Čtvrtek 1. října 2020, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 1. října 2020 Igor

Hory, doly, Jáchymov. Kromě zdraví tu najdete i skvělou architekturu

Stříbro, čertův kámen, léčivá radonová voda, více než stoletá tradice lázeňství, ale také okolní horská a hornická krajina nedávno zapsaná na seznam UNESCO. Kromě toho v Jáchymově ovšem najdete i spoustu zajímavé architektury.

V roce 1520 byla hornická obec povýšena na svobodné horní město s plnou samosprávou a hospodářskými výhodami. Dnešní Jáchymov se brzy stal druhým největším městem českého království.

Šlikovský tolar

Šlikovský tolar

Stříbrná horečka začala už pár let předtím a trvala několik roků potom. Městu se díky nerostnému bohatství dařilo. V roce 1533 žilo v Jáchymově 18 tisíc obyvatel. Porovnání s dneškem? V současné době je to sotva šestina.

Pokud budete pátrat po kořenech měny Spojených států amerických, najdete je tady v koutu západních Čech. Takzvaný šlikovský tolar (pojmenovaný podle majitele panství hraběte Šlika) razili totiž ve zdejší mincovně už před 500 lety. Název dolar vznikl z německého výrazu pro první zlatníkové mince „talery“ (v češtině tolary).

Stříbro jednoho dne však „došlo“ a horníci naráželi jen na nikl či kobalt. Noční můrou byl pro ně tmavý kámen, jemuž neřekli jinak než černé či smolné blejno, čertův kámen. Do historie vstoupil ovšem jako smolinec.

Nakonec se dočkal slávy: ukázalo se, že obsahuje uran, který se nejdřív přidával do barev na sklo. Tím to nekončilo, o jeho vlastnostech, možném zdroji energie, ale i potenciálu ničivé síly se časem dozvěděl celý svět.

Z čítanky architektury

Pokud to vezmete od shora z historického památkově chráněného centra na kopci až do dolní lázeňské části města, tak budete nejdřív míjet patricijské domy nebo městské muzeum, na nichž se dochovaly prvky renesanční architektury.

Na cestě potkáte i zástupce pozdního funkcionalismu, několikapatrové sanatorium Běhounek. Je vsazené do svahu a vzniklo podle návrhu architekta Antonína Tenzera, žáka významného prvorepublikového architekta Pavla Janáka.

Komplex lázeňských domů Astoria

Stavět se začalo v březnu 1974 a sanatorium bylo hotové za neuvěřitelných 19 měsíců. Celková cena se tehdy vyšplhala na 228 milionů korun. Nejmladší sanatorium dostalo jméno Curie a bylo dokončené počátkem devadesátých let.

Čím víc se přiblížíte lázním, na pastelově barevných fasádách domů bude přibývat zdobných secesních prvků. K rekonstrukcím lázeňských budov se naštěstí přistupovalo s pietou a respektem k originálu.

Nejstarší léčebná budova se jmenuje Agricola. Neoklasicistní stavbě z roku 1911 s prvky vídeňské secese se celých sto let ovšem říkalo jen Lázeňská budova. Lázeňské centrum nově nese jméno lékaře, který ve městě působil v polovině 16. století. Díky vzdělání a znalostem kromě medicíny „mluvil“ i do hornictví a hutnictví, vynalezl kupříkladu vodotěsný stroj.

Takto vypadala dobová místnost pro lázeňské procedury.

Takto vypadala dobová místnost pro lázeňské procedury.

Osově řešená dvoukřídlá budova s atriem (navržená architektem Eduardem Zotterem) byla od začátku vybavená kabinkami, kde si lázeňští hosté kupovali radonové koupele a procedury. Větší rekonstrukce proběhla v roce 2009, před rokem přibyly aquacentrum a unikátní saunový důl.

Jeho prostor navazuje na místní historii, a tak se můžete zapojit, jako byste byli v důlní štole. Autoři se inspirovali původními chodbami s dřevěnými trámy a zavalenými kameny. Prý z toho důvodu raději na centrum dohlíží soška svaté Barbory od místního uměleckého řezbáře Antonína Dorazína.

V centru lázeňského areálu stojí Astoria,čtyři secesní budovy z počátku 19. století. Tehdy lázně přišly s novinkou: vytvořily první lázeňský komplex ubytování a léčení, toto spojení funguje dodnes. Nedávno přibyla moderní prosklená restaurace U Vodopádu.

Údolí uzavírá (pokud přijíždíte, tak naopak otevírá) impozantní neoklasicistní budova. Luxusní lázeňský hotel Radium Palace byl po otevření v roce 1912 považovaný za největší lázeňský dům Evropy. Doteď neztratil noblesní atmosféru, kterou stále umocňují původní prvky, například velká venkovní terasa, balustrády nebo krytá kolonáda.

Lázeňská budova Agricola, která je po pečlivé rekonstrukci, byla postavená v...

Lázeňská budova Agricola, která je po pečlivé rekonstrukci, byla postavená v roce 1911.

Investorem v té době moderní stavby s neorokokovým interiérem se stala akciová společnost v čele s českým šlechticem a politikem hrabětem Silvou Tarouca (mimo jiné zakladatel krajinářského Průhonického parku, prezident dendrologické společnosti…).

Palác Radium zažil nejlepší éru potom, kdy si jej ve dvacátých letech pronajal známý pražský hoteliér Karel Šroubek. K nadstandardní léčbě patřilo i takzvané emanatorium, kde pacienti vdechovali radon a další podpůrné látky. Hotel během let vystřídal různé majitele i jména. Po roce 1989 se na fasádu vrátil jeho nejznámější název. Interiér a balneo provozy prošly v posledních letech rekonstrukcí.

