Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nejlepší česká stavba je z větší části ukrytá pod zemí. Připomíná skály

  1:00
Těžko budete hledat jinou tuzemskou stavbu, která získala tolik vítězství v architektonických soutěžích, a to v Česku i v zahraničí. Trochu paradoxní je fakt, že větší část projektu Archeoparku Pavlov je skryta pod zemí.
Česká nominace do soutěže Mies van der Rohe Award 2017: Archeopark Pavlov...

Česká nominace do soutěže Mies van der Rohe Award 2017: Archeopark Pavlov představuje unikátní muzeum na území, kde žili lidé už před více než 30 tisíci let. | foto: Archeopark Pavlov

„Návrh výstavby muzea vycházel z daností lokality. Předpokládalo se, že nálezová vrstva bude uložena hluboko pod spraší, proto tedy koncept podzemní stavby,“ vysvětluje Petr Kubín, ředitel Regionálního muzea v Mikulově. To Archeopark Pavlov, který navrhli architekti Radko Květ a Pavel Pijáček, spravuje.

Druhým neméně důležitým aspektem byla skutečnost, že stavba je v chráněné krajinné oblasti. Architekti tedy zvolili formu podzemního prostoru s vystupujícími věžemi z bílého betonu, evokujícími okolní vápencové skály.

Stěny z betonu oživuje jednoduchý plastický dekor.

Poslední úspěch? Koncem listopadu stavba muzea získala prvenství ve 2. ročníku České ceny za architekturu, kam bylo přihlášeno celkem dvě stě padesát děl, nominaci obdrželo dvaačtyřicet prací.

Sedmičlenná mezinárodní porota projektu udělila jak hlavní cenu v této prestižní soutěži, tak mimořádné ocenění za umístění stavby v krajině.

Přehled ocenění je opravdu úctyhodný: projekt se stal Stavbou Jihomoravského kraje 2016, poté zvítězil v celorepublikovém klání a získal titul Stavba roku 2016. Tento titul uděluje odborná porota Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství.

Úspěch sklidila kromě stavby i samotná expozice, které v přehlídce Gloria Musaealis udělili porotci druhé místo v kategorii Muzejní počin roku 2016. Následovala česká nominace na cenu v soutěži Mies van der Rohe Award 2017. A také česko-slovenská cena v soutěži Interiér roku za rok 2016 v kategorii Veřejný interiér.

Ocenění z Německa i Mexika

Archeopark Pavlov pak získal v Mnichově i prestižní ocenění Iconic Awards 2017 v kategorii Best of the Best. Iconic Awards je první nezávislá mezinárodní soutěž v oblasti architektury a designu, která se zaměřuje na interdisciplinární spolupráci. Soutěž oceňuje zejména „vizionářského ducha“ architektonického zpracování, inovaci produktu a udržitelnost projektu.

Pavlovský Archeopark získal také první místo v soutěži CEMEX Building Award vyhlašované v Mexiku (podrobnější informace najdete v tomto článku). Podle poroty je pavlovské muzeum věnované kultuře lovců mamutů nejlepším veřejným prostorem z betonu. Význam tohoto úspěchu podtrhuje i to, že do letošního ročníku této soutěže přihlásili jejich autoři celkem 70 staveb z celého světa.

Pavlovský archeopark byl otevřený v květnu 2016 a představuje celosvětově unikátní nálezy lidského osídlení oblasti Pálavy ze starší doby kamenné. Výjimečnou architekturu doplňuje atraktivním způsobem pojatá expozice, kombinující na ploše více než 500 m2 současné audiovizuální technologie i klasickou muzejní prezentaci.

Archeopark Pavlov vznikl ve spolupráci Archeologického ústavu AV ČR Brno, Regionálního muzea v Mikulově a tvůrců z architektonické kanceláře Radko Květ.„Výsledkem je expozice, která návštěvníka vtáhne do života prvních moderních Evropanů působivými architektonickými i multimediálními prvky. Velmi si vážím toho, jak se dokázali mezi sebou domluvit všichni zainteresovaní experti. Potvrdilo se tak, že na tomto projektu pracovaly světové špičky, archeologové, architekti i stavbaři respektující vzácnou lokalitu,“ říká ředitel Kubín.

Architekti použili monolitický reliéfní beton, dubové dřevo a sklo.

Před architekty Radko Květem a Pavlem Pijáčkem stál přitom hodně nelehký úkol. Muzeum je na rozhraní obce s volnou krajinou a představuje také součást působivé scenérie chráněné krajinné oblasti Pálavských vrchů. Pozemek staveniště je navíc národní kulturní památkou a výstavba objektu, kromě expozice „in situ“, byla povolena pouze na ploše již archeologicky zkoumané.

„Vycházeli jsme z předpokladu, že archeologické nálezy bývají čtyři až pět metrů pod stávajícím terénem. Z těchto hledisek vzešel koncept podzemní stavby a volné parafráze vápencových skal vybíhajících ze zeleně luk a vinohradů. Hlavní výstavní prostor, administrativní, technické a sociální zázemí, je ukryto ve svahu. Do exteriéru vystupují prosvětlovací věže, nálevkovitě tvarovaný vstup a výhledy na Děvičky a jezero,“ popisuje architekt Radko Květ.

