Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 23. října 2021 Teodor, Theodor

Hory, doly, Jáchymov. Kromě zdraví tu najdete i skvělou architekturu

Stříbro, čertův kámen, léčivá radonová voda, více než stoletá tradice lázeňství, ale také okolní horská a hornická krajina nedávno zapsaná na seznam UNESCO. Kromě toho v Jáchymově ovšem najdete i spoustu zajímavé architektury.

V roce 1520 byla hornická obec povýšena na svobodné horní město s plnou samosprávou a hospodářskými výhodami. Dnešní Jáchymov se brzy stal druhým největším městem českého království.

Šlikovský tolar

Šlikovský tolar

Stříbrná horečka začala už pár let předtím a trvala několik roků potom. Městu se díky nerostnému bohatství dařilo. V roce 1533 žilo v Jáchymově 18 tisíc obyvatel. Porovnání s dneškem? V současné době je to sotva šestina.

Pokud budete pátrat po kořenech měny Spojených států amerických, najdete je tady v koutu západních Čech. Takzvaný šlikovský tolar (pojmenovaný podle majitele panství hraběte Šlika) razili totiž ve zdejší mincovně už před 500 lety. Název dolar vznikl z německého výrazu pro první zlatníkové mince „talery“ (v češtině tolary).

Stříbro jednoho dne však „došlo“ a horníci naráželi jen na nikl či kobalt. Noční můrou byl pro ně tmavý kámen, jemuž neřekli jinak než černé či smolné blejno, čertův kámen. Do historie vstoupil ovšem jako smolinec.

Nakonec se dočkal slávy: ukázalo se, že obsahuje uran, který se nejdřív přidával do barev na sklo. Tím to nekončilo, o jeho vlastnostech, možném zdroji energie, ale i potenciálu ničivé síly se časem dozvěděl celý svět.

Z čítanky architektury

Pokud to vezmete od shora z historického památkově chráněného centra na kopci až do dolní lázeňské části města, tak budete nejdřív míjet patricijské domy nebo městské muzeum, na nichž se dochovaly prvky renesanční architektury.

Na cestě potkáte i zástupce pozdního funkcionalismu, několikapatrové sanatorium Běhounek. Je vsazené do svahu a vzniklo podle návrhu architekta Antonína Tenzera, žáka významného prvorepublikového architekta Pavla Janáka.

Komplex lázeňských domů Astoria

Stavět se začalo v březnu 1974 a sanatorium bylo hotové za neuvěřitelných 19 měsíců. Celková cena se tehdy vyšplhala na 228 milionů korun. Nejmladší sanatorium dostalo jméno Curie a bylo dokončené počátkem devadesátých let.

Čím víc se přiblížíte lázním, na pastelově barevných fasádách domů bude přibývat zdobných secesních prvků. K rekonstrukcím lázeňských budov se naštěstí přistupovalo s pietou a respektem k originálu.

Nejstarší léčebná budova se jmenuje Agricola. Neoklasicistní stavbě z roku 1911 s prvky vídeňské secese se celých sto let ovšem říkalo jen Lázeňská budova. Lázeňské centrum nově nese jméno lékaře, který ve městě působil v polovině 16. století. Díky vzdělání a znalostem kromě medicíny „mluvil“ i do hornictví a hutnictví, vynalezl kupříkladu vodotěsný stroj.

Takto vypadala dobová místnost pro lázeňské procedury.

Takto vypadala dobová místnost pro lázeňské procedury.

Osově řešená dvoukřídlá budova s atriem (navržená architektem Eduardem Zotterem) byla od začátku vybavená kabinkami, kde si lázeňští hosté kupovali radonové koupele a procedury. Větší rekonstrukce proběhla v roce 2009, před rokem přibyly aquacentrum a unikátní saunový důl.

Jeho prostor navazuje na místní historii, a tak se můžete zapojit, jako byste byli v důlní štole. Autoři se inspirovali původními chodbami s dřevěnými trámy a zavalenými kameny. Prý z toho důvodu raději na centrum dohlíží soška svaté Barbory od místního uměleckého řezbáře Antonína Dorazína.

V centru lázeňského areálu stojí Astoria,čtyři secesní budovy z počátku 19. století. Tehdy lázně přišly s novinkou: vytvořily první lázeňský komplex ubytování a léčení, toto spojení funguje dodnes. Nedávno přibyla moderní prosklená restaurace U Vodopádu.

Údolí uzavírá (pokud přijíždíte, tak naopak otevírá) impozantní neoklasicistní budova. Luxusní lázeňský hotel Radium Palace byl po otevření v roce 1912 považovaný za největší lázeňský dům Evropy. Doteď neztratil noblesní atmosféru, kterou stále umocňují původní prvky, například velká venkovní terasa, balustrády nebo krytá kolonáda.

Lázeňská budova Agricola, která je po pečlivé rekonstrukci, byla postavená v...

Lázeňská budova Agricola, která je po pečlivé rekonstrukci, byla postavená v roce 1911.

Investorem v té době moderní stavby s neorokokovým interiérem se stala akciová společnost v čele s českým šlechticem a politikem hrabětem Silvou Tarouca (mimo jiné zakladatel krajinářského Průhonického parku, prezident dendrologické společnosti…).

