Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Nejlepší česká stavba je z větší části ukrytá pod zemí. Připomíná skály

  1:00
Těžko budete hledat jinou tuzemskou stavbu, která získala tolik vítězství v architektonických soutěžích, a to v Česku i v zahraničí. Trochu paradoxní je fakt, že větší část projektu Archeoparku Pavlov je skryta pod zemí.
Česká nominace do soutěže Mies van der Rohe Award 2017: Archeopark Pavlov...

Česká nominace do soutěže Mies van der Rohe Award 2017: Archeopark Pavlov představuje unikátní muzeum na území, kde žili lidé už před více než 30 tisíci let. | foto: Archeopark Pavlov

„Návrh výstavby muzea vycházel z daností lokality. Předpokládalo se, že nálezová vrstva bude uložena hluboko pod spraší, proto tedy koncept podzemní stavby,“ vysvětluje Petr Kubín, ředitel Regionálního muzea v Mikulově. To Archeopark Pavlov, který navrhli architekti Radko Květ a Pavel Pijáček, spravuje.

Druhým neméně důležitým aspektem byla skutečnost, že stavba je v chráněné krajinné oblasti. Architekti tedy zvolili formu podzemního prostoru s vystupujícími věžemi z bílého betonu, evokujícími okolní vápencové skály.

Stěny z betonu oživuje jednoduchý plastický dekor.

Poslední úspěch? Koncem listopadu stavba muzea získala prvenství ve 2. ročníku České ceny za architekturu, kam bylo přihlášeno celkem dvě stě padesát děl, nominaci obdrželo dvaačtyřicet prací.

Sedmičlenná mezinárodní porota projektu udělila jak hlavní cenu v této prestižní soutěži, tak mimořádné ocenění za umístění stavby v krajině.

Přehled ocenění je opravdu úctyhodný: projekt se stal Stavbou Jihomoravského kraje 2016, poté zvítězil v celorepublikovém klání a získal titul Stavba roku 2016. Tento titul uděluje odborná porota Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství.

Úspěch sklidila kromě stavby i samotná expozice, které v přehlídce Gloria Musaealis udělili porotci druhé místo v kategorii Muzejní počin roku 2016. Následovala česká nominace na cenu v soutěži Mies van der Rohe Award 2017. A také česko-slovenská cena v soutěži Interiér roku za rok 2016 v kategorii Veřejný interiér.

Ocenění z Německa i Mexika

Archeopark Pavlov pak získal v Mnichově i prestižní ocenění Iconic Awards 2017 v kategorii Best of the Best. Iconic Awards je první nezávislá mezinárodní soutěž v oblasti architektury a designu, která se zaměřuje na interdisciplinární spolupráci. Soutěž oceňuje zejména „vizionářského ducha“ architektonického zpracování, inovaci produktu a udržitelnost projektu.

Pavlovský Archeopark získal také první místo v soutěži CEMEX Building Award vyhlašované v Mexiku (podrobnější informace najdete v tomto článku). Podle poroty je pavlovské muzeum věnované kultuře lovců mamutů nejlepším veřejným prostorem z betonu. Význam tohoto úspěchu podtrhuje i to, že do letošního ročníku této soutěže přihlásili jejich autoři celkem 70 staveb z celého světa.

Pavlovský archeopark byl otevřený v květnu 2016 a představuje celosvětově unikátní nálezy lidského osídlení oblasti Pálavy ze starší doby kamenné. Výjimečnou architekturu doplňuje atraktivním způsobem pojatá expozice, kombinující na ploše více než 500 m2 současné audiovizuální technologie i klasickou muzejní prezentaci.

Archeopark Pavlov vznikl ve spolupráci Archeologického ústavu AV ČR Brno, Regionálního muzea v Mikulově a tvůrců z architektonické kanceláře Radko Květ.„Výsledkem je expozice, která návštěvníka vtáhne do života prvních moderních Evropanů působivými architektonickými i multimediálními prvky. Velmi si vážím toho, jak se dokázali mezi sebou domluvit všichni zainteresovaní experti. Potvrdilo se tak, že na tomto projektu pracovaly světové špičky, archeologové, architekti i stavbaři respektující vzácnou lokalitu,“ říká ředitel Kubín.

