Středa 19. května 2021, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 19. května 2021 Ivo

Nejlepší stavby se koncentrují v Praze, podívejte se na některé z nich

  1:00
Do užšího výběru na Českou cenu za architekturu nominovala mezinárodní porota čtyřiatřicet děl ze 186 přihlášených. Nejvíce nominovaných staveb je v Praze, a to dvanáct, dalších pět ze Středočeského kraje. Ostatní jsou „roztroušené“ po celé republice.

Multifunkční a experimentální soubor Centrum současného umění DOX, Petr Hájek architekti | foto: Benedikt Markel

Do soutěže, kterou vyhlašuje Česká komora architektů, byly přihlášeny stavby z veřejných i soukromých zdrojů, ty z celkového počtu tvořily skoro tři čtvrtiny. Mezi nominované se však dostaly projekty z veřejných a soukromých investic ve vyrovnaném počtu, vždy po 17 stavbách.

Rodinná kaple, OTA atelier

Rodinná kaple, OTA atelier

Čtyři realizace vzešly z architektonické soutěže s potvrzením regulérnosti od České komory architektů. Jde o Smuteční obřadní síň ve Valašském Meziříčí od kanceláře archislužba.cz, Sportovní halu v Kuřimi  od studia Cuboid architekti, rekonstrukci hospody se sálem v Máslovicích od Atelieru BOD Architekti a revitalizaci Masarykova náměstí v městské památkové zóně města Stříbro, jejímž autorem je studio M&P Architekti – Krajinářská architektura.

Úspěšné ateliéry opět bodují

Mezi autory nominovaných staveb jsou jak etablované ateliéry, tak i veřejnosti méně známí tvůrci. Atelier Ondřeje Tučka zaujal porotu v letošním ročníku hned dvěma přihlášenými stavbami. Jednou je rekonstrukce Pavilonu A, funkcionalistické stavby z roku 1931 v Lounech, a druhou zdánlivě odlišná stavba, startovací rampa pro bikros, cyklistický sport provozovaný na speciální dráze v Praze 8.

Uspěli také tři finalisté z předchozích ročníků. Atelier ADR se letos dostal mezi nominované se stavbou budovy pivovaru Hostivar H2 autorů Petra Koláře a Aleše Lapky. Budova s fasádou obloženou dřevem stojí v Praze Hostivaři. Studio ADR bylo předloni ve finále s Javornickou palírnou, rekonstruovanou a dostavěnou hospodářskou usedlostí z 19. století, loni získalo nominaci za Pivovar Trautenberk v Malé Úpě a Boudu Černá Voda v Horní Malé Úpě.

Fotogalerie

Mezi nominovanými díly je také realizace ateliéru Chybík+Krištof Architects & Urban designers (finalista ČCA 2017), a to Městský dům v Brně. Studio získalo jen před pár dny ocenění Design Vanguard 2019, určené pro nejlepší mladé architekty od prestižního amerického měsíčníku Architectural Record. Úspěch u poroty slaví také vítěz prvního ročníku ČCA, ateliér Petra Stolína, tentokrát s realizací mateřské školy v Nové Rudě.

Zástupce má i letos ateliér Stempel & Tesař architekti (Dům se šikmou střechou 2 postavený ve Struhařově u Prahy). Architekti si poradili se sklonem pozemku 1,5 metru, tedy polovinou výšky jednoho podlaží. O stejný rozdíl se rozhodli posunout vzájemně i jednotlivé podlahy, v příčném řezu má dům nakonec šest výškových úrovní, přesto zvenčí vypadá jako jednopatrový s podkrovím.

Loni měli Stempel & Tesař architekti ve finále dva zástupce, přestavbu řadového domu ze 70. let v Praze na Hanspaulce a rekonstrukci a přestavbu mlýna na Slapech na bydlení.

Další nominované stavby

Sportovní hala Kuřim, Cuboid architekti

Sportovní hala Kuřim, Cuboid architekti

Stejně jako v předchozích ročnících byla většina letos nominovaných děl dokončena v loňském roce (26). Jejich typologie je různorodá. Silné zastoupení mají, jak bývá zvykem, projekty pro bydlení, ať už soukromé, určené pro rekreaci nebo hromadné, kterých je mezi nominacemi devět.

V letošním roce vzrostl počet přihlášených realizací veřejných prostranství, projevilo se to také u nominovaných děl. Porotu zaujaly tři, náves ve Velké Polomi od Ateliéru 38, revitalizace Masarykova náměstí ve Stříbře od Markéty a Petra Veličkových a Manifesto Market, dočasné využití prázdného místa v Praze na Florenci, které vytvořily Lucie Červená, Nikola Karabcová a Elvira Islas.

Tématem české architektury jsou v poslední době také školská a vzdělávací zařízení, do nominací postoupily tři: přístavba školní družiny Plzeň-Újezd (projectstudio8), už zmíněná mateřská škola v Nové Rudě od Petra Stolína či přístavba ZŠ Praha 9 – Klánovice (Vyšehrad atelier).

Stejný je počet sportovních staveb: uspěla Sportovní hala Kuřim (Cuboid architekti), Národní sportovní centrum v Prostějově (atelier-r) a startovací rampa BMX (Ondřej Tuček).

Zajímavé je dvojnásobné zastoupení smuteční obřadní síně (Smuteční obřadní síň ve Valašském Meziříčí od kanceláře archislužba.cz a Smuteční síň v Broumově od studia d3D), což je typ stavby, který nechyběl v nominaci ani loni.