Zářící léčba, zářivé výsledky

Po útlumu tradičního rudného hornictví na přelomu 19. a 20. století se ke slovu dostala voda, ovšem neobyčejná. V roce 1864 vytryskl při těžbě uranové rudy v hloubce několika set metrů termální radioaktivní pramen a zatopil část šachty.

Podnět k léčebným pokusům s radioaktivní vodou dali tehdy báňský inženýr Štěp a obvodní lékař Gottlieb, který na náměstí v domě pekaře Kuhna provozoval první soukromé lázně.

Bývalý horník Josef Prennig nosil léčivou vodu v dřevěných putýnkách do...

Bývalý horník Josef Prennig nosil léčivou vodu v dřevěných putýnkách do soukromých lázní doktora Gottlieba.

Vodu do nich nosil v dřevěné kádi bývalý horník Josef Prennig. Když v roce 1905 dorazilo z Vídně vědecké potvrzení o léčivosti vody (především na nemoci pohybového ústrojí), nic už nestálo v cestě. Radonové lázně fungovaly od roku 1906, ale oficiálním datem založení se stal 22. říjen 1911 při příležitosti otevření prvního lázeňského ústavu. Za dva roky potom se v Jáchymově léčilo téměř 2 500 pacientů. Zájem prudce rostl, v roce 1930 lázně ubytovaly již devět tisíc hostů.

Nová luxusní sanatoria i nečekané výsledky léčení přitahovaly společenskou smetánku a významné osobnosti, jezdit do lázní se stalo i módní záležitostí. Například T. G. Masaryk si Jáchymov vybral pro oslavu osmdesátých narozenin, odpočívali zde prezident Edvard Beneš, malíř Karel Švabinský, hudební skladatel Richard Strauss či autor indiánek Karel May.

Fyzička a dvojnásobná držitelka Nobelovy ceny Marie Curie Sklodowská, která objevila právě ve vzorcích zdejšího smolince nový prvek radium, přijela do lázní v roce 1925. Kromě návštěvy hotelu Radium odvážně sfárala i do dolu Svornost (nejstaršího dosud využívaného dolu v Evropě, kde těžili radium).

Autoři:
  • Nejčtenější

Zpěvák Jan Smigmator utekl s rodinou na chalupu. Plánuje ji zbourat

Opatření spojená s koronavirem prakticky ze dne na den připravila o práci herce i hudebníky. Kdo měl chatu nebo...

Nejlepší interiér roku 2019: architekti vsadili na dřevo a minimalismus

Pravidlo, že pokud architekt navrhuje dům i vybavení interiéru, vede k nejlepšímu výsledku, se v případě domu v...

Starý kamenný dům nahradili dřevostavbou. Nemohou si ji vynachválit

Manželé Adrianna a Dawid bydleli na vzdáleném předměstí Poznaně. Jenže dojíždění do centra za prací představovalo...

Nejlepší interiéry roku 2019. Zvítězil dům s vlašským krovem v Praze

Absolutním vítězem pátého ročníku soutěže Interiér roku se stal Dům s vlašským krovem v pražských Jinonicích. Autory...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lída Nopová čekala na vysněnou chalupu deset let. Zařídila ji svépomocí

Touha vrátit se na rodné Chodsko podnítila hudební pedagožku Lídu Nopovou (73) ke koupi chalupy. Vlastníma rukama...

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Už nebudu kandidovat, odejdu z politiky, říká exministr Adam Vojtěch

Premium Jsem odolný, ale už toho bylo hodně, vysvětluje svůj odchod exministr. Babiš ho podle něj trochu čekal. V rozhovoru pro...

  • Další z rubriky

Biograf, který vstoupil do dějin architektury, oslavil 80. narozeniny

Bio Oko oslavilo osmdesát let od svého otevření. A to stejným filmem, jakým svůj provoz zahajovalo – slavnou komedií...

Ze zaprášené kupole na střeše je exkluzivní byt s nádherným výhledem

Moderní a energické barvy, kvalitní materiály, dokonalé průhledy a hravé detaily na každém kroku. Interiér apartmánu v...

Hory, doly, Jáchymov. Kromě zdraví tu najdete i skvělou architekturu

Stříbro, čertův kámen, léčivá radonová voda, více než stoletá tradice lázeňství, ale také okolní horská a hornická...

Nejlepší interiéry roku 2019. Zvítězil dům s vlašským krovem v Praze

Absolutním vítězem pátého ročníku soutěže Interiér roku se stal Dům s vlašským krovem v pražských Jinonicích. Autory...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Chci se více věnovat ženě, v plánu je i založení rodiny, říká Adam Vojtěch

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (33) se po odchodu z funkce těší na chvilky strávené s přáteli a s manželkou...

Čtvrtníček z nemocnice vtipkuje. Mluví o dýchání i pohlavní nemoci

Herec Petr Čtvrtníček (56) sice kvůli těžšímu průběhu covidu-19 musel do nemocnice, humor ho ovšem neopouští. Svým...

Na Tinderu jsem se nestačila divit, popisuje redaktorka seznamování

Seznamovací aplikace využívá devětapadesát procent Čechů. A to už je dost na to, aby nám dokázaly pěkně zamíchat...

Překvapivé simulace: Roušky a respirátory chrání lépe, než byste řekli

Jak pomáhá ochrana obličeje zastavit šíření epidemie? Lépe, než by se na první pohled zdálo. Lidé totiž často...