Z digestoře a varné desky se stal jeden spotřebič. To kuchyň změní

  1:00
Vyznavači spojení kuchyně s obývacím pokojem mohou být spokojeni: architekti i výrobci už s jinou variantou ani nepočítají. Naopak dělají vše pro to, aby se tyto dvě místnosti svým vzhledem vzájemně přiblížily. I proto přemisťují odsavače rovnou do varných desek.
Kuchyňský ostrůvek ve tvaru písmene Y je příkladem, že v kuchyni se má nejen...

Kuchyňský ostrůvek ve tvaru písmene Y je příkladem, že v kuchyni se má nejen vařit, ale také komunikovat. Tomu napomáhá i to, že digestoř se spodním odtahem uvolnila prostor nad varnou deskou. | foto: Valcucine

Pokud lze z lednového veletrhu kuchyní LivingKitchen v Kolíně nad Rýnem označit něco za výrazný trend, pak je to právě prudký nástup spodního odsávání, kdy se mezi plotýnky varné desky umístí kruhová či obdélníková digestoř. Pachy a pára jsou tak takřka okamžitě odváděny dolů a nešíří se prostorem.

Díky odsavači se spodním odtahem už není nutné použít klasickou ostrůvkovou digestoř.

Tento způsob je účinnější, tišší a také energeticky méně náročný než v případě klasické digestoře. Tím, že tento spotřebič vlastně z prostoru zmizí, mění se i podoba celé místnosti, kuchyňský vzhled je výrazně potlačený.

Tomuto trendu, tedy důrazu na sjednocení vzhledu interiéru, napomáhá ostatně i výběr materiálů, dekorů a barev kuchyňského nábytku.

Kolínský veletrh LivingKitchen (střídá se s veletrhem kuchyní Eurocucina v Miláně) samozřejmě odráží mnohem výrazněji požadavky zejména německého trhu v porovnání s italskou vášní pro design. V praxi to znamená, že se tu objevilo mnohem více masivního dřeva i dýh, výrazně méně skla i kovu. Italské strohé „laboratoře“ z loňského veletrhu Eurocucina vystřídaly praktické kuchyně pro společnou přípravu jídla.

A protože německé značky kuchyňských spotřebičů, baterií a dřezů dominují světovému trhu, patřil letošní veletrh LivingKitchen právě jim a jejich inovacím.

Kuchyňský ostrůvek rozděluje zóny, ale spojuje lidi

Pokud jde o dispoziční řešení kuchyní, naprosto převládlo řešení v podobě velkého kuchyňského ostrůvku, za nímž je rovnoběžně uspořádána zbývající část kuchyně, nezřídka v podobě vysokých skříní zapuštěných do niky, jež splývají se stěnou.

Tato varianta nabízí racionální řešení, které pomáhá zkrátit cesty a napomáhá plynulosti pracovních pohybů při vaření, zároveň však opticky rozděluje jídelní část od obývací, případně i jídelní.

Ostrůvek však napomáhá i tomu, co většina odborníků, kteří se zařizování kuchyní věnují, zdůrazňuje: lidé by měli trávit svůj čas v kuchyni nejen vařením, ale také vzájemnou komunikací. „Ta se už delší dobu vytrácí i z obývacího pokoje, kde ji dříve ́udržovalo ́ společné sledování televize. V době tabletů, mobilů a laptopů je už vše jinak,“ upozorňuje docentka Veronika Kotradyová, designérka a architektka, která se této problematice věnuje již řadu let.

I proto vzbudil veliký ohlas kuchyňský ostrůvek italské značky Ballerina, která mu dala podobu písmene Y, může se tak u něj setkat více lidí a společně připravovat jídlo. Samozřejmě je potřeba dostatečný prostor.

Dřevěné dýhy (ale také masiv nebo lamino s dekorem dřeva) doplnil u vystavovaných kuchyní vysokotlaký laminát v matné úpravě, který nezřídka doplnily vkládané niky v kontrastních barvách nebo v dekoru dřeva. Stále si drží oblibu výrazné zastoupení dekory betonu, šedé a hnědé odstíny.

Úchytky takřka zmizely, otvírání zajišťují nejčastěji oblíbené „touch“ dotykové systémy.

Výrobci kuchyní se nebojí sáhnout ani po černé, v kombinaci se dřevem vypadá elegantně s výborně si rozumí s nábytkem v obývacím pokoji.