A dodává: „Pokud jde o materiály, rozhodli jsme se pro monolitický reliéfní beton, dubové dřevo a sklo. Vstupní prostor vymezují gabionové zdi.“

Archeopark Pavlov je přímo na místě jednoho z největších paleolitických nalezišť na světě.

Autoři stavby se potkávali s řadou problémů, které jim komplikovaly práci. Třeba kvůli odhalení mamutí „skládky“ kostí, na kterou narazili stavbaři při zahájení stavby v roce 2014, museli Radko Květ a Pavel Pijáček návrh přepracovat a staveniště přeorientovat.

 Výsledkem je zakomponování třicet tisíc let staré „skládky“ do prostor expozice. Návštěvníci tak budou mít možnost sledovat archeology při práci a odhalovat s nimi další poklady.

Projekt za téměř sto milionů korun byl financován z rozpočtu Regionálního operačního programu Jihovýchod a Jihomoravského kraje.

Autor:
  • Nejčtenější

Dokonalý srub si postavili v podhůří Hrubého Jeseníku. Hotovo měli za dva dny

Na kraji Velkých Losin, při výjezdu na Bukovice, stojí v mírném svahu tři sruby. David je spolumajitelem všech tří domů a Jirkovi patří stavební firma specializovaná na sruby. Před touto realizací se...

5. prosince 2024

Soused močí na můj balkon. Udělal si z něj WC, plivátko i popelník

Premium

Soused, když se opije, močí z balkonu na ten můj. Také hodně kouří a neustále plive. Můj balkon mu slouží jako WC, plivátko i popelník, popisuje Katka problémy pro seriál Sousedské války.

29. listopadu 2024

Do skvěle vyřešené garsonky se vešla ložnice, kuchyň, obývák i jídelna

Vytvořit moderní a pohodlné bydlení pro dámu v důchodovém věku, to byl cíl této realizace. Projekt ukazuje, jak lze i na omezeném prostoru vytvořit harmonické a funkční bydlení, které se přizpůsobí...

3. prosince 2024

Kuchyň mají v bývalé třídě, ložnici v kabinetě. Skvělá proměna obecné školy

Manželé Ilona a David Karáskovi sháněli chalupu na Vysočině. Nakonec koupili bývalou obecnou školu v Javorku. Památkově chráněný objekt zrekonstruovali a zařídili pro rekreaci. Dům pod jejich péčí...

30. listopadu 2024

Zatékalo do něj, trhal se a praskal. Dům skelmistra je špičkově opravený

Z kdysi slavné a úspěšné sklářské huti v Českých Milovech na Vysočině toho mnoho nezbylo, jen zchátralá budova skelmistra. Zásluhou osvíceného investora je z ní dnes skvěle zrekonstruovaná galerie...

2. prosince 2024

Sexuální predátor Diddy tady pořádal zvrhlé večírky. Za dům chce 1,5 miliardy

Luxusní rezidence rapera Seana Diddyho Combse v Los Angeles je na prodej za 62 milionů dolarů, v přepočtu za 1,5 miliardy korun.

6. prosince 2024

Z temné kuchyně mají po rekonstrukci útulný prostor plný světla

Můžete mít pocit, že dostatek všeho zabíjí kreativitu. Pokud se musíme potýkat s těžkostmi, překonávat překážky a improvizovat, něco se v nás probudí. Z nedostatku vznikají skvělé věci. Jako...

6. prosince 2024

Dokonalý srub si postavili v podhůří Hrubého Jeseníku. Hotovo měli za dva dny

Na kraji Velkých Losin, při výjezdu na Bukovice, stojí v mírném svahu tři sruby. David je spolumajitelem všech tří domů a Jirkovi patří stavební firma specializovaná na sruby. Před touto realizací se...

5. prosince 2024

České sklo je ideální vánoční dárek: neztrácí na ceně, ale naopak

Praktické dárky do bytu radost určitě udělají, designové mají ještě jednu výhodu: obdarovaný by se je asi jen tak nekoupil, ať už kvůli ceně, nebo proto, že by pravděpodobně sáhl po něčem, co právě...

5. prosince 2024

Kvůli milence se rozvádět nebudu, nejsem blázen, říká Simona Krainová

Nepije alkohol, nejí přílohy, běhá a posiluje. Karel Vágner šel do sebe. Zhubl už víc jak deset kilo. Jeho manželka...

Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková

Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje účinkování v taneční...

Obraz zmaru Volkswagenu. Tisíce elektroaut smutně čekají na kupce

„Pacient Autoland Deutschland je nejen nemocný, má vysokou horečku,“ píše německý Bild. A jako důkaz diagnózy ukazuje...

Hrála v pornu, tak skončila. Solfronk se v Bacheloru rozloučil s další účastnicí

Odhalení o minulosti soutěžící Denisy Veselé a jejím natáčení pornovideí výrazně zamávalo atmosférou v sídle Bachelora....

Došly nám síly. Česká specialistka na cupcaky zavírá svůj obchod

Lenka Hnidáková, průkopnice cupcaků v Česku a autorka dvou knih o těchto dezertech, zavírá svůj obchod v pražském...