Pátek 29. května 2020, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. května 2020 Maxmilián, Maxim

Nejlepší stavby se koncentrují v Praze, podívejte se na některé z nich

  1:00aktualizováno  1:00
Do užšího výběru na Českou cenu za architekturu nominovala mezinárodní porota čtyřiatřicet děl ze 186 přihlášených. Nejvíce nominovaných staveb je v Praze, a to dvanáct, dalších pět ze Středočeského kraje. Ostatní jsou „roztroušené“ po celé republice.

Multifunkční a experimentální soubor Centrum současného umění DOX, Petr Hájek architekti | foto: Benedikt Markel

Do soutěže, kterou vyhlašuje Česká komora architektů, byly přihlášeny stavby z veřejných i soukromých zdrojů, ty z celkového počtu tvořily skoro tři čtvrtiny. Mezi nominované se však dostaly projekty z veřejných a soukromých investic ve vyrovnaném počtu, vždy po 17 stavbách.

Rodinná kaple, OTA atelier

Rodinná kaple, OTA atelier

Čtyři realizace vzešly z architektonické soutěže s potvrzením regulérnosti od České komory architektů. Jde o Smuteční obřadní síň ve Valašském Meziříčí od kanceláře archislužba.cz, Sportovní halu v Kuřimi  od studia Cuboid architekti, rekonstrukci hospody se sálem v Máslovicích od Atelieru BOD Architekti a revitalizaci Masarykova náměstí v městské památkové zóně města Stříbro, jejímž autorem je studio M&P Architekti – Krajinářská architektura.

Úspěšné ateliéry opět bodují

Mezi autory nominovaných staveb jsou jak etablované ateliéry, tak i veřejnosti méně známí tvůrci. Atelier Ondřeje Tučka zaujal porotu v letošním ročníku hned dvěma přihlášenými stavbami. Jednou je rekonstrukce Pavilonu A, funkcionalistické stavby z roku 1931 v Lounech, a druhou zdánlivě odlišná stavba, startovací rampa pro bikros, cyklistický sport provozovaný na speciální dráze v Praze 8.

Uspěli také tři finalisté z předchozích ročníků. Atelier ADR se letos dostal mezi nominované se stavbou budovy pivovaru Hostivar H2 autorů Petra Koláře a Aleše Lapky. Budova s fasádou obloženou dřevem stojí v Praze Hostivaři. Studio ADR bylo předloni ve finále s Javornickou palírnou, rekonstruovanou a dostavěnou hospodářskou usedlostí z 19. století, loni získalo nominaci za Pivovar Trautenberk v Malé Úpě a Boudu Černá Voda v Horní Malé Úpě.

Fotogalerie

Mezi nominovanými díly je také realizace ateliéru Chybík+Krištof Architects & Urban designers (finalista ČCA 2017), a to Městský dům v Brně. Studio získalo jen před pár dny ocenění Design Vanguard 2019, určené pro nejlepší mladé architekty od prestižního amerického měsíčníku Architectural Record. Úspěch u poroty slaví také vítěz prvního ročníku ČCA, ateliér Petra Stolína, tentokrát s realizací mateřské školy v Nové Rudě.

Zástupce má i letos ateliér Stempel & Tesař architekti (Dům se šikmou střechou 2 postavený ve Struhařově u Prahy). Architekti si poradili se sklonem pozemku 1,5 metru, tedy polovinou výšky jednoho podlaží. O stejný rozdíl se rozhodli posunout vzájemně i jednotlivé podlahy, v příčném řezu má dům nakonec šest výškových úrovní, přesto zvenčí vypadá jako jednopatrový s podkrovím.

Loni měli Stempel & Tesař architekti ve finále dva zástupce, přestavbu řadového domu ze 70. let v Praze na Hanspaulce a rekonstrukci a přestavbu mlýna na Slapech na bydlení.

Další nominované stavby

Sportovní hala Kuřim, Cuboid architekti

Sportovní hala Kuřim, Cuboid architekti

Stejně jako v předchozích ročnících byla většina letos nominovaných děl dokončena v loňském roce (26). Jejich typologie je různorodá. Silné zastoupení mají, jak bývá zvykem, projekty pro bydlení, ať už soukromé, určené pro rekreaci nebo hromadné, kterých je mezi nominacemi devět.

V letošním roce vzrostl počet přihlášených realizací veřejných prostranství, projevilo se to také u nominovaných děl. Porotu zaujaly tři, náves ve Velké Polomi od Ateliéru 38, revitalizace Masarykova náměstí ve Stříbře od Markéty a Petra Veličkových a Manifesto Market, dočasné využití prázdného místa v Praze na Florenci, které vytvořily Lucie Červená, Nikola Karabcová a Elvira Islas.

Tématem české architektury jsou v poslední době také školská a vzdělávací zařízení, do nominací postoupily tři: přístavba školní družiny Plzeň-Újezd (projectstudio8), už zmíněná mateřská škola v Nové Rudě od Petra Stolína či přístavba ZŠ Praha 9 – Klánovice (Vyšehrad atelier).

