Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

České lustry dokážou měnit barvu a tvar, rozzáří je i objetí lidí

  1:00
Česká skleněná svítidla patří ke světové špičce. A to nejen díky umění tuzemských sklářů, ale také moderním technologiím a interaktivnímu pojetí. To se ukázalo i letos na mezinárodním veletrhu Euroluce v Miláně, kde české značky patřily k nejvyhledávanějším.

Zapomeňte na to, že české produkty zná svět jen v podobě křišťálových ověskových lustrů. I Preciosa Lighting, která mimochodem vyrábí takové lustry i dnes (a dokonale), se v Miláně prezentovala především velkými interaktivními instalacemi. Ty dokázaly zapojit „do hry“ řadu návštěvníků.

Expozice Carousel of Light - řady opálových, jantarových a růžových koulí se rozzářily pokaždé, když se pod nimi někdo objal (prostor byl snímán kamerami).

„Lidé chtějí sdílet společnou energii a příjemné pocity. Pro denní shon se zapomínají bavit a tady jim tuto možnost dáváme,“ znělo vysvětlení zástupců Preciosy. 

Pod instalací s průměrem osm metrů a téměř  8 000 čirých, opálových, jantarových a růžových koulí, které byly umístěné na takřka 2 000 závěsech ve skupinách po čtyřech, se mohli lidé obejmout. Podle intenzity jejich objetí se rozsvítila celá instalace.

Expozice Preciosy Carousel of Light tak lákala návštěvníky všech věkových kategorií, barvy pleti i náboženského vyznání. I relativně chladní Japonci se tady dokázali uvolnit a hrát si jako malé děti.

Designéři určují trendy

Interaktivní podobu využil i Lasvit, který svůj stánek pojal jako „Teorii světla“. Jeho instalace představily čtyři klíčové aspekty formující světlo: přírodu, odraz, spektrum a vnímání samo o sobě. 

„Jsme milovníci světla. Po jedenácti letech práce se sklem a světlem jsme dospěli k naší vlastní teorii světla. Výsledky našich experimentů prezentujeme ve formě čtyř jedinečných světelných instalací,“ vysvětluje umělecký ředitel Lasvitu Maxim Velčovský.

Není jediným významným designérem, který pracuje pro české „lustraře“. Naopak, právě u tuzemských firem se potkávají nejlepší čeští návrháři (stačí zmínit jména jako Lucie Koldová, Rony Plesl, studio deFom nebo studio Dechem).

A ti zahraniční? Sami se hlásí o možnost navrhovat pro české značky. Třeba letos se u značky Brokis objevila novinka, svítidlo Awa od japonské návrhářky Fumie Shibaty. Její „míč vyrobený ze vzduchu“ má připomínat osvětlení z měkkého skla, které si po nafouknutí zachovalo svůj tvar.

„Fumie viděla na jedné výstavě v Asii svítidla od Brokisu, a tak společnost oslovila, neváhala přijet na Českomoravskou vrchovinu do Janštejna a požádat o možnost spolupráce s českou značkou,“ popisuje Iva Kopáčková z Brokisu.

Lasvit slaví i po monstrech

Maxim Velčovský je podepsaný pod projektem „Liana“.

Po loňském úspěchu, který přinesl Lasvitu prestižní cenu Milano Design Award za Kabaret monster, jak Lasvit pojmenoval svou výstavu v divadle Gerolamo, „miniverzi“ slavné La Scaly, představil přední český výrobce na Euroluce 2019 svou „Teorii světla“.

„Každá ze čtyř světelných instalací byla jiná, ale všechny prezentují krásu skla. Sklo je společným jmenovatelem všeho, co děláme, a letos jsme chtěli trochu zvednout oponu a ukázat lidem jeho krásy a proměny. Věřím, že Teorie světla osvítí návštěvníky tak, jak inspiruje nás už dvanáctý rok,“ vysvětluje Leon Jakimič, prezident a zakladatel společnosti Lasvit.

Nejvíce variabilní je instalace nazvaná Traces (v překladu stopy), kterou mohl proměňovat každý divák podle své nálady za pomoci speciálního ovladače. Traces vytvořila dvojice autorek, které chtěly najít způsob, jak zapsat emoce a pocity do skla.

„Traces mění svůj vzhled na základě interakce s diváky, kteří mohou pomocí světla zachytit své emoce ve skle,“ vysvětluje Katarína Kudějová Fulínová. Na okamžik se tak každý může stát spolutvůrcem skleněného světelného uměleckého díla. „Instalace je živoucí dílo, které díky komunikaci s okolím nikdy nevypadá stejně,“ dodává druhá z dvojice designérek Kateřina Handlová.

Traces mění svůj vzhled na základě interakce s diváky.

S odrazem světla zase pracovala designérka Mária Čulenová, autorka plastiky Aura. Inspiroval ji měsíc, který je asi nejznámějším příkladem odrazu světla ve vesmíru.