 Petr Stolín a Alena Mičeková, mateřská škola Nová Ruda

Mateřská škola Nová Ruda, Petr Stolín

Předmětem zájmu se stávají také projekty s komunitním přesahem. Mezi nominovanými díly jsou tři takto zaměřené.

Porotu dále zaujal například multifunkční a experimentální soubor Centrum současného umění DOX (Petr Hájek architekti), Lávka přes Dřetovický potok  (Aoc architekti), Altán Provozně ekonomické fakulty ČZU v Praze  (IO Studio), Rodinná kaple (OTA atelier) či Hasičská zbrojnice Krásná Studánka (Vojtech Šrut – architekt).

Mezinárodní odborná porota

Práci českých architektů hodnotí prestižní sedmičlenná mezinárodní porota. Předsedá jí Imke Woelková, v Berlíně působící architektka a teoretička architektury.

Mezi porotce patří také Teresa Borsuková, britská architektka s bohatou praxí, mimo jiné také oceněná magazínem Architects’ Journal jako Britská architektka roku 2015 za úsilí o zlepšení rovnosti žen a mužů v praxi.

Multifunkční a experimentální soubor Centrum současného umění DOX, Petr Hájek...

Multifunkční a experimentální soubor Centrum současného umění DOX, Petr Hájek architekti

Dalším členem mezinárodní odborné poroty je v letošním ročníku švýcarský multidisciplinární teoretik Michael Jakob. Zabývá se krajinou, estetikou a designem a současně i literární komparatistikou a redakční a žurnalistickou prací.

V porotě má stejně jako vloni zástupce Izrael, a to v osobě architekta Etana Kimmela, který má na kontě pestrou škálu oceňovaných realizací. V porotě je také Iván Nagy, přední maďarský praktikující architekt, ale také akademik. Letošní porota bude mít zástupce rovněž z Francie. Architekt Julien Rousseau studoval a působil ve Velké Británii a i dnes pracuje na projektech na mezinárodní úrovni.

Sousední Slovensko bude reprezentovat i v českém prostředí velmi dobře známý architekt Michal Sulo. Za realizaci Komunitního centra Máj získala jeho kancelář SLLA Architects ocenění Finalista v České ceně za architekturu 2017.

Vítěz České ceny za architekturu bude slavnostně vyhlášený 14. listopadu.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Zdeněk Podhůrský bydlí v Kopanině. Dům opravoval svépomocí deset let

Na okraji Prahy, v těsné blízkosti ruzyňského letiště, je městská část Přední Kopanina, kde už skoro třicet let bydlí...

Soused si chce cestu na zastávku krátit přes náš pozemek, chce branku v plotu

Premium Soused si chce ve svém plotu, který stojí na hranici s naším pozemkem, vybudovat branku. Chodil by přes náš pozemek a...

Vysněný srub si postavili v přírodním parku za Prahou. Přálo jim štěstí

Majka pochází z Velkopopovicka, Ivan je sice Pražák, ale v dětství žil na břehu Sázavy. Není tedy náhodou, že pozemek...

Ze starých domů dokážou vykouzlit nové, nebojí se ani radikálních změn

Návrhy interiérů, projekty rodinných domů i studie větších urbanistických celků a obytných souborů, to vše stojí za...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Interiéru domu vládne sukatý dub a šedá stěrka. Majitelé jsou nadšeni

Velkorysý otevřený prostor s výhledem na malebnou krajinu Vysočiny je dotažený do sebemenšího detailu. Mladá rodina...

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Bydlení v loftu ve staré továrně vyřešily dva skleněné boxy s ložnicemi

Velkoryse řešený byt ve sto let starém domě se nachází uprostřed kanadské čtvrti Old Montreal, je navržen pro mladou...

Sen o rodinném domu za Prahou si splnili na zahradě s košatým ořešákem

Čtyřčlenná rodina se rozhodla stavět na zahradě ve Zvoli. Manželé si zvolili moderní ekologickou dřevostavbu, kterou...

Kongresové centrum už spolykalo miliardy. Zdobí ho 200 uměleckých děl

Palác kultury vznikl jako výkladní skříň komunismu, která ohromí svět luxusními materiály, moderními technologiemi,...

Zvířecí mazlíčci mají krematorium v bunkru za zrcadlem. Stojí v Drnově

Areál protivzdušné obrany Drnov byl vybudován pro ochranu Prahy. Oblast je nyní navštěvována širokou veřejností, neboť...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Princ Harry: Žil jsem jako v zoo. Podívejte, co to udělalo s mou matkou

Na streamovací službě Apple TV+ bude mít brzy premiéru dokument týkající se psychického zdraví, vytvořený princem...

Gelemová se po sedmi letech rozešla se Slováčkem. Touží po rodině

Malířka Lucie Gelemová (38) a hudebník Felix Slováček (77) se rozešli. Žili spolu sedm let, přestože se muzikant...

Cestovky přestřelily při smlouvání pobytů, teď ruší zájezdy i lety

Premium Cestovatelský boom se zatím nekoná. Kanceláře špatně odhadly touhu Čechů vyrazit s ustupující pandemií na zahraniční...

Soused si chce cestu na zastávku krátit přes náš pozemek, chce branku v plotu

Premium Soused si chce ve svém plotu, který stojí na hranici s naším pozemkem, vybudovat branku. Chodil by přes náš pozemek a...