„Máme od majitele budovy smlouvu na deset let. Pokud se přibližně za dva roky ukáže, že vybudovat v Tančícím domě hotel byl dobrý nápad, budeme uvažovat o jeho rozšíření,“ řekl Vladimír Šmicer.
Tančící dům stojící na pražském Rašínově nábřeží slaví letos dvacet let od svého vzniku. Světově známou budovu navrhli chorvatský architekt Vlado Milunić a americko-kanadský architekt Frank O. Gehry, postavená byla mezi lety 1994 a 1996.
Za dvě desítky let Tančící dům nasbíral řadu ocenění a stal se jednou z nejfotografovanějších staveb Prahy. Od prosince 2013 budovu vlastní Pražská správa nemovitostí.
Dům stojí na místě, kde byla proluka po bombardování. Začátkem 90. let přišli s myšlenkou její zástavby Vlado Milunić, spolu s tehdejším prezidentem Václavem Havlem. Původně se počítalo s domem s převážně kulturní náplní, obchody či občerstvením.
„Bylo jednoduché navrhnout a postavit takový dům za podpory Václava Havla s neomezeným rozpočtem a s Gehrym v euforii po sametové revoluci. Můj prvotní projekt byl hodně bláznivý, proto jsme s holandským investorem hledali architekta, který by jej zaštítil svým jménem. Jako prvního jsme oslovili Jeana Nouvela, ale pro něho byla stavba na ploše 500 metrů čtverečních příliš malá, nezajímavá. Prostřednictvím Nouvela jsme dostali kontakt na Franka Gehryho, který byl náhodou začátkem roku 1992 v Ženevě jako člen jury. Tím začala naše úžasné spolupráce,“ vzpomíná Vlado Milunić.
Jak se rodil Tančící dům i hotel
Stavbu Tančícího domu financovala Nationale Nederlanden, dnes ING, a sloužila především jako kanceláře. Za nápadem otevřít hotel ale částečně stojí i náročné hledání nájemců, protože kancelářských prostor v Praze stále přibývá.
Také hotelových kapacit má hlavní město dost, nicméně podle lidí z oboru stále chybějí kapacity vyšších kategorií. „Hlavní idea byla hotel v tomto domě. Pokud by to nebyl Tančící dům, asi by se pro hotel společníci nerozhodli, jiný hotel nehledali,“ popsala hlavní devízu nového hotelu jeho manažerka Ivana Peterková.
Inspirovali se i podobnými koncepty v zahraniční, kdy je možné přespat ve významné památce starší i moderní architektury. „Chtěli Tančící dům vrátit do života,“ řekla. Při přípravě hotelu se nedělaly žádné dostavby či přístavby, nebylo tedy třeba ani konzultace s autory stavby.
Hotel má 21 pokojů, chce cílit na turisty, obchodníky, filmové produkce i na českou klientelu. Ve věžích jsou až sedmdesát metrů čtverečních velké apartmány s přímým výhledem na Pražský hrad.
Tyto dva nejluxusnější apartmány v obou věžích se jmenují Ginger Royal Suite a Fred Royal Suit. Dvě věže domu připomínají postavy tanečníků, proto se mu někdy říká Ginger a Fred podle tanečníků Ginger Rogersové a Freda Astaira. V hotelu už bydlí hosté od srpna. Cenově se podle Peterkové bude po době, kdy se hotel zavádí na trhu, blížit kategorii pěti hvězdiček.
Budova slouží jako galerie, je v ní také administrativní centrum, restaurace a turisticky frekventovaná vyhlídka na střešní terase s Glass Barem a unikátní podívanou na Hrad a panorama Prahy.
Že jde o unikátní stavbu, je vidět i na tom, že si ji například Francouzi vybrali ke kvízu během svého předsednictví Evropské unii mezi čtyři stavby, které charakterizují evropskou moderní architekturu.
24. dubna 2014 |
Na archivním videu se můžete podívat, jak vypadal Tančící dům před přestavbou v roce 2014
Ing. arch. Vlado Milunić* 1941 v Záhřebu v Jugoslávii Rodiče (lékaři) se v padesátých letech minulého století vraceli z dvouletého studijního pobytu v USA, při mezipřistání v Praze zde zůstali jako političtí emigranti, protože se dozvěděli o čistkách probíhajících v Jugoslávii. Se svými třemi sestrami mohl vycestovat za rodiči po deseti letech odloučení v roce 1956. Vystudoval FA ČVUT, tři roky strávil na stáži v Paříži. Od roku 1970 spolupracoval s arch. Janem Línkem, s nímž začínal v ateliéru arch. Karla Pragera. V roce 1990 založil vlastní Studio VM (Volné Myšlenky). S architektem Frankem O. Gehrym je autorem Tančícího domu (1996) na Rašínově nábřeží. K jeho dalším nejznámějším realizacím patří areál Hvězda na Petřinách (2000), domovy důchodců v Praze Bohnicích (1972–1982), Malešicích (1974–1985), Chodově (1983–1989) a Hájích (1983–1993), dále svobodárna sester v Praze na Proseku (1974–1985), denní stacionář pro handicapované děti v Českých Budějovicích - Čtyřech Dvorech (1990–1993), dům U prstenu v Ungeltu v Praze 1 a řada rodinných domů. |