Digestoře se spodním odtahem

Výhrady vůči páře, hluku z odsávání a odéru z vaření, což jsou tři věci nejvíce vyčítané při spojení kuchyně a obývacího pokoje, vyřešily letos digestoře se spodním odtahem. To, s čím přišla ve velkém značka Bora už na loňském veletrhu Eurocucina (další značky spodní odtah až tolik neprosazovaly), nemohla letos nenabídnout žádná z důležitých značek. Miele, AEG, Bosch, Siemens, Küppersbuch, Gaggenau, ale také Elica a další ukázaly jak varianty s přímým odtahem, tak také s recirkulací.

Úspěch tohoto řešení vychází z fyzikálních zákonitostí: pachy a pára stoupají nahoru (a tedy do prostoru) rychlostí maximálně jeden metr za sekundu, jenže digestoře se spodním odtahem zvládají odtah směrem dolů se čtyřnásobnou rychlostí, takže se do prostoru nedostane pára, která jinak roznáší tuk, ale ani zápach (či vůně) z vaření.

Kuchyň Corona od Nolte v antracitové barvě betonu (jako materiál je samozřejmě použité lamino)

„To ale platí pouze při odtahovém provedení, kdy jsou veškeré výpary z vaření, tedy mastnota, pachy a vodní páry, odvedeny přes desetivrstvé kovové tukové filtry z místnosti odtahovým potrubím mimo místnost,“ upozorňuje Jiří Šeba, školitel společnosti Miele.

Při recirkulačním provedení, které se používá jen tehdy, pokud nelze instalovat digestoř s odtahem, se zachycují mastné a pachové látky pomocí filtrů.

„Desetivrstvé kovové tukové filtry zadrží až 96 procent tuků. Pro zadržení a neutralizaci pachů jsou ideální aktivní uhlíkové filtry s houbovitou strukturou NoSmell, vodní páry se bohužel vrací s vyfukovaným vzduchem zpět do místnosti. To ovšem platí obecně pro všechny recirkulační odsavače,“ upozorňuje Jiří Šeba.

Integrovaná deska AEG ComboHob - technologie Hob2Hood intuitivně ovládá desku a přizpůsobuje se stylu vašeho vaření.

Přesto digestoře se spodním odtahem hodně lákají, a to nejen výrobce kuchyní a architekty, ale také koncové zájemce. Filtry lze snadno vyjmout a umýt v myčce, hlučnost je poměrně nízká.

Vyšší modely umí dokonce „komunikovat“ s hrnci a pánvemi, takže si samy upraví intenzitu odsávání podle toho, co se právě odehrává na varné desce. Díky jednoduchým zábranám lze digestoř se spodním odtahem použít i u plynové varné desky.

„Tato kombinace spotřebičů umožňuje umístění varné desky kdekoli v kuchyni, protože už není vázaná na polohu odsavače par. Není potřeba dvou oddělených spotřebičů, odsavač par je přímo integrovaný ve varné desce. To šetří prostor a dává kuchyni jedinečný moderní a čistý vzhled,“ tvrdí Pavel Voska, produktový manažer Kitchen společnosti Electrolux.

Zatím jedinou nevýhodu představuje finanční náročnost. Kombinace varné desky a digestoře se pohybuje přibližně od 65 tisíc korun a výš, výjimkou nejsou částky přes sto tisíc. Lze však předpokládat, že ceny budou s rozšiřující se výrobou a prodejem postupně klesat tak, jak tomu bylo třeba u sklokeramických a indukčních varných desek.

Autor:

Nejčtenější

Panelákový byt v Brně uspěl na Instagramu. Majitelka ho proměnila za 90 dní

Monika s manželem a dvěma malými dětmi hledali vysněný dům na jižní Moravě dlouhé dva roky. Nakonec si ujasnili, že nechtějí opustit komfort města, včetně rodiny, kamarádů a zázemí. Zaměřili se tedy...

Sisa Sklovská žije s manželem ve vile. Energická diva miluje kočky a zlato

Slovenská zpěvačka a čerstvá doktorka umění Sisa Sklovská bydlí v Bratislavě ve čtvrti Koliba. V její rozlehlé vile nechybí velký bazén nebo dvě zimní zahrady. Ústředním motivem domu s panoramatickým...

Vybírají popelnice. Zařídili si dům a našli parfémy, iPady i značkové oblečení

Prohrabávají popelnice a hledají v nich ještě použitelné věci pro sebe a své tři děti. Našli tenisky, luxusní parfémy, značkové oblečení i elektroniku, kterou umí opravit. Věcmi z kontejnerů mají...

Dům s vnitřním bazénem je splněným snem rodiny se čtyřmi dětmi

Pro návrh rodinného domu na okraji Prahy bylo nejdůležitějším aspektem vhodné dispoziční rozvržení pro rodinu se čtyřmi dětmi tak, aby každé z nich mělo svůj samostatný pokoj. A samozřejmě pohodlné...

