Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Fascinující příběh šumperáku dokonale ilustruje život v socialismu

Typová stavba zaplavila v sedmdesátých letech minulého století československá města a vesnice. Za strohým označením „rodinný dům typu V“ se skrývá fascinující příběh, jenž dokonale ilustruje život v socializmu.
Balkon je po obou stranách ukončen typickými šikminami, často s kruhovými...

Balkon je po obou stranách ukončen typickými šikminami, často s kruhovými průzory. | foto: Profimedia.cz

Vysmívaný, zbožňovaný i nenáviděný. Za svou kariéru zažil dům šumperák mnohé, ale i po půl století je jeho otisk v architektuře stále patrný. Vždyť jich vznikly tisíce, a to nejen u nás, ale také v zahraničí. 

Proč měl jednopatrový rodinný dům s mírně svažitou střechou takový úspěch? Důvodů je několik. Zrodil se v 60. letech, kdy představoval závan moderního bydlení. Odkazoval na tehdy módní bruselský styl, jehož ikonou se stal československý pavilon na světové výstavě Expo 58 v Bruselu.

Šumperáky najdete především v menších městech.

Na šumperáku zaujala zejména bohatě prosklená čelní strana vystupujícího vrchního patra a dále dlouhý úzký balkon zakončený šikminami s typickými kruhovými průzory.

Autorem návrhu přitom nebyl vystudovaný architekt, nýbrž původní profesí zedník Josef Vaněk (†67). Jako člověk odkojený spíše kolečkem s maltou než rýsovacím prknem dobře věděl, jaké plány nezkušený stavebník potřebuje.

Běžní lidé si tehdy nemohli najmout architekta, aby jim navrhl vysněný dům. Všechny projektanty režim nahnal do podniků, kde navrhovali továrny, silnice a elektrárny. 

Neexistovaly stavební firmy, takže zájemci o nový dům byli odkázáni na stavbu svépomocí, při níž často tápali a stávali se kořistí nepoctivých melouchářů a kšeftařů s nedostatkovým stavebním materiálem. 

Šumperák

Martina Mertová a Tomáš Pospěch

Vaněk si tuhle obří díru na trhu uvědomoval a dostal nápad, že navrhne deset typových domů. V roce 1966 nakreslil první a hledal způsob, jak plány přetavit ve skutečnost. Počínal si při tom dost svérázně. Vydal se na stavební úřad v domovském Šumperku, kde oslovil manželský pár z nedalekého Rapotína, který přišel požádat o povolení ke stavbě domku.

Vaněk jejich projekt zkritizoval a na otázku, jestli má lepší řešení, vítězoslavně přitakal. Manželům se jeho návrh zalíbil a nadšený projektant jim osobně chodil na stavbu pomáhat, přičemž v plánech vychytával drobné mouchy.

Snažil se, aby byly co nejjednodušší, aby i laik pochopil, jak má stavět a jaký použít materiál. Ještě téhož roku vznikl v Rapotíně další dům podle jeho nákresu, ale stále bez většího zájmu okolí.

Až když se o rok později objevil třetí exemplář přímo v Šumperku určený pro tamního lékaře, strhla se doslova mánie. Vaněk své dílo označoval jako „rodinný dům typu V“, ale nikdo mu neřekl jinak než šumperák.

Takhle ne, soudruhu!

Autor návrhu sliboval, že hrubá stavba, na níž pracuje jeden zedník a dva pomocní dělníci, se dá provést za dva měsíce. Zároveň uváděl, že náklady na stavbu nepřesáhnou sto tisíc korun. Něco takového tu předtím nebylo.

Do roku 1971 vznikly asi dva tisíce šumperáků po celé zemi a dobové články je chválily za „vysokou kulturu bydlení“. A jak to vypadalo uvnitř? Dejme slovo samotnému projektantovi: „Hlavní vchod je v přízemí, kde je řešena hospodářská část, to jest garáž, která slouží současně jako domácí dílna, dále prádelna, kotelna se sušárnou, sklípek na ovoce a brambory, závětří, schodiště a krytá terasa. 

Samouk v akci

Josef Vaněk

Josef Vaněk měl pouze střední průmyslovou školu a do značné míry byl architekt-samouk. Přesto projektoval stavby celý život. Navrhoval rodinné domy a zemědělské objekty, pracoval na rekonstrukcích. Jeho dílem je i horská chata v Orlických horách nebo městská sauna v Šumperku. Po roce 1989 založil vlastní projekční kancelář a zůstal pracovně činný až do své smrti v roce 1999.

V závětří je zabudovaná vestavná skříň. V prvním patře je vlastní bytová jednotka, která se skládá z předsíně, WC, koupelny, kuchyňského koutu, spíže, jídelny, obývacího pokoje, ložnice, dětského pokoje a balkonu. V předsíni je rovněž zabudovaná vestavná skříň.“

Vaněk také prokázal značné obchodní nadání. Plány čile prodával, jeden za 842 korun, navíc rychle vypracoval další čtyři varianty s jiným vnitřním uspořádáním. Zájemců bylo tolik, že mu s množením papírů musela pomáhat celá rodina. Nakonec vytvořil třicetistránkovou propagační brožuru, kde byla i jeho adresa a telefonní číslo, aby jej zákazníci mohli snadno kontaktovat.

