Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 9. srpna 2022 Roman

Češi milují své bazény a jsou ochotni do nich hodně investovat

Přes koronavirovou krizi stouply výrazně za poslední rok úspory českých domácností. A stejně tak vzrostly nároky rodin na vybavení domácností, a to včetně bazénů a způsobu čištění jejich vody.

Malé slané „moře“ si můžete užívat i na své zahradě... | foto: Albixon

Češi patří už řadu let k rekordmanům v počtu bazénů na sto tisíc obyvatel, hned za Francií a Španělskem. V posledním roce jich přibyly další desítky tisíc. Zájemci také stále zvyšují své požadavky jak na bazény, tak jejich vybavení. Typickým příkladem je zastřešení, které „vytlačuje“ lamelové zakrytí, solární plachty či solární fólie na naviják, které chrání bazén před znečištěním hrubými nečistotami a udržují teplotu v bazénu.

Zastřešení bazénu umožňuje, že se děti dostanou do vody jen pod dohledem rodičů.

Tento způsob zakrytí však neprodlouží, na rozdíl od zastřešení, plaveckou sezonu. Teplotní efekt zastřešení je výrazný, teplota vody se průměrně zvýší o 8 °C, může se však vyšplhat až o 11 °C.

Dnes už na trhu najdete zastřešení s výškou pouhých 23 cm, takže se nijak nenaruší ani vzhled zahrady. Kromě toho jde o bezpečnostní prvek, který chrání hlavně malé děti před pádem do vody, navíc brání vodě v bazénu, aby se nezačala po dešti a hlavně po bouřce kazit.

Bouřková voda totiž obvykle spláchne do vody nečistoty z ovzduší, třeba prach a pyl i ze střechy a okolí bazénu. Dešťová voda obecně má pak vlivem plynů v ovzduší kyselý charakter (pH 5,6 až 6,0), což negativně ovlivňuje ideální pH vody v bazénu, které se má pohybovat v rozmezí 6,5 až 7,6.

K novým bezpečnostním prvkům však patří třeba i taková maličkost, jakou je letošní novinka, schody X-Air. Mají o jeden schod navíc, takže jsou jemněji odstupňované, což ocení děti nebo lidé s horšími pohybovými schopnostmi.

Jaký bazén zvolit

Při výběru bazénu hrají zásadní roli velikost, způsob čištění i technické parametry. Neméně důležité je ale také to, jak bazén zapadne do zahrady. Velkým trendem jsou dnes přelivové bazény. Svým vzhledem zaujmou na první pohled, voda v nich totiž sahá až po úplný okraj. Kromě toho vám zaručí průzračně čistou vodu za každých okolností.

Půvab přelivových bazénů spočívá v takzvané napnuté hladině. Voda sahá až po horní okraj bazénu, takže s okolním terénem tvoří rovinu. Lze tak využít celou hloubku bazénu (aby bylo možné v bazénu plavat, musí být hloubka vody minimálně 1,2 m, ale pokud jde o šířku a délku, s protiproudem může postačit i bazén i 2×3 m). Voda se navíc neodráží od okraje bazénu, takže se na hladině netvoří vlny.

Pokud se stane, že se v bazénu ocitne víc lidí, nemusíte mít obavy. Voda se nepřelije, pouze přeteče do záchytných žlábků a po absolvování čisticího procesu se vrátí zpět do bazénu. Ani kapka vody tak nepřijde na zmar.

V současné době je největší zájem o přelivové bazény s rozměry 3×6 m.

Přelivový žlábek, do kterého je voda z bazénu odváděna, je po obvodu celého bazénu. Není tedy potřeba pořizovat si vyrovnávací nádrž. Díky tomu ušetříte jak při koupi bazénu, tak během stavebních příprav. Žlábek chrání mřížka.

Přelivové bazény vynikají čistotou. Vše, co do vody nepatří, je splaveno do přelivových žlábků a do filtrace. Jemný filtrační písek zachytí i ty nejdrobnější nečistoty. Takto ošetřená voda je dezinfikována a tryskami se vrací zpět do bazénu. Díky tomuto nepřetržitému procesu se nečistoty nezachycují v bazénu ani na jeho stěnách.

