Odbornou porotu na stavbě za 219 milionů korun zaujalo mimo jiné akcentování kontrastu dvou rozdílných světů, který se v ambiciózní architektuře odráží.
Ostře řezaný černý krystal ukrývá příjemný teplý interiér, kterému dominuje pětadvacetimetrový bazén obklopený dlažbou v barvě slonové kosti a obklady z modřínového dřeva. Za projektem stojí studio dkarchitekti, tedy architekti David Kudla, Filip Malý a Monika Dorňáková.
Při návrhu se autoři nechali inspirovat zvlněnými křivkami Českého středohoří, kterými se návštěvníci mohou kochat při výhledu z tobogánové věže nebo venkovního ochlazovacího bazénku. Budova má tvar zkoseného hranolu, který reflektuje sklon terénu a využívá přirozeně utvořené nerovnosti k bezbariérovému napojení vchodů pro obě podlaží objektu.
„Do výsledného řešení se promítl také kontrast vnitřního a vnějšího prostředí, kdy venku prochází lidé zabalení kvůli zimě a větru v kabátech a čepicích, zatímco za tenkou skleněnou stěnou se v teple pohybují plavci jen v nejnutnějším oblečení. Napětí těchto protikladů se nám projevilo zvlněním skleněné fasády, která tvoří hranici těchto dvou světů, podobně jako napětí v tektonických deskách utvořilo křivky Českého středohoří,“ popisuje David Kudla.
Oceníte použití přírodních materiálů
Interiéru dominují teplé přírodní odstíny. Obklad stěn tvoří modřínové dřevo a podlahu pokrývá keramická dlažba v odstínu slonové kosti. V místech většího provozního zatížení nebo tam, kde je povrch vystavený stříkající vodě, autoři použili černou vysokotlakou laminátovou desku.
Interiér doplňuje pohledový beton s „obtištěnou“ OSB deskou, která pomáhá zakrýt nedokonalosti při vytváření pohledové monolitické konstrukce. Příjemné relaxační prostředí ve wellness části vytváří dřevěný obklad zvlněný v organických křivkách.
Porota ocenila citlivou a elegantní architekturu stavby i vlastní realizaci z hlediska funkčního uspořádání, materiálového řešení i kvality provedení, včetně detailů.
„Hmota je šikmo seříznutá na jižní straně, kterou se plně otevírá směrem do parkové plochy. Z exteriéru je budova obložena zavěšenými hliníkovými deskami v černé barvě. Architektonické řešení prostorné bazénové haly a wellness umožňuje optické propojení exteriéru a interiéru prostřednictvím prosklené fasády směrem na jih,“ uvedl v odůvodnění ocenění architekt Jan Vrana, předseda poroty soutěže.
Plavecká hala nabízí řadu atrakcí
Nová plavecká hala v Lounech se za velkého zájmu veřejnosti otevřela minulý rok v září, avšak kvůli protiepidemickým opatřením si ji návštěvníci užili zatím jen několik měsíců. Uzavření stálo provozovatele měsíčně statisíce, musely být vypuštěny všechny bazény, aby se ušetřily náklady na ohřev vody.
Součástí areálu je pětadvacetimetrový bazén se šesti drahami, divoká řeka, venkovní vířivka, brouzdaliště pro nejmenší děti se skluzavkou a dětský bazén v oddělené části.
Návštěvníci také mohou vystoupat do věže ve výšce šestnáct metrů s výhledem na křivky Českého středohoří a sjet dolů osmdesát metrů dlouhým toboganem. V areálu je iwellness centrum se saunovým světem, malá posilovna nebo vnitřní bar.
Soutěž Stavba roku 2021Soutěž organizuje Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, letos se konal již 29. ročník. Do velkého finále postoupilo 33 staveb, z nichž odborná porota vybrala pět vítězných stavebních děl, která se mohou pyšnit titulem Stavba roku 2021 Dalších 15 finalistů získalo nominaci na titul Stavba roku 2021. Během galavečera bylo uděleno také několik speciálních cen, například Cena předsedy Senátu Parlamentu České republiky nebo Cena Svazu podnikatelů ve stavebnictví v České republice za stavebně podnikatelský záměr. |