Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Stavbou roku 2021 se může pochlubit i Praha. Spokojeni jsou i památkáři

Jeden z deseti titulů prestižní přehlídky Stavba roku 2021 získal i pražský dům Hybernská 1. Ocenění se mu dostalo za citlivé pojetí rekonstrukce při respektování všech památkových hodnot.
Nová přístavba orientována do prostoru náměstí do sebe integrovala všechny...

Nová přístavba orientována do prostoru náměstí do sebe integrovala všechny páteřní instalace a vertikální komunikace tak, aby se minimalizoval zásah do původní památkově chráněné části. | foto: Archiv Ateliéru Radana Hubičky

Porota ocenila také zcela výjimečné řešení exteriéru i interiéru, včetně mimořádného přístupu ke stavebně technickému řešení a provedení detailů. 

Přístavba je hmotově odsazena od historického objektu, je s ním propojena pouze pomocí prosklených lávek.

Rekonstrukce budovy Hybernská 1 byla koncipována tak, aby nenarušila urbanistickou ani historickou hodnotu daného místa. Prioritou bylo zastavit postupné chátrání neoklasicistního objektu v srdci Prahy. 

Záměr také počítal se zachováním důležitého pěšího průchodu mezi ulicemi Hybernská a V Celnici. Byla obnovena fasáda, přičemž došlo k navrácení její barevnosti, původního členění a rytmu oken i obnově detailů. Veškeré dochované historické prvky interiéru byly umělecky restaurovány. Nové detaily jsou převážně z kamene, skla a kovu.

„Nejvíce jsme hrdí na to, že se nám společně s architektem a orgány památkové péče podařilo zachovat památkové hodnoty dochovaného objektu a zároveň vložit novou architektonickou vrstvu prezentovanou odtrženou moderní přístavbou ze skla a duralu. Všem, kteří na přípravě a realizaci tohoto projektu, děkujeme za skvělou spolupráci,“ řekl ředitel projektu Michal Kořínek.

Autorem projektu je Architektonický atelier Radana Hubičky, dodavatelem společnost Syner. „Ocenění této rekonstrukce titulem Stavba roku 2021 vnímá náš ateliér nejenom jako ocenění své práce, ale také ocenění investora projektu a v neposlední řadě ocenění práce generálního dodavatele,“ dodává Radan Hubička, architekt stavby.  

O stavbě Hybernská 1

Stavba Office Hybernská 1 je svým jižním průčelím orientována podél Hybernské ulice a severním průčelím s přístavbou do prostoru náměstíčka, které navazuje na náměstí Republiky a ulici V Celnici. Oba prostory propojuje původní průchod umístěný v ose objektu. Původně barokní objekt, jenž je kulturní památkou, náleží ke klášteru Hybernů. Počátkem 18. století byl přestavěný v klasicistním stylu na třípodlažní dvoutraktový objekt se sedlovou střechou.

Pohled na stavbu po rekonstrukci z Hybernské ulice. Stavba nabízí k pronájmu celkem 1220 metrů čtverečních kanceláří a obchodů.

V rámci rekonstrukce byly obnoveny památkově chráněné části historické budovy. Vnější vzhled historického objektu ponechal Radan Hubička až na parterovou část, kde dosavadní nepravidelné výkladce nahradil novými úzkými a vysokými výkladci v přesné fasádní osovosti okenních otvorů. Tak docílil jejich pohledové gradace od uliční nivelety až po hlavní římsu.

Nová přístavba orientována do prostoru náměstí do sebe integrovala všechny páteřní instalace a vertikální komunikace tak, aby se minimalizoval zásah do původní památkově chráněné části. 

Přístavba je hmotově odsazena od historického objektu, je s ním propojena pouze pomocí prosklených lávek, které míří vždy do míst původních okenních otvorů. Přístavbu pojali architekti jako kontrast vůči původnímu objektu jak tvarem, tak svým konstrukčním a materiálovým řešením, ovšem při zachování dominance historické budovy.

Přístavba je s historickým objektem propojena pouze pomocí prosklených lávek, které míří vždy do míst původních okenních otvorů.