Jakmile se na počátku 70. let utáhly šrouby režimu, jeho „podnikání“ začalo vadit. Vaněk totiž plány vytvořil v době, kdy pracoval v okresním stavebním podniku. „Takhle ne, soudruhu!“ řekli mu nadřízení a zažalovali ho za nedovolené podnikání. 

Šumperák, dům milovaný i kritizovaný, přežil až do dnešní doby

V olomouckém kraji v obci Střítež nad Ludinou nechali majitelé porůst fasádu...

Paradoxem doby je fakt, že se šumperák ocitl na řadě pohlednic a plakátů jako zářný příklad socialistického pokroku. „Svou činností jsem chtěl vyplnit mezeru mezi potřebami stavebníků a produkcí státních projektových ústavů, které nevěnovaly výstavbě rodinných domků takovou pozornost. Nemohu za to, že můj domek získal takový ohlas,“ psal Vaněk ve své téměř dvousetstránkové obhajobě. 

Nakonec vyvázl bez trestu a nechal se zaměstnat v družstvu Kovostav, kde mohl plány legálně šířit dál. Prodal jich zhruba pět tisíc, ale počet postavených domů je až čtyřikrát vyšší. Dokumentace si totiž lidé přeprodávali mezi sebou.

Ukradené plány

Na Vaňka se ale řítila ještě jedna pohroma. Objevilo se podezření, že plány ukradl architektovi Vladimíru Kalivodovi. Ten skutečně už na začátku 60. let navrhl dům, který zvenčí vypadal stejně jako šumperák. Kalivoda dokonce zvažoval, že Vaňka zažaluje, ale nakonec od toho upustil. 

Vaněk se bránil, že sice znal Kalivodovy plány, ale zásadním způsobem je upravil. Kopie tak dosáhla mnohem většího věhlasu než originál.

Sláva šumperáků ale postupně pohasla. Už v 70. letech sílily hlasy, že původně městský dům narušuje ráz vesnic, o dekádu později se pro změnu stal symbolem normalizace. Jiní také poukazovali na nešikovné vnitřní uspořádání.

Vadily zejména obytné místnosti v patře a špatné napojení na zahradu. Poslední stavby vznikly kolem roku 1986.

Kromě Česka a Slovenska lze najít šumperáky také v dalších zemích. Několik jich stojí ve slezském Polsku, další na území bývalého východního Německa. Jeden je k vidění také v Lucembursku.

Autor:
  • Nejčtenější

Prosklenou novostavbu ve svahu si vyžádala babička. A vnuk ji poslechl

Babička žila léta ve vile s nádherným výhledem do údolí Karlštejnska. Aby o něj nepřišla, takticky koupila pozemek pod tím svým. Když se na něm vnuk chystal postavit bydlení pro rodinu, přála si...

26. července 2024

Sousedův syn hází kameny na naše auto. Nemá z toho rozum, říkají rodiče

Premium

Sousedův pětiletý syn nám ničí auto. Jeho rodiče tvrdí, že je malý, nemá z toho rozum, že mu říkají, ať kameny nehází, ale on si „hraje“ dál. Omluvili se, donesli lahev a dárkový koš. Dárky jsme ale...

26. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavný tanečník Jiří Bubeníček žije s rodinou v Drážďanech. Chystá překvapení

Byt v bohémské čtvrti Neustadt německých Drážďan obývá se svou manželkou Nadinou a dětmi přední český choreograf a tanečník Jiří Bubeníček. Byt měl být původně staromládeneckým útočištěm, ale nakonec...

24. července 2024

Mramor z koupelny skončil v pizzerii, rodina má konečně nadčasový byt

I byty stárnou. Zejména pokud jde o materiály. To platí i o strašnickém bytě z 90. let minulého století, který získala mladá rodina. Rozhodli se pro kompletní renovaci, aby byt lépe vyhovoval jejich...

23. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlavní nádraží v Praze se může opět pochlubit secesním skvostem

Secese u nás zanechala úžasné památky. Mezi nejznámější patří budova na pražském Hlavním nádraží, od roku 1976 i největší secesní nemovitá památka u nás. Stavba od architekta Josefa Fanty je...

24. července 2024

Ze dvou sklářských ateliérů vznikl hodně netradiční rodinný dům

Náhody nejsou, řekli si noví majitelé domu, kde dříve byly ateliéry akademického sochaře Jiřího Harcuby, skláře, výtvarníka a významného českého medailéra a také akademického sochaře Aleše Grima....

27. července 2024

Sousedův syn hází kameny na naše auto. Nemá z toho rozum, říkají rodiče

Premium

Sousedův pětiletý syn nám ničí auto. Jeho rodiče tvrdí, že je malý, nemá z toho rozum, že mu říkají, ať kameny nehází, ale on si „hraje“ dál. Omluvili se, donesli lahev a dárkový koš. Dárky jsme ale...

26. července 2024

Prosklenou novostavbu ve svahu si vyžádala babička. A vnuk ji poslechl

Babička žila léta ve vile s nádherným výhledem do údolí Karlštejnska. Aby o něj nepřišla, takticky koupila pozemek pod tím svým. Když se na něm vnuk chystal postavit bydlení pro rodinu, přála si...

26. července 2024

Dřevo na fasádě i uvnitř. Přírodní materiál je opět symbolem luxusu

Většina domů ve světové metropoli kinematografie je postavena ze dřeva, zejména kvůli historii, ale také s ohledem na stavební předpisy. Dřevěné konstrukce jsou navíc často preferovány pro svou...

25. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....