Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. května 2022 Maxmilián, Maxim

Zdravotní školy hlásí nával, studenty do nich žene covid i seriály

  6:04
Mimořádný zájem žáků devátých tříd základní škol letos hlásí střední zdravotnické školy v Jihomoravském kraji. Tak velký nápor uchazečů některé z nich zažily naposledy před čtyřiceti lety. Vděčí za to zřejmě covidu i demografické křivce.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Archiv T. Sychry

Kdyby chtěli otevřít dvě třídy oboru praktická sestra navíc, mohli by si to v září v Kyjově dovolit. Zájem o studium zdravotnických oborů je letos enormní. 

„Máme o sedmdesát procent vyšší počet přihlášek ke studiu zdravotnického oboru než v minulých letech. Dochází k převisu srovnatelnému s obdobím před asi čtyřiceti lety,“ potvrzuje ředitelka Klvaňova gymnázia a střední zdravotnické školy v Kyjově Renáta Soukalová. 

Podobně jsou na tom v období, kdy Česko bojuje s pandemií koronaviru, i další zdravotnické školy na jižní Moravě. „Domnívám se, že současná doba zvýrazňuje smysluplnost práce ve zdravotnictví, její potřebnost a vysoké ocenění společností,“ míní Soukalová.

V uplynulém roce se totiž lékaři, ale i zdravotní sestry dostali výrazně do popředí zájmu. „Měli jsme spíše obavu, že covid uchazeče odradí, ale to se podle všeho nepotvrdilo,“ říká ředitelka Střední zdravotnické školy Evangelické akademie v Brně Renáta Michálková, kde zaznamenali nárůst přihlášek o asi třicet procent. 

Kladli však také důraz na online náborovou kampaň a zájem o studium na jejich škole dílem přikládají i vyššímu počtu deváťáků.

Podobně smýšlejí i na brněnské Střední zdravotnické škole v Jaselské ulici, kam chce nastoupit o čtvrtinu více studentů než loni. „Roli může hrát nástup populačních ročníků i vliv současné situace a jistota zaměstnání spojená s pandemií covidu-19. Možná se na současném stavu podílí obě možnosti,“ přemítá ředitelka školy Zuzana Číková.

Motivuje jistota zaměstnání

Spíše s demografickou křivkou dává nárůst zájmu do souvislosti ředitel brněnské Církevní střední zdravotnické školy v Grohově ulici David Kasan. Zhruba třicetiprocentní převis žadatelů, který tu zaznamenávají už třetí rok, může mít podle něj i další důvody. „V posledním roce se do popředí dostala jistota zaměstnání,“ podotýká.

Dodává však, že zájem o zdravotnické obory má i jeden úsměvný důvod. „Ukazuje se při přijímacích pohovorech a sami žáci jej zmiňují. Jsou to seriály a filmy ze zdravotnického prostředí,“ směje se Kasan.

V Jihomoravském kraji mají studenti na výběr z desítky zdravotnických škol. Letos k nim přibyla boskovická, kde se poprvé otevírá čtyřletý obor praktická sestra. Přihlásila se do něj dvacítka uchazečů.

Na nedostatek zájmu o studium si nemohou stěžovat ani v ostatních městech. I když třeba v Břeclavi, Znojmě či Blansku většinou vzrostl jen o jednotky. 

Třeba ředitel blanenské Obchodní akademie a střední zdravotnické školy Petr Bouda si na rozdíl od kolegů myslí, že pandemie koronaviru oboru příliš neprospěla. „Nejsem si jistý, zda by zprávy s nasazením zdravotníků, jejich obří vytížení, problémy s odměnami či psychická náročnost povolání dokázaly zvýšit zájem o tuto náročnou a tvrdou práci,“ kroutí hlavou.

Asociace zdravotnických škol nicméně sleduje velký zájem napříč celou republikou. Výrazný je v jižních Čechách, Královéhradeckém a Ústeckém kraji, ale i na Plzeňsku či Zlínsku. Jediné regiony, kde tyto školy hlásí pokles zájmu studentů, jsou Vysočina a Pardubický kraj.

Základny pro nemocnice

Boom zdravotnických oborů je každopádně dobrá zpráva pro nemocnice. „Napříč odděleními máme nedostatek zdravotních sester a nižšího personálu. V koronavirové době se to ukazuje naléhavěji než dřív,“ potvrzuje mluvčí nemocnice v Kyjově Filip Zdražil. 

