Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Byt pro „technaře“ je hodně odvážný a pro někoho možná i šílený

Klub, hotelové apartmá, nebo byt? Od každého něco. Nový projekt ateliéru Perspektiv dokonale odráží osobnost svého majitele. Je odvážný, extravagantní, nebojí se neotřelých kombinací ani milovníků kvalitní hudby.
Spojujícím prvkem ve všech částech bytu jsou industriální doplňky a detaily,...

Spojujícím prvkem ve všech částech bytu jsou industriální doplňky a detaily, převládají tlumené odstíny šedé a taupé. | foto: Boys Play Nice

Exotickou dýhu střídá perforovaný kov. Tam, kde byste hledali pracovnu, je odzvučněná místnost s pultem pro dýdžeje. Zdí je tu jen minimum, prostorem se klidně můžete protančit. Tento byt s plochou 118 m2  je doslova nespoutaný. A přesně tak si to majitel přál.

Na majitelovu velkou vášeň, elektronickou hudbu, odkazuje i neonový nápis „I love techno”.

„Vede mezinárodní společnost, hodně cestuje a má rád atmosféru designových hotelů. I doma chtěl mít pocit, jako kdyby byl na dovolené,“ vysvětlují architekti Ján Antal a Martin Stára ze studia Perspektiv.

Prostor bez omezení

Cestování jde ruku v ruce se svobodou a ta prostoru zpočátku chyběla. Architekti proto nejprve zásadně změnili původní nepřehlednou dispozici, prostor zbavili přebytečných příček a otevřeli jej.

„Jednotlivé zóny a účely na sebe plynule navazují, místnosti jsou rozdělené pouze posuvnými skleněnými dveřmi. I ty však lze zasunout do vestavěných skříní a můžou zcela zmizet,“ popisují. Funkce prostoru tak nedefinují zdi, ale materiály. Kontinuitu architekti ještě podpořili litou šedou podlahou, kterou použili po celé ploše bytu.

Právě otevřenosti a možnosti jednoduše měnit dispozice bytu pomocí posuvných dveří si cení investor nejvíc. „Věděl jsem, že půjde o náročnou realizaci, protože jsem si přál velmi atypické řešení. Tam se nejvíc ukázala přidaná hodnota práce architektů, kteří dokázali najít inovativní řešení. Samotného by mě nenapadlo zcela změnit půdorys,“ vysvětluje investor.

Odvážné detaily

Spojujícím prvkem ve všech částech bytu jsou také industriální doplňky a detaily. Studio Perspektiv pracovalo s drátosklem, kovem, zdivem natřeným na bílo a tmavými panely. Do prostoru však architekti museli zakomponovat ještě jeden prvek: exotické dřevo.

Zajímavý prvek představují svítidla Tied Up Romance od české sklářské značky BOMMA nad jídelním stolem.

„Klient si přál, abychom v prostoru použili netradiční exotickou dýhu s výraznou kresbou. Nechali jsme si proto udělat skeny dřeva a vyskládali vzor tak, aby opravdu vynikl,“ vzpomínají Antal a Stára.

Perforovaný posuvný plech, který odděluje koupelnu od ložnice, zase vznikal podle vzorku na košili jednoho z architektů. Extravaganci podtrhují také „vyzývavá“ svítidla Shibari a Tied Up Romance od české sklářské značky BOMMA, které navrhla Kateřina Handlová. Doplňují je industriální úchytky londýnské značky Buster+Punch a nerezové vypínače Gira.

O ateliéru Perspektiv

Studio Perspektiv v roce 2015 založili architekti Martin Stára a Ján Antal. Působí v Praze a Bratislavě, proslavily jej zejména návrhy kanceláří pro české i mezinárodní společnosti. V roce 2020 studio získalo prestižní ocenění German Design Award za technologický hub ICT pro IT společnost EOH.

V roce 2020 vznikla odnož ateliéru Perspektiv Living, která se věnuje rezidenčním projektům. Do bytů a domů se architekti maximálně snaží otisknout osobnosti klientů. Výsledné návrhy vznikají na základě dlouhých diskusí tak, aby byla v návrhu zohledněna i sebemenší investorova potřeba.

