Brojil proti Zemanovi a Fischerovi, brzy nato mu zablokovali Facebook

  12:31aktualizováno  16:56
Video vyzývající lidi, aby nevolili Miloše Zemana a Jana Fischera, mělo na internetu úspěch. Začátkem týdne ale jeden z jeho autorů, aktivista Matěj Hollan, přišel o účet na Facebooku. Firma mu jej zablokovala poté, co ho více lidí označilo za falešný. Teprve ve středu se Hollan písemně domohl nápravy.

Matěj Hollan (vlevo) a Jan Látal jsou spoluautory klipu Jak odstranit Zemana s Fischerem? V něm dávají návod, jak postupovat při prezidentských volbách. Do středy dopoledne ho vidělo více než 360 tisíc lidí. | foto: Youtube.com

Kde je Matěj? ptá se název facebookové skupiny, která vznikla počátkem týdne a rychle nasbírala stovky fanoušků. Jde o příznivce brněnského aktivisty, který před pár dny doslova zmizel z Facebooku.

Společnost zablokovala Hollanovi účet poté, co skupina lidí označila jeho profil za falešný. "V pondělí ve dvě hodiny odpoledne se mi to najednou samo odhlásilo a do e-mailu přišla zpráva, že mi dočasně blokují účet," popsal Hollan.

Ten si vše spojuje hlavně s videem, které na internetu zveřejnil minulé úterý, a za facebookovými záškodníky tuší příznivce politiku. Na videu Hollan spolu s Janem Látalem přesvědčuje lidi, aby volili za prezidenta ty kandidáty, kteří mají šanci předstihnout favorizované Miloše Zemana a Jana Fischera.

"Buď se budeme chovat debilně, nebo zaujmeme takovou strategii, aby se do druhého kola dostal někdo jiný než Zeman s Fischerem," agituje na videu Matěj Hollan, který v Brně léta bojuje za zákaz videoloterijních terminálů, proti přesunu nádraží a brojil i proti garážím pod Zelným trhem.

Video mělo úspěch, vidělo ho 300 tisíc lidí

Jako řešení video doporučovalo dát hlas buď Schwarzenbergovi nebo Dienstbierovi. Nahrávku na YouTube vidělo za jediný týden přes 360 tisíc lidí a záhy vznikla i její parodie. Ministr zahraničí pak skutečně postoupil do druhého kola prezidentské volby.

"Podle sledovanosti je vidět, že klip měl ohlas a zřejmě byl jednou z věcí, která Schwarzenbergovi pomohla do druhého kola, byť je to těžko měřitelné," podotkl politolog z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Lubomír Kopeček.

Podobný názor má i konzultant v oblasti sociálních médií Adam Zbiejczuk. "Lidé museli video často sdílet, byť jeho efekt nebyl jednoznačný. Hodně lidí dalo na YouTube jak palec nahoru, tak palec dolů. Byl to ale jeden z momentů, který měl sílu ovlivnit nerozhodnuté voliče," soudí Zbiejczuk.

Důkazy, že za útokem na Hollanův facebookový účet stojí fanoušci Zemana či Fischera, však aktivista nemá. "Usuzuji jen z kontextu událostí, nikdy jindy se mi něco takového nestalo. Až teď, po zveřejnění videa," dodal Hollan.

MF DNES požádala o vyjádření štáby obou politiků. Ten Zemanův do redakční uzávěrky nereagoval, Fischerův popřel, že by se zablokováním Hollanova účtu měli jeho lidé cokoliv společného.

Účet bude mít do pár týdnů zpět

"Tým Jana Fischera nikdy nepracoval s negativní kampaní ani nebránil zveřejňování kritických názorů na jeho osobu," reagovala na dotaz vedoucí kanceláře Jana Fischera Sabina Tančevová.

Hollan zaslal do centrály Facebooku kopie svých dokladů a účet mu byl během středy opět zprovozněn. "Získal jsem e-mail na osobu, která ve Facebooku pracuje, a ta mi obratem odpověděla. Zřejmě proto mi účet zprovoznili tak rychle. Obvykle to prý trvá déle," podotkl Hollan.

Podle Zbiejczuka nejde ze strany serveru o nijak nestandardní postup. "Facebook to nedělá účelově. Automat prostě účet zablokuje, pokud dost lidí nahlásí nějaký profil jako podvrh," vysvětlil Zbiejczuk.

Kolik přesně lidí to musí být, zda mohou mít nově vytvořené účty či jestli mohou být přátelé, netuší ani on. Přesná pravidla znají jenom lidé z Facebooku, který nemá v České republice pobočku. Nejbližší je v Irsku, odkud se spravují účty uživatelů v celé Evropské unii. V Irsku jsou totiž pro firmu nejnižší, a tudíž nejvýhodnější daně. Získat vyjádření firmy se MF DNES nepodařilo.

Podle Zbiejczuka jsou však uživatelé Facebooku lépe chráněni než třeba před dvěma lety, protože firma ochranu neustále zlepšuje. Přesto stále existují možnosti, jak uživatele poškodit, třeba jako v Hollanově případě. "Jsou lidé, kteří s tím mají zkušenosti, v různých kampaních to není neobvyklé, byť v České republice se to tolik nevyužívá," doplnil Zbiejczuk.

O účet na Facebooku podle něj takto přišla řada lidí, kteří byli někomu nepohodlní, ale i radikálové všeho druhu. "Často si totiž nevedou účet pod svým jménem, ale přezdívkou, což však není Hollanův případ," vysvětlil Zbiejczuk.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Další z rubriky

Nový stadion pro brněnskou Kometu vyroste na výstavišti za pavilonem Z

Dominantou areálu brněnského výstaviště je pavilon Z.

Na místě velodromu se nakonec nový hokejový stánek pro Kometu stavět nebude. Radní rozhodli, že ho posunou o několik...

Vysušené střední Moravě průměrný déšť stačit nebude, varuje předpověď

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Zima se blíží ke konci a začíná bilancování, jak srážkami pomohla krajině loni sužované extrémním teplem a suchem. A...

Mikulovský kostel ukrýval tajemný sklep. Dosud o něm nikdo neměl tušení

V mikulovském kostele svatého Jana Křtitele při rekonstrukci objevili tajemnou...

Pocity podobné těm, jaké měli archeologové při vstupu do neprobádaných útrob pyramid, mohli nyní zažít vědci v...

Najdete na iDNES.cz