Začíná MotoGP. Za noc v Brně zaplatí návštěvníci až 11 tisíc

  13:22aktualizováno  13:22
Motocykloví nadšenci z celého světa zaplňují hotely, penziony a kempy po Brně i okolí. Ceny ubytování se zvedly více než dvakrát. Mezi zahraničními návštěvníky převažují Němci. Naopak Rakušanů ubylo.

Účastníci víkendové Velké ceny se utkali v exhibičním závodě na pitbicích na brněnském náměstí Svobody. Představil se také český jezdec Jakub Kornfeil. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Zaplatit si ubytování v Brně o minulém víkendu? V průměru byste za dvoulůžkový pokoj na jednu noc zaplatili dva tisíce korun. Tento víkend se ceny vyšplhají až k 11 tisícům. Velká cena Brna, která začala dnes a potrvá do neděle, každoročně znamená pro majitele ubytovacích zařízení mnohonásobně vyšší výdělky.

Fotogalerie

„Zvedli jsme cenu snad jako všechny hotely. Musíme jít s dobou,“ usmála se Silvie Zámečník z jediného pětihvězdičkového hotelu v Brně, Barceló. Jeho vlastníci moc dobře vědí, že vyšší ceny jim tento víkend zákazníky neodradí. Ba naopak. Mají plno.

„Loni jsme měli stejně velký zájem. Převažují u nás hlavně zahraniční návštěvníci,“ doplnila.

Obsazeno hlásí rovněž třeba Holiday Inn. „Jako každý rok máme plno. U nás si místo rezervují hlavně firmy. Většinou když skončí jeden ročník MotoGP, hned si zamlouvají pokoje na rok následující,“ sdělila za hotel nacházející se u brněnského výstaviště Alžběta Kusalová.

Oproti minulému víkendu vzrostly ceny o 248 %

Podle hotelového vyhledavače Trivago díky zájmu o akci vzrostly ceny za ubytování ve srovnání s předchozím srpnovým víkendem až o 248 %. „Svého vrcholu ceny dosahují ze soboty na neděli, kdy si motocykloví nadšenci zaplatí za dvoulůžkový pokoj v průměru 11 251 korun. Nicméně loni průměrná částka činila 14 166 korun,“ porovnala mluvčí společnosti Lucie Koutníková.

Zájem o hotely v Brně

  • Průměrná cena za noc ve dvoulůžkovém pokoji z dneška na zítřek je 5 911 korun. Ze soboty na neděli 11 251 korun. Loni to bylo 14 166 korun.
  • Oproti předchozímu srpnovému víkendu vzrostly ceny v hotelech až o 248 %.
  • V loňském roce vzrostly ceny ve srovnání se srpnovým průměrem dokonce 3,3krát, letos 2,8krát.
  • Největší zájem o ubytování mají Němci. Ti jsou ochotni v průměru zaplatit v Brně během závodu 3 319 Kč za noc.
  • Nejvíce peněz za ubytování jsou ochotni dát Britové, a to 4 566 korun za noc. A například Maďaři shánějí ubytování v průměru za 2 642 korun.

Zdroj: Trivago.cz

Největší zájem přijet se podívat do Brna na motocyklové závody mají ze zahraničních hostů Němci. Potvrzuje to i Renata Kořínková, která má na starosti rezervace v Campu Alpa. Zatím ještě místo pro stany nebo karavany mají. Vzhledem k tomu, že je kemp vzdálený zhruba tři kilometry od Masarykova okruhu, se ale nebojí, že by kapacitu nenaplnili.

„Návštěvníci se k nám už sjíždějí. Dokonce bych řekla, že zájem o náš kemp je o něco větší než v minulém roce,“ pochvalovala si Kořínková.

I tady ceny zvedli hned několikanásobně. Normálně jejich zákazníci za noc v chatce zaplatí za dvě osoby 500 korun, od začátku tohoto týdne 1 600. Z analýzy internetového serveru Trivago dále vyplynulo, že v hotelech, hostelech a penzionech je volných pouze sedm procent ubytovacích kapacit. Z větších brněnských hotelů má například posledních pár volných míst Grandhotel nedaleko vlakového nádraží.

O koleje je menší zájem, může za to Velká cena Rakouska

Zatímco hotely hlásí plno nebo nabízejí posledních pár volných lůžek, na kolejích Vysokého učení technického (VUT) by byli rádi, kdyby se jim přes víkend ještě pár stovek hostů přihlásilo.

