Kvůli motorkám zrychlí opravy D1, na Velkou cenu dohlédnou i pyrotechnici

  9:48aktualizováno  9:48
Tisícovky aut jedoucích k Masarykovu okruhu, v okolí stovky policistů dohlížejících na bezpečnost. O víkendu se v Brně koná jedenapadesátý ročník Velké ceny silničních motocyklů. Letos poprvé pořádaný ve spolupráci kraje a města.

Největší česká naděje v závodech Velké ceny – Jakub Kornfeil (v popředí) – se ve středu spolu s ostatními domácími motocyklovými závodníky podepisovala v brněnském nákupním centru Vaňkovka. (17.8.2016) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Bezpečnostní opatření budou dosud největší v historii. Přečtěte si, co všechno letošní ročník obnáší.

DopravaSilničáři uspíšili práce na dálnici D1

Každoročním úskalím je rozkopaná D1. Aby se neopakovala situace z před tří let, kdy v opravovaném úseku stáhli dálnici do jednoho pruhu a vytvořila se tak několikahodinová kolona, rozhodlo se Ředitelství silnic a dálnic letos opravy urychlit.

Jak se dostat na Masarykův okruh

Dopravní podnik jako každý rok vypraví mimořádnou autobusovou linku 400 z Mendlova náměstí. Pojede každých 30 minut od 6.30 do 21 hodin, v neděli do 19 hodin. Z kempu Žebětín k závodišti pojede od 6.45 do 13.45 autobusová linka X. V opačném směru pak pojede od 13.45 do 18.45. Obě linky jsou bezplatné.

Od čtvrtečního odpoledne je proto doprava mezi 216. a 230. kilometrem ve směru na Kroměříž a mezi 230. a 216. kilometrem směrem na Brno vedená ve dvou pomocných pruzích namísto jednoho.

Organizátoři však v souvislosti s dopravou upozorňují na omezené sjezdy. Kvůli modernizaci úseku Kývalka – Ostrovačice je částečně uzavřen nájezd a výjezd na exitech 178 a 182 ve směru na Prahu.

„Na okruh lze sjet pouze na exitu 182 Kývalka. Letos jej musí využít i lidé mířící do Ostrovačic. Tamní výjezd je uzavřený. Kdo přejede exit 182, bude muset jet po dálnici až k Devíti křížům a zajede si desítky kilometrů,“ upozornila manažerka bezpečnostních opatření Jana Božková.

Příjezdové cesty k parkovištím a kempům budou vyznačeny dopravním značením. Pro ty, kdo přijedou na motorkách, vyhradili pořadatelé parkoviště naproti hlavnímu vstupu nebo v areálu Střelnice.

Brněnský dopravní podnik však doporučuje využívat jeho speciálních linek, jež každoročně v době závodů MotoGP nasazuje.

BezpečnostKontroly bude dělat i tým pyrotechniků

Snad největší změnou ve srovnání s předchozími ročníky je rozšíření bezpečnostních opatření.

„Návštěvníci to pocítí hned při vstupu do areálu automotodromu, kde bude pořadatelská služba dělat bezpečnostní prověrky,“ uvedl velitel opatření Miloslav Machát. Ostraha u vstupu bude namátkově kontrolovat zavazadla návštěvníků.

Pro zvýšení bezpečnostních opatření se rozhodli hlavně z důvodu teroristických útoků v Evropě. Zatímco v předchozích letech si policisté odpracovali za tři dny tisíc směn, tentokrát se jejich počet zvýší na 1 500.

Na okolí Masarykova okruhu bude dohlížet také zhruba 200 strážníků. Posílí ovšem i hlídky v Brně a zvýšená kontrola bude přes víkend rovněž na hranicích se Slovenskem a Rakouskem.

„Navíc spolupracujeme s pyrotechnickou službou policie. Každý den budeme dělat na vytipovaných místech areálu prohlídky,“ doplnil Machát.

VstupenkyProdalo se méně než loni, k mání ještě jsou

Vstupenky si zatím koupilo necelých 35 tisíc lidí, což je méně než loni. Po dohadech a průtazích politiků si totiž fanoušci nemohli lístky jako každý rok koupit už před Vánocemi pod stromeček. Prodej začal až s dvouměsíčním zpožděním v lednu.

Program Velké ceny

Pátek 19. srpna

9.00–12.25: volné tréninky 1
13.10–16.45: volné tréninky 2
17.50–18.15: kvalifikace Red Bull MotoGP Rookies Cup

Sobota 20. srpna

9.00–11.40: volné tréninky 3
11.50–12.25: Pit Lane Walk
12.35–13.15: kvalifikace Moto3
13.10–14.00: MotoGP – volný trénink 4
14.10–14.50: kvalifikace MotoGP
15.05–15.50: kvalifikace Moto2
16.30: Red Bull MotoGP Rookies Cup – závod 1

Neděle 21. srpna

8.40–10.00: Warm Up
11.00: závod Moto3
12.20: závod Moto2
14.00: závod MotoGP
15.30: Red Bull MotoGP Rookies Cup – závod 2

Minulý víkend se navíc po téměř dvaceti letech jela konkurenční Velká cena Rakouska. Motocykloví nadšenci z Německa, Rakouska nebo Itálie si tak raději mohli zaplatit lístek na nový okruh poblíž Štýrského Hradce.