Čistá slaná voda

S pořízením bazénu musí každý řešit i čištění vody. Chlorová chemie má řadu odpůrců, stále víc se používají přípravky na bázi soli, kyslíku nebo iontů. Oblíbené jsou například kyslíkové tablety Chemoform. 

Kompaktní filtrace: voda je nasávána do filtračního bloku vtokovou klapkou–skimmerem.

UV lampy zase likvidují bakterie i viry a udržují vodu čistou s pomocí ultrafialového záření. Další možnost představuje ionizace vody, kde čištění vody zajišťují ionty stříbra, zinku a mědi. Tato moderní zařízení ušetří až 95 % nákladů na chemii, můžete je ovládat i dálkově přes wi-fi zařízení. 

Velký trend poslední doby představují solničky na úpravu bazénové vody, třeba Hidrolife nebo Oxilife. Slaná bazénová voda sice nenahradí všechny blahodárné účinky mořské vody, je však šetrnější k životnímu prostředí i lidské pokožce. I děti mohou strávit v bazénu třeba celý den.

Solničky Hidrolife a Oxilife vyvinula společnost Hayward společně s tuzemským Albixonem. Slaná voda sice malé množství chlóru obsahuje, ale ten vzniká přirozeně rozkladem rozpuštěné soli.

Díky tomu voda nevyvolává alergické reakce a nevysušuje pokožku. Mohou se v ní proto bez starostí koupat i děti nebo lidé s citlivou pokožkou, s lupénkou nebo atopickým ekzémem. Slaná voda má dokonce mírné antiseptické účinky. Oproti mořské vodě je však mnohem méně slaná, asi jako lidské slzy, takže nebude dráždit vaše oči ani pokožku.

„Solnička Oxilife je unikátní v tom, že upravuje vodu kombinací elektrolýzy a hydrolýzy. Voda v bazénu je díky tomu dezinfikovaná nejen pomocí reakce slané vody, ale také pomocí aktivního kyslíku. Bezpečně tak zbaví vodu řas a dalších mikroorganismů,“ vysvětluje Jan Puchmeltr ze společnosti Albixon. Solnička navíc automaticky upraví pH bazénové vody na ideální hodnotu.

Malé slané „moře“ si můžete užívat i na své zahradě...

Chcete-li mít vodu v bazénu absolutně pod kontrolou, můžete si zařízení dále rozšířit o modul volného chlóru pro automatický provoz nebo Redox modul, který hlídá hodnotu rozdílu mezi dezinfekcí a nečistotami v bazénové vodě.

Oblíbené je také doplnění o wi-fi modul, pomocí kterého můžete svoji solničku ovládat na dálku přes mobilní aplikaci. Tato aplikace dokáže ovládat až čtyři další bazénová zařízení. Jejím prostřednictvím tak můžete spouštět filtrační či tepelné čerpadlo nebo zapnout osvětlení bazénu.

Slanou úpravu vody si můžete zařídit jak v novém, tak stávajícím bazénu. Pokud se tedy rozhodnete v nadcházející sezoně změnit vodu ve svém bazénu na slanou, stačí splňovat požadovaný průměr potrubí a průtok vody. Bazén musí mít dále technickou šachtu nebo jiné místo, kde je uložený filtr. A pozor, přechod na slanou vodu je možný jen v případě, že v dosahu bazénové vody nejsou železné předměty (například žebřík). V prostředí slané vody totiž zrezaví i nerezová ocel.

Cílem je snížení bazénové chemie

Další možností čištění bazénové vody je dezinfekční ionizátor, který používá přírodní metody. Je tak šetrný k pokožce, bazénovým povrchům i životnímu prostředí. Díky ionizátoru omezíte také spotřebu bazénové chemie na minimum.

Ionizátor snadno napojíte na stávající bazénové technologie. Jeho každodenní použití zvládne úplně každý. Můžete jej také doplnit o zařízení, které bude automaticky kontrolovat pH vody, nebo o wi-fi modul, díky kterému budete moct ovládat celý systém přes mobilní aplikaci.

