Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Fascinující příběh šumperáku dokonale ilustruje život v socialismu

Typová stavba zaplavila v sedmdesátých letech minulého století československá města a vesnice. Za strohým označením „rodinný dům typu V“ se skrývá fascinující příběh, jenž dokonale ilustruje život v socializmu.
Balkon je po obou stranách ukončen typickými šikminami, často s kruhovými...

Balkon je po obou stranách ukončen typickými šikminami, často s kruhovými průzory. | foto: Profimedia.cz

Vysmívaný, zbožňovaný i nenáviděný. Za svou kariéru zažil dům šumperák mnohé, ale i po půl století je jeho otisk v architektuře stále patrný. Vždyť jich vznikly tisíce, a to nejen u nás, ale také v zahraničí. 

Proč měl jednopatrový rodinný dům s mírně svažitou střechou takový úspěch? Důvodů je několik. Zrodil se v 60. letech, kdy představoval závan moderního bydlení. Odkazoval na tehdy módní bruselský styl, jehož ikonou se stal československý pavilon na světové výstavě Expo 58 v Bruselu.

Šumperáky najdete především v menších městech.

Na šumperáku zaujala zejména bohatě prosklená čelní strana vystupujícího vrchního patra a dále dlouhý úzký balkon zakončený šikminami s typickými kruhovými průzory.

Autorem návrhu přitom nebyl vystudovaný architekt, nýbrž původní profesí zedník Josef Vaněk (†67). Jako člověk odkojený spíše kolečkem s maltou než rýsovacím prknem dobře věděl, jaké plány nezkušený stavebník potřebuje.

Běžní lidé si tehdy nemohli najmout architekta, aby jim navrhl vysněný dům. Všechny projektanty režim nahnal do podniků, kde navrhovali továrny, silnice a elektrárny. 

Neexistovaly stavební firmy, takže zájemci o nový dům byli odkázáni na stavbu svépomocí, při níž často tápali a stávali se kořistí nepoctivých melouchářů a kšeftařů s nedostatkovým stavebním materiálem. 

Šumperák

Martina Mertová a Tomáš Pospěch

Vaněk si tuhle obří díru na trhu uvědomoval a dostal nápad, že navrhne deset typových domů. V roce 1966 nakreslil první a hledal způsob, jak plány přetavit ve skutečnost. Počínal si při tom dost svérázně. Vydal se na stavební úřad v domovském Šumperku, kde oslovil manželský pár z nedalekého Rapotína, který přišel požádat o povolení ke stavbě domku.

Vaněk jejich projekt zkritizoval a na otázku, jestli má lepší řešení, vítězoslavně přitakal. Manželům se jeho návrh zalíbil a nadšený projektant jim osobně chodil na stavbu pomáhat, přičemž v plánech vychytával drobné mouchy.

Snažil se, aby byly co nejjednodušší, aby i laik pochopil, jak má stavět a jaký použít materiál. Ještě téhož roku vznikl v Rapotíně další dům podle jeho nákresu, ale stále bez většího zájmu okolí.

Až když se o rok později objevil třetí exemplář přímo v Šumperku určený pro tamního lékaře, strhla se doslova mánie. Vaněk své dílo označoval jako „rodinný dům typu V“, ale nikdo mu neřekl jinak než šumperák.

Takhle ne, soudruhu!

Autor návrhu sliboval, že hrubá stavba, na níž pracuje jeden zedník a dva pomocní dělníci, se dá provést za dva měsíce. Zároveň uváděl, že náklady na stavbu nepřesáhnou sto tisíc korun. Něco takového tu předtím nebylo.

Do roku 1971 vznikly asi dva tisíce šumperáků po celé zemi a dobové články je chválily za „vysokou kulturu bydlení“. A jak to vypadalo uvnitř? Dejme slovo samotnému projektantovi: „Hlavní vchod je v přízemí, kde je řešena hospodářská část, to jest garáž, která slouží současně jako domácí dílna, dále prádelna, kotelna se sušárnou, sklípek na ovoce a brambory, závětří, schodiště a krytá terasa. 

Samouk v akci

Josef Vaněk

Josef Vaněk měl pouze střední průmyslovou školu a do značné míry byl architekt-samouk. Přesto projektoval stavby celý život. Navrhoval rodinné domy a zemědělské objekty, pracoval na rekonstrukcích. Jeho dílem je i horská chata v Orlických horách nebo městská sauna v Šumperku. Po roce 1989 založil vlastní projekční kancelář a zůstal pracovně činný až do své smrti v roce 1999.

V závětří je zabudovaná vestavná skříň. V prvním patře je vlastní bytová jednotka, která se skládá z předsíně, WC, koupelny, kuchyňského koutu, spíže, jídelny, obývacího pokoje, ložnice, dětského pokoje a balkonu. V předsíni je rovněž zabudovaná vestavná skříň.“

Vaněk také prokázal značné obchodní nadání. Plány čile prodával, jeden za 842 korun, navíc rychle vypracoval další čtyři varianty s jiným vnitřním uspořádáním. Zájemců bylo tolik, že mu s množením papírů musela pomáhat celá rodina. Nakonec vytvořil třicetistránkovou propagační brožuru, kde byla i jeho adresa a telefonní číslo, aby jej zákazníci mohli snadno kontaktovat.

