Nová přístavba orientována do prostoru náměstí do sebe integrovala všechny...

Nová přístavba orientována do prostoru náměstí do sebe integrovala všechny páteřní instalace a vertikální komunikace tak, aby se minimalizoval zásah do původní památkově chráněné části. | foto: Archiv Ateliéru Radana Hubičky

Stavbou roku 2021 se může pochlubit i Praha. Spokojeni jsou i památkáři

  • 1
Jeden z deseti titulů prestižní přehlídky Stavba roku 2021 získal i pražský dům Hybernská 1. Ocenění se mu dostalo za citlivé pojetí rekonstrukce při respektování všech památkových hodnot.

Porota ocenila také zcela výjimečné řešení exteriéru i interiéru, včetně mimořádného přístupu ke stavebně technickému řešení a provedení detailů. 

Přístavba je hmotově odsazena od historického objektu, je s ním propojena pouze pomocí prosklených lávek.

Rekonstrukce budovy Hybernská 1 byla koncipována tak, aby nenarušila urbanistickou ani historickou hodnotu daného místa. Prioritou bylo zastavit postupné chátrání neoklasicistního objektu v srdci Prahy. 

Záměr také počítal se zachováním důležitého pěšího průchodu mezi ulicemi Hybernská a V Celnici. Byla obnovena fasáda, přičemž došlo k navrácení její barevnosti, původního členění a rytmu oken i obnově detailů. Veškeré dochované historické prvky interiéru byly umělecky restaurovány. Nové detaily jsou převážně z kamene, skla a kovu.

„Nejvíce jsme hrdí na to, že se nám společně s architektem a orgány památkové péče podařilo zachovat památkové hodnoty dochovaného objektu a zároveň vložit novou architektonickou vrstvu prezentovanou odtrženou moderní přístavbou ze skla a duralu. Všem, kteří na přípravě a realizaci tohoto projektu, děkujeme za skvělou spolupráci,“ řekl ředitel projektu Michal Kořínek.

Autorem projektu je Architektonický atelier Radana Hubičky, dodavatelem společnost Syner. „Ocenění této rekonstrukce titulem Stavba roku 2021 vnímá náš ateliér nejenom jako ocenění své práce, ale také ocenění investora projektu a v neposlední řadě ocenění práce generálního dodavatele,“ dodává Radan Hubička, architekt stavby.  

O stavbě Hybernská 1

Stavba Office Hybernská 1 je svým jižním průčelím orientována podél Hybernské ulice a severním průčelím s přístavbou do prostoru náměstíčka, které navazuje na náměstí Republiky a ulici V Celnici. Oba prostory propojuje původní průchod umístěný v ose objektu. Původně barokní objekt, jenž je kulturní památkou, náleží ke klášteru Hybernů. Počátkem 18. století byl přestavěný v klasicistním stylu na třípodlažní dvoutraktový objekt se sedlovou střechou.

Pohled na stavbu po rekonstrukci z Hybernské ulice. Stavba nabízí k pronájmu celkem 1220 metrů čtverečních kanceláří a obchodů.

V rámci rekonstrukce byly obnoveny památkově chráněné části historické budovy. Vnější vzhled historického objektu ponechal Radan Hubička až na parterovou část, kde dosavadní nepravidelné výkladce nahradil novými úzkými a vysokými výkladci v přesné fasádní osovosti okenních otvorů. Tak docílil jejich pohledové gradace od uliční nivelety až po hlavní římsu.

Nová přístavba orientována do prostoru náměstí do sebe integrovala všechny páteřní instalace a vertikální komunikace tak, aby se minimalizoval zásah do původní památkově chráněné části. 

Přístavba je hmotově odsazena od historického objektu, je s ním propojena pouze pomocí prosklených lávek, které míří vždy do míst původních okenních otvorů. Přístavbu pojali architekti jako kontrast vůči původnímu objektu jak tvarem, tak svým konstrukčním a materiálovým řešením, ovšem při zachování dominance historické budovy.

Přístavba je s historickým objektem propojena pouze pomocí prosklených lávek, které míří vždy do míst původních okenních otvorů.

Fasádám nové přístavby dominují velkoformátové plochy z čirého skla, obklady z broušeného duralu a přiznané železobetonové schodiště se špicovanou vřetenovou stěnou.

„Velmi si vážíme titulu Stavba roku 2021, na tento projekt jsme opravdu hrdí. Od koupi nemovitosti v roce 2016 se nám podařilo projednat, vyprojektovat a zrealizovat opravdu výjimečný projekt, a to jak po stránce architektonické, technické, tak i po stránce řemeslného zpracování,“ uvedl filantrop Milan Fiľo, který je současně i majitelem objektu a stavbu financoval. V nedávné minulosti stál také za komplexní obnovou Břevnovského kláštera a podporuje provoz divadla Hybernia.

AARH Studio

Architektonický ateliér Radana Hubičky (AARH) se zaměřuje na všechny oblasti architektonického a urbanistického navrhování, a to ve všech projekčních stupních, od studie až po prováděcí projekt včetně autorských dozorů. Nejznámější je v oblasti navrhování obytných budov a privátních rezidencí. V této oblasti má největší řadu realizací. Průlomem byl rok 2005, kdy AARH vyhrál vyzvanou soutěž na výstavbu areálu City Epoque na Pankráci.

Za své dílo obdržel mnoho ocenění, včetně nominace na evropskou cenu Mies van der Rohe (2007). Ateliér AARH založil Radan Hubička v roce 1995, od té doby soustavně rozšiřuje svůj tým architektů a profesních odborníků.

Původní podoba - pohled z náměstíčka, které navazuje na náměstí Republiky a ulici V Celnici včetně průchodu do Hybernské ulice.

Stavba roku

Hlavním organizátorem soutěže Stavba roku je Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství. Ta je zároveň i jejím vypisovatelem, společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě a Svazem podnikatelů ve stavebnictví v ČR. Udělení a představení titulů Stavba roku je každoročně nejvýznamnější událostí roku ve stavitelství i architektuře, a zároveň je připomenutím významu inženýrských, dopravních a průmyslových staveb.