Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 12. srpna 2022 Klára

Nejlepší stavby se koncentrují v Praze, podívejte se na některé z nich

  1:00
Do užšího výběru na Českou cenu za architekturu nominovala mezinárodní porota čtyřiatřicet děl ze 186 přihlášených. Nejvíce nominovaných staveb je v Praze, a to dvanáct, dalších pět ze Středočeského kraje. Ostatní jsou „roztroušené“ po celé republice.

Multifunkční a experimentální soubor Centrum současného umění DOX, Petr Hájek architekti | foto: Benedikt Markel

Do soutěže, kterou vyhlašuje Česká komora architektů, byly přihlášeny stavby z veřejných i soukromých zdrojů, ty z celkového počtu tvořily skoro tři čtvrtiny. Mezi nominované se však dostaly projekty z veřejných a soukromých investic ve vyrovnaném počtu, vždy po 17 stavbách.

Rodinná kaple, OTA atelier

Čtyři realizace vzešly z architektonické soutěže s potvrzením regulérnosti od České komory architektů. Jde o Smuteční obřadní síň ve Valašském Meziříčí od kanceláře archislužba.cz, Sportovní halu v Kuřimi  od studia Cuboid architekti, rekonstrukci hospody se sálem v Máslovicích od Atelieru BOD Architekti a revitalizaci Masarykova náměstí v městské památkové zóně města Stříbro, jejímž autorem je studio M&P Architekti – Krajinářská architektura.

Úspěšné ateliéry opět bodují

Mezi autory nominovaných staveb jsou jak etablované ateliéry, tak i veřejnosti méně známí tvůrci. Atelier Ondřeje Tučka zaujal porotu v letošním ročníku hned dvěma přihlášenými stavbami. Jednou je rekonstrukce Pavilonu A, funkcionalistické stavby z roku 1931 v Lounech, a druhou zdánlivě odlišná stavba, startovací rampa pro bikros, cyklistický sport provozovaný na speciální dráze v Praze 8.

Uspěli také tři finalisté z předchozích ročníků. Atelier ADR se letos dostal mezi nominované se stavbou budovy pivovaru Hostivar H2 autorů Petra Koláře a Aleše Lapky. Budova s fasádou obloženou dřevem stojí v Praze Hostivaři. Studio ADR bylo předloni ve finále s Javornickou palírnou, rekonstruovanou a dostavěnou hospodářskou usedlostí z 19. století, loni získalo nominaci za Pivovar Trautenberk v Malé Úpě a Boudu Černá Voda v Horní Malé Úpě.

Mezi nominovanými díly je také realizace ateliéru Chybík+Krištof Architects & Urban designers (finalista ČCA 2017), a to Městský dům v Brně. Studio získalo jen před pár dny ocenění Design Vanguard 2019, určené pro nejlepší mladé architekty od prestižního amerického měsíčníku Architectural Record. Úspěch u poroty slaví také vítěz prvního ročníku ČCA, ateliér Petra Stolína, tentokrát s realizací mateřské školy v Nové Rudě.

Zástupce má i letos ateliér Stempel & Tesař architekti (Dům se šikmou střechou 2 postavený ve Struhařově u Prahy). Architekti si poradili se sklonem pozemku 1,5 metru, tedy polovinou výšky jednoho podlaží. O stejný rozdíl se rozhodli posunout vzájemně i jednotlivé podlahy, v příčném řezu má dům nakonec šest výškových úrovní, přesto zvenčí vypadá jako jednopatrový s podkrovím.

Loni měli Stempel & Tesař architekti ve finále dva zástupce, přestavbu řadového domu ze 70. let v Praze na Hanspaulce a rekonstrukci a přestavbu mlýna na Slapech na bydlení.

Další nominované stavby

Sportovní hala Kuřim, Cuboid architekti

Stejně jako v předchozích ročnících byla většina letos nominovaných děl dokončena v loňském roce (26). Jejich typologie je různorodá. Silné zastoupení mají, jak bývá zvykem, projekty pro bydlení, ať už soukromé, určené pro rekreaci nebo hromadné, kterých je mezi nominacemi devět.

V letošním roce vzrostl počet přihlášených realizací veřejných prostranství, projevilo se to také u nominovaných děl. Porotu zaujaly tři, náves ve Velké Polomi od Ateliéru 38, revitalizace Masarykova náměstí ve Stříbře od Markéty a Petra Veličkových a Manifesto Market, dočasné využití prázdného místa v Praze na Florenci, které vytvořily Lucie Červená, Nikola Karabcová a Elvira Islas.

Tématem české architektury jsou v poslední době také školská a vzdělávací zařízení, do nominací postoupily tři: přístavba školní družiny Plzeň-Újezd (projectstudio8), už zmíněná mateřská škola v Nové Rudě od Petra Stolína či přístavba ZŠ Praha 9 – Klánovice (Vyšehrad atelier).

Stejný je počet sportovních staveb: uspěla Sportovní hala Kuřim (Cuboid architekti), Národní sportovní centrum v Prostějově (atelier-r) a startovací rampa BMX (Ondřej Tuček).