Palác Radium zažil nejlepší éru potom, kdy si jej ve dvacátých letech pronajal známý pražský hoteliér Karel Šroubek. K nadstandardní léčbě patřilo i takzvané emanatorium, kde pacienti vdechovali radon a další podpůrné látky. Hotel během let vystřídal různé majitele i jména. Po roce 1989 se na fasádu vrátil jeho nejznámější název. Interiér a balneo provozy prošly v posledních letech rekonstrukcí.

Zářící léčba, zářivé výsledky

Po útlumu tradičního rudného hornictví na přelomu 19. a 20. století se ke slovu dostala voda, ovšem neobyčejná. V roce 1864 vytryskl při těžbě uranové rudy v hloubce několika set metrů termální radioaktivní pramen a zatopil část šachty.

Podnět k léčebným pokusům s radioaktivní vodou dali tehdy báňský inženýr Štěp a obvodní lékař Gottlieb, který na náměstí v domě pekaře Kuhna provozoval první soukromé lázně.

Bývalý horník Josef Prennig nosil léčivou vodu v dřevěných putýnkách do...

Bývalý horník Josef Prennig nosil léčivou vodu v dřevěných putýnkách do soukromých lázní doktora Gottlieba.

Vodu do nich nosil v dřevěné kádi bývalý horník Josef Prennig. Když v roce 1905 dorazilo z Vídně vědecké potvrzení o léčivosti vody (především na nemoci pohybového ústrojí), nic už nestálo v cestě. Radonové lázně fungovaly od roku 1906, ale oficiálním datem založení se stal 22. říjen 1911 při příležitosti otevření prvního lázeňského ústavu. Za dva roky potom se v Jáchymově léčilo téměř 2 500 pacientů. Zájem prudce rostl, v roce 1930 lázně ubytovaly již devět tisíc hostů.

Nová luxusní sanatoria i nečekané výsledky léčení přitahovaly společenskou smetánku a významné osobnosti, jezdit do lázní se stalo i módní záležitostí. Například T. G. Masaryk si Jáchymov vybral pro oslavu osmdesátých narozenin, odpočívali zde prezident Edvard Beneš, malíř Karel Švabinský, hudební skladatel Richard Strauss či autor indiánek Karel May.

Fyzička a dvojnásobná držitelka Nobelovy ceny Marie Curie Sklodowská, která objevila právě ve vzorcích zdejšího smolince nový prvek radium, přijela do lázní v roce 1925. Kromě návštěvy hotelu Radium odvážně sfárala i do dolu Svornost (nejstaršího dosud využívaného dolu v Evropě, kde těžili radium).

Autoři:
  • Nejčtenější

Rodině postavil dům za Prahou. Z obří obývací kuchyně se stal problém

Pan Jarda je původem z Uherského Brodu, ale již léta pracuje a žije v Praze. Pro svou lásku Alenu a jejich dvě děti...

Zpěvák Voxel žije s rodinou na samotě v horách. Je to náročné, ale krásné

Až na samém konci světa, daleko a vysoko v horách jesenických nachází se malebný domek s rozlehlou zahradou. Za své...

V bytě vybourali příčky, kvůli světlu je nahradili průsvitným makrolonem

Tento byt najdete v prvním patře menšího zděného bytového domu z konce 50. let minulého století. Čtyřpodlažní dům má v...

Poklidné žití v paneláku se změnilo v horor. Za vše může soused

Premium Bydlím v panelovém domě ve svém družstevním bytě. Ze začátku bylo vše ideální, až do momentu, kdy mě dvakrát vytopil...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Boj o každý centimetr v dětském pokoji se špatnou dispozicí skončil vítězně

Dvě děti v jednom pokoji dokážou pořádně zkomplikovat situaci jak rodičům, tak architektům. Zejména když je plocha...

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

Koupil si pro sebe rozpadlou továrnu. Má 1+kk na 200 metrech čtverečních

Rozpadlá továrna na koberce padla do oka starému mládenci z Teheránu, který toužil po krásném novém domově. Demolici...

Bankovní dům nabízí nejen kanceláře, ale i kavárnu či galerii s uměním

Domy finančních společností vždy vypadaly jako úctyhodné stavby vzbuzující respekt a důstojnost. Moderní bankovní...

Navrhli katamarán, Vřídelní kolonádu i umyvadla nejen pro Designblok

Znají se už od vysokoškolských studií, kdy sdíleli nápady i školní práce. První společnou komerční realizaci si...

Řadovka je napěchovaná chytrými nápady. Příčky nahradil svět skříní

Kdo se bojí, nemá styl. Tímto heslem se řídili architekti ze studia WY-TO, když rekonstruovali řadovku o 180 metrech...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...

Rodině postavil dům za Prahou. Z obří obývací kuchyně se stal problém

Pan Jarda je původem z Uherského Brodu, ale již léta pracuje a žije v Praze. Pro svou lásku Alenu a jejich dvě děti...

Střelba proti kameře je běžná, ale herec za nehodu nemůže, tvrdí Dvořák

Zpráva, že americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu zastřelil kameramanku a postřelil režiséra, vyvolala...