„Plasticita domů v této ulici s mnoha arkýři, balkony a věžičkami má málo obdob nejen v Praze, ale i v evropských velkoměstech,“ vysvětluje Petr Ryska na portálu Praha Neznámá.
V ulici Tolstého jsou nejzajímavější dva stejné domy č. 11 a 13, pravděpodobně od architekta Edvarda Paroubka, nebo od architekta Josefa Pospíšila či stavitele Vladimíra Holečka z roku 1908. Na fasádě jsou nápisy Washington a Chicago. Dům v sobě spojuje secesi a historismus.
V Kodaňské ulici si můžeme užít pohledu na secesní dekor rohového domu číslo 57 a protějšího novogotického s vchodem ze Slovinské ulice č. 23. Pěkný je také novobarokní dům č. 49 s dominantní nárožní kupolí a protější elegantní novogotická stavba číslo 47. Důležitým domem je nemovitost číslo 41, kde se potkalo neobaroko s gotickou střechou a průčelím s věží a novorenesančním štítem.
Skutečnou perlou Kodaňské ulice je čistě secesní dům číslo 11 od architekta Osvalda Polívky, který je spoluautorem Obecního domu. Činžák navrhl v roce 1904 pro Annu a Františka Lukešovy. V roce 1911 získala třípodlažní stavba s bohatou štukovou výzdobou patro navíc, které má již jednoduší dekoraci.
„Čistou secesi lze potkat v Bulharské ulici číslo 7 s dekorem v prvním patře a krásnými kovovým zábradlím na balkonech. O něco níž v nenápadném domě č. 3 se ukrýval Julius Fučík. Na vedlejším domě číslo 1 se pokocháme secesní markýzou a figurálním štukovým dekorem. Pěkná výzdoba nad vchodem je také ve Finské ulici číslo 8,“ popisuje ulici Petr Ryska.
Reprezentační domy architekta Osvalda Polívky nabídne i Ruská ulice. Jsou to dva sousední secesní domy ze stejné doby s bohatým štukovým ornamentem ovlivněným vlasteneckou českou vlnou s národními motivy. Na domě číslo 6 je nápis: Věrné naše milování a na čísle 8: Kde domov můj.
Zájemci si pražskou čtvrť Vršovice mohou prohlédnout při komentované vycházce s portálem Praha Neznámá ve středu 5. dubna od 17:30 a 19. dubna od 17:30.