Podle čeho vybrat digestoř: důležitý je výkon, pozor však na instalaci

  1:00aktualizováno  1:00
Digestoře s odtahem vzduchu do komína představují efektivní způsob, jak se zbavit pachů a mastnoty z vaření. Mohou pracovat v odtahovém nebo recirkulačním režimu. Při konkrétním výběru je třeba zvážit více aspektů.

Pára transportuje po bytě molekuly tuku. A odkládá je na zdi, nábytek, knihy i elektroniku. Vše se tak potahuje tenkým tukovým filmem, který nelze z omítky odstranit a navíc představuje ideální prostředí pro růst nežádoucích bakterií. | foto: Bosch

Recirkulační režim neodvádí nečistoty ven z domu, ale prožene je přes uhlíkový filtr, který je zachytí a vyčištěný vzduch pak vrátí zpět do kuchyně. Uhlíkový filtr se však musí po určité době vyměnit, tukový umýt například v myčce.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

Komínové řešení nabízí dvě podstatné výhody: vyšší účinnost a nižší hlučnost. Bohužel se však kvůli nutnosti řešení odtahu nedá nainstalovat do každé kuchyně.

I v případě, že do té vaší ano, možná se neobejdete bez stavebních úprav. Může se také výrazně zvýšit hlučnost v důsledku „ohýbání“ odtahového potrubí.

Digestoř, která nabízí výhradně recirkulační režim, lze naopak umístit kamkoliv a nemusíte si lámat hlavu s vedením odtahu. Další výhodu recirkulace představuje větší energetická úspora v zimním období, protože neodvádíte teplý vzduch ven z místnosti jako v případě odtahového režimu.

Výkon je důležitý

Pro výběr digestoře je velmi důležitý výkon. Řadu let platilo doporučení, že vzduch v místnosti by se měl vyměnit v místnosti desetkrát, lépe však šestnáctkrát za hodinu. Jenže rovnici Q = V x f (V se rovná plocha kuchyně x výška prostoru) nelze použít pro velké místnosti nebo dokonce při spojení kuchyně a obývacího pokoje, kdy se výměra běžně pohybuje nad 50 metrů čtverečních. S párou a zápachem by odcházela také spousta teplo.

Co teď? Řešením jsou digestoře s výkonem nad 600 m³/h, které byste měli pustit ještě chvilku předtím, než začnete vařit. Tak se vytvoří potřebný podtlak a znečištěný vzduch s párou rychle zmizí.

Fotogalerie

Během vaření se vyplatí využít maximální výkon (dnešní spotřebiče mívají běžně tři až pět výkonnostních stupňů, špičkové výrobky nabízejí i senzor, který digestoř v případě, že vlhkost vzduchu převýší doporučenou hladinu, přístroj sám spustí), a pak přejít na nižší stupeň.

Likvidace mastnoty

Klíčová zkouška testu komínových digestoří, kterou publikoval časopis dTest, prověřovala, jak se digestoř vypořádá s mastnotou. Redakce ji prováděla pomocí neslučitelné kombinace vody a oleje na pánvi.

V odtahovém i recirkulačním režimu dopadly nejlépe dva modely značky Miele (jeden z nich test vyhrál, ale byl výrazně nejdražší). Zhruba polovina digestoří však neobstála.

Snížení vlhkosti

Pro zkoušku snížení vlhkosti v odtahovém režimu umístili testující odborníci na sporák místo pánve čtyři hrnce plné vody. „Vodu jsme přivedli k varu a počkali, až vlhkost v testovací místnosti s plochou 22 m2 dosáhla 90 %. V tu chvíli jsme zapnuli digestoř na plný výkon a stopovali čas, za který dokáže vlhkost snížit na přijatelných 60 %,“ líčí Hana Hoffmannová, šéfredaktorka dTestu.

„Kromě toho jsme při hodnocení vzali v potaz i to, jak se digestoř vypořádává s kondenzující párou. U řady modelů totiž po skončení testu zůstalo na spodní nebo přední části digestoře velké množství kapek vody.“

Na třetím místě z jednadvaceti testovaných modelů skončila digestoř Siemens...

Na třetím místě z jednadvaceti testovaných modelů skončila digestoř Siemens LC97BC532 (celkové hodnocení 66 %, cena v době testu 14 400 Kč).

V tomto směru zklamal i vítězný model Miele, který si jinak se snížením vlhkosti v prostoru poradil rychle.