Dalším způsobem, jak udržovat bazénovou vodu čerstvou a čistou, jsou UV lampy. Tato technologie, která je šetrná k životnímu prostředí, je určena především pro bazény menších rozměrů. UV lampy, které se instalují do filtračního okruhu, vodu efektivně a bezpečně dezinfikují a ochrání bazén před tvorbou bakterií a řas.

Ultrafialové záření, které lampy vydávají, mikroorganismy nejen zlikviduje, ale zabrání také jejich dalšímu tvoření. Dezinfekce UV lampou navíc opět významně snižuje nutnost používat chemické přípravky.

Kam s bazénem

Zastřešení bazénu prodlouží koupací sezónu o několik měsíců, navíc funguje jako bezpečnostní prvek a chrání i vodu před znečištěním.

Pokud jde o umístění bazénu, i zde platí určitá pravidla. Logické je místo, které nezastiňují stromy, nevhodná je také blízkost rostlin a květin, z nichž hrozí opadávání listí, jehličí či květů i pylu. 

„Okolo bazénu byste měli mít volný prostor minimálně 1,5 m. Před stavbou si rozmyslete, kde bude umístěná písková filtrace, ta musí být aspoň 3,5 m od bazénu, kam umístíte tepelné čerpadlo nebo solární panely,“ radí Michal Dluhoš ze společnosti Mountfield.

Autor:
  • Nejčtenější

O výhled nelze souseda připravit. Proto přišel zákaz patrových domů

Pády ze schodů mohou být legrační v groteskních komediích i strašidelných hororech. Ve skutečném životě jsou uklouznutí...

Při opravách propadal beznaději. Po dvou letech se konečně krásně vyspí

Seriál S bratrem jsme už jako malí kluci chatařili. Tehdy jsme k tomu ale neměli vztah. Povinné víkendy s rodiči se nám...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tvrdá zkušenost je neodradila. Věří, že dům jim bude sloužit 50 let

Tomáš s Janou koupili parcelu, postavili si na ní montovaný domek a začali plánovat svůj vysněný nový domov. S první...

Dům postavil dědeček, vnuk jej šedesát let poté citlivě přestavěl

„Chtěl jsem jít ve stopách dědečka,“ řekl o své hlavní motivaci architekt Renaud Chevallier, když se pouštěl do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bungalov plný světla, který stírá rozdíly mezi bydlením a zahradou

Bydlet jako o krásné dovolené. To je motto architektury a bydlení od Atelieru Kunc Architects. A podle něj také...

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

  • Další z rubriky

V době karantény vás zachrání zahrada. Architekt radí, jak ji zvelebit

Premium Zahradní architekt Ferdinand Leffler člení zahradu na jednotlivé pokoje, jako je tomu v bytě. Každý kout prostoru se...

Z teras se stávají designové užitné zahrádky se zeleninou a bylinkami

Covid změnil spoustu věcí, a to nejen ve zdravotnictví. V bytech se především začaly objevovat malé domácí kanceláře,...

Dům kompletně opravili a pořídili si bazén. Ten však potřebuje obložit

Soutěž Petrovi rodiče si před osmi lety koupili na Znojemsku dům z 80. let, který celý opravili. Vloni na zahradě vykopali...

Komunitní zahrada není akce Zet. Zlepší sousedské vztahy, říká zahradní architekt

Premium Dobrý zahradní architekt nebývá jenom projektantem a zahradníkem, ale často také psychologem a životním koučem. Ať už...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Johnny Depp trpí poruchou erekce, proto mě penetroval lahví, tvrdí Heardová

Nově zveřejněné dokumenty ze soudního procesu mezi Johnnym Deppem a Amber Heardovou obsahují tvrzení, že slavný...

Čím víc odebere Čína ruského plynu, tím lépe pro Evropu, tvrdí analytici

Navýšený export ruského zemního plynu na území Číny může mít pro evropské země pozitivní dopady. Díky tomu se totiž...