • Součinitel prostupu tepla ostatními stěnami: U = 0,15 W/m2.K
  • Autor projektu: Martinice Group
  • Realizace: 2021/2022, Martinice Group

Další zajímavé dřevostavby najdete v aktuálním čísle magazínu DŘEVO&stavby. Fotografie: Ing. BcA. Martin Zeman, www.datelier.cz

Autor:
  • Nejčtenější

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Samoživitelka se rozhodla pro až šokující proměnu bytu v paneláku

27. dubna 2024

Byty v panelových domech dokážou občas získat díky zajímavým návrhům až nečekanou podobu. Někdy na...

V zážitkovém domě se můžete kochat uměním, a dokonce si do něj sednout

22. dubna 2024

Netradiční rodinný dům na vás dýchne svou osobitostí. Vládne zde bračský vápenec, kámen, který...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Montovaná chata se převlékla zvenčí i uvnitř do skandinávského stylu

21. dubna 2024

Malou montovanou chatu sice majitelé před pár lety vylepšili o malou verandu, vše ostatní je však v...

Dětský pokoj i hračky mohou podněcovat dětskou fantazii. Inspirujte se

27. dubna 2024

Už 16. edice Dětského festivalu mini v pražské Holešovické tržnici představí rovnou devadesátku...

Samoživitelka se rozhodla pro až šokující proměnu bytu v paneláku

27. dubna 2024

Byty v panelových domech dokážou občas získat díky zajímavým návrhům až nečekanou podobu. Někdy na...

Dům s interiéry, kde jsou bylinky na prvním místě, zve k odpočinku

26. dubna 2024

V krušnohorských Abertamech vznikl apartmánový dům, který nese poetický název Dům sedmnácti bylin....

V pražské Bubenči se žije čím dál lépe, říká zakladatelka festivalu Open House

26. dubna 2024

Proměnu pražské čtvrti diplomatů a starousedlíků z počátku 20. století sleduje Andrea Šenkyříková...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...