Podle něj má zdejší zařízení štěstí v tom, že leží blízko hranice a případné personální problémy mohou pomoci řešit sestry dojíždějící ze Slovenska. „Nicméně samozřejmě uvítáme, když se počet sester navýší. Na některých odděleních je nedostatek nižší, ale na těch exponovaných jako ARO či interna opravdu výrazný,“ sděluje s tím, že v Kyjově chybí několik desítek sester.

Spolupráce nemocnic a zdravotnických škol je tedy zásadní. Studenti vypomáhají nejen během povinné praxe, ale i jako dobrovolníci. „U nás si vyzkouší práci na různých odděleních, a když školu dokončí, tak se k nám vrací. Máme díky tomu pevnou personální základnu,“ prozrazuje mluvčí znojemské nemocnice Petra Veselá.

Mít se školou dobré vztahy se podle ní vyplatí. Teď v boji proti covidu to lze vidět ještě zřetelněji. Studenti „své“ nemocnici ochotně vypomáhali ještě dřív, než hejtmanství rozeslalo „povolávací rozkazy“. Na pracovní příkaz se nyní ve Znojmě vystřídá 61 studentů, ale dobrovolně pomáhají také další. „V tom je Znojmo trochu specifické na rozdíl od brněnských nemocnic, které jsou velké a personál jim dlouhodobě chybí,“ vyzdvihuje Veselá.

Třeba v největší Fakultní nemocnici Brno se musejí o zdravotní sestry „rvát“ i prostřednictvím finančních odměn. „Holkám ze zdravotních škol jsme dávali stipendia, pokud nám přislíbily, že po ukončení studia nastoupí jako sestry a nějakou dobu si tady odpracují, aby se nám vynaložené peníze rentovaly,“ popisuje nedávný motivační projekt pro zdravotní sestry mluvčí bohunické nemocnice Veronika Plachá. 

Letošní zájem o studium na zdravotních školách ji potěšil. „Pro nás je to jedině dobře, dlouhodobě nám chybí několik desítek sester,“ podotýká.

VIDEO: Herci seriálu Sestřičky Modrý kód upekli dezerty zdravotníkům v Motole:

11. listopadu 2020

  • Nejčtenější

Kolemjdoucí našel v brněnském lese mrtvou dvacetiletou ženu

Téměř tři měsíce pohřešovanou dvacetiletou ženu z Brna našel kolemjdoucí mrtvou v lese mezi brněnskými Pisárkami a...

Archeologové našli pod silnicí stovky koster, kruhové objezdy musejí počkat

Zhruba stovku hrobů odkryli archeologové při průzkumu pod silnicí, který předcházel stavbě kruhových křižovatek ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z pískovny vznikne největší brněnský park, připomene těžební krajinu

Areál pískovny v brněnských Černovicích protkaný stezkami bude dvakrát větší než Lužánky. Vznikat má postupně několik...

Je ta socha bronzová, nebo živá? Performeři nadchli návštěvníky Slavkova

Přes třicet živých soch, tedy umělců nabarvených speciální barvou tak, že působí jako socha, nadchlo návštěvníky...

Na Masarykově univerzitě letos skončil pedagog kvůli obtěžování studentky

Na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity letos v únoru na hodinu skončil docent politologie kvůli údajnému...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

VIDEO: Kurýr na koloběžce nedal přednost, z hrozivě vypadající nehody vyvázl

O velkém štěstí může mluvit dvacetiletý kurýr, který minulý týden rozvážel jídlo po Brně. Na křižovatce nedaleko...

Po půlstoletí se v Podyjí zabydlel sysel, za měsíc se očekávají mláďata

Dobrou zprávu potvrdil letošní jarní monitoring, který v Národním parku Podyjí pravidelně provádí Agentura ochrany...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Brněnskou diecézi převezme po Cikrlem dosavadní pomocný biskup Konzbul

Novým brněnským biskupem se stane dosavadní pomocný biskup Pavel Konzbul. Šestapadesátiletý rodák z Brna nahradí...

Krutý osud svaté Dobroslavy, princeznu za věrnost Maurové rozčtvrtili

Premium Bylo to jen pár let poté, co na Velkou Moravu přišli věrozvěstové Cyril a Metoděj, když osmileté dívce zemřel při...

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Zakladatel Microsoftu Bill Gates používá mobil, který byste nečekali

Miliardář a zakladatel Microsoftu Bill Gates se pochlubil tím, jaký aktuálně používá smartphone. Ačkoli Microsoft...

Konec přetáčení reklam. Na televizi Prima je musíte přetrpět, nebo zaplatit

Od prvního června nebude možné přetáčet reklamy stanic TV Prima při odloženém zhlédnutí pořadů v IPTV a OTT službách....