Aktuálně architekti pracují na interiéru bytového domu v centru Českých Budějovic, navrhují byt v samém srdci Bratislavy a v rakouském Veldenu zase mění tvář chaty ze 70. let. Byt pro technaře jasně ukazuje, že i to nejnáročnější přání se pod jejich rukama může vyplnit. Stačí najít vhodnou perspektivu.

Na majitelovu velkou vášeň, elektronickou hudbu, odkazuje nejen neonový nápis „I love techno”, ale také stolek s potiskem z kolekce Diesel pro Moroso, který najdete v obývacím pokoji. A hlavně: najdete tu plně vybavené zázemí s pultem pro dýdžeje.

„Právě ten využívám nejvíc,“ směje se investor. Na byt navazuje prostorná terasa, která jej v mžiku dokáže přenést do odpočinkové zóny.

A co na atypický byt říkají hosté? „Nejdřív bývají překvapeni, s takovým prostorem se totiž většinou ještě nesetkali. Chvíli si zvykají, pak se ale vždycky těší, až budou zase moct přijít,“ říká majitel.

Použité produkty a designová řešení, dodavatelské spolupráce:

  • nábytek na míru, realizace interiéru Brick
  • svítidla Bomma
  • nábytek Saba Italia
  • nábytek Diesel by Moroso

O autorech

Martin Stára

* 1984, České Budějovice

V roce 2015 založil spolu s Jánem Antalem studio Perspektiv. Absolvent Fakulty architektury ČVUT v Praze svou kariéru architekta odstartoval v roce 2011 diplomovou prací Rozvoj středu města Havlíčkův Brod, na kterou později nepřímo navázal i profesně.

Jako spoluzakladatel studia Manua architekti pracoval na projektech nejen rodinných domů a interiérů, ale i městských intervencí. Své zkušenosti zúročil ve strategickém oddělení Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR). Zde mimo jiné koordinoval vznik projektu Strategie rozvoje výstaviště v Holešovicích nebo spolupracoval na optimalizaci provozu kanceláří IPR.

Ján Antal

* 1991, Bratislava

Ještě jako student Fakulty architektury ČVUT v Praze se seznámil s Martinem Stárou, tehdy oponentem jeho bakalářské práce. Projektem STRV – Winner v soutěži Big See Interior Design Awards – společně založili ateliér Perspektiv. Po úspěšném absolvování magisterského programu oboru Architektura a urbanismus v roce 2017 se Ján Antal usadil ve vedení studia.

Autor:
  • Nejčtenější

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

17. června 2024

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den...

Mezonet pro IT specialistu má unikátní dominantu, vinotéku pro 420 lahví

13. června 2024

Původní podkrovní byt vznikl přibližně před deseti lety v základním standardu. Novou podobu teď...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Místo sardinkovým návštěvám v paneláku dali přednost kouzelnému srubu

18. června 2024

Myšlenka na druhý domov v Krušných horách vznikla vlastně tak trochu z nutnosti. Tomáš s manželkou...

Módní návrhářka má s manželem hotel. Začínali od nuly ve zchátralém domě

16. června 2024

Módní návrhářka Martina Pipková Loudová vybudovala s manželem Tomášem Pipkem v Kutné Hoře hotel a...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Téměř sto let starý dům výrazně omládl, i přes dohled památkářů

14. června 2024

Partneři Romana a Pavel se před časem pustili do stylové rekonstrukce bytu. V čem byla jiná?...

Podkrovní byt ve stylu vily Tugendhat oslní důrazem na detail

20. června 2024

Majitel bytu měl zcela jasno o podobě svého nového bydlení: přál si vytvořit exkluzivní prostor ve...

U Děčína postavil dům z lodního kontejneru za půl roku a 1,2 milionu korun

20. června 2024

Tomáš Roháč miluje cestování, netradiční ubytování a ekologii. „Na cestách po zahraničí mě velmi...

Zůstaly jen nosné zdi. Tříčlenná rodina má za 1,5 milionu příjemné bydlení

19. června 2024

Byt v pražských Vršovicích velký 63 metrů prošel kompletní rekonstrukcí. Z původní dispozice...

Skvělý surfař byl jen samouk, přesto navrhl skvělé domy. Podívejte se

19. června 2024

V Los Angeles mají majitelé a spolumajitelé nemovitostí možnost si navrhnout i postavit rodinný dům...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...