Zapomeňte na klimatizaci, rodinný dům vsadil třeba na kapilární stěny

Rodinný dům o ploše 400 m2 je navržený pro čtyřčlennou rodinu. Rozhodně není nudný, kombinuje moderní architekturu s venkovskými prvky. Interiér nabízí zajímavé prostorové členěni s průhledy a...

Odporný zápach nám ničí život. Může za to restaurace a její hnijící odpad

Premium

Bydlím v činžovním domě v širším centru Prahy, v bytě v osobním vlastnictví. V přízemí sídlí restaurace, která má popelnice ve společném dvoře. Ty přetékají a podnik vše kupí kolem. Nechutně hnijící...

18. dubna 2025

Fotbal milují. Splněným snem Plané je parádní hřiště i tribuna pro 120 diváků

V Plané tvoří fotbal přirozenou součást společenského života a identity obce. Místní klub se aktivně věnuje výchově fotbalové mládeže z širokého okolí. Nová tribuna a zázemí sportovců byly proto...

18. dubna 2025

Byt v secesním domě si architektka předělala podle sebe. Nemá chybičku

Byty v secesních domech mají neuvadající kouzlo. Jeden objevila před lety mladá architektka. O tom, že se pustí do jeho rekonstrukce a vytvoření domova podle svých představ, rozhodla nejen samotná...

18. dubna 2025

Sisa Sklovská žije s manželem ve vile. Energická diva miluje kočky a zlato

Slovenská zpěvačka a čerstvá doktorka umění Sisa Sklovská bydlí v Bratislavě ve čtvrti Koliba. V její rozlehlé vile nechybí velký bazén nebo dvě zimní zahrady. Ústředním motivem domu s panoramatickým...

17. dubna 2025

Kuchyň, která vás nadchne praktičností i nadčasovým designem

Kuchyň v novostavbě nedaleko Brna vytvořilo studio Le bon podle návrhu Adély Križanové. Vznikla zde dokonalá ukázka toho, jak skvěle může fungovat kombinace přírodních materiálů s moderním...

17. dubna 2025

Stavební výtah na střeše usnadnil rekonstrukci panelákového bytu

Řada lidí se stěhuje ze svého starého bytu do rodinného domu na okraji města. Ten potom pronajímají, snadněji tak hradí hypotéku na své nové adrese. To je i případ jednoho bytu, který se majitelé...

16. dubna 2025

KVÍZ: Víte, které náměstí v Česku je největší a kde měří panelák přes 300 metrů?

Znáte česká náměstí, slavná sídliště nebo styl, kterým se stavěly paneláky? Pojďte se projít mezi kostkami betonu, fontánami i historickými kašnami! Soutěžit o vouchery můžete do 23. 4. 12:00.

vydáno 16. dubna 2025

Z paneláku odešli do ideálního 5+kk. Dům dokonale splňuje všechny potřeby

Přízemní dřevostavba slouží jako útulné zázemí pro manželský pár, za kterým často jezdí malá vnoučata. Se zastavěnou plochou 173 metrů čtverečních a užitnou plochou 141 metrů čtverečních nabízí...

15. dubna 2025

Zařídili si byt v exotickém stylu. Cítí se tak každý den jako na dovolené

Žádný minimalismus, ani stylový nábytek či starožitnosti. Interiér v exotickém stylu měl evokoval atmosféru dovolené, od Maroka až po Karibik. Prostě pocit relaxace a pohody každý den. To byla...

15. dubna 2025

Panelákový byt v Brně uspěl na Instagramu. Majitelka ho proměnila za 90 dní

Monika s manželem a dvěma malými dětmi hledali vysněný dům na jižní Moravě dlouhé dva roky. Nakonec si ujasnili, že nechtějí opustit komfort města, včetně rodiny, kamarádů a zázemí. Zaměřili se tedy...

14. dubna 2025

Dům s vnitřním bazénem je splněným snem rodiny se čtyřmi dětmi

Pro návrh rodinného domu na okraji Prahy bylo nejdůležitějším aspektem vhodné dispoziční rozvržení pro rodinu se čtyřmi dětmi tak, aby každé z nich mělo svůj samostatný pokoj. A samozřejmě pohodlné...

14. dubna 2025

Gangy, vraždy, drogy. V pekelných barabiznách přežívá čtvrtina brazilského Ria

Na úbočí strmých kopců vytváří spletitá bludiště klikatících se uliček a nalepených domků. Ta svérázná bydlení, nevyhovující žádným stavebním předpisům, přesto disponují vodou i elektřinou. Jen...

13. dubna 2025