„Podle dřívějších zkušeností očekáváme, že deset tisíc vstupenek si ještě návštěvníci koupí na místě,“ věří ale brněnský primátor Petr Vokřál (ANO).

O závodním víkendu budou lístky k dispozici na pokladnách Masarykova okruhu. Cena za třídenní vstupenku začíná na 2 300 korun. Šanci koupit si ji mají zájemci i ve čtvrtek na doprovodné akci, která se koná na náměstí Svobody.

Kromě vstupenek na přírodní tribuny jsou tentokrát stále volné i ty na sedadlové. Vyprodané jsou zatím pouze tribuny T3 a T5. Zaplněný je ještě kemp na tribuně A a koupit vstupenky už nelze ani na čtvrteční Pit & Paddock Walk.

Zisk z lístků je přitom pro kraj i město důležitý. Ministerstvo školství se zavázalo, že případnou ztrátu dokryje 60 miliony korun, zbylé peníze by ale musel doplácet právě kraj s městem.

Noví pořadateléProblém byl s obrazovkami

Největším oříškem pro organizátory bylo právě to, že měli na všechno méně času než v předchozích letech. „Bývalo to tak, že skončí jedna Velká cena, vyhodnotí se a začne se pomalu s přípravou té další. My jsme začali až někdy v lednu,“ popsal tajemník pořadatelského Spolku pro GP ČR Brno Adam Svoboda.

Kriticky to například vypadalo se zajištěním velkoplošných obrazovek, na nichž se diváci ze sedadlových tribun mohou dívat na přímý přenos závodů. „Byla na ně vypsaná veřejná zakázka. Ta se ale na poslední chvíli zrušila. Nakonec se nabídl Automotodrom Brno, že je zaplatí,“ vysvětlil Svoboda.

Nejčtenější

Staal gratuloval Nečasovi: Za rok budeme v Carolině slavit Stanley Cup

Martin Nečas (vpravo) slaví se spoluhráči ze Charlotte triumf v Calder Cupu.

Mise s názvem AHL 2018/19 došla v případě hokejisty Martina Nečase svého naplnění. Bývalý útočník Komety Brno pomohl...

Naděje pro chudé i peklo pro sousedy. Sociální byty v Brně vzbuzují vášně

Ludmila Funtyová s partnerem a třemi dětmi už více než dva roky díky projektu...

Ohledně sociálního bydlení v Brně proti sobě stojí dva tábory. První, prezentovaný aktivisty blízkými Žít Brno,...

Malý loft zaplnil industriální styl, který zjemnily prvky etna

Kovové schodiště, vyrobené na míru, vede do otevřené ložnice na galerii....

Pojďme se podívat do jednoho brněnského loftového bytu. Designérka Pavlína Lipková v něm zajímavě zkombinovala...

VIDEO: Zloděj vláčel prodavačku po zemi, chytili ho kolemjdoucí

Kolemjdoucí chytili zloděje, který vláčel prodavačku

Několik metrů vláčel zloděj v Brně po zemi prodavačku, která se mu snažila zabránit v krádeži kabelky. Násilníkovi se...

Elektrokola škodí Pálavě i Podyjí, z rezervací se staly „tělocvičny“

Cyklista na elektrokole v lese

Móda elektrokol dělá těžkou hlavu ochráncům přírody. Problém ilustruje fotka z Facebooku. Cyklista s širokým úsměvem...

Další z rubriky

Cizinec usnul u přehrady, na zastávce pak potkal zloděje se svými věcmi

V Brněnské přehradě kvůli zelené vodě plné sinic hygienici zakázali po deseti...

Jen chvíli se mohl radovat z lupu zloděj, který okradl v Brně spícího cizince. Okradený muž se totiž po probuzení vydal...

Elektrokola škodí Pálavě i Podyjí, z rezervací se staly „tělocvičny“

Cyklista na elektrokole v lese

Móda elektrokol dělá těžkou hlavu ochráncům přírody. Problém ilustruje fotka z Facebooku. Cyklista s širokým úsměvem...

Naděje pro chudé i peklo pro sousedy. Sociální byty v Brně vzbuzují vášně

Ludmila Funtyová s partnerem a třemi dětmi už více než dva roky díky projektu...

Ohledně sociálního bydlení v Brně proti sobě stojí dva tábory. První, prezentovaný aktivisty blízkými Žít Brno,...

Najdete na iDNES.cz