Stejný je počet sportovních staveb: uspěla Sportovní hala Kuřim (Cuboid architekti), Národní sportovní centrum v Prostějově (atelier-r) a startovací rampa BMX (Ondřej Tuček).

Zajímavé je dvojnásobné zastoupení smuteční obřadní síně (Smuteční obřadní síň ve Valašském Meziříčí od kanceláře archislužba.cz a Smuteční síň v Broumově od studia d3D), což je typ stavby, který nechyběl v nominaci ani loni.

 Petr Stolín a Alena Mičeková, mateřská škola Nová Ruda

Mateřská škola Nová Ruda, Petr Stolín

Předmětem zájmu se stávají také projekty s komunitním přesahem. Mezi nominovanými díly jsou tři takto zaměřené.

Porotu dále zaujal například multifunkční a experimentální soubor Centrum současného umění DOX (Petr Hájek architekti), Lávka přes Dřetovický potok  (Aoc architekti), Altán Provozně ekonomické fakulty ČZU v Praze  (IO Studio), Rodinná kaple (OTA atelier) či Hasičská zbrojnice Krásná Studánka (Vojtech Šrut – architekt).

Mezinárodní odborná porota

Práci českých architektů hodnotí prestižní sedmičlenná mezinárodní porota. Předsedá jí Imke Woelková, v Berlíně působící architektka a teoretička architektury.

Mezi porotce patří také Teresa Borsuková, britská architektka s bohatou praxí, mimo jiné také oceněná magazínem Architects’ Journal jako Britská architektka roku 2015 za úsilí o zlepšení rovnosti žen a mužů v praxi.

Multifunkční a experimentální soubor Centrum současného umění DOX, Petr Hájek...

Multifunkční a experimentální soubor Centrum současného umění DOX, Petr Hájek architekti

Dalším členem mezinárodní odborné poroty je v letošním ročníku švýcarský multidisciplinární teoretik Michael Jakob. Zabývá se krajinou, estetikou a designem a současně i literární komparatistikou a redakční a žurnalistickou prací.

V porotě má stejně jako vloni zástupce Izrael, a to v osobě architekta Etana Kimmela, který má na kontě pestrou škálu oceňovaných realizací. V porotě je také Iván Nagy, přední maďarský praktikující architekt, ale také akademik. Letošní porota bude mít zástupce rovněž z Francie. Architekt Julien Rousseau studoval a působil ve Velké Británii a i dnes pracuje na projektech na mezinárodní úrovni.

Sousední Slovensko bude reprezentovat i v českém prostředí velmi dobře známý architekt Michal Sulo. Za realizaci Komunitního centra Máj získala jeho kancelář SLLA Architects ocenění Finalista v České ceně za architekturu 2017.

Vítěz České ceny za architekturu bude slavnostně vyhlášený 14. listopadu.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Vyhrává ten, kdo má chatu v přírodě. Podívejte se, které jsou na prodej

Zájem o chaty a chalupy neustává. O rekreační nemovitosti je velký zájem a na realitním trhu se dlouho neohřejí....

Chtěli bydlet ve staré stodole, nakonec museli postavit její repliku

Moderní, nebo přestavěný venkovský dům? Je to půl na půl. Ondřej žije s rodinou v replice hospodářského stavení z roku...

Viktor a Eva Sodomovi jsou padesát let spolu. A stále bydlí v Roztokách

Touha utéci z velkoměsta do přírody byla silnější, a tak si před více než čtyřiceti lety manželé Viktor (74) a Eva (69)...

Majitel domu se neštítil ničeho. Chtěl nás za každou cenu vystěhovat

Prožila jsem si perný rok. Bojím se, že přijdu o byt. S majitelem domu jsem totiž ve válečném stavu. Splašky v bytě,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prosluněný půdní byt si prosadila manželka, architekt vše doladil

„Více světla,“ tak znělo přání jedné brněnské rodiny při projektování půdní vestavby. Výsledný efekt větších a...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

  • Další z rubriky

Pes, husa i slon. Neuvěřitelné budovy přitahují návštěvníky jako magnet

Vydejte se s námi za neuvěřitelnými domy z celého světa, které se značně liší od normálu. Stavby v podobě zvířat slouží...

Žít spíš vedle sebe než spolu. Sourozenci si postavili zvláštní chatu

Premium Instruktorka jógy a její bratr zubař si postavili na rodinném pozemku dvojchatu. Dům nedaleko mexického jezera ...

Místo starých skladů získali moderní hotel, který je tvarem připomíná

Staré doky, sila, továrny. To vše jsou místa, která lákají developery i architekty k proměně. Platí to i o hotelu...

Dovolená v Chorvatsku může nabídnout i designový zážitek z plastu

Na dovolenou u moře, zejména v Chorvatsku, se těší spousta Čechů. Na své si zde po otevření hranic přijdou nejen...

Najdete na iDNES.cz