Maxim Velčovský vsadil na organické tvary, kovový „úplet“ obepíná sklo, takže výsledný dojem připomíná pralesní liány, odtud ostatně i název díla, Liana. Instalace je variabilní a lze ji „stříhat“ podle výšky a potřeb místnosti. Designérka Wanda Valihrachová se rozhodla pro jinou cestu, ze skla vytvořila netradiční graffiti.

České sklo bez obav

Pod značkou Sans Souci se skrývá ryze česká firma. S její produkcí se však setkáte zejména v zahraničí. Její název není odvozený od známého francouzského zámku, ale jde o překlad z francouzštiny, tedy „bez obav“. Zakladatel značky Martin Chab (v roce 2005) chtěl ukázat klientům i v daleké Austrálii, kde se sklem začínal, že se nemusí bát. Prostě mohou být bez obav.

Rebels od Ronyho Plesla připomíná velký strom „obsypaný“ drobnými lampami.

Jako novinku ukázala společnost, která využívá výhradně české skláře i designéry, svítidlo Rebels, jenž navrhl Rony Plesl.

Velký úspěch sklidila i další mladá česká značka, a to Bomma. Letos měla expozici dvakrát tak velkou jako při posledním veletrhu Euroluce.

Novinky, které letos Bomma přivezla, doplnily již „osvědčené“ unikáty, které její skláři dokážou vyrobit: jako téměř jediní na světě ručně foukají výrobky velké až devadesát centimetrů. Pracují s českým křišťálem, který obsahuje 24 procent olova, díky tomu je dokonale čirý a perfektně odráží světlo.

Stánek značky Bomma na veletrhu Euroluce

  • Nejčtenější

Sehnal pozemek v zahrádkářské kolonii v Praze. Stavba domu vyšla na milion

30. května 2024

Seriál Pozemek jsem hledal 10 let. Nejdříve v Třebíči, Praze, Brně a nakonec zase v Praze, kde jsem se...

U milované přehrady si postavili vysněný srub. Udělali jen jednu chybu

5. června 2024

Mário a Anna žijí se dvěma syny v Bánské Bystrici na úpatí Nízkých Tater v moderním atypickém domě....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Populární herec Karel Zima ze seriálu Slunečná bydlí v pražské vile

2. června 2024

Karel Zima bydlel řadu let v centru Prahy. Teď ale zakotvil v okrajové a o poznání klidnější...

Eldorado proslulo zlatem i vraždami. Podívejte se, co z města zbylo

3. června 2024

Města duchů jsou dnes symbolem západní části Spojených státu. Hornické tábory a městečka kopáčů...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Architektka Douděrová má tři děti. Pro rodinu přestavěla dům po babičce

6. června 2024

Architektka z pořadu Jak se staví sen Kamila Douděrová si sama jeden velký sen splnila. Přestavěla...

Střecha pražské Masaryčky je nádhernou loukou. Veřejnost ji uvidí z kavárny

6. června 2024

Budova pražské Masaryčky od studia Zaha Hadid Architects je rozdělená schodištěm na objekt A a B....

Architektka Douděrová má tři děti. Pro rodinu přestavěla dům po babičce

6. června 2024

Architektka z pořadu Jak se staví sen Kamila Douděrová si sama jeden velký sen splnila. Přestavěla...

U milované přehrady si postavili vysněný srub. Udělali jen jednu chybu

5. června 2024

Mário a Anna žijí se dvěma syny v Bánské Bystrici na úpatí Nízkých Tater v moderním atypickém domě....

Do malého bytu nesměla vstoupit bílá, zato nábytek na míru ano

5. června 2024

Byt o velikosti 38 metrů čtverečních je součástí developerského projektu v centru Brna. Majitelé si...

Vznikající nádor v těle signalizuje celá plejáda příznaků, říká neurochirurg

Premium Narodil se v USA, zkušenosti sbíral i ve světě, ale doma je v Praze. Specialista na operace mozku Jan Šroubek si nyní...

Hledal jsem manželku v Africe, sbalit ženskou tam zabere sekundu, říká dobrodruh

Premium Byl na šesti kontinentech, projel 135 států a během své cesty kolem světa ujel 230 tisíc kilometrů. Parťákem mu po...

Hejt není názor, říká Arichteva. Žena herce Blažka jí doporučila plastiku prsou

Herečka Veronika Arichteva (38) se stala terčem kritiky manželky herce Filipa Blažka (50). Jolana Blažková (44) se...

Hana Vagnerová: Nikdo v USA neříkal, že bych měla být vdaná a mít děti

Herečka Hana Vagnerová (41) žila střídavě v Česku a USA. Aktuálně má za sebou natáčení amerického filmu s hvězdou...

Čekat čtyřicet minut na latte? Fronty ve Starbucks deptají obsluhu i zákazníky

Kavárenský řetězec Starbucks se ve Spojených státech potýká s dosud nepoznaným problémem: příprava kávy trvá příliš...