Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Poustevník na Sázavě si žije po svém, co potřebuje, to si vyrobí

  1:00
Oldřich Dvořák odešel z Prahy na venkov. Vzdal se konzumního života, stal se celoročním chatařem a dělá radost sobě i kolemjdoucím. Bydlí v rokli v domě, který si svépomocí a za pár korun opravil. Místo jako z pohádky najdete poblíž Jílového u Prahy, kde se za Jana Lucemburského razily zlaté dukáty.
Symbolicky naznačené vstupy umožňují kolemjdoucím přijít k domu z několika...

Symbolicky naznačené vstupy umožňují kolemjdoucím přijít k domu z několika stran, jak se jim líbí a jak jim to při cestě vyjde. | foto: Petr Adámek

Oldřich sem jezdil s rodiči na chatu do osady Studené a naučil se tu milovat přírodu. Donedávna však bydlel a pracoval v Praze. Potom se třemi kamarády založil dobročinný spolek s cílem podpořit hospodářskou a energetickou soběstačnost, a rozhodl se změnit styl života.

Oldřich Dvořák odešel z Prahy na venkov, vzdal se konzumního života a stal se celoročním chatařem.

„Ve městě jsem byl neustále ve stresu, že něco nedělám, nestíhám, přitom čas je veličina, které je nejvíc, přímo se na nás valí. Hlavně jsem si uvědomil, jak na nás dopadá ,konzum‘. Dalším generacím bychom měli zanechat co nejmenší ekologickou stopu,“ vysvětluje Oldřich.

Před několika lety si proto pořídil jednoduché bydlení v domě na kraji rokle, na jejímž opačném konci je ukrytá stará šachta, z níž poslední kousky zlata vydolovali v roce 1968.

Cesta z města

Původně hospodářské stavení (nedaleko chaty, kam Oldřich jezdil s rodiči) bývalo údajně nejbohatší v okolí. Majitelé chovali koně a krávy, k usedlosti patřilo třicet hektarů. Dům ovšem zůstal řadu let opuštěný, chátral a z hospodářské půdy zbyly hektary tři.

„Všechny úpravy jsem dělal s pomocí přátel, kteří mi i nadále pomáhají. Když jsme odkryli prkna na fasádě, objevila se pod nimi roubenka. Předešlý vlastník to moc neřešil, dům pobil a dovnitř nastrkal panelákové dveře. Museli jsme otlouct hliněné omítky do výšky 1,5 metru. Sypaly se, takže jsme je znovu natáhli. Mám zčásti nové podlahy, zavedenou vodu a kanalizaci,“ připomíná Oldřich.

Nejraději by ovšem postavil místo toho novou dřevostavbu: na lesní parcele má totiž čtyři vysoké modříny. Po stráních okolo je pár rozházených chat obydlených hlavně v létě, přes rok jsou prázdné. „Je to rozdíl, samota a osamělost. Nebojím se, cítím se bezpečně a spím jako miminko. I když nedávno mě v noci probudilo divné mlaskání. Chodí sem zvěř, většinou srnky, ale tohle bylo jiné. Šel jsem se podívat a dvorek byl plný divočáků,“ vypráví pobaveně.

Pocestní vítáni

Přes pozemek vedou dvě turistické trasy a od jara do podzimu je tu celkem živo. Oldřicha mrzí, že v zimě sem skoro nikdo nezavítá, přestože to z Prahy není daleko.

Staré cihly nebo obkládačky, které měly skončit u popelnice, Oldřichovi stačilo k zařízení kuchyně málo. Přikoupil sporák, rohovou skříňku vyrobil z masivního kmene.

„Vybudoval jsem několik symbolických bran, aby lidé přicházeli, odkud je napadne. Když jeden vstup minou, můžou odbočit jinde. Podobně jako na ranči nepotřebuju drátěný plot, stromy a samorosty jen vymezuji, odkud a kam,“ dodává.

Kdo má chuť, může se za dobrovolný příspěvek napít nebo si dát něco k jídlu. V základní nabídce je melta s rohlíkem, chleba se sádlem a fazole.

Uvnitř je dostačující vybavení, v zimě se topí dřevem v peci či krbových kamnech. „Nic nepotřebuji, příliš se nestarám, co budu jíst a nosit, ty věci ke mně nějak přijdou. Koupelna je v místě bývalých chlévů, recyklovaná, vyšla na 5 000 korun. Postavil jsem ji z cihel z ,bouračky‘, umyvadlo našel na skládce, modré obkládačky měla kamarádka na půdě. Chtěla je vyhodit, tak jsem je dal do kuchyně. Dlažbu jsem pořídil za padesátikorunu, něco stály tmely a lepidla. Starší myčku mi přivezl kamarád, sporák jsem koupil,“ vypočítává Oldřich.

Pro radost a případné zájemce vytváří originální nábytek. Používá staré kmeny a dřevo z prořezů. „Na nádraží pokáceli stromy podél tratě a nechali je ležet, tak jsem dříví za pár korun koupil. Motorovou pilou vyříznu hrubý tvar, dobrousím flexou, potom ještě ručně,“ přibližuje postup, jímž modeluje křesla, barové židle, lavice či třeba kuchyňské skříňky.

