„Zvláštností letošního roku je velmi rozmanitý charakter staveb, velká různorodost jejich velikosti a významný nástup systému BIM neboli Building Information Modeling, který byl využitý u více než 20 procent staveb,“ uvedl Jan Fibiger, předseda správní rady Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství.
BIM je digitální model, který slouží jako databáze informací o projektu v průběhu celého životního cyklu, tedy až po dobu jeho užívání.
„Z toho důvodu budou letos poprvé vyhlášeny tři zvláštní nominace a z nich jedna Zvláštní cena za využití BIM při přípravě a realizaci staveb. Tři nominace budou rovněž vyhlášeny pro zahraniční stavby, které prezentují vysokou úroveň českého umu v zahraničí,“ dodal Fibiger.
O soutěži
Celkem se do soutěže, která již přes dvacet let hodnotí stavby českých architektů, projektantů, stavitelů a investorů, přihlásilo 65 děl. Odborná porota vybrala 15 staveb na českém území a tři, které vznikly podle návrhu českých autorů v zahraničí.
Porotci a Sbor expertů se na základě dodaných podkladů zabývali estetickým a prostorovým ztvárněním staveb, jejich umístěním do konkrétního prostředí, architektonickým vyzněním, konstrukčním řešením, inovativností, realizací a provedením stavby.
Na 29 staveb, které postoupily druhého kola, pak přijeli porotci na prohlídku a hodnotili také míru spokojenosti uživatelů a přijetí veřejností.
V loňském ročníku porota ocenila Komenského most v Jaroměři, dostavbu základní školy v Dobřichovicích, podzemní komplex na Staroměstském náměstí v Mladé Boleslavi, nástavbu vysoké pece Bolt Tower v Ostravě a obnovu budov v areálu Důl Hlubina tamtéž (výsledky zde).
Do 13. října (pouze do 12 hodin!) mohou pak lidé hlasovat (zde) a zvolit stavbu, která získá Cenu veřejnosti. Na slavnostním večeru Dnů stavitelství a architektury v pražské Betlémské kapli večer 13. října proběhne vyhlášení titulů, Zvláštních cen a také Ceny veřejnosti.
Vyhlašovatelé Stavby roku:
Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT), Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství (organizátor soutěže) a Svaz podnikatelů ve stavebnictví v ČR (SPS)
Letos poprvé podrobně hodnotilo všechny stavby v prvním kole i třicet stavebních expertů.
Nominované stavby:
- Mezinárodní výzkumné laserové centrum ELI, Dolní Břežany, autor: Ian Bogle
- Městský okruh - Tunelový komplex Blanka, Praha, autoři: Metroprojekt Praha, Satra a Pudis
- Výstavba sběrače s napojením Dluhonic a Kozlovic, Přerov Aquatis.
- Culture Station Plzeň VPÚ, autor: DECO Plzeň
- Archeologický park, Pavlov, autor: Ing. arch. Radko Květ
- Modernizace trati Tábor - Sudoměřice, autor: Sudop Praha
- Stezka v oblacích, Dolní Morava, autor: Zdeněk Fránek, Architect&Associates
- Rezidence Černošice, autoři: Šafer Hájek architekti - Oldřich Hájek, Pavel Lesenský, Jakub Koníř, Jaroslav Šafer
- Budova Delta, Praha, autoři: Ing. arch. Jan Aulík , Ing. arch. Jakub Fišer
- Aplikační centrum Baluo, Olomouc, autor: Ing. Miroslav Pospíšil
- Rekonstrukce zámku ve Svijanech, autor: Apris 3MP
- ByTy v Malešicích, Praha, autoři: Ing. arch. Oleg Haman, Jakub Seifert, Petr Jambor, Vojtěch Sigmund, Lenka Zvědělíková, Daniel Novák, Petr Sova, Alexandra Fefelová, Jiří Grulich
- Rekonstrukce a dostavba městského stadionu ve Vítkovicích, autoři: David Kotek, Zuzana Sýkorová, Josef Zlámal
- Granátové jablko - rekonstrukce areálu Kuksu, autor: Atelier 4
- Elektrizace trati Šumperk - Kouty nad Desnou, autor: Sudop Brno
Fotografie všech nominovaných staveb najdete ve fotogalerii.