Fasádám nové přístavby dominují velkoformátové plochy z čirého skla, obklady z broušeného duralu a přiznané železobetonové schodiště se špicovanou vřetenovou stěnou.

„Velmi si vážíme titulu Stavba roku 2021, na tento projekt jsme opravdu hrdí. Od koupi nemovitosti v roce 2016 se nám podařilo projednat, vyprojektovat a zrealizovat opravdu výjimečný projekt, a to jak po stránce architektonické, technické, tak i po stránce řemeslného zpracování,“ uvedl filantrop Milan Fiľo, který je současně i majitelem objektu a stavbu financoval. V nedávné minulosti stál také za komplexní obnovou Břevnovského kláštera a podporuje provoz divadla Hybernia.

AARH Studio

Architektonický ateliér Radana Hubičky (AARH) se zaměřuje na všechny oblasti architektonického a urbanistického navrhování, a to ve všech projekčních stupních, od studie až po prováděcí projekt včetně autorských dozorů. Nejznámější je v oblasti navrhování obytných budov a privátních rezidencí. V této oblasti má největší řadu realizací. Průlomem byl rok 2005, kdy AARH vyhrál vyzvanou soutěž na výstavbu areálu City Epoque na Pankráci.

Za své dílo obdržel mnoho ocenění, včetně nominace na evropskou cenu Mies van der Rohe (2007). Ateliér AARH založil Radan Hubička v roce 1995, od té doby soustavně rozšiřuje svůj tým architektů a profesních odborníků.

Původní podoba - pohled z náměstíčka, které navazuje na náměstí Republiky a ulici V Celnici včetně průchodu do Hybernské ulice.

Stavba roku

Hlavním organizátorem soutěže Stavba roku je Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství. Ta je zároveň i jejím vypisovatelem, společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě a Svazem podnikatelů ve stavebnictví v ČR. Udělení a představení titulů Stavba roku je každoročně nejvýznamnější událostí roku ve stavitelství i architektuře, a zároveň je připomenutím významu inženýrských, dopravních a průmyslových staveb.

Autor:
  • Nejčtenější

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

17. června 2024

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den...

Snili o srubu s krbem. Když ho postavili, museli udělat bolestné rozhodnutí

12. června 2024

Pavel s manželkou dlouho snili o srubu s krbem. Nakonec si ho postavili v jižních Čechách a těšili...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Mezonet pro IT specialistu má unikátní dominantu, vinotéku pro 420 lahví

13. června 2024

Původní podkrovní byt vznikl přibližně před deseti lety v základním standardu. Novou podobu teď...

Místo sardinkovým návštěvám v paneláku dali přednost kouzelnému srubu

18. června 2024

Myšlenka na druhý domov v Krušných horách vznikla vlastně tak trochu z nutnosti. Tomáš s manželkou...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Módní návrhářka má s manželem hotel. Začínali od nuly ve zchátralém domě

16. června 2024

Módní návrhářka Martina Pipková Loudová vybudovala s manželem Tomášem Pipkem v Kutné Hoře hotel a...

Zůstaly jen nosné zdi. Tříčlenná rodina má za 1,5 milionu příjemné bydlení

19. června 2024

Byt v pražských Vršovicích velký 63 metrů prošel kompletní rekonstrukcí. Z původní dispozice...

Skvělý surfař byl jen samouk, přesto navrhl skvělé domy. Podívejte se

19. června 2024

V Los Angeles mají majitelé a spolumajitelé nemovitostí možnost si navrhnout i postavit rodinný dům...

Domy za Prahou, do kterých se můžete ihned nastěhovat. Podívejte se

18. června 2024

Sen o rodinném domě za Prahou si můžete ihned splnit. Na prodej jsou nemovitosti s krásnou...

Místo sardinkovým návštěvám v paneláku dali přednost kouzelnému srubu

18. června 2024

Myšlenka na druhý domov v Krušných horách vznikla vlastně tak trochu z nutnosti. Tomáš s manželkou...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...