Uvnitř bylo nutné odstranit vlhké omítky a udělat nové, v některých místnostech je nová podlaha. Dům přes zimu vytápějí krbová kamna, funkční je také klasická kachlová pec.

Na kameni kámen

„Žádná společnost nepřežije bez trvale udržitelného a etického využívání krajiny. Takzvané permakulturní zemědělství se snaží o maximální využití půdy a vrací se k době sběračů. Monokulturní zemědělství půdu ničí,“ vysvětluje Oldřich.

Do špalků sází houby, hlívu ústřičnou i japonskou shiitake. Vykotlané kmeny oživuje rostlinami (domácími přebytky, které dostává). Na pozemku rostou v symbióze ovocné stromy, pod nimi keře, u země jahody. Po bagrování nedalekého potoka zbyly omleté balvany. Tady se hodily na opěrnou zeď, netradiční sezení i dno jezírka.

Balvany, které zbyly po bagrování potoka, Oldřich proměnil v různá sezení a také je použil, když budoval na zahradě jezírko.

Cestou na kopec minete vetešnictví. Ve staré skříni si můžete za dobrovolnou cenu vybrat hrnek, figurku, knížku, věci, které lidé doma nechtějí, ale je jim líto hodit je do popelnice. Přinesou je, aby udělaly radost někomu dalšímu. Za peníze z kasičky Oldřich kupuje stromky a sází je ve stráni nad domem.

V přírodě je spokojený a budoucím generacím Oldřich Dvořák (41) chatař, houbař, sběrač a tvůrce originálního nábytku, vzkazuje: „Líbí se mi myšlenka zdejšího trampa, najdi v sobě lidství, vykonáš pro národ víc než sto politiků.“

Autor:
Témata: Návštěvy, Sázava, pec
  • Nejčtenější

Prosklenou novostavbu ve svahu si vyžádala babička. A vnuk ji poslechl

Babička žila léta ve vile s nádherným výhledem do údolí Karlštejnska. Aby o něj nepřišla, takticky koupila pozemek pod tím svým. Když se na něm vnuk chystal postavit bydlení pro rodinu, přála si...

26. července 2024

Sousedův syn hází kameny na naše auto. Nemá z toho rozum, říkají rodiče

Premium

Sousedův pětiletý syn nám ničí auto. Jeho rodiče tvrdí, že je malý, nemá z toho rozum, že mu říkají, ať kameny nehází, ale on si „hraje“ dál. Omluvili se, donesli lahev a dárkový koš. Dárky jsme ale...

26. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavný tanečník Jiří Bubeníček žije s rodinou v Drážďanech. Chystá překvapení

Byt v bohémské čtvrti Neustadt německých Drážďan obývá se svou manželkou Nadinou a dětmi přední český choreograf a tanečník Jiří Bubeníček. Byt měl být původně staromládeneckým útočištěm, ale nakonec...

24. července 2024

Mramor z koupelny skončil v pizzerii, rodina má konečně nadčasový byt

I byty stárnou. Zejména pokud jde o materiály. To platí i o strašnickém bytě z 90. let minulého století, který získala mladá rodina. Rozhodli se pro kompletní renovaci, aby byt lépe vyhovoval jejich...

23. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlavní nádraží v Praze se může opět pochlubit secesním skvostem

Secese u nás zanechala úžasné památky. Mezi nejznámější patří budova na pražském Hlavním nádraží, od roku 1976 i největší secesní nemovitá památka u nás. Stavba od architekta Josefa Fanty je...

24. července 2024

Ze dvou sklářských ateliérů vznikl hodně netradiční rodinný dům

Náhody nejsou, řekli si noví majitelé domu, kde dříve byly ateliéry akademického sochaře Jiřího Harcuby, skláře, výtvarníka a významného českého medailéra a také akademického sochaře Aleše Grima....

27. července 2024

Sousedův syn hází kameny na naše auto. Nemá z toho rozum, říkají rodiče

Premium

Sousedův pětiletý syn nám ničí auto. Jeho rodiče tvrdí, že je malý, nemá z toho rozum, že mu říkají, ať kameny nehází, ale on si „hraje“ dál. Omluvili se, donesli lahev a dárkový koš. Dárky jsme ale...

26. července 2024

Prosklenou novostavbu ve svahu si vyžádala babička. A vnuk ji poslechl

Babička žila léta ve vile s nádherným výhledem do údolí Karlštejnska. Aby o něj nepřišla, takticky koupila pozemek pod tím svým. Když se na něm vnuk chystal postavit bydlení pro rodinu, přála si...

26. července 2024

Dřevo na fasádě i uvnitř. Přírodní materiál je opět symbolem luxusu

Většina domů ve světové metropoli kinematografie je postavena ze dřeva, zejména kvůli historii, ale také s ohledem na stavební předpisy. Dřevěné konstrukce jsou navíc často preferovány pro svou...

25. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....