Za nápadem pronajímat vysokoškolské koleje při Velké ceně stojí student VUT Petr Bouchal. Univerzitní koleje jsou přes prázdniny volné, tak se se školou domluvil a na víkend motocyklových závodů si je pronajal.

„Něco podobného vymysleli u nás na škole už před sedmi lety. Domluvili jsme se s kolejemi a menzami na pronájmu, který je výhodný pro obě strany, a tuto myšlenku jsme obnovili,“ konstatoval čtyřiadvacetiletý student, jehož projekt s názvem GP Rooms se stal oficiálním partnerem okruhu. Normálně pronájem pokoje na kolejích stojí pro studenta na noc okolo stokoruny, Bouchal měl cenu vyšší. Po dohodě s univerzitou však přesnou částku sdělit nechce.

Nakonec se mu podařilo na Kolejích pod Palackého vrchem a Listových kolejích obsadit necelých 600 pokojů. Původně jich zamýšlel zaplnit o 900 více. Za pronájem dvoulůžkového pokoje na kolejích na jednu noc přes rok zájemce zaplatí částku v rozmezí 150 až 200 korun. Bouchal je o víkendu Velké ceny začal nabízet v průměru za 2 500. Jelikož však obsazenost není taková, jakou si představoval, musel nakonec zlevnit až o pětinu.

Bouchal si menší zájem vysvětluje hlavně tím, že se minulý víkend jela Velká cena Rakouska na novém okruhu, a tak si spousta cizinců raději koupila lístek tam.

„Na ubytování je to znát. Poprvé jsem tuhle myšlenku v praxi vyzkoušel minulý rok, kdy jsme dokázali prodat 100 pokojů. Mezi zákazníky tehdy bylo i dost Rakušanů. Letos jich ale máme minimum,“ dodal. Největší zájem naopak zaznamenali ze strany Slovinců. Dohromady ubytovávají hosty z 35 zemí světa, od Argentiny přes Hongkong po Zimbabwe.

Kromě toho, že hosty ubytují, zajistí jim také jídlo v restauraci pro 200 lidí a s brněnským dopravním podnikem domluvil i pronájem autobusů, aby hosty odvezl až na okruh.

  • Nejčtenější

ZVOLNĚNÍ: Jágr nastartoval vizi, přibude v extralize zápasů?

Když něco prohlásí Jaromír Jágr, má to velkou váhu. Legendární 68 nedávno vyjádřila přání, aby se v hokejové extralize...

D1 na Brno uzavřela srážka kamionu s cisternou, odklízení trvalo 12 hodin

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku od 6 hodin ráno uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Z...

Z Gebre Selassie je Vodná. Doma má syna a hokejistu, učí, stíhá i házenou

Na nudu si ligová házenkářka Anna Vodná v poslední době rozhodně stěžovat nemůže. Za poslední dva roky stihla porodit...

Stavba mostu přes Nové Mlýny potrvá měsíce, ztíží tak letní cesty k moři

Most přes novomlýnské nádrže se začne opravovat v březnu příštího roku. Práce potrvají celých devět měsíců. Zasáhnou...

Vraťte nám domy hrůzy, opravíme je pro své lidi, vyzývá městská část Brno

Radnice Brna-sever chce zatraktivnit Husovice pro dlouhodobé nájemníky. Jenže magistrát má s řadou zchátralých domů...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Největší výzvou společnosti je zdravé stárnutí, říká nový rektor Bareš

S novým rektorem Martinem Barešem dostane Masarykova univerzita i nový směr. Zaměří se na aktivní stárnutí doma, jež se...

D1 na Brno uzavřela srážka kamionu s cisternou, odklízení trvalo 12 hodin

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku od 6 hodin ráno uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Z...

ODS chce po Brnu ovládnout i kraj, o hejtmana bude usilovat šéf vědců

Před rokem ODS přebarvila po komunálních volbách koalici v Brně a obsadila křeslo primátora. Teď má stejné ambice i na...

Stavba mostu přes Nové Mlýny potrvá měsíce, ztíží tak letní cesty k moři

Most přes novomlýnské nádrže se začne opravovat v březnu příštího roku. Práce potrvají celých devět měsíců. Zasáhnou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz