Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 2. srpna 2021 Gustav

Budou mít za skleněnou příčkou v obývacím pokoji infrasaunu

  1:00
Soutěž iDNES.cz a firmy J.A.P. čtenáře hodně zaujala. Atraktivní cena, skleněná příčka až za sto tisíc korun, by byla vhodným řešením pro řadu interiérů. To jasně ukázaly příspěvky, které do soutěže už přišly.

Skleněná příčka odděluje infrasunu | foto: Archiv majitelů

První soutěžící se sklem při rekonstrukci počítal ještě před vyhlášením naší soutěže, případná cena by mu ovšem realizaci hodně usnadnila:

Náš rodinný dům byl postavený počátkem 90. let z tehdy dostupných materiálů, stavebních postupů a finančních možností původního majitele. Od jeho zakoupení jej postupně upravujeme k obrazu svému, respektive řešíme postupně závažné nedostatky, téměř havárie za plného provozu. Tak nyní došlo na řešení venkovní terasy. Z toho vyplynula potřeba řešení navazujícího obývacího pokoje.

Zimní zahrada na podruhé

Část obývacího pokoje tvořila zimní zahrada oddělená dřevěnou prosklenou příčkou, přes níž se vycházelo na malou, poměrně nevyužívanou terasu a dále do zahrady. Podlahu terasy tvořila obyčejná, ne moc kvalitně položená dlažba, se kterou byly značné problémy.

Vnitřní zimní zahrada a konvektor podlahového topení

Vnitřní zimní zahrada a konvektor podlahového topení

Terasu jsme se rozhodli zastřešit, aby vznikla venkovní zimní zahrada již z kvalitních materiálů, s podlahovým topením a odvětráváním. Bylo jasné, že vnitřní vestavěnou zimní zahradu bude nutno demontovat a vyřešit funkci a provedení celého obývacího pokoje, který se zvětšil na solidních 46 m².

Ze stavebního hlediska bylo zřejmé, že je nutno podlahu vyrovnat, sjednotit krytinu a zrušit původní topné konvektory v podlaze, které jsou po demontáži prosklené příčky nevhodně umístěné uprostřed pokoje.

Z toho ovšem vyplynul požadavek na vyřešení topení obývacího pokoje.
Stáli jsme tedy před problémem, jak celý prostor obývacího pokoje vyřešit tak, aby byl moderní, funkční, bez hluchých míst a zároveň vzdušný, kde by bylo vyřešeno topení, zůstal zachovaný stávající krb a nezasahovalo se do nosných příček, případně do tvaru a umístění oken.

Průchod do haly s navazující kuchyní – současný stav v prvopočátcích

Průchod do haly s navazující kuchyní – současný stav v prvopočátcích rekonstrukce zimní zahrady

Protože v daném prostoru nepotřebujeme úložné prostory, nepředpokládáme ani časté a početné návštěvy a ani nejsme zastánci velkých dekorativních předmětů, dlouho jsme zvažovali využití poměrně velikého prostoru.

Co s velkým obývacím prostorem

Většinou se řeší obrácený problém, jak co nejvíce funkcí umístit do malého prostoru. My jsme inspiraci hledali různě. Manželka však vždy toužila po sauně, a protože v domě není jiný vhodný prostor pro její umístění, rozhodli jsme se, že se pokusíme zakomponovat do obývacího pokoje infrasaunu, kterou ale nechceme oddělovat nějakou sádrokartonovou příčkou a prostor zbytečně zmenšovat.

Fotogalerie

Splnit všechny tyto požadavky určitě není jednoduché a zdálo se, že je to až nereálné. Pomohl nám synův kamarád, student posledního ročníku architektury.

Navrhl řešení obývacího pokoje včetně zpracování vizualizace, které nás opravdu oslovilo a jež začínáme realizovat právě s využitím skla a skleněných příček.

Osobní zkušenosti s využitím skleněných prvků zatím nemáme, ale na základě dostupných informací, propagačních materiálů a zejména inspirativních fotografií nás využití skla nadchlo a při jeho vhodném použití, doplněném případně vkusným dekorem, určitě splňuje vysoké nároky na moderní bydlení.

V našem případě využití skleněných prvků bude jednu část tvořit pevná skleněná příčka, která opticky i částečně fyzicky odděluje prostor sauny s odpočinkovou zónou a knihovnou od běžné obytné části, ale zároveň jej pocitově nezmenšuje a do jinak tmavého rohu propouští přirozené světlo.

Průchod mezi jídelní halou a obývacím pokojem po vybourání vnitřní zimní

Průchod mezi jídelní halou a obývacím pokojem po vybourání vnitřní zimní zahrady

Druhou, složitější část tvoří skleněná stěna s posuvnými dveřmi, která slouží pro oddělení jídelní a kuchyňské části od obývacího pokoje. Tím se zachová prostup světla do jídelní haly, která vzhledem k umístění nemá vlastní okno.

Z dispozičního hlediska by se nám nejvíce líbila trojdílná stěna s prostřední pevnou částí a se dvěma posuvnými dveřmi pro zajištění nejvhodnějších přirozených komunikací jak do prostoru obývacího pokoje, tak do zimní zahrady a ven na zahradu. Toto řešení asi nebude jednoduché a s realizací se určitě obrátíme na odborníky.

Zatím naše přání pouze na obrázku

Zatím naše přání pouze na obrázku

Navrhované skleněné prvky je, podle sdělení odborníků, stejně možné změřit, vyrobit a namontovat až po dokončení všech úprav interiéru. Konečné technické řešení, tvar a případně dekor budeme volit až po provedení ostatních úprav včetně montáže infrasauny tak, abychom prostor vhodně doplnili, jak na nás bude působit a co se nám bude zdát nejvhodnější, to vše s využitím konzultací odborné
firmy.

Soutěž

Příspěvky do soutěže je nutné zaslat nejpozději do 10. května 2013, a to e-mailem na adresu bydleni@idnes.cz.

Musí obsahovat:

 • fotografie (minimálně 5 ks, nejlépe šířkových)
 • text s informacemi v rozsahu alespoň 30 řádek (přibližně 2 000 znaků)
 • kontaktní údaje, telefon, e-mail
 • jméno soutěžícího
 • místo – stačí uvést město
 • do předmětu zprávy napište "Sklo v interiéru"

K fotografiím přidejte také text, proč se vám sklo v interiéru líbí, co od takové příčky očekáváte a třeba zda už máte se sklem nějakou zkušenost, byť jen od známých.

POZOR: Každý účastník musí souhlasit s podmínkami soutěže (více zde) a také se zveřejněním reportáže z průběhu realizace.

JAP LOGO

V textu je nezbytné uvést i označení výběru typu příčky, tak jak je označuje společnost J.A.P. na svých webových stránkách www.sklo-jap.cz v sekci skleněné stěny.

Jednotlivé příspěvky zveřejní redakce nejpozději do 19. května. 2013, se jménem vítěze, kterého vybere odborná porota, se čtenáři seznámí nejpozději do 26. května 2013.

Výherce získá celoskleněnou stěnu podle vlastního výběru od firmy J.A.P. v hodnotě maximálně 100 tisíc korun. V této ceně (s DPH) je jak materiál, tak i montáž.

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i výběr příspěvků k zařazení.

Za skleněnou příčku je považována sestava skel, která obsahuje minimálně jeden posuvný nebo otvíravý díl (dveře) a jeden fixní nebo posuvný či otvíravý díl. Za skleněnou příčku se nepovažuje jednokřídlé řešení, které pouze nahrazuje jednokřídlé dveře.

Autoři:
 • Nejčtenější

Herečka Dita Hořínková spí v komoře. Byt zaplnila radostí ze života

V jedné z nejrušnějších ulic v Praze kousek od Karlova náměstí je byt plný stromů. Bydlí v něm rodina muzikálové...

Rodiče postavili nemocnému synovi dům na skále. Je krásný a soběstačný

Manželé Nandi a Karel Kosterovi z jihoafrické Pretorie se s nevídaným elánem pustili do stavby nového domova. Jejich...

Z bytu na Vinohradech je po proměně George Clooney z cihel a malty

Slovenský designér Michal Hagara měl s developerským bytem v pražské Italské ulici hodně práce. Od majitelů ale dostal...

Dům pro mladou rodinu nabízí poležení jako na peci i vlastní kino

Interiéru novostavby domu pro mladou rodinu dominují dva prvky, betonový strop a dřevěná olejovaná podlaha. Autoři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nemohl studovat, tak odešel do USA a vybudoval úspěšnou stavební firmu

Zakázali mu po základní škole z politických důvodů studovat na jakékoli střední škole, a tak se Michal Horusický vyučil...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

 • Další z rubriky

Jiří Krampol se celý život stěhoval. Srdcem je však stále Žižkovák

V úplném centru Prahy, v krásném rohovém secesním domě poblíž Staroměstského náměstí, bydlí herec Jiří Krampol (83). I...

Rodina má nový dům zalitý sluncem a s krásným výhledem na Brdy

Nový dům od kaa-studia stojí uprostřed staré zahrady, otevírá se jižnímu slunci a nádherným výhledům na kopce Brdské...

Z bytu na Vinohradech je po proměně George Clooney z cihel a malty

Slovenský designér Michal Hagara měl s developerským bytem v pražské Italské ulici hodně práce. Od majitelů ale dostal...

Hausbót místo chaty byl pro milovnici vody jasným řešením. Užívá si ho

Jana i s rodinou nedávno znovu zakotvila v romantické zátoce na Vltavě, kam s rodiči jezdila na prázdniny. Koupila...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...

Teď už se nestává, že bych si místo peněz odvezl auto, říká podnikatel

Táta Ivo byl původně horníkem, syn stejného jména automechanikem. Hned po revoluci skočili rovnýma nohama do podnikání...

Dubrovník se konečně připojil ke zbytku země, most se vyhýbá Bosně

Připevněním posledního segmentu budovaného mostu na poloostrov Pelješac se ve čtvrtek spojila dosud oddělená oblast...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...