Díky teplé vodě lze bazén používat klidně šest měsíců v roce. Jak toho dosáhnout? Na prvním místě je ohřev vody, na druhém pak zastřešení, které umožní zvednout průměrnou teplotu vody v bazénu až o 8 °C.
Pokud jde o ohřev, existuje několik možností. Třeba pomocí elektrického průtokového ohřívače nebo tepelných výměníků, jestliže je například v domě plynový kotel. Obě tyto možnosti však představují velmi drahou a pro každodenní použití nevýhodnou variantu.
Někteří majitelé využívají solární panely, zejména ti, kteří si je nechali instalovat pro ohřev teplé užitkové vody v domě. Solární ohřev využívá energii slunce, které u nás svítí průměrně 1 400 až 1 700 hodin v roce.
Uvádí se, že z jednoho metru čtverečního solárního panelu lze získat přibližně 1 100 kWh ročně, takže i z relativně malé plochy je k dispozici dost velký tepelný výkon. Jenže když bude chladné léto a málo slunce, také nejde o ideální řešení. Díky řídící jednotce a snímacímu čidlu si sice majitel může nastavit požadovanou teplotu vody v bazénu, ale pokud bude slunce „stávkovat“, má smůlu. Proto většina majitelů volí pro ohřev vody tepelné čerpadlo.
Spolehlivé a levné řešení
Nejefektivnější způsob, jak ohřát vodu v bazénu, je použít tepelné čerpadlo XHP vzduch/voda. Pracuje na stejném principu jako čerpadla určená pro vytápění domů, je však uzpůsobené tak, aby fungovalo při kladných teplotách, a to už od okolní teploty 7 °C, nejefektivněji pak od 15 °C.
Čerpadlo získává teplo z okolního vzduchu a efektivně je předává do vody v bazénu. Současně odvádí chlad z vody do okolí. Při svém provozu není přímo závislé na slunečním svitu, což z něj dělá spolehlivějšího pomocníka, než jsou solární panely.
Protože čerpadlo dokáže zvýšit teplotu vody o 10 až 12 °C oproti venkovní teplotě, lze zahájit koupací sezonu už na jaře a skončit až na podzim. Bude-li horké léto (stačí týden „pařáku“), nabízí i další výhodu: dokáže vodu ochladit na teplotu, kterou si určíte, abyste se mohli ve vodě opravdu osvěžit.
Náklady na provoz těchto čerpadel jsou minimální, protože fungování je založené na sekundárním využívání zdrojů energie, provoz lze označit jako velmi ekologický. Během něj nevznikají žádné škodlivé emise.
„Pokud jako zdroj vyhřívání vody v bazénu zvolíte tepelné čerpadlo, nemusíte se ani v budoucnosti obávat cen energií a váš bazén bude téměř ́pasivní ́. Ideální je samozřejmě spojit ohřev vody pomocí tepelného čerpadla se zastřešením bazénu,“ konstatuje Luděk Vyskočil, specialista na bazény.
Při výběru je potřeba jen zohlednit objem vody v bazénu. Podle něj jsou tepelná čerpadla dimenzována: například pro bazény 20 m³ stačí čerpadlo o výkonu 5 kW, u objemu 60 m³ už se doporučuje 12 kW.
Ukazatelem účinnosti tepelných čerpadel je výkonový koeficient, tedy poměr mezi získanou a vloženou energií. Ten musí být u kvalitního čerpadla roven minimálně 5. Příklad? Na pohon čerpadla vložíte například 1 kW, voda se ohřívá energií 5 kW. Pak se mluví o topném faktoru 5.
Jen pozor na to, že výkonnější čerpadla nelze jednoduše připojit do zásuvky, musí být zapojena do spínací skříňky bazénu. Do zapojení lze také vložit takzvaný tříventilový obtok, který řeší například vyřazení čerpadla z oběhu při filtrování vody, případně reguluje optimální průtok vody čerpadlem.
Soutěž Bazénové potěšeníMáte už bazén, ale chtěli byste si dopřát ještě větší komfort při jeho používání? Portál Bydleni.iDNES.cz ve spolupráci se společností Albixon připravil soutěž o bazénové doplňky. Stačí, když budete pečlivě sledovat články věnované této tematice na webu Bydlení iDNES.cz. Bližší informace o soutěži zde. Celkem ve čtyřech článcích se dozvíte řadu důležitých informací o bazénech a nových technologiích, které usnadňují pořízení i používání a péči o bazény, včetně ovládání pomocí wi-fi. Dne 25. dubna 2017 najdete u posledního dílu tři otázky, na které musíte správně odpovědět do 30. dubna do 12:00. Pokud odpovíte správně na všechny tři otázky, budete zařazeni do slosování a můžete vyhrát některou ze tří atraktivních cen. Hlavní výhrou v soutěži je automatická solnička Hidrolife s funkcí hlídání pH v hodnotě 42 350 Kč, druhou cenou automatický bazénový vysavač Dolphin E20 za 27 100 Kč. Třetí cenou je solární sprcha Big Happy v hodnotě 7 248 Kč. 1. cena - automatická solnička Hidrolife s funkcí hlídání pH 2. cena - bazénový vysavač Dolphin E20 3. cena - solární sprcha Big Happy |