Architekti použili monolitický reliéfní beton, dubové dřevo a sklo.

Před architekty Radko Květem a Pavlem Pijáčkem stál přitom hodně nelehký úkol. Muzeum je na rozhraní obce s volnou krajinou a představuje také součást působivé scenérie chráněné krajinné oblasti Pálavských vrchů. Pozemek staveniště je navíc národní kulturní památkou a výstavba objektu, kromě expozice „in situ“, byla povolena pouze na ploše již archeologicky zkoumané.

„Vycházeli jsme z předpokladu, že archeologické nálezy bývají čtyři až pět metrů pod stávajícím terénem. Z těchto hledisek vzešel koncept podzemní stavby a volné parafráze vápencových skal vybíhajících ze zeleně luk a vinohradů. Hlavní výstavní prostor, administrativní, technické a sociální zázemí, je ukryto ve svahu. Do exteriéru vystupují prosvětlovací věže, nálevkovitě tvarovaný vstup a výhledy na Děvičky a jezero,“ popisuje architekt Radko Květ.

A dodává: „Pokud jde o materiály, rozhodli jsme se pro monolitický reliéfní beton, dubové dřevo a sklo. Vstupní prostor vymezují gabionové zdi.“

Archeopark Pavlov je přímo na místě jednoho z největších paleolitických nalezišť na světě.

Autoři stavby se potkávali s řadou problémů, které jim komplikovaly práci. Třeba kvůli odhalení mamutí „skládky“ kostí, na kterou narazili stavbaři při zahájení stavby v roce 2014, museli Radko Květ a Pavel Pijáček návrh přepracovat a staveniště přeorientovat.

 Výsledkem je zakomponování třicet tisíc let staré „skládky“ do prostor expozice. Návštěvníci tak budou mít možnost sledovat archeology při práci a odhalovat s nimi další poklady.

Projekt za téměř sto milionů korun byl financován z rozpočtu Regionálního operačního programu Jihovýchod a Jihomoravského kraje.

Autor:
  • Nejčtenější

Majitel nepřevzal mou výpověď z nájmu. Prý není důvod odcházet a mám platit

7. května 2024

Premium Pronajala jsem si byt, do kterého zatéká. Pronajímatel s tím nic nedělá, a tak jsem podala...

Postavili dům za cenu bytu, mají zahradu i vlastní studnu

10. května 2024

Za hlavní devizu domu v Porubě považují autoři projektu, architekti Marie a Petr Hýlovi to, že se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ostrov a útočiště nejbohatšího piráta je na prodej za 50 milionu dolarů

8. května 2024

Soukromé ostrovy jsou v módě. A když navíc kdysi „patřily“ slavnému pirátovi, je o zájem postaráno....

Prohlídka kamenného domu jim obrátila život naruby. Pomohla skvělá přístavba

9. května 2024

Soňa a Radek koupili ruinu z roku 1934, ze které zbyly jen čtyři holé kamenné stěny. Radek se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Architekt žije s rodinou v paneláku. Byt po radikální proměně skvěle slouží

8. května 2024

Jsem architekt. Bydlím s manželkou a dcerou v jedenáctém patře panelového domu na Praze 5. Mám rád...

Soutěž, která pomáhá laikům, ale také architektům a designérům

12. května 2024

Seriál Nejdříve to byl teoretik, pak jako novinář „bojoval“ s realitou, aby se ji nakonec pokusil...

Ze dvou téměř sto let starých chat blízko sebe vznikly konečně moderní

12. května 2024

Závěr seriálu České chaty snů byl netradiční: sedmý a osmý díl byl „společný“, proměňovaly se hned...

Rodina si postavila pohodlný dům z betonu na úpatí Kremnických vrchů

11. května 2024

Pohodlný jednopodlažní minimalistický rodinný dům z pohledového betonu stojí v místě Suchý vrch, na...

Luxusní sídlo boxera Muhammada Aliho jde do aukce. Vitráže navrhl Tiffany

10. května 2024

Velké luxusní sídlo, které kdysi vlastnil legendární americký boxer Muhammad Ali, jde do aukce....

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky, předpovídání složitých...