Domácí infrasauny skvěle prohřejí. Hodina vás vyjde na pět korun

  1:00aktualizováno  1:00
Infrasauna je cenově dostupná a oproti klasickým saunám má i levnější provozní náklady. Můžete ji bez problému umístit do interiéru bytu či domu a dokonce ji i sami smontujete.

Pobyt v infrasauně lidský organismus nezatěžuje tak, jako pobyt v klasické sauně. | foto: Mountfield

Infrasaunu tvoří stavebnice, kterou přivezete a sami během několika desítek minut sestavíte a zprovozníte. K umístění potřebujete jen několik metrů volné plochy a elektrickou zásuvku. 

Pobyt v infrasauně lidský organismus nezatěžuje tak, jako pobyt v klasické sauně. Proto infrasaunu mohou používat i ti, kteří do klasických saun ze zdravotních důvodů nemohou.

Infrasauny do bytu

Infrasauna vyzařuje pouze zdraví prospěšné sluneční záření a naopak vylučuje to negativní. Tím zajišťuje pomalý ohřev organismu a to je zdraví velmi prospěšné.

Infrasauny dělíme podle:

Počtu osob
Na našem trhu se nejčastěji potkáte s infrasaunami pro jednu až dvě osoby. Klasické jsou i pro jednu osobu a na trhu lze najít i infrasauny až pro šest osob.

Podle ohřevu
Klasické infrasauny jsou buď vybavené keramickými nebo karbonovými topidly. Keramická topidla mohou být i světelná tzv. red light topidla.

Podle materiálu, ze kterého jsou infrasauny vyrobené
Klasické infrasauny jsou vyrobené z kanadského jedlovce (hemlock). Toto dřevo neobsahuje pryskyřici a nevydává žádnou vůni. Jedlovec je osvědčená kvalita. Dalším možným dřevem, ze kterého se infrasauny vyrábějí, je i cedr. Cedrové dřevo je oproti jedlovci plné esenciálního oleje, který materiálu propůjčuje velice líbivou vůni. Cedrové dřevo je bez suků a vypadá velmi celistvě. V neposlední řadě má cedr také vynikající tepelněizolační vlastnosti.

Cenově se infrasauny pohybují od 15 tisíc korun (záleží na jednotlivých akcích prodejců) pro jednu osobu. Infrasauny pro šest osob stojí i 100 tisíc korun.

Klasické infrasauny jsou vyrobené z kanadského jedlovce (hemlock). Toto dřevo...

Klasické infrasauny jsou vyrobené z kanadského jedlovce (hemlock). Toto dřevo neobsahuje pryskyřici a nevydává žádnou vůni.

Podle čeho infrasaunu vybírat a jak ji udržovat

"Infrasaunu vybíráme podle toho, pro kolik osob je určena, podle materiálu, ze kterého je vyrobena a podle typu topidel. Samozřejmě, že rozhoduje také tvar a design," vysvětluje Jan Horešovský, produktový manažer Mountfieldu.

Údržba není náročná a většinou stačí v infrasauně dodržovat základní hygienická pravidla a pro údržbu používat prostředky, které jsou k tomu určené.

"Především jde o produkty na čištění dřevěných ploch a na impregnaci dřeva. S jejich výběrem by měl zájemci vždy poradit prodejce. Náročnost na provoz infrasauny je minimální a náklady na jedno infrasaunování jsou v řádu jednotek korun, tedy pět korun za hodinu využívání infrasauny," doplňuje Horešovský.

Kam infrasauny umístit

Infrasauny jsou určeny pro umístění v kterémkoli temperovaném interiéru (ložnice, domácí fitness, zimní zahrada). K jejich provozu není třeba žádné speciální odvětrávání, infrasauna totiž nevytváří páru ani vysokou teplotu. Stačí přirozená cirkulace vzduchu v interiéru.

Infrasaunu tvoří stavebnice, kterou přivezete a sami během několika desítek...

Infrasaunu tvoří stavebnice, kterou přivezete a sami během několika desítek minut sestavíte a zprovozníte.

Doporučená údržba a čistění

Z venkovní části: Infrasauny jsou z vnější části nalakované, ošetřování je vhodné provádět navlhčeným hadříkem.

Z vnitřní části: Jelikož ne všechny plochy infrasauny jsou lakované, doporučuje se použít na nejvíce namáhané plochy (sedací místa a opěrné body) přípravek Saunareiniger, který je vhodný k čištění a k údržbě dřeva.

Infrasaunu je však vhodné v závislosti na četnosti užívání vyčistit zvnitřku celou. Tento přípravek se rovnoměrně nanáší houbou nebo měkkým hadříkem, a to po celé délce.

Přípravek odstraňuje veškeré mastné, biologické znečištění, projasňuje barvu dřeva a také působí jako ochranný prostředek. Tento koncentrát se ředí 1:10 až 1:30. Saunareiniger se používá minimálně 1x týdně.