Recirkulace a pachy

Zatímco při odtahu do komína digestoř efektivně vyvádí pachy ven z místnosti, v recirkulačním režimu se musíte spolehnout na jejich lapení filtrem. Většina digestoří v tomto testu dopadla bídně, šest z nich zcela propadlo (tři modely zachytily méně než čtyři procenta pachů!). Nejlépe se dařilo vítěznému Miele, které dokázalo zachytit 86 procent aromatických látek.

Hlučnost

Přílišná hlučnost trápí digestoře zejména v recirkulačním režimu. V řadě případů ale byly tristní oba výsledky. Nejtišší provoz nabízí vítězný model Miele DA 6096 W. Dobře dopadly také dvě digestoře Siemens. Opravdu přesvědčivého výsledku ovšem dosáhly jen v odtahovém režimu.

I u kvalitní digestoře je však podmínkou plné funkčnosti správná instalace odtahového potrubí. Jeho délka a tvar mají zásadní vliv na výkon i hlučnost celého systému.

Potrubí by mělo být co nejkratší (maximálně čtyři metry), s minimem ohybů (nanejvýš dvě kolena, přesto počítejte s tím, že každý ohyb výrazně zvyšuje hlučnost), s mírným sklonem od digestoře dolů (aby do ní nestékala odváděná vlhkost), s předepsaným průměrem a hladkým vnitřkem roury.

Cena vždy nerozhoduje

Nejlevnější model se však umístil přesně ve středu tabulky. Byla jím digestoř...

Digestoř IKEA Utdrag

Většina digestoří z nejlevnější kategorie skončila na chvostu startovního pole. Absolutně nejlevnější model se však umístil přesně ve středu tabulky.

Byla jím digestoř IKEA Utdrag (celkové hodnocení 45 %, cena v době testu 1 790 Kč). V ničem zásadně nezklamala, měla i kvalitní dílenské zpracování.

Podrobný postup testu najdete na webových stránkách časopisu dTest v kategorii Domácnost, podkategorie Vaření a pečení. Kompletní výsledky jsou však dostupné pouze předplatitelům.

Další zajímavé články a návštěvy najdete v časopise Domov.

Autor:

Nejčtenější

Rodina z jižních Čech vsadila na jistotu. Postavila si oblíbený bungalov

Rodina pana Josefa si v jižních Čechách postavila montovaný bungalov.

Bungalovy jsou v Česku nejžádanějšími rodinnými domy. Pro stavbu této oblíbené nemovitosti se rozhodla i rodina pana...

Soukromé ráje. Chaty v Česku jsou dostupným snem o bydlení v přírodě

Psáry, okres Praha-západ. Chata má užitnou plochu 55 m².

Za Prahou, ale i v jižních Čechách, u Litomyšle a v Podkrkonoší se prodávají chaty v různé kvalitě. Některé jsou před...

Život mezi tvárnicemi. Vila bez stěn s výhledem na nebe spojila rodinu

Prostor na jednotlivé zóny člení zejména bloky nábytku, včleněná patra,...

Předloni dokončená stavba ve městě Sumaré se pyšní architektonickými oceněními. Majitelé si ale nejvíce cení jeho...

Byt v secesním domě se po rekonstrukci proměnil na moderní bydlení

Hra s velkými plochami a s nepřímým osvětlením jsou doménou tohoto interiéru....

Leckterý architekt by se při představě rozsáhlých stavebních úprav možná lekl, autor realizace Filip Hejzlar nerovnosti...

Vysněný dům stavěli svépomocí čtyři roky. Plot jim zničila vichřice

Plot u Václavova rodinného domku poničila vichřice.

Václav si před čtrnácti lety splnil sen o bydlení. V České Kamenici si s manželkou koupili pozemek, vyřídili hypotéku a...

Další z rubriky

Pračky, které si samy řídí dávkování, chrání prádlo i pokožku

Pokud se používá větší množství pracího prostředku, než je nutné, barvy začnou...

Výběr pračky ovlivňuje řada faktorů: od počtu členů domácnosti, nároků na hlučnost, finančních možností až po prostor,...

Bez vysavače se rodiče dětí a majitelé domácích mazlíčků neobejdou

K malým dětem je vysavač naprosto nezbytným pomocníkem, někdy se, bohužel, mění...

Děti, psi a kočky. To jsou hlavní důvody, proč je nutné mít vysavač stále po ruce. Alespoň v tomto duchu zněla naprostá...

Otestujte nový akumulátorový vysavač, za odměnu si ho můžete nechat

Sací výkon vysavače Pure F9 se u většiny modelů automaticky přizpůsobí povrchu,...

Vysávání a mytí nádobí. To jsou adepti na „koalici“ dvou nejméně oblíbených domácích prací. Jenže zatímco myčka...

Najdete na iDNES.cz