Jakmile se na počátku 70. let utáhly šrouby režimu, jeho „podnikání“ začalo vadit. Vaněk totiž plány vytvořil v době, kdy pracoval v okresním stavebním podniku. „Takhle ne, soudruhu!“ řekli mu nadřízení a zažalovali ho za nedovolené podnikání. 

Šumperák, dům milovaný i kritizovaný, přežil až do dnešní doby

V olomouckém kraji v obci Střítež nad Ludinou nechali majitelé porůst fasádu...

Paradoxem doby je fakt, že se šumperák ocitl na řadě pohlednic a plakátů jako zářný příklad socialistického pokroku. „Svou činností jsem chtěl vyplnit mezeru mezi potřebami stavebníků a produkcí státních projektových ústavů, které nevěnovaly výstavbě rodinných domků takovou pozornost. Nemohu za to, že můj domek získal takový ohlas,“ psal Vaněk ve své téměř dvousetstránkové obhajobě. 

Nakonec vyvázl bez trestu a nechal se zaměstnat v družstvu Kovostav, kde mohl plány legálně šířit dál. Prodal jich zhruba pět tisíc, ale počet postavených domů je až čtyřikrát vyšší. Dokumentace si totiž lidé přeprodávali mezi sebou.

Ukradené plány

Na Vaňka se ale řítila ještě jedna pohroma. Objevilo se podezření, že plány ukradl architektovi Vladimíru Kalivodovi. Ten skutečně už na začátku 60. let navrhl dům, který zvenčí vypadal stejně jako šumperák. Kalivoda dokonce zvažoval, že Vaňka zažaluje, ale nakonec od toho upustil. 

Vaněk se bránil, že sice znal Kalivodovy plány, ale zásadním způsobem je upravil. Kopie tak dosáhla mnohem většího věhlasu než originál.

Sláva šumperáků ale postupně pohasla. Už v 70. letech sílily hlasy, že původně městský dům narušuje ráz vesnic, o dekádu později se pro změnu stal symbolem normalizace. Jiní také poukazovali na nešikovné vnitřní uspořádání.

Vadily zejména obytné místnosti v patře a špatné napojení na zahradu. Poslední stavby vznikly kolem roku 1986.

Kromě Česka a Slovenska lze najít šumperáky také v dalších zemích. Několik jich stojí ve slezském Polsku, další na území bývalého východního Německa. Jeden je k vidění také v Lucembursku.

Autor:
  • Nejčtenější

Herečka z Ordinace bydlí u Budějovic. K manželovi přišla s hrnci a kočkou

Herečka Teresa Schel bydlí s manželem sochařem Petrem Schelem v malé obci nedaleko Českých Budějovic. Na klid na venkově si manželé rádi zvykli během pandemie koronaviru a dnes si svůj domov nemohou...

10. července 2024

V malebné obci u Příbrami si postavili roubenku. Srub z kulatiny zavrhli

Zuzana s Honzou žijí dlouhodobě v zahraničí, ale kdykoliv mají volno, jezdí si oddechnout do Honzovy rodné vesnice, ve které stále žije jeho tatínek. Nakonec si zde, mezi Příbramí a Pískem, postavili...

11. července 2024

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nádherně opravené hrady v Česku, které ještě nedávno byly ostudou okolí

Hrady a tvrze za svou záchranu vděčí často brigádníkům, dobrovolníkům a nadšencům, kteří ve svém volnu obnovují historické památky. Do života se podařilo vrátit například hrady Vízmburk, Grabštejn či...

14. července 2024

Mezonet v Českém Krumlově je stejně skvělý jako jeho majitel

Malíř, ilustrátor a grafik Jindra Čapek se po návratu z dlouhé emigrace usadil před více než dvaceti lety v Českém Krumlově. Mezonetový byt v renesanční památce je pro něj zároveň uměleckým ateliérem...

8. července 2024

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Z bazénu v domě vznikl útulný byt. Stačilo přidat velká okna

Kde nic není, ani čert nebere. Tak zní jedno staré přísloví. Když není prostor, kde by bylo možné vytvořit prostor k bydlení, je nutné najít řešení. Kdekoliv. Přesně tak přistoupili k problému mladé...

12. července 2024

Proměna bytu po rodičích dopadla skvěle, majitel ocenil i perský koberec

Matouš chtěl v bytě po rodičích nejdřív vyměnit kuchyň. Protože výborně zafungovala chemie s designéry z interiérového studia, začalo se nakonec rovnou kompletní rekonstrukcí a zařízením interiéru na...

15. července 2024

Na Hradě je ukrytý kostel Všech svatých. Po opravách je opět krásný

Gotická, renesančně upravená stavba kostela Všech svatých v areálu Pražského hradu přiléhá k východní stěně starého paláce a navazuje na Vladislavský sál. Po obnově se opět stala důstojným a krásným...

15. července 2024

Nádherně opravené hrady v Česku, které ještě nedávno byly ostudou okolí

Hrady a tvrze za svou záchranu vděčí často brigádníkům, dobrovolníkům a nadšencům, kteří ve svém volnu obnovují historické památky. Do života se podařilo vrátit například hrady Vízmburk, Grabštejn či...

14. července 2024

Mezonet, kde se autoři nebáli muralové zdi ani neonových barev

Byt v novostavbě rezidenčního objektu v nově vznikající pražské čtvrti Emila Kolbena nabízí na ploše 131 metrů čtverečních dispozici 4+kk. Především se však díky architektům nebojí barev ani muralové...

13. července 2024

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...