Pro hygienu a dezinfekci dřevěných ploch se doporučuje prostředek Chemosan, který se nanáší obdobně jako Saunareiniger s tím rozdílem, že ho není třeba nanášet po celém interiéru infrasauny, ale postačí jej nanést pouze na místa, která chceme desinfikovat. Přípravek Chemosan se používá k dezinfikování infrasauny po saunovacím cyklu. Tento koncentrát se ředí 1:20.

K umístění infrasauny potřebujete jen několik metrů volné plochy a elektrickou...

K umístění infrasauny potřebujete jen několik metrů volné plochy a elektrickou zásuvku.

Zásady pro bezpečné čištění infrasauny:

 • vnitřek sauny nesmíme mořit, natírat barvou či jinak lakovat. Při zahřátí by totiž mohlo docházet k vypařování jedovatých látek
 • ze stejného důvodu nesmíme používat žádné chlorové přípravky
 • používáme pouze přípravky určené do infrasaun

Rozdíly mezi saunování a pobytem v infrasauně

 Infrazáření prostupuje pokožkou do těla a ohřívá svalovou hmotu a klouby. V klasické finské sauně je teplota 90-100 °C a návštěvník opakuje proceduru dvakrát až třikrát. V infrasauně se teplota pohybuje mezi 40-60 °C a procedura se provádí obvykle jedenkrát.

Při nižších teplotách (cca 30 °C) lze infrasauny využít i pro prohřátí před cvičením, při vyšších teplotách (30-60 °C) se infrasauna užívá k relaxaci, otužování a detoxikaci organismu.

Mezi jednotlivými procedurami finské sauny se tělo ochlazuje ve studené vodě, po návštěvě infrakabiny se tělo ochlazuje ve vlažné vodě nebo se ochlazovat vůbec nemusí. Doba nahřátí infrasauny na provozní teplotu trvá 10 - 15 minut.

Účinky infrasauny

 • Za 30 minut v sauně spálíte až 600 kcal
 • Čištěni pleti, odstranění nečistot a odumřelé kůže
 • Zmírnění projevů celulitidy
 • Terapeutické účinky
 • Zlepšení imunitního systému
 • Přirozená detoxikace organismu
 • Pomoc při léčbě kožních onemocnění, revmatismu a artritidy
 • Posílení kardiovaskulárního systému
 • Relaxace a uvolněni stresu
 • Saunování v infrakabině snižuje svalové napětí, mírní bolesti.
Autor:

Nejčtenější

Horská chata zvenčí respektuje historii, uvnitř nabízí luxusní pohodlí

Původní část má fasádu z tradičního opalovaného dřeva.

České i moravské hory dohánějí letitý dluh. Přibývají moderní horské hotely a apartmány, staré se rekonstruují. Autoři...

Jak se staví sen rok poté. Nové bydlení změnilo život mnoha rodinám

Příběh babičky a jejích dvou vnoučat: z úzké kuchyně a ložničky vznikla obytná...

Další ročník televizní show Jak se staví sen – extra začal návratem do rodin, kterým pořad pomohl v předchozím roce....

Dům, zahrada, sad. Rodina si splnila sen o klidném životě na vesnici

Stavba je posazena v nejvyšší části pozemku.

Příroda, klid, venkov, žádný signál, divoká zvěř a v noci absolutní tma. Na takovém místě si Petr se Šárkou postavili...

Byt pro mladý pár a psa měl štěstí. Odvážné nápady z něj udělaly palác

Byt stojí v centru Sao Paula, největšího a nejbohatšího města Brazílie.

Architektonická kancelář Pascali Semerdjian přestavěla byt v brazilském Sao Paulu. Bydlí v něm mladá dvojice vášnivých...

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Další z rubriky

Dubaj má další architektonickou perlu: stavbu v podobě zlatého rámu

Stavba připomíná zlatý rám.

V Dubaji najdete řadu unikátních staveb. Patří mezi ně i rozhledna Dubai Frame s výškou 150 metrů v podobě „zlatého...

Dům s nádhernými výhledy je plný dřeva, díky sklu má i spoustu světla

Velká rohová pohovka je dominantou odpočinkového prostoru, lze z ní obdivovat...

Někteří architekti řeší stavbu i interiér, ale to jsou spíš výjimky. Majitelé se proto obracejí na interiérové...

Byt pro mladý pár a psa měl štěstí. Odvážné nápady z něj udělaly palác

Byt stojí v centru Sao Paula, největšího a nejbohatšího města Brazílie.

Architektonická kancelář Pascali Semerdjian přestavěla byt v brazilském Sao Paulu. Bydlí v něm mladá dvojice vášnivých...

Najdete na iDNES.cz