Zajímavé je dvojnásobné zastoupení smuteční obřadní síně (Smuteční obřadní síň ve Valašském Meziříčí od kanceláře archislužba.cz a Smuteční síň v Broumově od studia d3D), což je typ stavby, který nechyběl v nominaci ani loni.

Mateřská škola Nová Ruda, Petr Stolín

Předmětem zájmu se stávají také projekty s komunitním přesahem. Mezi nominovanými díly jsou tři takto zaměřené.

Porotu dále zaujal například multifunkční a experimentální soubor Centrum současného umění DOX (Petr Hájek architekti), Lávka přes Dřetovický potok  (Aoc architekti), Altán Provozně ekonomické fakulty ČZU v Praze  (IO Studio), Rodinná kaple (OTA atelier) či Hasičská zbrojnice Krásná Studánka (Vojtech Šrut – architekt).

Mezinárodní odborná porota

Práci českých architektů hodnotí prestižní sedmičlenná mezinárodní porota. Předsedá jí Imke Woelková, v Berlíně působící architektka a teoretička architektury.

Mezi porotce patří také Teresa Borsuková, britská architektka s bohatou praxí, mimo jiné také oceněná magazínem Architects’ Journal jako Britská architektka roku 2015 za úsilí o zlepšení rovnosti žen a mužů v praxi.

Multifunkční a experimentální soubor Centrum současného umění DOX, Petr Hájek architekti

Dalším členem mezinárodní odborné poroty je v letošním ročníku švýcarský multidisciplinární teoretik Michael Jakob. Zabývá se krajinou, estetikou a designem a současně i literární komparatistikou a redakční a žurnalistickou prací.

V porotě má stejně jako vloni zástupce Izrael, a to v osobě architekta Etana Kimmela, který má na kontě pestrou škálu oceňovaných realizací. V porotě je také Iván Nagy, přední maďarský praktikující architekt, ale také akademik. Letošní porota bude mít zástupce rovněž z Francie. Architekt Julien Rousseau studoval a působil ve Velké Británii a i dnes pracuje na projektech na mezinárodní úrovni.

Sousední Slovensko bude reprezentovat i v českém prostředí velmi dobře známý architekt Michal Sulo. Za realizaci Komunitního centra Máj získala jeho kancelář SLLA Architects ocenění Finalista v České ceně za architekturu 2017.

Vítěz České ceny za architekturu bude slavnostně vyhlášený 14. listopadu.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

O výhled nelze souseda připravit. Proto přišel zákaz patrových domů

Pády ze schodů mohou být legrační v groteskních komediích i strašidelných hororech. Ve skutečném životě jsou uklouznutí...

Při opravách propadal beznaději. Po dvou letech se konečně krásně vyspí

Seriál S bratrem jsme už jako malí kluci chatařili. Tehdy jsme k tomu ale neměli vztah. Povinné víkendy s rodiči se nám...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uklízení milují. Je to pro nás relax, říkají mladí herci. Ukázali, jak bydlí

Premium Když se Kateřina Marie Fialová a Kryštof Krhovják během zkoušení inscenace Petr Pan dali dohromady, začali shánět...

Z chaty se stal soběstačný dům, který rodinu zachránil před pandemií

Nejnovějším projektem Studia Schicketanz pod vedením Mary Ann Schicketanz je udržitelný dům s výhledy na Tichý oceán....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sousedovy včely nás napadají, jde o život. Jed je zdravý, směje se nám

Premium Soused podniká ve včelaření. Má čtyřicet včelstev, z toho dvacet u našeho plotu. Jsme alergici, bodnutí ohrožuje naše...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

Bungalov plný světla, který stírá rozdíly mezi bydlením a zahradou

Bydlet jako o krásné dovolené. To je motto architektury a bydlení od Atelieru Kunc Architects. A podle něj také...

Opravy vzdala, dům zbořila a postavila nový. Bylo to nejlepší rozhodnutí

Mladá výtvarnice si na kopci za městem přestavěla stoletý dům na svébytnou moderní vilku s keramickým ateliérem. O...

Bydlí v garsonce na vysněné adrese. Svůj domov má ukrytý ve stěnách

Mladá žena z Ekvádoru se musela rozhodnout. Buď bude bydlet ve větším v horší čtvrti, nebo si koupí garsonku v...

Krutý osud synagog, které ničila nenávist, už skončil. Podívejte se

Synagoga je slovo řeckého původu, které znamená shromáždění. Slouží jako centrum náboženského života židovské obce,...

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Partner mě opakovaně vmanipuloval do trojky, vzpomíná hvězda Americké krásy

Mena Suvari (43) promluvila o sexuálním zneužívání, které zažila se svým expartnerem. Hvězda filmu Americká krása,...

Ropa už proudí, ale jen na Slovensko a do Maďarska. Česko problém dál řeší

Dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba do České republiky obnoveny nebudou, oznámil ve středu slovenský přepravce...