Zatímco před lety bývala hlavním důvodem pořízení bazénu snaha se „ukázat“, postupně se přístup majitelů měnil. S narozením dětí zájem o vlastní bazén na zahradě výrazně stoupá, ale ukazují se i další důvody.
V průzkumu společnosti Albixon se objevily třeba tyto důvody:
- úspora času, nemusíme přejíždět na veřejné koupaliště
- jde o společenskou záležitost jako v případě grilování, navštěvuje nás mnohem více známých
- známe kvalitu vody, víme, v čem se koupeme
- můžeme jako rodina trávit spolu mnohem více času
Jenže radost z vlastního bazénu může pokazit nedostatek pitné vody a zákaz jejího používání.
Voda z cisterny někdy bývá jediným řešením
V loňském roce přibližně 60 obcí například zakázalo zalévání zahrad či napouštění bazénů z vodovodů, letos už přišla také první omezení. Pokud se totiž rozhodne v jednom místě napustit bazén více majitelů najednou, může výrazně poklesnout tlak vody ve veřejné síti i pro další odběratele.
Rada je tedy jednoduchá: napouštět bazén především v noci, a to tak, aby odběr vody při napouštění bazénu nepřekročil 500 litrů za hodinu a pět metrů krychlových za 24 hodin. Pro zjednodušení a rychlý přepočet: proud vody nesmí naplnit desetilitrové vědro rychleji než za tři minuty, v noci lze napouštět až osm litrů za minutu. Doporučuje se také napouštět bazén v době, kdy prší a okolní majitelé zahrad nemají potřebu zalévat.
Kde není dostatek vody z vodovodu (nebo vlastního zdroje), je možné si objednat cisternu s vodou. V Praze musíte počítat kolem dvou tisíc za cisternu s objemem 9 m3, jiné oblasti, třeba severní Morava, bývá výrazně levnější. Ceny se liší i podle dodavatelů.
Na velikosti záleží
Při rozhodování o pořízení bazénu je tedy třeba zvážit nejen jeho umístění, ale také velikost, a tedy objem potřebné vody. Kdo je nadšeným plavcem, může jít cestou menšího bazénu a protiproudu.
Aby bylo možné v bazénu plavat, musí být hloubka vody minimálně 1,2 m, ale pokud jde o šířku a délku, s protiproudem vám může postačit bazén i 2×3 m, i když tyto rozměry se pokládají za minimální. Kruhové bazény pro plavání vhodné nejsou.
Odborníci doporučují pořídit si zabudovaný protiproud už v rámci výstavby bazénu, protože se montuje do bazénové stěny. Skládá se z výkonného čerpadla, spojovacích armatur, uzavíracích ventilů, pneumatického tlačítka spínání protiproudu, přisávání vzduchu a elektropneumatického ovládání.
„Trysky se umisťují do čelní stěny bazénu, zpravidla na jeho kratší stranu, pokud možno naproti skimmeru a schůdkům tak, aby byl plavec při plavání vzdálený od stěny alespoň 1,5 metru,“ doporučuje Vojtěch Drda, produktový manažer společnosti Albixon.
Některá zařízení umožňují regulovat intenzitu proudu vody a přisávání vzduchu prostřednictvím trysek.
Pokud už bazén vlastníte, lze zvolit i variantu závěsnou, která je vhodná jak pro zapuštěné, tak také pro nadzemní bazény. Jako příslušenství k oběma typům protiproudů se dodávají také speciální nástavce, které slouží jako masážní prostředky.
Na trhu najdete i mobilní závěsná zařízení s tryskou, případně i s osvětlením. Tyto protiproudy se také umisťují na ochoz bazénu, mají však nižší výkon.
Zastřešení chrání vodu i děti
Když už bazén napustíte drahou vodou, vyplatí se ji chránit zastřešením, které také výrazně prodlouží plaveckou sezonu. Teplotní efekt zastřešení je opravdu výrazný, teplota vody se průměrně zvýší o 8 °C, může však až o 11 °C.
Hlavně na malou zahradu se vyplatí použít nízké zastřešení (výška může být jen 23 cm), aby se nenarušil její vzhled. Kromě udržení vhodné teploty chrání zastřešení bazén před znečištěním, například listím či pylem z okolí, ale také brání utonutí dětí po pádu do bazénu. Těchto tragédií bohužel stále přibývá.
Zastřešení také chrání vodu v bazénu, aby se nezačala po dešti a hlavně po bouřce kazit. V neposlední řadě funguje i jako bezpečnostní prvek. Proto by měl být bazén vždy vybavený alespoň bezpečnostní plachtou nebo lamelovým zakrytím hladiny.
Pokud jde o umístění bazénu, i zde platí určitá pravidla. Logické je místo, které nezastiňují stromy, nevhodná je také blízkost rostlin a květin, z nichž hrozí opadávání listí, jehličí či květů i pylu. „Okolo bazénu byste měli mít volný prostor minimálně 1,5 m. Před stavbou si rozmyslete, kde bude umístěná písková filtrace, ta musí být alespoň 3,5 m od bazénu, kam umístíte tepelné čerpadlo nebo solární panely,“ radí Michal Dluhoš ze společnosti Mountfield.